Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

lussinda84
31. aug 2014

@zeriempizzu prosim ta o nemiesanie sa do konverzacii, niektori ludia maju skutocne taky nudny zivot ze musia rozoberat zivot ostatnych, staraj sa prosim ta radsej o seba

zeriempizzu
31. aug 2014

@lussinda84 prosim? S kym mas konverzaciu? Nepytala si sa kazdeho?
Nikto nepise o nikoho nudnom zivote. Precitala som si tvoju otazku a velmi ma zaujma preco ides do UK ked vies ze sa o seba tam nedokazes postarat a hned sa pytas na socialny byt. Mne je to dost zvlastne takto spekulovat a skupina ludi co to robi ma iste pomenovanie. Je to tvoja vec, rob co chces, ale nebud prekvapena ze sa to nepaci inym ludom, napriklad takym co v UK ziju dlhe roky, staraju sa o seba a svoju rodinu, nikdy nedostali nic, ani child benefit im neprislucha lebo sa vedia o seba postarat, platia velke sumy v daniach a tie ich dane potom idu na spekulantov.

sara328
1. sep 2014

@silaviat ....ďakujem velmi pekne...

lussinda84
1. sep 2014

hahaha fakt si ma pobavila, ak si si nevsimla bavila som sa s jednou babou, ludia tvojho typu a konverzovanie s nimi je pod moju uroven, absolutne ma nezaujima ake benefity ti prisluchaju a co robis v uk, ja zijem na slovensku iba necele 3 roky,9 rokov som zila v zahranici a pomoct si viem i sama, vobec ma nepoznas ako mozes taketo nieco tvrdit nepochopim, preboha ziveho staraj sa o seba alebo si najdi nejaku inu hobby nez to riesit tu ludi,do ktorych zivotov absolutne nemas co hovorit, dakujem

lussinda84
1. sep 2014

@zeriempizzu hahaha fakt si ma pobavila, ak si si nevsimla bavila som sa s jednou babou, ludia tvojho typu a konverzovanie s nimi je pod moju uroven, absolutne ma nezaujima ake benefity ti prisluchaju a co robis v uk, ja zijem na slovensku iba necele 3 roky,9 rokov som zila v zahranici a pomoct si viem i sama, vobec ma nepoznas ako mozes taketo nieco tvrdit nepochopim, preboha ziveho staraj sa o seba alebo si najdi nejaku inu hobby nez to riesit tu ludi,do ktorych zivotov absolutne nemas co hovorit, dakujem

bubicatko
11. okt 2014

ahojky dievcence potrebujem poradit ako je to s rodicovskou dovolenkou po materske tu v uk, niekde na internete som citala, ze je to 4tyzdne, mne konci platena materska, potom mozem doma ostat este zhruba 2 mesiace ale od zamestnavatela uz nebudem poberat ziadny príspevok da sa pocas tych 2 mes. poberat este nejaka davka nez nastupim do zamestnania? dakujem za odpovede.

silaviat
15. okt 2014

@bubicatko iba benefity ak mas - tie dva mesiace (myslim ze su to 3 mesiace) su neplatene volno od zamestnavatela takze od inej insttucie nic nedostanes .. ale mozes si vybrat dovolenku este ak mas @bubicatko

bubicatko
15. okt 2014

@silaviat dovolenku som si vzbrala pred nastupom na matersku...

papaya308
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
viskupovaandrea
21. okt 2014

Ahojte,neviem kde by som nasla mamicky ktore potrebuju opatrovatelku k babetku tak skusim sa opitat tu.
Som na materskej s mojou dcerou a rada by som si privirobila opatrovanim deticiek,mozem si dieta zobrat k sebe alebo mozem ist ja k vam kedze manzel roby nocne a cely den je doma,tak bude s nasou dcerkou. Za sluzby opatrovatelske budete platit nie velke peniaze pretoze viem ake je to tu drahe z vlastnych skusenosti,na sume sa mozme dohodnut.
Svoje opatrovatelske sluzby ponukam len v meste Stoke on Trent a okoli.
Ak mate niekto zaujem napiste mi na moj gmail viskupovaandrea8@gmail.com
ak bude treba napisem viac info o sebe.
Dakujem

silaviat
21. okt 2014

@viskupovaandrea https://www.modrykonik.sk/group/183/ niekto tam hladal ale neviem odkial je

