Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

angelika96
5. mar 2009

a ked napr.manzel bude brat ten Jobseekers allovance,tak housing benefit nam zostane???a working+child tax credit???lebo to teraz vsetko dostaneme.

betka1
5. mar 2009

angelika, housing benefits vam nezoberu kvoli Jobseekers Alowance. Prave naopak, budete ho este viac potrebovat, kedze muz nebude zarabat. Ale tax credits sa viazu na zarobok, ak sa nemylim, takze o tie asi prijdete.

angelika96
5. mar 2009

ano aj podla mna mas pravdu.ale aj tak ti dakujem.

mmirus
11. mar 2009

ahojte..najde sa tu niekto kto mi poradi..? v aprily bude rok co poberame tax credit..treba to po roku obnovit alebo ako to je..dakujem

jarka28
14. mar 2009

Mmirus..pride Vam domov renewal pack ,vyplnite odoslete a pride vam zasa vyrozumenie na cely danovy rok.... 🙂 🙂

stelinka
17. mar 2009

Ahojte. Chcem Vás poprosiť o radu. Prečítala som celú túto tému od prvej strany, a aj sa tu vyskytol podobný prípad na aký sa chcem opýtať, ale riešilo sa to formou IP. Manžel pracuje v UK už rok, je pod nejakou agentúrou a poberá aj working tax credit alebo niečo také. V máji plánujem ísť aj s naším synom, ktorý bude mať vtedy 7 mesiacov za ním. Pracovať nebudem, chcem byť doma. Na aké všetky benefity máme nárok? Neviete aspoň približne koľko to môže byť, aj keď viem že to závisí od manželovho príjmu. Kde sa všetko vybavuje? Koľko to trvá?
Manžel už podal v UK aj žiadosť na prídavky na malého, ešte niekedy začiatkom novembra, teda hneď po narodení malého ale zatiaľ nedostal nič. Koľko trvalo Vám kým to schválili? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.

mmirus
18. mar 2009

jarka28..dakujem za info.. 🙂

jarka28
18. mar 2009

Stelinka...vsetko zavisi od prijmu tvojho manzela.....podla toho mozte ziadat o child tax credit...working tax credit uz dostava tusim si pisala...no a benefit mate tiez podany,takze treba pockat,oni vyplatia spatne 3 mesiace...kolko to vsetko bude netusim,ale je tu jedna dobra kalkulacka na nete,kde sa daju nahadzat info a vyrata ti kolko coho dostanes.....keby si chcela vediet viac posli IP dobre? 🙂 mozno este aj housing benefit,aj ten sa da,ale fakt to zalezi vsetko od prijmu....OZAJ ZABUDLA SOM JEDNU VEC TY KED SEM PRIDES ZIT MUSIS SI POZIADAT O NATIONAL INSURANCE NUMBER,ZAVOLAS SI A ONI TI POSLU TERMIN NA INTERVIEW A POTOM TI HO PRIDELIA,MUSIS HO MAT INAK ANI CHILD TAX NEDOSTANETE......TAKZE TO KED PRIDES SKUS AKO PRVE SA TAM OBJEDNAT..... 🙂

etuska
5. apr 2009

Baby,ja sa chcem opytat jednu vec ohladom tehotenstva a odpracovych mesiacov v UK.Kolko musi mat zena odpracovane v UK aby mohla dostavat "maternity allowance".Zalezi urcite aj od toho ci je to full.,alebo part-time,ze?

Ja teraz pracujem len 12,5 hod. tyzdenne,od sept. by to malo byt cca 20hod./tyzdenne.Za part-time sa tusim poklada 16hod./tyzdenne?

