Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

etuska
1. nov 2009

Janka-skus sa informovat na "Citizens Advice Bureau"-alebo v Job Centre.

mmirus
2. nov 2009

Ahojte..Ma niektora z vas child trust fund pre svoje dieta.Ak ano je to dobra vec..

katarinka101
3. nov 2009

Ahojte dievcata. To je prvy krat co mam moznost poprosit vas o radu. Bývam v Anglicku so svoim muzom a prave som v 20 tyzdni tehotenstva. Precitala som si niekolko prispevkov a vidim ze si mozem ziadat o vela prispevkou len som v tom trosku stratena. Rada by som vedela ci uz mam na nieco narok kedze som v 20t. a ak ano kam a co si mozem ziadat? A mam na nieco narok aj ked som bez prace? Som zaregistrovana v agenture a ta mi najde pracu len sem tam. Budem velmi vdacna za kazdu radu. DAKUJEM !!!!! Ak budem vediet tiez rada poradim. Majte sa krasne a dufam ze vsetci najdete co hladate.....

pancake
3. nov 2009

narok na matersku ti nevznika iba child tax credit a child benefit. to ti daju taky balicek v porodnici a povyplnas formy a poposielas. nic nemusis vybavovat teraz. 😉 oddychuj. 😵

mmirus
3. nov 2009

Ahojte..Vie mi niektora z vas poradit..?Chcela by som nahlasit zmenu mena kde vsade sa to nahlasuje v banke som zmenila,ale ako je to z NIN,home offiice??dakujem

kvietok86
7. nov 2009

ahojte. kazdu chvilku budem rodit a chcem sa opytat,ze ten prispevok pri narodeni dietata.Mam na to narok,ze? A mozem ho vybavit az ked budem mat RL,midwife mi povedala,ze mi to v pohode potvrdi. A rodicovsky prispevok si mozem vybavit pocas materskej,ked budeme s malym doma?alebo budem musiet ist domov to vybavit tesne pred koncom materskej? 😖

lisa.j
19. nov 2009

kvietok, rodicovsky prispevok si mozes vybavit, az ked budes mat potvrdenie o tom, ze si nenastupila do prace po materskej. na prispevok pri narodeni dietata mas narok, ak nedostanes sure start grant v uk.

lisa.j
19. nov 2009

ja mam novu otazku. ak sa dobrovolne nemocensky poistim na slovensku, mozem poberat pri dalsom pripadnom tehotenstve matersku aj z uk aj svk naraz?? alebo je to mozne len z jednej krajiny v eu?

iskra08
20. nov 2009

lisa.j
materskú poberás od zamestnávateľa....takže z toho štátu, kde pracuješ... 😉

tictactoe
20. nov 2009

lisa, ak ti nebudes dostavat matersku z uk, tak na slovensku dostanes rodicak po dobu 3 rokov. ak by si dostala matersku z uk, tak po jej skonceni, mas narok na rodicak. ale samozrejme nemozes to poberat v oboch krajinach naraz, oni si to zistuju a potrebuju kadejake potvrdenia o tom ze tam poberas/nepoberas matersku.
mne po 5 mesiacoch prisla zase vyzva z uk z child benefit office ze im mam poslat rodny list ktory tam oni uz od juna drzia!!!!! su to katastrofalny neschopaci ked mi ho od vtedy nedokazali poslat naspat a maju tu drzost si ho pytat znova!!!! mila pani na telefone mi dokonca povedala ze im mam poslat list o tom ze oni ten rodny list obdrzali v juni. 😠 😠 😠 pridavky nedostavam ani z uk, ani na sk a uz sa to taha nekonecne dlho!

lisa.j
21. nov 2009

iskra, matersku mozes dostat, aj ked nepracujes, na to je prave to dobrovolne nemocenske poistenie v socialnej poistovni. len som nikde v socialnom zakone nenasla, ako je to, ked mas matersku aj v inom state v eu.
o tom rodicaku viem, uz mi to vraveli na socialke, ked som tam bola zaniest ziadost o prispevok pri narodeni.
tictactoe, ja som vybavila child benefit asi za 3 mesiace, rodny list mi poslali naspat do tyzdna.

tictactoe
21. nov 2009

no tak to mas teda stastie alebo to bude preto ze na nas za mlakou kaslu. ja som tam uz niekolko krat volala a stale mi dali tu istu nezmyselnu odpoved. ja neziadam co mi nepatri, odvody platim v uk a preto maju slovenske urady s tym problem aby mi vyplacali pridavky tu. ☹ ☹ ☹

weronika22
24. nov 2009

baby a ako dlho sa plati materska tu v uk? ja nemozem najst papier od zamestnavatela ohladom tej materskej a sa mi zda ze 6mes. tak si to chcem overit?

