Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

petka82
autor
3. feb 2008

ja mam vybavovanie vacsiny z tychto formalit este pred sebou. Nejake tie zaklane info uz mam, ale predsa mam este vela otazok.

Momentalne zistujem podmienky ohladom maternity sure start. Viem, ze je to one off payment, a ze sa poskytuje ludom v hmotnej nudzi. Kedze som do 35 tyzdna bola zamestnana a uz 5 rokov si tu platim vsetky odvody od zamestnavatela by som mala prvych 6 tyzdnov dostat 90% z mojho platu. Pocas tejto doby mi ten grant urcite nepriznaju, ale co ak on poziadam ked zacnem dostavat £112 tyzdenne samozrejme do lehoty 3 mesiacov od narodenia dietata. Myslite, ze v tom pripade je moznost ten prispevok dostat?

Vie mi niekto poradit?

leni3
3. feb 2008

Petka s tymto mam presne taky isty problem,ja som si o to poziadala a oni mi to zamietli ale poslali mi list,ze sa mozem este odvolat a ziadat znova,tiez ma napadlo,ze mi to nemohli este priznat kedze este stale dostavam 90% z platu ( na MD som od 1.1.2008), taktiez mi napisali,ze pokial niesme v nudzi a nepoberame Child Tax Credit alebo Working Tax Credit,tak na to narok nemam.....tak som si povedala,ze ked si to vsetko vybavim tak poziadam znova,nemam co stratit.Moja znama ziadala a az na 4x Maternity Sure Start dostala...

leni3
3. feb 2008

Inac ja som od midwife dostala super knizku,kde je toto vsetko napisane a su k tomu aj inter.stranky +tel.kontakty ....tak zajtra to kuknem a nieco sem hodim...zatial dobru nocku

bybi
4. feb 2008

Kocky ja som tiez ziadala o maternity sure start. Na prvy krat mi to zamietli, lebo som este okrem materskej nic nepoberala. To som ziadala este pred narodenim malej. Ked sa narodila, vybavila som si working tax credit a child tax credit, poziadala som znovu a uz som ho dostala. Takze ziadajte az ked naozaj nieco z toho, co tam je napisane aj poberate 😉 Ale pozor, mozete ziadat oba do 3 mesiacov veku dietata. Tak sa poponahlajte s vybavobvanim ostatneho, lebo to trva niekedy dost dlho. Child tax credit trval asi mesiac. Ale to je jeden z najrychlejsie vybavenych benefitov z mojich skusenosti 😉

janka07
4. feb 2008

ahojte...ja som to urobila presne tak ako bybi 😉 tiez sme na prvykrat nedostali, az ked si priatel vybavil working tax credit a child tax credit....drzim palce 😵

vilkakatka
4. feb 2008

Ahojte ... napisem celu nasu cestu od porodu 😉

Anglicky rodny list -
babatko treba registrovat do 42 dni od narodenia na register office. Potrebne dokumenty: mozete si doniest poznamky z porodnice, a ak nie ste zobrati, tak registrovat musi matka dietata. Je dobre si vypytat hned niekolko kopii (na dalsie vybavovanie), za ktore sa uz plati ... myslim, ze to bolo £3.00 alebo £4.00 - nepamatam 😉
Viac info: http://www.gro.gov.uk/gro/content/births/regist...

Apostilla rodneho listu (sudne potvrdenie dokumentu, ze je legalny) -
my sme si vybavovali dve kopie (teda dve kopie rodneho listu isli tam). Moze sa to vybavit osobne v Londyne alebo postou (postou nam to trvalo 2 tyzdne) a za kazyd dokument sa momentalne plati £27.00
Viac info: http://www.fco.gov.uk/servlet/Front?pagename=Op...