Vdaka 😵

3558
7. apr 2009

baby potrebujem poradit: dnes mi prisiel dopis z prace ze zatvaraju firmu. som na materskej este 3 mesiace, a neviem co mam robit. kolko mam narok na odstupne??? a mam sa ist nahlasit na job centrum??? vobec neviem co mam robit. moj muz pracuje v tej istej firme ako ja, tak sme obaja naraz stratili pracu. 😝

etuska
7. apr 2009

Zuzi-vyhladaj vo vasom okoli !Citizens Advice Bureau"-tam ti poradia,alebo chod priamo do Job centra

3558
8. apr 2009

dakujem etus

anaid
9. apr 2009

Zuzana 29, no to musi byt neprijemne...U nas v praci bolo tiez par redundancies, a odstupne dostali podla toho kolko mal kto odpracovanych rokov, napr. kolega tu robil 10 rokov, dostal 10 tyzdnovu vyplatu, plus 20 tyzdnovu vyplatu odstupne, takze spolu 30tyzdnovu vyplatu. Super dostat naraz viac ako pol rocnu vyplatu, len chudak neviem kde sa zamestna ked ma viac ako 40 rokov a vie robit vsetkym v kancly len caj.
Pozri si pracovnu zmluvu, urcite by si mala mat narok na redundancy money aj ked si na materskej. Inak aj na personalnom vo vasej firme by Ti mali poradit. Vela stastia!!!!

anaid
9. apr 2009

Este by som sa chcela opytat, ci niektora poberate rodicovsky prispevok zo Slovenska. Dcera zacala chodit do nursery 2xdo tyzdna, ja pracujem momentalne 2 dni v tyzdni, no od maja to budu 4dni, ona bude len 2 dni v skolke, ostatne dva dni bude s tatom. Fakturu mi budu posielat raz mesacne, je potrebne posielat fotokopiu faktury pravidelne mesacne na Slovensko?

3558
9. apr 2009

nam tiez splietali ze za kazdy odpracovany rok, dostaneme tyzdnovu vyplatu, ale to sa mi zda malo, kedze som tam bola 3 roky. 😝
anaid nie je potrebne im posielat kazdy mesiac kopiu. ked si si to vybavovala, tak si pisala cestne prehlasenie. to staci. 😉

janahad
10. apr 2009

ahojte. 🙂 mozete mi poradit,ze ci mam dat pisomne teraz zamestnavatelovi na vedomie,ze som tehotna? lebo k midwaife idem 20.aprila -1krat ale sef si vsimol ze sa so mnou nieco deje a chce sa porozpravat hned ako po tyzdni nastuupim,lebo som mala problem tak som isla na sk a povedala som mu ze to mam zaluudok,ze preto vyzeram tak strasne,ale uz by som ho nechcela klamat,ked aj tak uz len tyz. a idem k midwaif. kolegyna-polka,vravela,ze co ma znamu,tak jej vravela,ze to nemam robit,ze mam pockat co mi da midwaif. ale to mam zatial seefa klammat? ked on mi povacsiine vyhovie,aj ked potrebujem volno a tak.... prosim poradte mii zajtra uz mam ist do prace a ja koli tomu nemozem spat 😢

peppapig
10. apr 2009

Ahoj holky, mam otazku ohledne cz pasu. Mala ma anglicky, ale rada bych, aby mela i cesky, ale chci se vyvarovat nasi hloupe ambasade v Londyne. Myslite, ze pujde cesky pas a vse co s nim souvisi vybavit v CR behem cca 6ti tydenniho pobytu? Tatka s nama nebude, muze to byt problem? Pokud mate zkusenost sem s ni. Diky predem V

3558
11. apr 2009

pepapig u nas na slovensku sa to da stihnut v pohode do 6 tyzdnov. 😉 ked budes doma, chod na pasove oddelenie na policii a poziadaj o pas. mozes ho mat do 24 hodin za 5000sk, alebo do mesiaca za 1000sk.
isto nieco podobne bude a u vas 🙂 🙂

3558
11. apr 2009

janahad nehovor mu to skor, ako skoncis treti mesiac gravidiy, a tym padom ti da tvoja midwife hned aj potvrdenie do prace. potom budes oslobodena od namahavej prace.budu ti musiet dat lahsiu.nehovor to skor, pretoze tu v UK nic neznamena ak je zena v druhom mesiaci tehotenstva pretoze je stale riziko potratu, tak to beru ako by si ani tehotna nebola, a mozu ta este prepustit z prace. ked donesies po tretom mesiaci papier od midwife, tak uz ta vyhodit nemozu.
ja som vedela hned po tyzdni ze som tehotna a mala som tazku pracu. tak som povedala iba kolegovi aby to robil za mna, ze ja nemozem lebo som tehotna. a az potom ked som priniesla papier ma prehodili na lahsiu poziciu. 😉