dadulka2000
24. nov 2009

weronika, u mojho zamestnavatela je to 90% z platu prvych 6 tyzdnou. potom do 9 mesiacov je to cca £120/ tyzdenne (presnu sumu zistim coskoro na vyplatnej paske). ale to moze zavisiet od zamestnavatela - je to individualne - toto je minimalne a podla zakona stanovene. 🙂

betka1
24. nov 2009

otazka: Ked poberam rodicovsky prispevok z SK a narodi sa mi druhe dieta, treba im to do nejakeho terminu nahlasit? Prve dieta ma 2 roky. Alebo co vsetko treba vybavit na SK uradoch? Na matersku narok nemam ani z SK ani z UK, takze asi budem len plynule pokracovat v poberani rodicovskeho pripevku z SK. Jeho vyska sa ale nemeni. Alebo sa mylim?
Co sa snad zmeni bude vyska Child Tax Credits z UK, ale asi nic ine.

perelandra
24. nov 2009

betka, riesim resp. budem musiet riesit ten isty problem. myslim, ze postup je taky, ze to musis ist nahlasit na urad. tam ti stopnu vyplacanie na starsie dieta a budu vyplacat tu istu sumu na mladsie. len sa predlzi ta doba vyplacania do troch rokov mladsieho dietata. neviem ci je tam nejaky termin, ale asi nie, aj ked vacsinou urady vyzaduju nahlasit zmenu do 8 dni. ale ved pokial dieta nema slovensky rodny list a nie je prihlasene na trvaly pobyt na svk tak aj tak na rodicovsky prispevok narok nie je.
v lete ked som sa na urade informovala o postupe na ziadanie vsetkych prispevkov, tak mi vraveli ze musim doniest papier z uk ze mi nevyplacaju matersku. len netusim odkial ten papier vziat, kedze nepracujem ani som nepracovala, cize zamestnavatela nemam a nema mi ho kto vystavit... 😅

helsinki
24. nov 2009

Caute babenky.... mam otazku : Musite byt registrovany na home office, pokial chcete poberat benefity a benefity na dieta ? Treba sa vobec registrovat v home office, ked sme davno uz v EU ako clenske staty ? dakujem 😉

betka1
25. nov 2009

perelandra, no to som zvedava, kde im take potvrdenie zozenieme. V Jobcentre budu asi na mna cumiet, ze co chcem. Mozno budeme musiet vypisat ziadost a cakat na zamietnutie. Tak to mam v plane aj so Sure Start Maternity Grantom. Hoci viem, ze ho nedostanem, ale aspon budem mat papier, ze mi ho nedali.

helsinki, ak v UK pracujes, tak sa musis aj registrovat na Home Office, ale iba prvy rok pri kazdej zmene zamestnavatela. Mali to uz zrusit, ale zial nestalo sa. Poberanie benefitov na dieta to myslim neovplyvni. Iba take ako napr. podpora v nezamestnanosti.

weronika22
25. nov 2009

dadulka dakujem pekne ja dostavam tych 120 tyzdenne len som si nebola ista ci nie len 6mesiacov tak si ma upokojila trosku 🙂

perelandra
25. nov 2009

betka, rozmyslala som aj nad takou moznostou, ze vypisat ziadosta a cakat na zamietnutie. len neviem aku ziadost - asi maternity allowances. ale tam musis vypisat to tzv. kvalifikacne obdobie ci ako sa to vola, cize musis mat odpracovanych niekolko tyzdnov za posledne obdobie... a dolozit payslipy. no ked im tam poslem poloprazdnu ziadost asi sa tiez pobavia a povedia si, ze co to za blazna ked nevie ani ze na to nema narok 😀 no ale to nepoznaju slovenske urady, ktore potrebuju papier na vsetko.
a jobcentre ani neskusam, lebo tam mi nic nedaju. ved oni maju niekedy problem vobec vysvetlit na co mas narok a nie to este vydat potvrdenie na co narok nemas...

helsinki, ak chces poberat child benefits a child tax credits radsej si daj do poriadku aj home office. na nejakom fore som totiz citala, ze robili problemy s priznanim benefitov na dieta pokial to nebolo vyriesene. vobec, oni maju nejaky dvojity meter pri priznavani, niekomu to priznaju velmi rychlo a bez problemov a niekto na to musi cakat par mesiacov. my sme nastastie boli ten prvy pripad, a dokonca pri druhom dietati nam to priznali do dvoch tyzdnov od podania ziadost.

betka1
25. nov 2009

perelandra, ja si skusim zavolat na nas UPSVaR, ze co mi povedia. Kazda teta uradnicka ma mozno svoje vlastne pravidla. A ak to inac nepojde, tak podam tu ziadost o Maternity Allowance, aj ked budem vyzerat ako blbec. Niekde do poznamky dopisem, ze ziadost podavam, lebo potrebujem potvrdenie o zamietnuti.

