Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

lienocka235
19. apr 2009

anaid. priprlatok kprispevku sa dava aj na druhe a tretie dieta len musis zdokladovat ze si obdobny prispevok pri narodeni nedostala v inom state lebo ak ano tak ti nevznika narok ani na priplatok k prispevku ani na sam. prispevok..
je novy zakon... a tministerstvo poskytuje tieto informacie ako som napisala.. maju to aj na strankach..

adoracion
19. apr 2009

mne na socialke povedali ze ak pracujes rodicovsky prispevok nedostanes povedala mi to teraz pred mesiacom a nemylim si to z materskou viem co je materska a co rodicovsky! tak anaid netvrd co nevies takto to bolo predtym teraz sa to zmenilo

lienocka235
19. apr 2009

a potvrdzujem.. podla noveho zakona od janu. 2009 ak pracujes tak na rodicovsky nemas narok ale mas narok na iny prispevok ale musis dokladovat vysku nakladov na skolku jasle mesacne a oni ti to spetne preplacaju..

cinderella.
19. apr 2009

Dakujem za info. To o tych skolkach som si uz zistila. Ma narok ist tam uz od septembra, ale este som sa nerozhodla, ci ho tam dam alebo nie.... ja som taka "nalipnuta" maminka, takze ja maleho nedokazem nikam a nikomu dat... ale chcem uz na tom zapracovat a zacat si zvykat, ze on potrebuje snad aj trochu samostatnosti...

To som nevedela, ze musim odhlasit ten rodicovsky na prvorodeneho, ked sa mi narodilo druhe...to ma vobec nenapadlo...dakujem za info.

Tiez pri narodeni prveho som 6 mesiacov poberala matersku tu v UK, az potom ked mi skoncila, som zacala dostavat rodicovsky prispevok na Slovensku.... teraz budem dostavat zase matersku tu (9 mesiacov), takze teda odhlasim prvorodeneho a potom po 9 mesiacoch zaziadam o rodicovsky znova na SK.

O Sure Start Maternity Grant som nikdy este neziadala, vzdy som si myslela, ze je to len pre mamicky, ktore nie su zamestnane a poberaju podporu... teraz vidim, ze to je aj pre ludi, co beru child tax credit, akurat ze nejaku vyssiu sumu a tomu celkom nerozumiem...

Tie potvrdenia od lekara z UK Vam vystavili normalne??? Moja midwife nema cas ani na tehotenske prehliadky, tak si neviem predstavit, ze by si nasla cas potvrdit mi nieco co ani nepoznaju.... Raz som ziadala nejake potvrdenie a moc sa im to nepacilo, lebo sa s tym este nestretli a nakoniec mi ho dali za poplatok 25 libier.
Predpokladam, ze aj to potvrdenie ze som neziadala o SSMG budem musiet prelozit a opeciatkovat za nejakych tych 35 eur... desim sa toho, ze budem musiet zaplatit vsetky tieto poplatky a nakoniec mi to na SK ani nepriznaju... bojim sa toho, lebo bohuzial si to momentalne nemozeme dovolit....

Takze teda k porodnemu netreba doklad ze som platila zdravotne poistenie ???
A tie papiere od doktorov (ze sa male dozilo 28 dni a ze som chodila na prehliadky) - na to su specialne formulare? Alebo si to mozem sama napisat v anglictine a tak to predlozit midwife?

cinderella.
19. apr 2009

Ospravedlnujem sa, ze tak chaoticky vsetko pisem, takze este raz sa skusim opytat moju otazku:

Musim pri vybavovani porodneho dat potvrdenie od zdr.poisťovne že som bola poistená pred pôrodom minimalne 1rok (prip. 270 dni ci ako to je) ??? Ak ano, davali ste potvrdenie z UK ? Ake ?

