Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

dvnz
17. máj 2012

Baby ak sa chystam spät do Uk s 10 mesacnym syncekom, ktory sa narodil tu na SK , prispevok pri narodeni, som dostala tu a aj poberam rodicovsky prispevok odtialto, matersku nei lebo som nepracovala 270 dni pred Due date, tak mam na nieco narok v UKkedze pracovat bude len moj priatel,ja budem s malym doma...staci aby sme dostavali aspon house benefit alebo child benefit, moze aj on poziadat na svoje meno ked ja nemozem? kedze doteraz sme boli na SK a vsetko ame odtialto?dakujem x

hajatanufus
30. máj 2012

@
@dvnz ahojky neviem ci ti odpoviem na vsetko spravne ale najprv si musis pridavky na dieta na sk odhlasit a tak ziadat z uk chb dobre by bolo ak ti na sk daju nejake potvrdenie nevierm aky formular sa na to dava ale na urade by to mali vediet urcite sa to tym urychli 🙂 a tiez by si mala dat urobit apostilum na slov rodny list a dat to prelozit uradne do anglictiny vyhnes sa tym padom roznym problemom 🙂 a na chb sa caka dost dlho oni maju na to az 26 tyzdnov ale samozrejme ze vyplatia to spatne len si vsetko overuju na sk 🙂 o haus ben si mozte poziadat a tiez o child tax credit ale len jeden z vas ale zalezi na celkovom prijme rodiny 🙂 rodicovsky prispevok ti zrejme sk vezme ak im to nahlasis ze odchadzas do uk ak im to nenahlasis a budu ti ho vyplacat neopravnene tak ho budes potom musiet spatne vratit takzxe radsej im to treba do 8 dni nahlasit tu v uk zial rodicak nie je

hajatanufus
30. máj 2012

@aliza ahojte sorry ze sa vam do toho miesam ale to dorovnanie na rodicak este existuje len podmienka je ze musi trvat prac. pomer v tom state kde sa ziada o ten rodicak teda musi sa tam platit nemocenske poistenie info mam priamo od pani z mpsvarcr cize napr.ak nejaka ceska alebo slovenka ma trvaly prac pomer v cr ale zije pocas md a rd na sk zaziada si napr o rodicak na sk a cr jej doplati rozdiel lebo v cr je to vyssie lenze je okolo toho kopec vybavovaciek 😠 ja si to teraz tiez vybavujem a mam to este komplikovanejsie lebo zijem v uk a trvaly pobyt mam na sk a racovny pomer v cr mam sice narok na rodicak v uk z dovodu ze tu zije a pracuje mm a aj deti ale v uk rodicak nie je tak mi teda rozdiel ma doplatit cr len im musim zdokladovat ze rodicak v uk nie je a to je dost problem 😠 a tiez musim zdokladovat pobyt dietata a neviem kde sa to tu v uk ziada neviete niekto poradit? dakujem

hajatanufus
30. máj 2012

@moodymare ahojky uz si ten rodicak vybavila? dufam ze ano 🙂 veru v cr su na uradoch velmi zle informovani 😠 nechapem ze cr a sk su vobec v eu ked urady nemaju skoro ziadne udaje o krajinach eu a ich socialnom systeme ☹ a neovladaju zakony eu

jantarsan
30. máj 2012

@hajatanufus asi najlepsie by si mala ist na job centre a citizen advice , oni maju urcite skusenosti s roznymi pripadmi kedze je tu tera tak vela europanov. job centre by ti malo aj dat potvrdenie ze nemas prijem a nie si registrovana ako nezamestnana. inland revenue robi taketo potvrdenia tiez. ja by som sa oytala priamo v cr co vlastne chcu. nestacilo by ti len cestne vyhlasenie ze dieta je s tebou?

