Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

etuska
18. aug 2009

Halyna-tak ta ista otazka napada aj mna,kedze planujeme v UK druhe babo.Ak by ste mali nizky prijem,tak vam peniazky za "childcare" vratia na daniach-vraj v niektorych pripadoch az do vysky 80%-ale netusim kde najst na to nejaku kalkulacku.

radokatka
18. aug 2009

ahoj,chcem sa opytat ci mam narok na housing benefit a concil benefit,,,,,moja zena je doma s malou a ja robim,,za minuly rok som zarobil £15600,,,,zena £0.......poberam working a child tax...doteraz som mal £131tyzdenne a teraz mi znizily na £43....dakujem,,,,,

etuska
18. aug 2009

radokatka-skus sa opytat priamo v Housing Executive,resp. ak mate u vas Citizens Advice Bureau-tak tam ti konkretne poradia

betka1
18. aug 2009

radokatka, este to zavisi aj od vasich uspor, ktore mate v banke. Ak mate nad 16 000, tak mate smolu a cim menj uspor, tym lepsie pre vas. Skus si podat ziadost a uvidite.

etuska, mozno sa mylim, ale vydavky na skolku Vam vratia vramci Working Tax Credit. Skus o tom pogooglit. Ja len viem, ze obaja by sme museli pracovat, aby sme mali na to narok, takze mna sa to netyka.

etuska
18. aug 2009

betka-my pracujeme obaja.
Ak zistim nieco nove-napisem 😉

anaid
19. aug 2009

Halyna, my mame malu v skolke, stoji nas to £33.75 na den, plus nosime si vlastne plienky a stale si pytaju nejake prispevky, napr. na opalovacie kremy a pod. A za skolku sa plati aj ked tam dieta nie je, napr. ked je chore alebo ste na dovolenke. Lacnejsia moznost je childminder, beru okolo £3.50 na hodinu. Alebo mozte pouvazovat o au-pair ( live-in alebo live-out ). Usetrit sa na childcare da napriklad formou childcarevouchers, suma, ktoru Ti zamestnavatel prevedie na tieto "poukazky" sa nezdanuje.
V praci mozes poziadat o skrateny pracovny pomer, napr. 2 dni v tyzdni, tym padom budes opatrovatelku potrebovat menej casto. 🙂

anaid
19. aug 2009

Etuska, Betka, credity zavisia od vaseho prijmu, nam doplacaju za skolku £8 tyzdenne, pozri prispevok vyssie kolko platime.

betka1
19. aug 2009

anaid, pozrela som si na webe ze cast Working Tax Credits, ktore mozes dostat je
• child care element, for people who spend money on registered or approved child care.
Childcare vouchers su tiez riesenie. Tie zavisia od zamestnavatela, ci ich svojim zamestnancom dava, alebo nie. Zial my to stastie nemame.

anaid
20. aug 2009

Betka, ako to riesite s childcare vy?

betka1
20. aug 2009

anaid, v robote mojho muza childcare vouchers nedavaju a na Working Tax credits nemame narok, lebo ja nepracujem. Ale mala bude teraz chodit do skolky len na 9 hodin tyzdenne, takze to bude zvladnutelne. Na viac hodin ju dam az ked pojdem do prace a mozno tam uz childcare vouchers davat budu.

pancake
20. aug 2009

betka to myslis vazne ze ti working tax credit nedaju ked nepracujes? teda tvojmu muzovi??? to sa mi nezda, lebo sa chcem ist na to spytat.pretoze moju firmu zatvaraju a chcem zostat s malym doma.pracoval by iba moj muz. 😖

eviska83
20. aug 2009

ahojte,tak nam vcera dosli slovenske rodne listy- trvalo im to presne 81dni 🙂

wild.horses
20. aug 2009

mne len ostava verit a dufat a este raz dufat a verit, ze ten nas RL pride do konca augusta, najneskor prvy septembrovy tyzden 😖

eviska83
20. aug 2009

wild.horses- kedy si zacala vybavovat?urcite to pride 😉 My ideme domov az na konci septembra- naspat v oktobri- nechceli sme nechat nic na nahodu 🙂

betka1
20. aug 2009

pancake, neboj, Child Tax Credits pravdepodobne dostanete, len Working Tax Credits mozno nie, ale skuste sa pre istotu applynut a uvidite. Toto som nasla: "If you're responsible for at least one child or young person who normally lives with you, you may qualify for Child Tax Credit. If you work, but earn low wages, you may qualify for Working Tax Credit."