eviska83
25. nov 2009

betka- o SSMG som ziadala aj ked som nesplnala podmienky 😀 😀 My mame celkom fajn Jobcentrum- tam som im to proste vysvetlila a bolo- hned mi dali ziadost .Do 3 tyzdnou mi prisla odpoved - samozrejme ze nemam narok - no a to som preukazala na svk. Asi by som ziadala presne ako pises maternity allowance- ved nech sa cuduju, hlavne ze budes mat doklad ze nedostavas.
Ja som koniec rodicovskeho nahlasila telefonicky - kedze som nastupila na druhu matersku - a potom som im dodatocne posielala papier od zamestnavatela ze teda do kedy budem poberat matersku.Chceli odo mna presnu sumu ,ale kedze to Ti vlastne nikto dopredu nevie povedat tak som im pisala cestne vyhlasenie ze to urcite nebude menej ako sa pobera na svk (oni to vlastne chceli na to ze keby moja materska bola menej ako je na svk minimum tak by mi aj doplacali.

kago
29. nov 2009

ja mam este otazku k tomu home officu.ked som sem prisla,tak som sa tam vobec neregistrovala,lebo som o tom vobec nevedela a moj zamestnavatel to odo mna neziadal ani ma na to nikto neupozornil.teraz som tu uz dva roky u toho isteho zamestnavatela a neviem,ci mam na to kaslat,alebo sa tam mam registrovat,kedze je to nutne len prvy rok.

betka1
3. dec 2009

kago, registrovat sa je Tvoja povinnost, hoci viacero ludi tu funguje aj bez toho. Ked budes raz ziadat o Jobseekers Allowance, alebo o ine davky, tak nebudes mat narok. Pravidlo znie tak, ze sa musis zaregistrovat do mesiaca od nastupu do novej prace a to aj vzdy, ked pocas prveho roku registracie zmenis zamestnavatela. Ako rok sa pocita rok suvislej prace s maximalnymi prestavkami dokopy 30 dni.
Neberie sa to tak, ze po prvom roku pobytu v UK sa uz registrovat nemusis. Rok sa rata odvtedy, ked si sa prvy krat zaregistrovala na Home Office a zaplatila poplatok. Pri kazdej dalsej registracii sa poplatok uz neplati, iba sa posle vyplneny formular a oni Ti poslu registracny certifikat na daneho zamestnavatela. Zamestnavatel by mohol dostat pokutu, keby Home Office zistil, ze nemas registracny certifikat, preto to novy zamestnavatel casto vyzaduje, ale obcas na to kaslu, alebo o tom nevedia.
Uz mala vlada tuto povinnost v marci '09 zrusit, lebo je to obmedzujuce. Ale nestalo sa tak.

kago
3. dec 2009

dobre teda,ale co ked ich poziadam o registraciu teraz po dvoch rokoch?akurat mi tak naparia pokutu,alebo aj zamestnavatelovi.co by si mi mohla poradit?dik

betka1
3. dec 2009

viem poradit len to, co som citala v inych diskusiach. Vraj s tym nerobia ziadne problemy, ked sa clovek zaregistruje neskoro. Vraj su radi, ze sa vobec registruje.

kago
5. dec 2009

hmm,tak porozmyslam ako to vyriesim.zatial dakujem,mile od teba,ze mi vzdy poradis 🙂

iskra08
5. dec 2009

lisa.j
určite materskú nedostaneš na slovensku, ked tam nepracuješ a budes si len platiť DNP. Bola som sa na to pýtat, ako to je na slovensku, ked pracujes v UK. Bohužial, okrem rodičáka nemáš narok na niččččččč 😠

znovu opakujem, materskú vypláca zamestnávateľ. 😉

betka1
6. dec 2009

iskra08, to, co si napisala nie je uplne presne. Okrem rodicovskeho prispevku moze mat narok aj na prispevky pri narodeni dietata. Co sa materskeho prispevku tyka, tak pravidlo znie tak, ze v prvom rade musis ziadat v krajine, kde pracujes. Ak tam nemas narok, tak mozes poziadat aj na Slovensku. Ak si matka platila dobrovolne nemocenske poistenie dostatocne dlhe obdobie, tak matersky prispevok z SK dostavat moze. Po jeho skonceni moze poziadat o rodicovsky prispevok. Ale ziadny prispevok nemoze poberat v oboch krajinach naraz. Rodicovsky prispevok v UK neexistuje, takze ten sa da poberat len na SK.
No tak nejak.

iskra08
6. dec 2009

tak príspevok pri narodení dietata je samozrejmé, že dostane, bud v UK alebo na SK. bolo som pred pár týždnami osobne na sociálke, ale to, že by som mohla poberať materskú aj na SK, ked nie v UK, tak to mi nepovedala. povedala, že nemá význam si platiť DNP, nič z toho nebudem mať, keďže pracujem v UK a tam je môj zamestnávateľ 😒takže teraz neviem, kde je pravda 😠 dostanem len rodičkovský príspevok do 3.tieho roku dietata.