hajatanufus
30. máj 2012

@jantarsan dakujem skusim to tam len ja nemam dobru anglictinu 🙂 ja som im na urad v cr pisala mail ze ci to potrebuju a ze preco to potrebuju a oni mi proste odpisali ze to potrebuju a tym to haslo ze bud potvrdenie o pobyte dietata v uk alebo z sk a tiez prehlasenie o pobyte co nie je az taky problem tak asi budem musiet skusit to advice ale asi aj s tlmocnikom inak neviem

aliza
31. máj 2012

@hajatanufus ahoj, ja viem, ze sa dorovnava, ak trva pracovny pomer, ale v pripadoch, o ktorych sme pisali, bola ina situacia. Aspon co si pamatam, nechce sa mi to teraz cele spat citat a vlastne ani neviem, na co konkretne reagujes, na ktory pripad.

aliza
31. máj 2012

@dvnz ako ti uz @hajatanufus napisala, pred odchodom musis zrusit rodicak a ak chces ziadat child benefit, musis zrusit ten pridavok na dieta na SK. Na child benefit sa naozaj dlho caka, ja som pri dcere cakala 9 mesiacov! takze netreba s tym ratat, peniazky sice vsetky potom pridu, ale na zaciatku s nimi neratajte. A moze poziadat aj tvoj manzel. Ostatne benefity zavisia na manzelovom prijme, to si musite ist povybavovat, ked tam pridete, takto vam to tu ziadna z nas nepovie.
K tomu rodicaku, ak si ho nezrusis a poziadas o nejaky benefit tu, v UK, urady na Sk sa o tebe hned dozvedia a budu pytat cely rodicak spat, aj spatne , takze netreba riskovat.

hajatanufus
1. jún 2012

@aliza ja som len tak vseobecne jak ste sa bavili o tom dorovnavani viem ze ste spominali jak to bolo ze brali tu aj tam co technicky nie je mozne
sorry nebolo to mierene konkretne len vseobecne ak by niekto nevedel ako to je a nebolo to ani adreosvane konkretne tebe ak ked som uviedla tvoj nick ale vsak citaju to vsetci 🙂 🙂

moodymare
4. jún 2012

@hajatanufus - ahoj, rodicak jsme nakonec dostali v CR, diky za optani. 🙂

hajatanufus
4. jún 2012

@moodymare tak super dufam ze aj mne to dobre dopadne 🙂

anrebcz
11. júl 2012

Ahoj holky, nevim jestli mi nekdete budete umet poradit, ale ja mam dotaz z opacneho pohledu- z pohledu zamestnavatele.
Pokud jdu na materskou a mam narok na Statutory maternity pay (6tydnu 90% a pak 135.45na tyden) kolik to stoji meho zamestnavatele?
Nekde jsem vycetla, ze pokud zamestnavatel plati National Insurance tak by ta moje maternity pay mela byt 'fully recoverable' nebo 'up to 92% recoverable' a tudiz to neznamena, ze budou platit me + novou holku co prijde misto me.
Prosim poradte jestli o tom neco vite/mate zkusenost.
Moc dik
(Abych vysvetlila situaci: jsme mala firma, ja jsem tu jedina holka, takze s materskou nemaji vubec zadny zkusenosti a ja to tu mam vice mene na starost)

jandt
11. júl 2012

Ahojte.chcem sa opytat.som v UK a dceru mam na slovensku na ktoru platim pravidelne vizivne.Pocul som ze sa daju vybavyt nejake prispvky(benefity) v UK

anrebcz
11. júl 2012

@jandt ja o tom teda moc nevim, ale podle me ma na benefity narok jen rodic se kterym to dite zije!
Na zaklade ceho bys ty benefity jako chtel dostat?

jandt
12. júl 2012

ja som pocul ze ak mam nejaku vyzivovaciu povinnost,tak by mi mali nieco priznat k platu ako benefit.