lucia000
19. apr 2009

Ahojte holky,chcela by som sa vas opytat ak by ste mi vedeli poradit som v 3 mesiaci tehotenstva a newiem teda snazim sa zistit ci mam narok na porodne zo SK,priatel je anglican,zijem tu uz 3 roky,a zdravotne poistenie si samozrejme na SK neplatim.prosim ak mi viete poradit ci mam na porodne zo sk narok a ako to vybavovat,kde,a ake doklady budem potrebovat informujte ma,budem velmi rada..dakujem pekne S pozdrawom Lucia x x x

adoracion
20. apr 2009

Dievcata skuste si to precitat o stranu vyssie tam som to pisala! poistenie si absolutne platit nemusite kvoli porodnemu nikto to od vas nebude vyzadovat pracujete v EU a platite ho tu v UK ako nationale insurence!!!!a porodne priznaju kazdemu kto ma dieta ktore ma trvaly pobyt na slovensku!!! a samozrejme donesie vsetky potrebne papiere o ktorych som pisala vyssie + do 6 mesiacoch veku dieta! to potvrdenie od lekara moze byt na papieri bielom napisane vo vetach

pinokio sa narodila 20/08/2009 je prvorodenou dcerou shreka dozila sa momentalne viac ako 28 dni a shrek nastevoval gynekologicke prehliadky od 4 mesiaca tehotenstva do porodu minimalne raz mesacne. toto staci peciatka napr. GP, midwife , healt visitor vysvetlite im to naco vam to je a daju vam tam jednu peciatku a dajaky podpis to je vsetko samozrejme musi to byt v anglickom jazyku a potom sudne prelozene do slovenskeho!!! nedavaje to peciatkovat v slovenskom jazyku mne to tak nechceli zobrat vraj anglicania nerozumeju co peciatkuju!!!mna to stalo 35 eur + sudny preklad o zamietnuti MSG maternity sure grant to tiez musi byt 30 Eur no ale vcera mi prislo to porodne nejaky 833 eur takze stale som v pluse 750 eur takze pohoda ne!
cinderela porodne na slovensku musia priznat kazdemu len musis to vsetko ddoniest a nepoberat to tu.
a mimochdom nezabudnut na to ze musite vlastnit slovensky rodny list babatka! co vobec lahkou zalezitostou njeje!

mmirus
20. apr 2009

ahojte baby..vie mi niektora poradit?skoncila mi materska v GB.Zdravotne si neplatim na slovensku..teraz som vlastne bez prace..som s malou doma..co sa tyka zdravotneho poistenia vsetko mam ok..?alebo treba nieco niekde vybavit..rodila som v GB..insurance mam..tam kde som robila pred materskou tam som skoncila..

a este jedna vec.kedy mam narok dat malu do skolky..?ake mate skusenosti ?..neviem kedy zacat..ma 1 rok.ale do buducna chcem vediet treba ju aj nahlasit vopred?neviem vobec ako to funguje..mala je aprilova..
dakujem 😉

betka1
20. apr 2009

mmirus, zdravotne poistena si v UK, aj ked nezarabas. Horsie to je s dochodkovym poistenim. Najlepsie asi bude, ak sa nahlasis na SK v socialnej poistovni a dochodkove poistenie bude za Teba platit stat. Inac stracas roky do dochodku.

A jedna otazocka. Mam tu v UK narok na nieco okrem child benefit, ak nepracujem, lebo som doma s s malou a mala by som druhe dieta? Podla mna mi nikto ziadnu matersku neda, ale pre istotu sa radsej pytam.

lenkaajarek
22. apr 2009

Ahojte chcela som sa vas spytat otazku ohladom child benefit.Momentalne sme odstahovani z Uk ale manzel tam este pracuje ja som si vybavila uz vsetky papiere ohladom odchodu co mi uz aj dosli.Chcela som sa spytat ze ci musim zrusit child benefit v UK ak ich nepoberam tu doma?Su na moje meno tak teraz neviem ci mam alebo nemam rusit.DAkujem

janahad
25. apr 2009

ahojte babenky,prepacte ze tu otravujem s niecim trosku inym,ale neviem kde to mam vyhladat. Oznamila som mojmu sefovi,ze som tehu. On sa potesil,gratuloval ,ale aj tak ma nechava robit ako by som nebola. 3x do tyzdna mam robit vecer do 23 a na dalsi den hned rano na 6hod. inokedy som s tym nemala probleem,ale teraz hej,Vravela som mu,ze sa mi dobre nerobi vecer,lebo byvam slaba,ospala a byva mi zle poobede.a ked robim poobede tak mi opuuchaju moje blee krcaky... povedal mi len tolko,ze to musim vydrzat a po mojej dovolenke sa POKUUSI mi dat len na rano. Ale neverim mu v tom. lebo to este musim 3tyz.cakat midwaife mi napisala list,take nieco,ze mi nebyva dobre preto odporuca aby mi vyhovel smenu na rano.. a na dalsi tyz. bez mojho suhlasu mi dal len 1den volna a odisiel na dovolenku, poradite,ze co ma robit?