Slovensky rodny list -
mozete si ho vybavit cez SVK ambasadu v Londyne (trva to 3-4 mesiace) alebo niekoho splnomocnite na SVK a date mu vsetky potrebne dokumenty9na SVK by to malo trvat trosku kratsie). Mne to vybavuje maminka a potrebovala tieto dokumenty: splnomocnenie na vsetky pravne ucely, aspotilla rodneho listu (je ju potrebne na SVK uradne prelozit), kopie obcianskeho a pasu oboch ordicov, sobasny list, rodne listy oboch rodicov (vsetky dokumenty musia byt originaly okrem ID) a vyplnenu ziadost (mozno ju dostat na matrike alebo stiahnut z netu).
Viac info: http://www.slovakembassy.co.uk/

Jednorazovy cestovny doklad (este sme ho nevybavovali) -
Vybavuje sa osobne v Londyne na ambasade a ma platnost 6 mesiacov. Je potrebne: ziadost (k dispozicii na ambasade), osobne doklady, apostilla rodneho listu, dve fotografie pasoveho formatu, poplatok £5.00
Viac info: http://www.slovakembassy.co.uk/

Sure Start Maternity Grant -
treba tlacivo SF100 (dostanete ho v Jobcentre) ... nam ho neuznali, ani ked som im nahlasila, ze uz poberame Child Tax Credit ... tak este posielam odvolanie (leaflet GL24 - ja som si ho stiahla z netu) a uvidime.
Phone: 0845 608 8570

Child Tax Credit & Work Tax Credit -
treba si zavolat na toto tel. cislo 0845 300 3900 a vyziadat claiming pack - pripravte si viacere info (social security number, income vasa a partnerova, kolko hodin do tyzdna robite a pod ... vsetko sa ma cez telefon opytali). A do 3 tyzdnov od odoslania sme dostali aj rozhodnutie.

Child Benefit
zavolat na tel. cislo 0845 302 1444 a vyziadat claiming pack. Dostali sme ho az po 12 dnoch, takze dovtedy som si ho stiahla, vyplnila a vytlacila online. Rozhodnutie este neprislo ...

To je asi tak vsetko ... a prepacte, ze som sa rozpisala ...

vilkakatka
4. feb 2008

A dobra stranka na info o materskej v UK je
http://www.direct.gov.uk/en/Employment/Employee...

Tak si do get personalised help zadate vsetky vase data a vyhodi vam to prehladny kalendar, co a ako a kedy a kolko 😀

janka07
4. feb 2008

katka, velmi dobre si to tu rozpisala...my uz mame vybavene vsetko 😉

leni3
4. feb 2008

wuaaaw Katka ty si ale sikulka 😉 tak ja nemusim uz toho tak vela pisat,ale este dodam, ze

od 10 mesiaca tehotenstva si mozete poziadat o
Healthy Start
ktory je vlastne financna podpora na vitaminy ,mlieko,ovocie-zel. fo forme voucherov no ale len v tom pripade ak poberate Income Support,inac sa o to da poziadat ked uz je dietatko narodene a poberate Child Tax Credit (nie Working Tax Credit) a rocny rodinny prijem je 14 495 alebo menej.Formular sa da zohnat od GP,health centres alebo na tel.cisle 08701 555 455 , formular sa vola A Healthy Start for Pregnant Women and Young Children, nejaku cast z toho formularu bude musiet vyplnit aj midwife alebo HV.No a vraj netreba cakat na vybavenie Child tax Credit tak hned do toho.
Sama som o to este nepoziadala ale pracujem na tom 🙂
Nie je to moc (asi okolo £10 mesacne) ale pomoze 🙂

leni3
4. feb 2008

Mimochodom ta knizka od midwife sa vola NHS Pregnancy book a je tam toto vsetko napisane,zvycajne by mala byt free...
Este otazocka,ake mate skusenosti s Paternity leave, ako vas partner o to ziadal a na ako dlho ho dostal,pripadne ako je to platene....za akukolvek radu dakujem a prajem pekny dnicek 🙂

petka82
autor
6. feb 2008

Neskutocne Vam babenky dakujem. Hlavne Katka tebe, pomohla si to sprehladnit a zjednodusit urcite nielen mne ale aj inym maminkam.

Co sa tyka nas, mozme sa na tie papierovacky rovno vrhnut.

Presne ako predpovedali pani doktori 05/02/08 15 min. po polnoci sa nam narodilo to najkrajsie synacatko na svete NICHOLAS. Vazil neuveritelnych 3990g, takze maminka mala co robit.