anrebcz
12. júl 2012

@jandt No tak to jsem teda nikdy neslysela, to by tady bral benefity skoro kazdej.
Mozna bys mel 'teoreticky' narok na pulku benefitu pokud byste meli dite ve stridave peci a tudiz by zilo pulku casu u tebe, ale pokud dite zije na Slovensku a ty pracujes tady tak to prece nikoho nezajima.
Pokud vydelavas malo a jsi na nejakych benefitech, tak se v UK stanovuje vyzivne nejakou pausalni sazbou, ale jestli se to vztahuje na deti co ziji v jine zemi to nevim. Podivej se sem : http://www.separateddads.co.uk/childsupportpaym...
Jestlize mas vyzivne stanovene soudem na Slovensku tak tam se prece taky bere ohled vysi prijmu prijmu nebo ne?

eliska1984
23. júl 2012

ahojte.chcem sa vas opytat,ako mozem zastavit na slovensku rodic.davku.ked uz tu poberam 3 roky.a chcela by som to vratit spat im. lebo ja som to nevedela ze je to proti zakonne.nemam na sk bohuzial ziadneho cloveka kto by zamnou to urobil.a nemozem cestovat na sk momentalne. prosim napiste mi ako sa to da viriesit.ze ci uz niekdo mal take problemy?

marelik
27. júl 2012

Nevie mi niekto poradit?
potrebovala by som vediet, ci mam narok na vyplacanie Statutory Maternity Pay ak odidem z UK.
V UK pracujem 6 rokov a momentalne som na materskej dovolenke, SMP poberam. Do prace sa po vyprsani materskej dovolenky predbezne vratit neplanujem, zamestnavatelovi som o tom este nehovorila. Uvazujem, ze sa vratim na Slovensko, bez podania vypovede - teda oficialne by som bola stale zamestana v UK s tym, ze vypoved podam az po skonceni naroku na matersku dovolenku.

Je v takomto pripade legalne pokracovat v poberani SMP (ak sa v UK nezdrzujem)?

Je mozne poberat z UK child benefit, ak som oficialne v tejto krajine zamestnana, ale nezdrzujem sa tam?

Samozrejme na Slovensku o ziadne penazne prispevky ziadat nebudem!!
Dakujem!!

anrebcz
28. júl 2012

@marelik Nevim jak je to s child benefitem, ale na SMP narok mas.
http://www.direct.gov.uk/en/moneytaxandbenefits...
If you go to live or visit abroad
Once you become entitled to or if you are already getting SMP and then go abroad, your employer must pay you SMP.
If you work outside the United Kingdom (UK) for a UK employer you may be able to get SMP if your employer pays NI contributions for you, or would pay if your earnings were high enough.
If you worked for a UK employer both in the European Economic Area (EEA) and the UK and actually worked in the UK in the 15th week before your expected week of childbirth you may get SMP even if your employer has not paid NI contributions for you.

janka_89
14. aug 2012

ahojte dievčence.
možno to tu už zaznelo ale určite chápete že sa mi nechce všetko čítať (čítala som príspevky len od decembra 2011) 🙂
bábo plánujeme so snúbencom len budúci rok po svadbe ale už teraz si začínam lámať hlavu s tým čo nás čaká. Obaja pracujeme v UK dva roky, čiže ak bábo príde budúci rok budú to už tri roky. Problém je že už ako tehotná by som sa chcela vrátiť na SVK, porodiť tu a aj ostať tu žiť (neviem si totiž predstaviť výchovu dieťaťa v takej krajine ako je UK nakoľko to tu fakt že neznášam). Včera som bola na sociálke popýtať sa na veci okolo mojej situácie ale paničky mi to poriadne nevysvetlili, vraj všetko je na ich stránke. jedine čo som pochopila je že nemám nárok si platiť sama dobrovoľné nemocenské poistenie nakoľko za mňa nemocenské odvádzajú v UK. tým pádom nebudem mať nárok na materskú, otázka ale je, budem mať nárok na rodičovský príspevok (alebo aj na príspevok pri narodení)? Viem že po novom ak žiješ v zahraničí tak na rod. príspevok nemáš nárok len teraz neviem či berú do úvahy že žiješ s tým dieťatom v zahraničí alebo berú do úvahy už obdobie posledných rokov čo si pracoval v zahraničí? Preto sa pýtam že ak sa vrátim na SVK pred pôrodom či budem mať nárok na ten príspevok?
alebo je tu ešte jedna možnosť. Ak by som v UK ostala pracovať až do siedmeho či koľkého mesiaca tehotenstva, skončila by som vlastne len vtedy kedy by mi začala materská. Po začatí tejto materskej by som išla na Slovensko porodiť bábo, ostala by som s ním tu. Mala by som nárok na materskú na tých 39 týždňov (či aká je to doba) z UK? A bolo by možné dostávať rodičovský príspevok na SVK po uplynutí týchto 39. týždňov až do troch rokov života dieťaťa?
všetky tieto vybavovačky sú fakt komplikované. Preto by som bola vďačná za hocijakú radu alebo za najlepšie riešenia v mojej situácii... ďakujem 🙂