A co sa childcare tyka:
"the maximum help you can get for your childcare through tax credits is:
£140 a week for one child
£240 a week for two or more children
The actual amount you get will depend on your income - the lower your income, the more tax credits you can get. "
Viac tu: http://www.hmrc.gov.uk/taxcredits/start/who-qua...

eviska83, gratulujem k rodnym listom, to sa prekonavaju. Mozno niekoho napadlo vylepsiet system a je to o par dni rychlejsie nez predtm. Este by na tom mohli malinko popracovat, ked im to tak ide.

eviska83
20. aug 2009

betka- to ano,predtym sme cakali presne 92 dni- a to sme boli ty stastnejsi- sme tam vyvolavali a urgovali.11dni zrychlenia za 3 roky- slusne 😉

adoracion
21. aug 2009

aj tak dobre zvykne to trvat aj 120 dni ☹ co sa tyka working tax creditu staci ze bude pracovat jeden z vas pokial ste ziadali ako par a obaja ste obcania EU ale samozrejme ze je tam podmienka toho prijmu za minuly danovy rok za oboch ak je viac ako 20 000 liibier nedostanete nic . chidl tax kredit je odlisny!

pancake
21. aug 2009

no to sme mali za minuly rok viac ako 20 000 libier. ale teraz som stratila pracu a zostavam doma s malym.
tak na co mam narok? a kde to pytat?
child tax credit
child benefit
a to je vsetko? a neviete kolko to bude???? lebo teraz mam child tax credit 10 libier tyzdenne a ch.benefit 80 mesacne.
viete mi poradit??

uankab
21. aug 2009

pancake, co sa tyka tax credits, pozri si to na tejto stranke... je tam aj dotaznik, ktory ked vyplnis (musis tam zadat udaje o tvojom a manzelovom prijme za predchadzajuci rok), tak zistis na co mate narok a v akej vyske... http://www.taxcredits.inlandrevenue.gov.uk/Qual...

eviska, kedy si zacala vybavovat tie rodne listy, ked ti to az teraz doslo? ja mam strach, ze my to nestihneme 😖
a neviete nahodou, ako to je s menami (myslim s makcenami a dlznami?).. bude problem, ak ich na anglickom mat nebudem? ako sa to riesi?
dakujem pekne..

eviska83
21. aug 2009

uankab- no my sme sa s tym az tak velmi neponahlali kedze ideme domov az na konci septembra- ale ako pisem od podania na matriku nam to trvalo tych 81 dni,ale pravdou je ze sa caka povacsine dlhsie ☹
No my mame normalne na ang.RL interpunkcne znamienka- vobec s tym nebol problem- len je pravda ze ta pani si nevedela prepnut klavesnicu tak je to urobil MM a bolo. 😀 😀

pancake
22. aug 2009

ona sa na matrike pyta presne na vyspelovanie. treba povedat ze mate v mene makcene a dlzdne. 😉

pancake
23. aug 2009

co som to vcera napisala???? sa ospravedlnujem za dlzDen. teda oprava: dlezne.

