Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

antoniab
27. sep 2009

kago ja som prave pisala ze som ziadne E formulare nevybavovala som doma poistena (samoplatca ) a viem ze by sa to nemalo ale po skusenostiach najjednoduchsie riesenie
takze ja normalne chodim na svk do poradne a co sa tyka baba tak bezohladu ci budes poistena ci budes mat formulare ak mas trvali pobyt na svk dieta je automaticky poistene vyberies si len poistovnu detom neviem do ktoreho veku hradi poistovnu stat 🙂

kago
28. sep 2009

jaaaj antonia,tak ty to mas takto vymyslene! 🙂 no dobre

pancake
28. sep 2009

ked sa vam narodi dieta v UK, tak ked sa vratite nas Sk, mate pravo zapisat ho do zdravotnej poistovne ktoru si vyberiete. do 16 rokov dietata, je to bezplatne. 😉 ja tak mam maleho. len musi mat trv.pobyt na Sk. a karticka vam pride do 5 dni domov postou. 😉

baby ja sa chcem spytat:
chcem prestat pracovat, a moj muz zaraba minimalnu mzdu. na ake benefity, a kolko mam narok? neviete mi prosim niektora poradit? lebo ked zaplatim dom, counsil, benzin, ... tak na stravu mi ani nezostane. abojim sa ze budeme nuteny ist na slovensko.. 😒 😒 😒

vicky
28. sep 2009

Baby, ako casto ste chodili na kontrolu k midwife, bo ja uz som v 18tt a okrem prveho scanu v nemocnici a odberu krvi som nemala ziadne ine appointmenty. ked som volala k gp, tak ma objednal k midwife, ale ta mi povedala ze pokial nebudem mat so sebou tehu kartu (to mi zas povedali v nemocnici ze mi ju daju po 20tt), tak mi je aj zbytocne chodit k nej. a okrem toho ze ona ma na starosti mat nebude, bo spada pod inu nemocnicu ako som ja. uz fakt nechapem. Neviete mi niektora poradit?

betka1
28. sep 2009

vicky, myslim, ze je bezne, ze medzi 8-12tym tyzdnom tehotenstva Ti midwife vystavi tehotensku knizku. Ja mam v nej na zadnej strane rozpisane, ze v ktorych tyzdnoch sa chodi na kontorly. Tu kartu Ti vystavuje midwife, nie nemocnica, aspon u nas, ale kazdy kraj ma mozno svoje pravidla. Treba zistit ku ktorej midwife patris a dozadovat sa informacii. Ja som mala za sebou tie iste vysetrenia ako ty, takze si asi nic nezmeskala. Len to prve stretnutie, kde sa vyplnuje karta a midwife dava vela otazok ohladne dedicnych chorob a podobne si nemala, co je teda zvlastne. V 20tom tyzdni byva druhy scan v nemocnici.

vicky
29. sep 2009

Betka, ja som praveze mala aj tie otazky aj kartu mi vypisali, vsetko v nemocnici a potom mi povedali ze ju nedostanem kym nebudem v 20tt, ze zatial mi to je zbytocne, uz som z toho jelen. koncom oktobra idem na druhy scan ale to zase nebudem s midwife alebo niekym. asi im nakoniec zase budem musiet volat. 😖

betka1
29. sep 2009

vicky, to sa teda cudujem, ze Ti tu kartu nedali. Asi bude dobre sa na to pytat. Sice ju naozaj nepotrebujes, ale aspon zoznam tyzdnov, v ktorych sa chodi na kontroly, by Ti mohli dat, aby si vedela, co Ta caka.

perelandra
29. sep 2009

Vicky, to zalezi od nemocnice. u mna to bolo rovnake ako u teba. kartu mi sice midwife vypisala na prvom stretnuti cca v 12 tyzdni ale dali mi ju az ked som bola v nemocnici na scan v 20tt. potom by ta mala kontaktovat midwife z nemocnice, pod ktoru patris a dohodnut si dalsie stretnutie. ale pre istotu sa opytaj na dalsom scane, ze co bude nasledovat. lebo oni ked maju vela ludi, tak sa im sem-tam stane ze na niekoho zabudnu 😅

vicky
29. sep 2009

Baby fakt dakujem, ste ma aspon trochu upokojili. pockam na druhy scan, nastastie nemam ine problemy, takze dufam ze je vsetko ok. 😉

mmirus
2. okt 2009

ahojte ...poradte mi..Zijeme v GB som s malou doma na materskej,ale uz nedostavam matersku mozem na Sk poberat rodicovsky pridavok? ak ano ako dlho trva vybavenie co k tomu potrebujem..manzel pracuje.a este jedna vec.Ked by som chcela odist spat na slovensko co vsetko potebujem aby som sa mohla znovu zaradit do normalu.Myslim ci potrebujem z GB nejake formulare..a tak..teraz vlasne si na Sk nic neplatim akurat som zahlasena na socialke aby sa mi ratali roky do dochotku ..to je vsetko..poradte mi 😉

betka1
2. okt 2009

mmirus, ak mas na SK trvaly pobyt, tak mas pravdepodobne narok aj na rodicovsky prispevok. Najlepsie je zavolat si na Urad socialnych veci a rodiny v mieste tvojho trvaleho bydliska a oni ti povedia, co vsetko k tomu potrebujes. Ak si si vybavovala prispevok pri narodeni dietata, tak to je ten isty urad.