kvietocek7
17. aug 2012

@janka_89 ahoj,vsetko co mozes urobit pre svoje dobro aby si mala peniazky aj potom tak stale pracuj - udrz si pracu aby si potom mohla poberat matersku 9mesiacov z toho co si tu zarobis a po skonceni kedze by si chcela byt uz na SVK tak spominany'' rodicovsky prispevok'' do veku dietatka 3r narok mas kedze trvaly pobyt(na SVK) a zdrziavanie sa tam umoznuje poberanie rodicovskeho. To nema nic spolocne s tym co kde a ako si predtym pracovala.
''Prispevok pri narodeni dietatka'' NAROK MAS hoci zijes alebo si v UK,ale musi byt preukazane,ze si z Uk nedostala podobny prispevok.
Takze ak tu budes pracovat a odpracujes minimalne 26tyzdnov pozri si tu
http://www.direct.gov.uk/en/Parents/Moneyandwor...
tak uz mozes ziadat matersku.
V 7mesiaci tehotenstva je velke riziko cestovat ako tehotna ale vynimky zvladaju 😀
neviem kde sa tu v UK nachadzas ale ak mas dobreho partnera teda buduceho manzela tak by ste urcite zvladli aj porod tu a potom ist na svk 🙂 🙂 nie je to take hrozne ako sa na oko zda, prave naopak by som povedala ak mas bezproblemove tehu tak by som sa ani na sk neponahlala rodit. Ja som velmi rada a som vdacna ze som mohla prave tu v UK mat porody.
Najskor sa stastne vydaj a ostatne pride potom,ale drz si dobru pracu 🙂 ani ja nie som zastancom toho co tu je viac by mi vyhovoval system na sk nakolko mi je blizsi ale poviem ti ze to fakt nie je zle iba o nieco ine

janka_89
17. aug 2012

@kvietocek7 super si mi to vysvetlila, ďakujem 🙂 znie to asi ako najlepšie riešenie, poberať najprv materskú z UK a potom rod. príspevok na SVK. Okrem spomínanej materskej z UK si nebudem uplatňovať nič takže ak budem teda rodiť na SVK nebude problém dokladovať že som nič nedostala z anglicka. Odkaz si prečítam, ďakujem zaň 🙂
tiež si myslím že to nie je bohviečo tak neskoro letieť, nechcela by som ohroziť bábo tým že by som v 7. mesiaci letela. Uvidím, porozprávam sa aj so snúbencom a dačo vymyslíme.. Najprv (ako píšeš) sa treba vydať a vybaviť úver na vlastné bývanie a potom bábuliatko 🙂 ja som len rada že sa to bude dať aspoň dáko vybaviť.
btw. ja žijem v 6. zone JZ od Londýna.
a ďakujem ešte raz, takéto laické vysvetlenie som potrebovala počuť/ prečítať 🙂

kvietocek7
17. aug 2012

@janka_89 ono to zatial takto je,o rok ci neskor to mozu pomenit,ide v skutku o to ze nie je mozne dostavat rovnake prispevky... veru Londyn nie je nic moc....my sme na severe.... mozno kedby ste nasli nieco lepsie von z Londyna... no ale mate cas na rozmyslenie...