apna
25. apr 2009

ahojte baby,chcela by som sa spytat.berim working tax credit a narodilo sa mi baby.tak budem dostavat iba child tax cred.alebo aj workn tax,kedze som stale zamestnana v podstate,na materskej,zamestnavatel mi plati?viete mi poradit?dakujem za odpovede.

pancake
25. apr 2009

janahad ak sa necitis dobre,mozes ostat doma a mala by si to oznamit zamestnavatelovi. a mali by ti to zaplatit ako by si pracovala. ale musis mat ukonceny treti mesiac gravidity. 😉

adoracion
26. apr 2009

pancake tak to urcite nie este tak zopar dni ale nie doma nonstop to ti nezaplati nikto ale musi ta prelozit na pracu ktora ti vyhovuje to je jeho povinnost ale musis mat MAT1 od midwife ktory ti da az po troch mesiacov . a ako ti moze dat volno beztvojho suhlasu mas ty fulltime? normalne zmluvu????

apna zavisi to od prijmu ale ked vam vijde child tax credit tak mozno aj working a je tam podmienka pracovat aspon 16 hod tyzdenne pri prijme 15000 za danovy rok vyslo len zhruba 13 libier takze nic moc ale poziadat skuste urcite

pancake
26. apr 2009

adoracion mne to napriklad nikto nepovedal a ja som chodila do prace non stop. ale kolegyna po mne chodila do prace jeden den do tyzdna a mala zaplatene vsetko full. no ale po troch mesiacoch jej dali podpisaat papier ze uz si to nemoze dovolit, lebo vela vymeskala. a ano mam fulltime 3 roky a pracujem v offise. sedim za pocitacom 7 a pol hodiny denne. tak isto aj ta moja kolegyna.
ale mna stve, ze mna na to neupozornili ze mam na take nieco narok a jej to povedali a ona to automaticky vyuzila.
pri druhom uz aj ja ked nebudem vladat iba zavolam a zostanem doma. 😀

pancake
26. apr 2009

baby este by som sa chcela spytat: teraz mi skoncila materska a musim sa vratit do prace. mam si vybavit este nejake benefity, alebo mi stale zostava iba child tax credit a child benefit ? alelbo teraz dostanem P60 ku a musim ist s tym na inland revenue aby mi vratili dane ked som malo odpracovala minuly rok??myslite ze nam na nieco narok??

janahad vidis my sme ti radili aby si to povedala az po tretom mesiaci. no ale uz nenarobis nic. a este si myslim ze poobedna je lepsia ked budes vo vyssom stadiu tehu. nemusi o piatej rano vstavat s ,,balonom,, 😀 😀
ale to je iba moj nazor. ja som pracovala tyzden rano a tyzden poobede a ta poobedna mi viac vyhovovala aj ked ju z duse neznasam. aspon som si doobeda pekne pospala. ale ja som pracovala az do uplneho konca. este tyzden pred terminom som bola na nadcse. ale zase som nemala ziadne zdrav.problemy a citila som sa super. 😵

adoracion
26. apr 2009

trosku som to tam vysie doplietla to som chcela hovorit jannhad a nie tebe panc ved ty baby necakas inak aj ja som roibla len poobede od polstvrej do polnoci a na matersku som odisla 20 dni pred porodom 🙂