Vcera nas uz aj pustili z nemocnice, tak sa este pomalycky doliecujeme. Uz musim ist, ale ak si najdem aspon par minutiek, urcite pridame aj nejake fotecky.

leni3
6. feb 2008

Jeeee... Petka gratulujem !!!!!!Musite mat velku radost, tak ked sa zotavis skoc k nam babam z Anglicka podelit sa so zazitkami z porodu a ozaj pridaj aj nejake foto nech sa pokochame 🙂

mimus
8. feb 2008

ahojte baby. Musim sa priznat, ze aj ked ste tu tak pekne rozpisali, tak som z toho uplne mimo 😀 . Mozno ked sa uz budem nudit na materskej tak to poriadne prestudujem. Zatial len zberam infosky 🙂 Nasa princeznicka by sa mala narodit v juni, tak sa tu urcite este stavim po rady.
leni o paternity pay sa uz pytal aj moj manzel. Mame na to narok. Moze zobrat volno na 2 tyzdne. Platene je to vyskou maternity pay (myslim, ze je to okolo £112 na tyzden). Kedze jeho plat je vyssi tak strati peniazky, ale to nie je podstatne. Hlavne, ze mi zo zaciatku pomoze. Pozeram, ze mas termin uz coskoro. A moj manzel musi dat pisomne vediet, ze chce paternity leave nie neskor ako 15 tyzdnov pred terminom.
petka blahozelam k syncekovi 😵

petka82
autor
11. feb 2008

Tak babenky som tu len na skok. Vobec nic nestihame. Dufam ze sa mi podari coskoro pridat nejake fotecky. Len som vam chcela napisat rychlo k tomu paternity. Je to platene 90% z platu ale ak to (tych 90%) presahuje £112/tyz (40 h) dostane maximalne to. Ja som sa na to informovala u nas v office, a bolo mi povedane ze to staci doniest mesiac pred planovanym terminom porodu. Aspon u nas vo firme to stacilo. takze sme len napisali list....

Datum ADRESA
xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxx

To Management


I would like to inform you that me and my partner Petra Cajnakova are expecting a baby.

The baby is due on 5-th of February. I’m planning to take one week off as a paternity leave straight after baby’s born.

Many thanks

Meno

Takze u nas to stacilo len takto. My sme tiez rozmyslali ci zobrat 2 alebo 1 tyz. ale nakoniec kvoli financiam sme zobrali len jeden. Ale poviem vam urcite si to zoberte. My sme momentalne sami rodicia pridu az o tyzden, a 100% by som si sama neporadila. Misko (moj muz) mi je neskutocnou oporou a ziadne peniaze nevynahradia tie prve momenty s vasim dietatkom.

Na dnes len tolko. Uz musim bezat

janka196
11. feb 2008

mimus ten moj bol tyzdne doma a dostaval nejakych 110 na tyzden. priblizne to vychadzalo nejakych 70% z platu. a v praci to dal vediet mesiac pred porodom lebo sme sa to nejako neskor dozvedeli ze je takato moznost 😉

mimus
12. feb 2008

tak ja neviem baby preco to od nas chcu uz teraz. Ale tak radsej to napisem.
petka dakujem za tvoj list. Potesilo to, lebo ja by som nad tym stravila 3 dni 😀

bybi
16. feb 2008

My sme to dali vediet len ustne a to stacilo. 🙂 A mojmu zaplatili 100% v praci 🙂 Ale to zalezi uz na danej firme 🙂 A tiez zobral len tyzden, lebo som tu mala uz rodicov.

betka1
19. feb 2008

Kolko dostavate cisteho z tych £120 materskej?

betka1
19. feb 2008

mohol by tu niekto este zhrnut tak uzasne ako vilkakatka, ze o co mozeme ziadat na Slovensku a co k tomu potrebujeme? Vdaka
Citala som si teraz tuto temu https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea..., ale nie je mi jasne ako zozeniem potvrdenie lekára, že ide o prvorodené dieťa a potvrdenie, že som chodila na pravidelné prehliadky ku gynek.

mimus
19. feb 2008

betka ja zatial este matersku nedostavam, ale myslim, ze je to tych £112 v cistom.
Formulare som si stiahla z netu. Mam ich vraj sama prelozit, tak aby mi to tu lekar vsetko mohol potvrdit. Akurat tiez neviem, ako to bude s tym potvrdenim pravidelnych gyn. prehliadok, kedze tu sa nerobia. Neviem ci sa pocita, ked mas stretnutie s midwife ako gyn. prehliadka. Poslala som mamcu, nech sa ide spytat na urad, tak potom dam vediet ak ma niektora nepredbehnete 😉

alucia
21. feb 2008

Mimus, a ake formulare si si stiahla? Mne by to tiez pomohlo, kedze rodit budem v UK, a neviem presne na co mam narok si ziadat na SR.