janka_89
19. aug 2012

@kvietocek7 to mi je jesné že sa to môže pomeniť. ja chcem vypadnúť z Anglicka, nie len z Londýna, fakt to tu neznášam a najradšej by som tú krajinu vymazala z mapy.. som tam len kvôli peniazom. a ani tie už nie sú čo bývali... ale dáky rok alebo koľko ešte vydržím...

kvietocek7
19. aug 2012

@janka_89 drzim ti palce, aby sa ti v zivote darilo 🙂 🙂 🙂 aby si si nasla to svoje miesto na zemi 🙂)

janka_89
19. aug 2012

@kvietocek7 dakujem pekne, samozrejme to platí aj opačne 🙂

monkka21
25. aug 2012

ahojte maminky tie co mate skusenost alebo sa do toho vyznate.potrebujem sa spytat.kedze nemam narok na SMP tak si ziadam o maternity allowance,ale mam jeden problema to je ze neviem ci medzi paskami ktore posielam moze byt aj taka kde mam odrobeny neaky pocet hodin a k tomu vyplatenu este dovolenku?

vanda8
25. aug 2012

Caute maminky.. Viem ze mozno niektore nahnevam otazkou, ale je toho tu strasne vela a citat sa mi vsetko nechce,, 😠
Maninky pomalicky mi konci materska v uk. Zamestnavatel mi plati, len neviem ako to bude teraz po tych 9 tich mesiacoch.
Ake mate skusenosti? neviem ako to chodi.. neviem na co mam narok , ci mozem ist do prace a zo zakona na kolko hodin v tyzdni.. Alebo mam pravo na nejake peniazky keby zostanem doma? neviem vobec na co mam narok... poradte prosim.. ozaj manzel pracuje.. tak ake skusenosti mate???dakujem kraaasne 🙂

aduskao
27. aug 2012

@vanda8 Ahoj ja som tiez v UK(Newcastle) mne materska konci vo february takze musim ist do prace.Po tych 9mesiacoch ty zamestnavatel neplati uz nic ja do prace musim ist mam to tak napisane v papieroch co som dostala inac by som musela vratit peniaze co mi dali zrejme to mas aj ty tak....ak by si sa rozhodla zostat doma tak ty to platia job cetnrum HM revenue ale je to nic moc no sice neviem kolko mas vyplatu 🙂 spominas ze muz ty robi on si mohol ziadat o child benefit a tak isto aj ty ale uz je neskoro ak to nemas musi sa to urobit do 3mesiacov od kedy sa ty narodi dieta je to okolo 20libier tyzdenne(child benefit)ak sa vratis do prace ziadaj si uz teraz formulare na work tax credit nech ty poslu na tvoju adresu do tych papierov zapis aj muza a j on to bude dostavat cize obaja (work tax credit).Neviem ci si ziadala aj o sure start to je tych porodnnych 500libier?ja som si ich ziadala mne ich zamietli.....tak som volala na Slovenko a ty mi povedali ze ak mi poslali ze mi tie paniaze zamietaju ze mozem ziadat porodne na sk vyslo to do 900eur ale potrebovala som k tomu formular z sk potom k tomu formularu musis dolozit potvrdenie od lekara alebo midfife ze som s malym pravidelne navstevovala doktora a ze maly sa dozil 28dni...a dalej potrebujes aj rodny list dietata k tomu a bolo to peniaze poslali na ucet 🙂 ak nieco nerozumies kludne napis alebo mozes aj zavolat ako chces....mobil mam 🙂

aduskao
27. aug 2012

@vanda8 ahoj vsetko co potrebujes vediet je tu http://www.slovenskecentrum.sk/sk//page/374/mat... 😉