janahad
11. apr 2009

zuzi dik,ale ja mojim kolegovcom nemozem povedat,pretoze oni mu to povedia hned u nas sa neda verit nikomu.A to mu mam stale klamat? ked uz idem za tyzden midwaife?mam potvrdenie zatial od svojho gyn. zo slovenska,zatial. On sa ma bude dnes vypytovat,lebo si vsimol,ze je so mnou nieco,koli tomu sa chce rozpravat. ja nosievam 15kg zemiaky aj lad ked davam na bufet a nie je to lahkee,nechcem riskovat,ze potratim, beriem lieky aj proti potratu co mi dal doma doktor.

3558
11. apr 2009

ja som tiez zdvihala tazke veci, ale za mna to robil kolega ktory vedel o co sa jedna.
nemusis mu to klamat, mozes povedat hned pravdu. ale zalezi ako sa tvoj sef zachova.moze ta prepustit,lebo este nemas papier od angl.doktora. ☹ a nic sa mu nestane. ak ho budes mat ten papier, tak uz si to dovolit nemoze.
je to a tebe ako mu doverujes.

janahad
11. apr 2009

a ja robim v kuchyni-varim,lahsiu pracu mi nemoze dat,iba oslobodit zdvyhania tazkych veci. u mna je zle este to,ze mam krcovee zily a mali ist na jesen von,teraz s nimi musiim bojovat,kedze opuchaju. so sefom mame dobry vztah. Dakujem, dufam,ze som nic zle nenapisala.

3558
11. apr 2009

ak mate dobry vztah tak to riskni. ja zase neverim nikomu, takze ja som cakala. potom napis ako si dopadla.vela stastia.

janahad
11. apr 2009

ahoj zuzi,mame dobry vtah, som v praci a nastastie tu neni zevraj pride az v utorok vecer takze ja s nim budem az v stredu poobede. a chcela by som sa ta este opytat,ze midwaife mi to da pre neho toho 20.ap. co idem ku nej? alebo az neskor mi da ten papier ze som tehu. Ja som este rozmyslala,ze mu napis take nieco,ze som a hned ako budem mat od mid.papiere,tak mu dodam.a zatial by som mu prefotila co mam od sk doktora,tam je po angl.napisane,ze som a som v 5tt. a mozem sa ta pytat na viac vecii??? 😢 asi som otravna

3558
11. apr 2009

v pohode sa spytaj.
ano popros midwife ked budes v na konci tretieho mesiaca, a ona ti d potvrdenie do prace. potom este budes od nej potrebovat formular pre tvojho partnera, aby mu dali 2 tyzdne materskej dovolenky ked porodis. on to da zamestnavatelovi a musi tam uviest datumy od kedy do kedy chce byt doma.ja som mala termin 7.7. ale maly sa narodil 4.7. tak mu to v pohode akceptovali a dali mu to o 4 dni skor. 🙂 je to full platene, tak sa tvoj partner pekne moze venovat vam a nestrhnu mu to z jeho dovolenky. je to naviac.

janahad
11. apr 2009

ajoj, a ako je to ked porodim tu a potom musim ist na slovensku ambas.koli rod.listu a skade vsade mozme vytazit dake peniazky.matersku mi plati zamestnavatel co viem je to 9mes. a potom . u nas na sk je potom rodic.prispevok, ale tu?? 😒 a priatel mi povedal,ze keby malo male rok tak by sa chcel vratit uz asi domov,v tedy by som dostavala rodic.prispevok? ked nie sme manzelia,zevraj ako tzv.slobodna matka mi moze uk pomahat financne,aby som vyzila.asi sa na raz vela pytam. a ta midwafe mi pri prvej navsteve neda ziadne potvrdenie,ze som tehu?