baby chcela by som poradit: nasla som si pracu, ale je iba na full time. chcela by som sa spytat ci nurs su aj na 8,5 hodiny alebo nie. a ako je to s platenim a kolko beru. pomaha aj stat financne????
je to velmi surna otazka, lebo o 2 tyzdne mam nastupit do prace a nemam kde dat maleho. co mam robit??? inu moznost nemam. ☹ ☹

vabno
23. aug 2009

Ahoj dievcata! Precitala som si niekolko vasich prispevkov ale stale si niesom ista co mam robyt. Mozno ste na to uz odpovedali ale aj tak potrebujem poradit. V UK som uz dva a pol roka ale vzdy som pracovala len cez agenturu. Teraz som uz viac ako mesiac apol bez prace a pred nedavnom som prisla na to ze cakame z muzom babatko . Som v 10 tyzdni. Este som nebola ziadat o nic ale pocula som ze mozem ziadat o ulavu na byvani kedze pracuje len manzel.? Ale mna by zaujimalo aj ci mozem uz teraz zacat ziadat o nejake benefity alebo s tym musim cakat do nejakeho konkretneho tyzdna? Ak ano tak kde a ako si to mam vyziadat? Mam si vypytat len formulare na vsetky benefity ale len konkretne? Budem velmi vdacna ak si niekto precita moj prispevok a poradi velmi mi tym ulahci moju dilemku.Tiez rada pomozem ak budem moct DAKUJEM KATKA 🙂 🙂 🙂

pancake
23. aug 2009

katka ak nepracujes a pracuje iba muz, tak mas narok aj na housing benefit. ale ja sa v tom velmi nevyznam, lebo ja nepoberam nic. iba to co mi dali v nemocnici pri porode ten balicek. tam bol child tax credit a tax benefit. to budes vybavovat az ked sa ti narodi babetko. 😉

vabno
24. aug 2009

ahoj pancake........
dakujem ti velmi pekne ze si sa ozvala tak ja sa skusim ist proste popytat a ak nieco vybavim urcite dam vediet. DAKUJEM

perelandra
24. aug 2009

katka, skus sa ist opytat na jobcentrum ci mas narok na jobseekers allowances alebo na income support ak si doteraz pracovala. najlepsie pre teba by bolo, ak by si si este mohla najst pracu, lebo do porodu mas este daleko a tak by si potom mala narok aspon na maternity allowances - nieco ako nahrada materskej ak nemas odpracovany dostatocny cas u jedneho zamestnavatela.ja viem ze s pracou je to teraz dost tazke, ale treba vyskusat. urcite si zabehni na miestny council a vypytaj papiere na housing benefits, ak pracuje len manzel tak pravdepodobne mate nan narok. working tax credits si moze poziadat tvoj manzel ak este stale pracuje a ma nizsi prijem ale oni posudzuju prijem z predosleho danoveho roka, a to ak ste pracovali obaja, tak prijem bol asi vyssi. ale treba skusit. child tax credits a child benefits mozte dostavat az ked sa babatko narodi.

nudlik
24. aug 2009

ahoj holky,chtela jsem vas poprosit o radu,jestli mi nekdo poradi,kde bych si mohla stahnout formulare na woring tax credit a housing benefit?A nevite nahodou nekdo prosim,jak je to s bydlenim od home office?Neco jsem o tom slysela,ale jsem s toho vseho jelen ☹
Dekuju moc za radu

pancake
24. aug 2009

nudlik v kazdom meste su trosku ine podmienky na counsil house.viem ze niekde dostanes hned o mesiac a niekde cakas 2 roky ako ja. ☹

nudlik
25. aug 2009

pancake - aha,no a byla by jsi tak hodna a poradila mi presne,kde o to zadat?A co vsechno po tobe chteji?
A tobe uz ten byt dali,nebo jeste porad cekas?To je mi lito,ze te nechaji tak dlouho cekat 😠.Hlavne ze prasivci to maji hned....Dekuju za odpoved 🙂

matusroman
26. aug 2009

Ahojte, viete nám niekto poradiť ? Pracujeme v UK už 4 roky. Čakáme bábo a veľmi sa tešíme, ale pracujeme na dosť náročnom pracovisku a ešte k tomu v noci. Dočítal som sa že na materskú dovolenku môže žena odísť 6 týždňov pred termínom pôrodu, ale to je pozde pri takej práci. Existuje výnimka pre rizikové pracoviská ? Alebo nejaká iná výnimka ? Môže odísť že na materskú skorej s tým, že nestratí nárok na financie ?