pancake
26. apr 2009

mna sefko poprosil tyzden pred terminom aby som este isla na jeden den do prace. lenze ja som fakt ani raz nevracala ani nic. za to si to isto uzijem pri druhom tehu. 😀 😀 😀 jedine co som nemala rada, bolo to ranne vstavanie o piatej s tym brusiskom. 😀
inak este ze vraj, to nemam potvrdene na 100%, ak ides k midwife na kontrolu, musia ti dat volno a mala by si aj to mat platene. takto mi to bolo povedane ale az po porode, takze som to nevyuzila ani raz a neviem to povedat na 100%. ja som si vzdy davala appoitment vtedy, ked som mala v praci volno. 😝 😝 😝
velmi vela veci som nevedela. ake mam prava a tak.... prisla za mnou z head offisu jedna pani, ze mi to vsetko porozprava a da mi brozurku o tom vsetkom na co mam narok a na co nie, a potom jej niekto povedal ze som cudzinka, tak odvtedy ma ani nepozdravila. 😝 😝 😝

wild.horses
27. apr 2009

vsetky antenanal appointment aj appointment u GP suvisiace s tehotenstvom a antenatal classes je mozne si davat pocas pracovnej doby, je to normalne preplacane aj s casom potrebnym na prepravu a cakanie. Nasa firma ma akurat jedinu podmienku-davat si appointment bud na zaciatku alebo ku koncu pracovnej doby, co som z tych cca 20 raz spravila asi 4 razy, lebo inak sa proste nedalo.
Ked som zistila, ze som tehotna, isla som k HR a tam sa na vsetko spytala. kazda firma by mala mat policy pre tehotne a aj zeny, co koja. Ak by aj nemala, musi sa riadit zakonmi.

janahad
27. apr 2009

zeny-mamicky 🙂 ja mam full time, ja mam teraz tak,ze ja nemam problem vstat o 5rano, mne je dost zle poobede,navecer.pobolieva niekedy hlava je mi na blivanie a tlak ma raz tak a raz inac.. Midwaife mi napisala list(napisala tam,ze potrebujem 12hodin odpocinok medzi jednou smenou prace a druhou,proste aby mi vyhovel,aby mi nedal,ze vecer do 23a hned na to rano na 6h)to mi dala pre neh.Ako take potvrdenie aj ,ze som tehu,ale sefko si isiel na dovolenku. o tom dne volna sa ma ani neopytal,ze ci to budem vladat..Nic.. v piatok sa ma vratit,tak s nim budem musiet hodit rec. sef chcel,ze ked som isla prvy raz k midwaife,ze nech mu prinesiem formu MATB1,ale ona mi povedala,ze na to ma pravo pytat az 20tt nie skor,ze ona mi to da hned ako budu presne vediet,ze v ktorom som tyz. a na kedy vychadza porod. lebo podla mojho dooktora doma na sk som teraz 8tt podla midwaiffe 12tt -ona sa riadii podla toho kedy som to mala posledne.

janahad
27. apr 2009

vidite sef mi nepoovedal,ze mam narok na nieco take,len ze proste caka ze sa asi raz zacas stane,ze zavolam,lebo sa necitim dobre. Nepovedal,ze by som to mala mat zaplatene ani to,ze ked pojdem k midwaife. napriklad na buduci tyz. mam ist na sono,ale to idem rano a ja mam robit poobede,

adrica6
27. apr 2009

Ahojte kocky, som tu nova, tehotnou zatial len planujem byt, no uz zistujem o dusu.Z toho, co som sa tu docitala, som sa dozvedela, ze pokial pracujem v UK, porodim tu a nasledne odidem s babatkom domov, zamestnavatel mi bude platit matersku, tych 9 mesiacov, nech som kdekolvek, ano? Ak budem chciet poziadat potom o rodicovsky doma, musim az po skonceni materskej z UK, po tych 9-tich mesiacoch...a kedze mam trvaly pobyt na SVK, tak mam takisto narok aj na ten 25-tisicovy prispevok, ako prvorodicka, aj ked porodim tu v UK. Takze to vidim ruzovo, hodi to celkom pekne peniazky. Skor sa obavam vsetkych tych vybavovaciek, ked sa to narodi, bude mat britsky rodny list, na poste dostanem app.form na pas, alebo z ambasady mozme vycestovat na jednorazovy cestovny doklad. Ten prispevok pre prvorodicku moze za mna vybavit doma aj mamina, keby sme sa nahodou hned prve mesiace nedostali domov a potom na slovensku si uz vybavime rodny list slovensky...hadam, to mam vsetko spravne. A este ma zaujima, ze ak sa vratim domov, vybavim si ten rodicovsky prispevok a povedzme zriadim si svoj biznis, kde zo zaciatku budem musiet pracovat aj ja, narok na rodicovsky mi vtedy neprinalezi, vsak? jedine zeby zivnost bola na manzela a ja by som tam pracovala len na polovicak? Kolko hodin vlastne moze zena na materskej doma odpracovat? Lebo tu v UK to je len 10 dni do mesiaca, myslim. Dakujem.