mimus
21. feb 2008

http://www.upsvarmi.sk/tlaciva.html a potrebujes tieto:
Žiadosť o príspevok pri narodení dieťata, Potvrdenie lekára, Žiadosť o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa

alucia
23. feb 2008

Mimus, a este jedna vec, do kolkych dni si mozem o tie prispevky ziadat? Urcite je to nejak casovo obmedzene. A to si mam tie tlaciva akoze prelozit a dat do takej istej formy ako v orginali, a potom uz len vyplnit a odovzdat na uradoch v SR ?

mimus
25. feb 2008

Lucia mne povedali, ze si to musim sama prelozit, tak aby tam bolo aj v slovencine a aj v ang. Vyplnit doktorom, ale teraz mi znama povedala, ze im to potvrdovala midwife. Odovzdat ziadost musis do 6m dietata. Nezabudni si vypitat aj to potvrdenie, ze si chodila na pravidelne prehliadky od 4m.
Tu je o tom nieco popisane:
http://www.bleskovky.sk/cl/7/205303/Nove-prispe...
http://www.sme.sk/c/3689914/Za-prve-dieta-da-st...

janka196
25. feb 2008

betka ja som tu niekde hodila link (asi do nasej temy) kde si mozes vytlacit tlaciva ktore potrebujes na vybavenie prispevku pri narodeni prveho dietata. a to si das potvrdit v UK, ale ak si dostala sure maternity grand 500 libier tak na tento prispevok nemas narok

petka82
autor
29. feb 2008

Tak po kratkej dobe som tu opat. Ten cas nam ale neuveritelne bezi. Chcela by som sa vas baby opytat, na vybavenie slovenskeho RL je mozne dat aj uradnu kopiu RL overenu apostillou, alebo to musi byt original? Kvoli tej apostille sa nam do Londyna veru s malym trepat nechce, kedze jeme kazdu 1,5hod a postou sa bojim posielat original. Ak by sa stratil uz mi dalsi nevystavia, nie? ak ano bude to opat len uradna kopia.

A este mate niekto skusenosti so zapisom sobasa? My sme sa totiz s mojim muzickom vzali mesiac pred tym ako sa maly narodil. Manzel nie je slovak. Na ambasade mi povedali, ze o to mozem poziadat naraz spolu so zapisom maleho do specialnej matriky. ked som sa jej ale opytala na to, ci to znamena, ze budeme najprv 3 mesiace cakat na vybavenie slov. sobasneho listu a az potom sa bude moct zacat proces s vybavovanim slov. RL, s tym si uz ista nebola.

Ostava mi len dufat, ze sa to bude vybavovat sucasne, lebo v auguste ideme na svadbu manzelovym bratom a potrebujeme mat vybavene papiere co najskor.

Vie mi niekto poradit?

julia225
1. mar 2008

janka 196,mozes o tento prispevok ziadat aj ked sa dieta nenarodilo v UK? moja ma otca sice anglicana ale nenarodila sa tam... 😒

janka196
2. mar 2008

julia tak sa mi zda ze ak sa ti malicka v anglicku nenarodila tak na to narok nemas ☹ a pozeram ze mala ti ma uz cez 2 rocky a to sa da ziadat len do veku jedneho alebo troch mesiacov dietatka. ale teraz neviem na ktory prispevok sa pytas 😅

betka1
7. mar 2008

petka82, ak pod uradnou kopiou myslis kopiu rodneho listu, ktoru si za priplatok dostala na registracnom urade, tak mozes pouzit aj tu. Ak myslis, fotokopiu, tak nie.

etuska
13. mar 2008

Ahojte zienky,
V lete by sme sa mali stahovat do UK aj so 4-rocnou dcerkou.Pozeram,ze vy ste prevazne cerstve maminy,ale mozno sa najde niekto kto mi poradi.
Ake doklady tu dcerka potrebuje?/manzel aj ja ju mame zapisanu v pase/.Co zdravotne poistenie?-ma ho automaticky aj ona,ak budeme obaja s manzelom pracovat?-a co pridavky na deti????Dakujem za odpoved 🙂