viskupovaandrea
21. okt 2014

@silaviat
velmi pekne ti dakujem
si zlata
Dakujem

monipue
2. nov 2014

Ahojte,chcela by som vas poprosit o radu.
Som v 16 tt. a musim castejsie chodit k lekarovi na kontroly,nakolko sme min.rok prisli o babo,tak teraz mame high risk pregnancy,tak musime absolvovat castejsie kontroly. Tyka sa to plateneho volna v praci,ja nemam problem,ked potrebujem volno k lekarovi,tak mi ho v praci daju a este to mam aj platene cely den,ale moj manzel ma problem.
Manager mu povedal,ze nema ziadny narok na platene volno,ze ked tak si ma zobrat dovolenku alebo zmenit offa.
Niekde som citala ze od 1.10.2014 vysiel v Uk novy zakon,ze manzel,priatel... ma narok na neplatene volno asi 2- 3 dni pri doprevadzani manzelky do nemocnice pocas tehotenstva. Poculi ste o tom,viete mi niekto pomoct,ze kde by som to nasla v anglictine? Dakujem vam velmi pekne za odpoved. Pekny den vam prajem.

desert1910
8. nov 2014

Ahoj. Chcela by som sa informovat. Do anglicka som prisla 1 jula od vted som pracovala az do 15.oktobra. V auguste som otehotnela a bola som u lekara s tym ze som tehotna atd povedal mi ze mi bude volat midwife. Ta mi dnes volala a povedala som jej aka je vec te uz nepracujem a povedala ze nieje si ista ze ak tu nie som minimalne pol roka a ze uz nepracujem tak ze mi nebude anglicko platit vysetrenia porod prehliadky ale nebola si ista viete mi nieco k tomu povedat dakujem

bubko123
26. dec 2014

Ahojte baby.. mam na vas otazku... kolko misum mat odrobene v Uk aby som mala narok na matersku z Uk?fakujem za kazdu odpoved.

marcsika410
27. dec 2014

ahoj ja som v 25 tt a pracujem.(14.1.2015-to bude 2 roky co som zamestnana tu v uk)predpokladany porod mam 5.4.2015 a na matersku planujem nastupit od 1 marca.som bez partnera a som zufala ako bude dalej ked nastupim na matersku ako budem vediet platit najom,vodu,council... ☹ bola som sa informovat na job centre ale tam mi dali len web stranku a s tej som mimo kedze moja anglictina nie je perfektna,taktiez mam formular na housing tax benefit ale tiez s tym mam mensi problem ...ak niekto vie aj ked malickostou poradit pomoct tak by ma to potesilo ..dakujem

lucny_konik
27. dec 2014

@marcsika410 ahoj, nezúfaj, zvládneš to-zvládneme to 🙂 ja by som mala rodiť 25.5. a tiež sa bojím, aké to bude. zbežne som si pozrela nejaké informácie. ja robím už rok a pol cez agentúru a preto by som mala mať nárok iba na maternity allowance, ktoré mi bude platiť zamestnávateľ, od štátu nedostanem nič. Ty máš contract? Ak áno, mala by si dostávať statutory maternity pay čo je 90% platu prvých pár týždňov, potom cca 125 libier.
neviem, či si pozerala tento link http://www.slovenskecentrum.sk/sk//page/374/mat...
neberiem žiadne benefity, working tax credit nedostanem, lebo máme s priateľom spoločný účet v banke. viem, že baby odporúčajú poberanie aspoň jedného benefitu, potom tie ostatné dostaneš ľahšie a napr. na child benefit musíš poberať working.

@bubko123 najmenej 26 týždňov

bubko123
27. dec 2014

Dakujem velmi pekne za odpoved. 😉

lucny_konik
27. dec 2014

baby, skúste kalkulačku na vypočítanie si maternity allowance https://www.gov.uk/calculate-your-maternity-pay/y

bubko123
27. dec 2014

Este by som chcela od vas radu baby..Rodila ste niektora na SK a poberali ste z UK matersku?