pancake
27. apr 2009

adrika ano mas pravdu ale so zivnostou na Sk ti uz nepomozeme.kukni inu temu tu na stranke paragrafy. 😉

adrica6
27. apr 2009

Precitala som si, ze mozem pracovat na zivnost a popri tom aj poberat rodicovsky, tak fajn, uz len vsetko zrealizovat. Inak, mam kamaratku, resp. kolegynu, ktora si zakazdym, ked sla na prehliadku, brala holiday a pred zacatim materskej, ked vlastne uz koncila v praci, jej mila pani z officu povedala, ze pokial ide na taketo vysetrenie, nemusela si bravat holiday, ale ze taketo dni normalne zamestnavatel preplaca. Pekne, vsak? My ostatne vsak uz budeme o to mudrejsie...

pancake
27. apr 2009

takto som to mala aj ja. ale davala som si prehliadky vtedy ked som mala rest day. aspon ze som si nemusela bravat dovolenku. tu mi potom vlastne celu teraz po skonceni danoveho obdobia preplatili. 🙂

marika74
28. apr 2009

pekne prosim o radu teraz je obnovenie working tax creditu a pocula som ze da sa aj telefonicky obnovit kolko by som mala nahlasit zarobok za cely rok ak tax poberam sama s dvomi detmi...a co vlastne sa pytaju po telefone...dakujem

angelika96
29. apr 2009

Ahojte!Prosim Vas,mohly by ste mi poradit??? 😲 Moj manzel,nepracuje od April/20/2009.Uz sme telefonovali na jobseeker allovance,a aj sme uz boli na interju podpisat papiere,ze bude poberat ten job.seek.allovance.Ale musime ist domov na 2tyzdne,lebo mame rodic.problem.Takze sme ten papier nepodpisali,lebo ten pan povedal ze ak tu nie sme tak to nemoze poberat.a ak prideme naspat,tak vtedy to este raz ziadat.a dneska nam prislo obnovenie tax creditu,tak stym neviem co mam robit?mame 1 chlapceka a aj rent musime platit.a na druhy tyzden cestujeme na sr,ale o 2 tyzdne sa vratime.Co mame robit??? ☹

pancake
29. apr 2009

marika popros o prekladatela po telefone a vsetko sa ta budu pytat po slovensky. hlavne maj nachystane vypl.pasky rod. list dietata, NIN atd... 😉

angelika ten pan bol trosku divny. zavolaj tam este raz, ze musis odcestovat z rodinnych dovodov a nech ti uz teraz da dalsi appoitment aby si peniaze dostavala,, pretoze musite z niecoo zit.ja na tvojom mieste by som im to vobecnepovedala a po dovolenke by som tam prisla, ze sorry musela som narychlo odcestovat, lebo moji rodicia mali zdrav.problem. a vsetko by bolo ok. no ale uz je neskoro. neboj to zvladnes. 🙂

angelika96
29. apr 2009

Dakujem Pancake.a dufam,ze to coskoro zvladnem,lebo nestojim teraz takto finacne.A s tym tax creditom co mam robit??? 😒

pancake
29. apr 2009

ty si tomu panovi na job centre mala povedat ze ty tu stale si,byvas atd....len ides na dovolenku. to je pekny rozdiel.
a s tym tax creditom, pokracuj dalej.podpis,vypln a posli spat.to ze si na dovolenke,ich nemusi zaujimat. a ani nezaujima. dolezite je, ze byvas stale v UK 😉