3558
12. apr 2009

nie midwife ti neda ziadne potvrdenie. ako som uz hore pisala, tu v UK neznamena nic, ze je zena tehotna, do ukonceneho tretieho mesiaca. pretoze je velke riziko potratov. takze az po ukoncenom tretom mesiaci si musis pytat od nej potvrdenie do prace. 😉

ak porodis tu, staci ze pojde tvoj priatel do londyna na ambasadu. nemusis ist ty s dietatom.teda iba v tom pripade ze je Slovak. ak je inej narodnosti, musis ist sama.ja som tiez nebola a bol partner. tiez nie sme manzelia. ale v rodnom liste musis udat otca dietata samozrejme. a to ides na ambasadu nie koli rodnemu listu , ale koli jednorazovemu dokladu na vycestovanie pre tvoje dieta. t.j. aby si mohla ist s dietatom domov. ten doklad je jednosmerny, takze rataj s tym,ze budes doma cakat 3 mesiace na vybavenie slov.rod. listu. a v tom pripade ked pojdes domov, musis mat anglicky rodny list overeny apostillou. to sa posiela do londyna a je to do dvoch tyzdnov naspat. bez apostilly si na matrike nemozes poziadat o slov.rod. list.

mne sef plati matersku aj po 9tich mesiacoch. este mi dal 3 mesiace aby som bola s malym doma. ale ano platene od statu je iba 9 mesiacov, ale ak chces, tak mozes dalsie 3 mesiace zostat este doma ale uz bez materskej. este tieto tri mesiace ti musia drzat miesto v praci. ak nenastupis do roka, tak od narodenia dietata, tak mozes stratit job.
mozes poberat child tax credit a child benefit este ku tej materskej. trva to aj 2-3 mesiace vybavovat, tak sa ponahlaj, lebo potom to budes musiet zrusit ked pojdes domov. zacnite vybavovat hned ako sa vam dietatko narodi. je to najlepsie.u nas doma ti po deviatich mesiacoch na socialke mozu davat rodicovsky prispevok do veku troch rokov dietata. je to okolo 4 500sk alebo 1200sk. zalezi kde budes mat dieta ak budes pracovat. ak nebudes pracovat tak mas narok na tu vacsiu ciastku.na to mas este kopy casu. 🙂

ak sa vratis na slovensko kedykolvek, tak mas narok na rodicovsky prispevok do veku troch rokov dietata. tak ako som pisala.
nezalezi na tom ci si vydata alebo nie. tu sa povazujete za par.pretoze udas otca /na rodnom liste/ a zijete spolu v jednej domacnosti. takze nemas na nic viac narok ako keby si bola vydata.tak isto je to aj na slovensku.ja som sa pred nedavnom vratila zo svk a povedala mi to pani na matrike.
takze ak by si chcela vytlct peniaze z Uk, tak by si nesmela udat otca dietata, musela by si byvat sama v dome, alebo na byte, a v tom pripade by ta pekne vykrucali a preverovali, a chodili domov kontrolovat, ci naozaj zijes sama a v akych podmienkach. potom by ti prispievali na vitaminy, ubytovanie,counsil tax.....
ale to je na dlhe lakte. to by som ti neodporucala. dlho chodia kontolovat a az potom ti daju peniaze. dovtedy uz isto budes doma. 😉

bluebell12sr
12. apr 2009

zuzana, ty si chodiaca encyklopedia 😵 😵 😵 xxx urcite ti je teraz nejedna mamicka velmi povdacna 😎

magisa
13. apr 2009

janahad - ja jsem prvni potvrzeni o tom, ze jsem tehu dostala pro zamestnavatele az ve 20 tt po velkem scanu..Driv mi midwife nechtela nic dat...
Pracovala jsem ve skladu, takze jsem se taky natahovala s tezkyma vecma a k tomu v neskutecne zime, a oznamila jsem jim ze jsem tehu hned po prvnim scanu ve 12 tt a oni me preradili do officu, kde jsem delala do 33 tt tehu. Od zacatku brezna jsem na materske .

adoracion
13. apr 2009

Mne na socialke na slovensku povedala ze nesmies vobec pracovat ak chces poberat nejaky rodicovsky prispevok.. co sa tyka tej ambasady ak sa rozhodnes vybavovat rodny list a otec njej tvoj manzel musi byt pritomny musi podpisat papier! ale inak skoro vsetko co zuzana napisala sedi