marcsika410
28. dec 2014

lucny_konik
dakujem za info pozriem sa na to a ano mam riadne kontrakt 14.1.2015 to bude 2 roky co som zamestnana..ale uz uvazujem ze pojdem porodit domov ...nemam chut tu byt uz ..a ktomu este sama nechcem aby mala prezivala viac stresu ako doteraz.len musism zistit ci by som mohla byt doma ten rok ci kolko to tu trva materska a potom by som sa vratila nastupila a aj dala vypoved a sla naspat domov a tam anstupila do prace a mamka by mi bola s malou ..tu by sa mi o nu ajtak nema kto postarat ked nastupim

marcsika410
29. dec 2014

@lucny_konik dakujem za info pozriem sa na to a ano mam riadne kontrakt 14.1.2015 to bude 2 roky co som zamestnana..ale uz uvazujem ze pojdem porodit domov ...nemam chut tu byt uz ..a ktomu este sama nechcem aby mala prezivala viac stresu ako doteraz.len musism zistit ci by som mohla byt doma ten rok ci kolko to tu trva materska a potom by som sa vratila nastupila a aj dala vypoved a sla naspat domov a tam anstupila do prace a mamka by mi bola s malou ..tu by sa mi o nu ajtak nema kto postarat ked nastupim

marcsika410
29. dec 2014

@bubko123 to by aj mna zaujimalo ako co na to bo zvazujem ze tak spravim

silaviat
29. dec 2014

@marcsika410 nemozes poberat matersku z uk a zit na sk a ani benefity.. ak sa nic nezmenilo a prisli by ti nato vsetko musis potom vratit.. po porode chodi na kontroli MDW aj healthy visitorka.. a tiez kontrola u GP... a nemusis sa bat ako single mama mas narok na housing benefit ..o ten poziadat mozes aj teraz ak nezarabas vela.. potom az sa male narodi tam zanesiet rodny list a zvysia ho na full -cize preplatia cely najom a za smeti len neaku minimalnu ciastku budes platit.. materska zalezi kolko zarabas najviac je vsak 136myslim... plus child benefit 20 a child tax okolo 70 - ale nato sa dlho caka moja ma uz 7 mesiacov a stale cakam... zvladnut sa to da ak sa clovek uskromni 😉

lucny_konik
30. dec 2014

@marcsika410
@bubko123
@silaviat
Moja kolegyňa, Polka, prišla v septembri z materskej. Prvé sono mala v Poľsku, tam sa dozvedela, že je tehu, potom mala pár stretnutí s midwife a sona a odišla do Poľska asi mesiac pred pôrodom, porodila tam a vrátila sa do roboty späť po roku. Zamestnávateľ jej normálne posielal maternity pay po celú dobu.
@marcsika410 máš odrobené na Slovensku minimálne dva roky? Myslím, že je to podmienka. A navyše, "Tento príspevok je individuálny, pretože sa vypočítava z platu každej ženy. Do úvahy sa berie 12 mesiacov predchádzajúceho kalendárneho roka. Žena dostane 65 percent vymeriavacieho základu, ktorý dosiahla." A keď sa berie 12 mesiacov z predchádzajúceho roka, znamená to, že ak som nič nezarobila, nemám nárok na nič? Myslela som si doteraz, že podmienkou je mať odrobené len tie dva roky. Ale zase plne rozumiem, že ak sa ti nemá o malinkú kto postarať, je lepší návrat na SVK.

marcsika410
30. dec 2014

@lucny_konik tak ako tvoja kolgyna mam v plane aj ja ze po skonceni materskej by som sa vratila na isty cas..ale momentalne nic ine nevidim len ist domov k rodine ...cele tehotenstve som bola nepokojna a v strese a nemienim moje dieta vystavovay este vetsiemu stresu...este sa nedaj boze zrutim tu a co bude s malinkou..dufam ze pozistujem vsetko v prospech..ale vopred dakujem a aj vsetkym

marcsika410
30. dec 2014

@silaviat dakujem za info pokusim sa tu u ans popytat ..lebo ako sama vidis kazdy ma ine skusenosti a preto som uz s toho aj ja hotova :D

lucny_konik
30. dec 2014

@marcsika410 držím palce! neboj, zvládnete to 🙂

bubko123
30. dec 2014

Ved prave ze vsetci maju inu skusenost... aj ja vela citam ohladom toho a tiez som citala ze vlastne ty matersku dovolenku mozes travit aj na svk..len musis midwifke povedat ze o babatko aj o teba bude postarane
len neviem ako to je s porodom lebo tam potrebujes nejaky formular vypytat od Nhs aby ti preplatili vsetko kedze na svk nie ame poistene. Viete ohladon toho nikto blizsie info?

marcsika410
1. jan 2015

@lucny_konik dakujem velmi pekne pevne dufam....dam vediet ako som dopadla