Pri odchode z UK potrebujes ziskat tieto formulare:
E104 - doklad o platbe poistenia pre zdravotu poistovnu
E301 - potvrdenie o zamestnani, je to pre urad prace, ked sa tam budes hlasit
E205 - pre socialku, doklad o odpracovanych rokoch, pocita sa do dochodku.

Vsetky formulare ziskas vyplnenim formulara CA3916, ktory najdes tu:
http://www.hmrc.gov.uk/nonresidents/fagca3916.s...

mmirus
3. okt 2009

betka1,takze tieto formulare si vytlacim potom vypnim a poslem na tu adresu a oni mi to zaslu ,alebo ako..Mam este jednu vec..Neviete ako je to zo zmenou?ako je to z NIN z home office..treba tam zavolat? dakujem

monika.c
3. okt 2009

antonia a to sa ti ako podarilo,ze si samoplatca?ja ked som im povedala,ze sme cela rodina v UK a ze tu pracujem len part time,musela som im preukaz vratit,aj ja by som radsej bola samoplatca a chodievala k Dr. na Slov.lebo tu ma asi porazi,zatial som v 10 tyzdni a nemam za sebou nic,jedine 5 min.navstevu u GP a vypisanie formu,ktory posielali do nemocnice 😒 .baby,ako dlho vam trvalo,kym vas z nemocnice zavolali na scan a odber krvi?lebo mne povedali,ze vraj to trva aj 2 tyzdne a my ideme prave teraz na Slov.comu som rada aspon som sa obj.na sono,ale na druhej strane sa bojim,ci ma zase nebudu volat v termine ked budeme na Slov.no proste hroza. ☹ a midwife mi tiez povedala,ked som si chcela urobit appoitment,ze mam cas az po 15.10. ked uz budeme naspat v UK.mozem vam povedat,ze tento nezaujem o tehotne ma dost vytaca.ja viem,ze nie som chora,len tehotna,len sa mi zda dost postavene na hlavu,ze si vas tu nikto nevsimne do 12.tt

antoniab
3. okt 2009

monika musis torcha klamat ja som sice poistena uz strasne dlho [odisla som z ciech poistila som sa doma ako samoplatca lebo som vedela ze odidem cca4mesiace do uk a uz som to tak nechala] ale manzel sa positil dodatcne a to v uk robi uz niekolko rokov mal problemi zo zubami v uk ho nik nechcel vziat zasiel do poistovne povedal ze je dobrovolne nezamestnani a vypisal tam papiere
ono kazdy ti povie ze to je jednoduche staci taku karticku taky formular a prides k lekarovi a je to jak u debilov jeden to vezme druhy nie takto je to bez komplikacii a za 2 tyzdne aj tak uz idem nastalo domov 😉
no v uk je to s tehotnymi tak ja som prvu apoit. mala v 8tt len vypisala papiere a kazala mi prist v 16tt a v 12tt mi prisla pozvanka s nemocky na scan ale kedze som chcela letiet domov a chcela som vediet ci je babo ok tak som zavolala do nemocky povedala ze som krvacala a oni ma o 2dni objednali na scanv 8tt tam povedali ze babo je ok a doma mi lekar urobil komplet vysetrenia a zdrbal ma kde som tak dlho bola 😅
proste ja ti poradim len jedno ak sa citis ok nestresuj troska zaklam ze ta nieco boli alebo si trocha spinila a oni si ta vsimnu viac potom uz budes v klude a naten system si zviknes 🙂
ja som 26tt a bola som pri miswife 3x na sono 2x a ine uz ani nebude ale doma budem este mat tak sa tesim ze malu este uvidim 😉

antoniab
4. okt 2009

mozete mi poradit stale funguje paternity level ci ako sa to vola ked chce manzel zostat doma a mat to v praci zaplatene to napise len ziadost do prace a na aku dlhu dobu sa to da ?

nika12
4. okt 2009

antoniab vola sa to statutory paternity pay, plati to zamestnavatel a su to 2 platene tyzdne...

antoniab
4. okt 2009

nika dakujem 😉

mirka_nicole
7. okt 2009

caute babenky. som tu nova a potrebovala by som poradit co vsetko je potrebne spravit pri navrate z materskej do zamestnania tu v uk a ako dlho pred koncom materskej musim oznamit zamestnatelovi ze sa vraciam...ako ziadat zamestnavatela o skratenie pracovnych hodin alebo part-time..
a ako to je s tym ked sa nechcem vratit spat a chcem ostat doma s malou ---budem mat nejaky prijem???
dakujem vam velmi pekne

lisa.j
13. okt 2009

ahojte babenky....zacinam konecne vybavovat prispevky pri narodeni na slovensku, a viem, ze potrebujem papier od lekara, ze sa dieta dozilo 28 dni a o mojich prehliadkach v tehotenstve. mam si ten text naformulovat sama v oboch jazykoch, alebo je niekde formular? dakujem vopred za radu.

dostali sme rozhodnutie o sure start grante, zamietli nam ho, samozrejme, tak ale aspon nebudu komplikacie na slovensku. este ho musim prelozit a odniest na ambasadu overit preklad.

konecne sme sa uz dockali aj slovenskeho rodneho listu, dnes som bola vybavovat na ambasade cestovny preukaz. veru, uz sa neviem dockat dovolenky na slovensku 🙂 nikto z nasej rodiny este nasho malickeho nazivo nevidel 😠

predpokladam, ze co sa tyka papierovaciek z uk, nic viac k tym prispevkom pri narodeni nepotrebujeme. prosim, opravte ma, ak sa mylim.

este raz vdakaaaaaa.

betka1
15. okt 2009

lisa.j, to zamietnutie Sure Start Maternity Grantu musi byt prelozene a overene? Nemozes si ho prelozit len sama? Mne sa velmi behat na ambasadu teda nechce.

lisa.j
15. okt 2009

no predpokladam, ze vsetko, co je len cisto v anglictine, by malo byt prelozene uradne. myslim ale, ze sa to da aj poslat na ambasadu, nemusis tam ist osobne. ja tam idem, ale aj kvoli cestovnemu preukazu pre nasho drobca, tak to vybavim naraz, dufam.
betka, nevies, ako je to s tym potvrdenim od lekara? a este ma napadlo, potvrdzuje sa to osobitne o mojich prehliadkach a osobitne o dietati?

lisa.j
15. okt 2009

tak este raz vdaka milej eviske83, ktora sa ponukla, ze mi tie tlaciva posle. 😵 😵 😵

eviska83
15. okt 2009

betka1- od nas neziadali overeny preklad- prelozila som si to sama- ale viem ze niektore dievcata spominali ze od nich to ziadali- skus zavolat na socialku v tvojom meste a oni ti povedia co chcu 😉
A ja som to s tymi podpismi vyriesila takto- na ockovani som dala jedno tlacivo podpisat dr.-a hned nato som skocila za svojim gp a ten mi podpisal to druhe 😉

lisa.j
18. okt 2009

babenky,
akurat prekladam to tlacivo o zamietnuti sure start grantu. prekladali ste do slovenciny aj vsetky tie nazvy podpor? (teda income support, pension credit, working tax credit, ...) alebo ste to jednoducho nechali v anglictine?

eviska83
18. okt 2009

lisa- ja som to prekladala do svk 🙂

veverka777
24. okt 2009

ahoj ,,ludia,,,mate perfektne diskusie,,pomohli by ste aj mne,,,na aky benefit mam este narok okrem tax credita work.cred..moj chlapcek ma 2 -rok,,a starsy ma 8 rok,,

veverka777
24. okt 2009

😉 😉

etuska
26. okt 2009

Kocky,uz som predtym diskusiu preluskala,no akosi som sa opat stratila 😅

Pracujem v UK takmer rok,zaciatkom juna cakame babo-co budem potrebovat vybavit na SVK?
-komu pridelia ten 25tis. prispevok?-vsetkym ktorym bol zamietnuty "sure start grant" ?
Musim to vybavit na SVK osobne-ci moze trebars mama v mojom mene-resp.a k bude mat splnomocnenie?
Dakujem

dadush
29. okt 2009

ahojte, viete mi niekto poradit?? pracovala som v uk ale uz niekolko mesiacov som v SR. Moj zamestnavatel mi poslal formular P45 na zlu adresu takze mne sa to nedostalo, pretoze posta to poslala obratom spat. viete mi pomoct co mam robit??dik

jankachaos1
30. okt 2009

Ahoj,potrebovala by som surne poradit.Vauguste tohto roku mi vyhorela fabrika,moj zamestnavatel mi platil este vyplaty,ale zaciatkom novembra nas maju vsetkych prepustit,lebo pre nas nemaju pracu.Moja dcera tu chodi do skoly.Ja som rozvedena a dceru vychovam sama.od statu dostavam tax,working a children.poradte mi co mam robit ked dostanem vypoved,co mam povybavovat aby som s dcerou neostala bez penazi...vopred dakujem..