Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

pancake
26. aug 2009

moze ist pred nastupom materskej este na dovolenku. 😉
a ak o to poziada, musia ju prehodit na dennu smenu. takze smelo do toho, a treba si ist za svojim. oni neradi robia ustupky ale musia. neboj. a ak ti povie sef, ze to nebude akceptovat, tak to povedz midwife a ona ti napise sprievodny dopis.ten uz musi akceptovat. 😉 😉 😉

pancake
26. aug 2009

nudlik ja som si to nakoniec rozmyslela a mame nadherny domcek za take peniaze ako z counsilu.a lepsiu areu a velmi dobrych susedov. 😉

chod poziadat na counsil house v tvojom meste.

eviska83
27. aug 2009

matusroman- ja mam informacie ze 11tt pred planovanym terminom,ale mozno to ma kazdy zamestnavatel inak.Ale kedze som cakala dvojicky a dr.my v 27tt oznamil ze jedno babetko je velmi dole ,ze mozem tak za 2 tt rodit tak som hned letela za svojim GP a nechala sa vypisat na marodku.Cize som mala 4t marodky a az potom my zacala materska. 😉
Presne ako pise pancake - v praci musia respektovat ze je tehu 🙂

lindulak
29. aug 2009

ahojte! s rodinou odchadzame do UK za par tyzdnov a chcela by som sa opytat, ci mi tam bude pri registracii u GP /teda malej/ treba nejaky ockovaci preukaz? Alebo ak by sla do skolky alebo ineho takeho zariadenia? Lebo nasa SR Dr. vravi, ze mi netreba so sebou nic a mne sa to nezda...

adoracion
30. aug 2009

tak slovensky ockovaci preukaz neviem ak je tam aspon po latinsky tak si ho zober..ak je cisto po slovensky tak to ti bude asi fakt na nic ale ja si myslim ze tie ockovacie datumy sa dost lisia ..

perelandra
30. aug 2009

lindulak, ockovaci preukaz si vezmi, lebo pri registracii u gp sa budu pytat ake ockovania ste mali a kedy, aby to vedeli zaznacit do zaznamu, pripadne doplnit ak vam nejake chybaju. ako pise adoracion, pomoze ked tie nazvy budu v latincine, tak nech ti tvoja dr. napise na papier co tie skratky znamenaju.

nudlik
30. aug 2009

pancake - dekuju za radu.No premyslime,ze zatim pujdeme do podnajmu a pak se uvidi,protoze nas muzou dat kamkoliv a buh vi za jak dlouho,no zkusime to,ale najdeme se zatim neco sveho.Vim,ze se tim sance zmensi,no uvidime jake budeme mit stesti.To mate teda super,ze jste nasli dobre bydleni za dobrou cenu 🙂

etuska
31. aug 2009

Lindulak-odporucam to co baby-nech ti slovensky pediater da zoznam absolvovanych ockovani v latincine aj s datumami.Nevediet dobre po anglicky,tak by mi dceru hned zaockovali na vselico mozne 😖 -proste chjceli tu v UK pokracovat podla ich ockovacej schemy.
Dobra sprava,ze za vakciny proti pneumokokom sa tu nic neplati a aj horm.antikoncepcia je zadarmo-hoci ja ju uz nechcem ani vidiet 😅

tictactoe
31. aug 2009

ja som pred tyzdnom registrovala drobca v uk u doktora aj ked tam nebyvame, boli sme na navsteve a ochorel. na ockovania sa nevypytovali ale nasa dr na slovensku povedala ze az sa raz budeme stahovat spat do uk, tak nam vystavi medzinarodny ockovaci preukaz.

maria74
3. sep 2009

ahojte dievcence......pekne vas prosim o radu.....poberam tax a child credit ......zijem v peterborough....viem ze sa pobera este jedna davka ze vraj sa zavola na nejake cislo a poziadate o formy samozrejme ze neviem ake.....a k taxu sa berie este jedna davka ......tu v peterborough uz viacere rodiny poberaju ale nechcu povedat ako sa to vybavuje.......za sprostredkovanie si pytaju slusnu sumu ............

perelandra
3. sep 2009

maria, asi to bude housing benefit a council tax benefit. ine ma nenapada. zavolaj alebo zajdi na council a vypytaj si application form.

vandabo82
4. sep 2009

Zdravim vsetkych 🙂
Prosim Vas, ma niektora z Vas zijucich v UK skusenosti s tym, ze ste boli na rizikovom a museli ste zostat doma?Boli Vam vyplacane nejake peniaze?Ak ano prosim ake a kolko to bolo????Dakujem Vam krasn 🙂

eviska83-tebe nahodou lekar, alebo maternity nurse nenavrhli, aby si zostala doma, ked cakas dvojicky???

eviska83
4. sep 2009

vandabo82- ani lekar ani midwife- dokonca ked mi dr povedal ze sa mam setrit ze mozem za 2t porodit(bola som v 27tt)tak som ho pytala teda marodku- vraj to len Gp moze -tak vravim ,napis mi list pre mojho GP- a on -ved mu to len povedz a hotovo.No a prva reakcia mojho GP ked som povedala nech ma vypise bola ,ale ved vy sa aj hybat musite 😲 😲 tak som musela trosku zvysit hlas a spytat sa ho ci si to teda on berie na zodpovednost ze porodim v 30tt tak hned vypisoval- cize som mala 4 tt marodky a porom som nastupila na matersku-.

vandabo82
5. sep 2009

Ahoj eviska83.
Nooo, tak to si ma teraz dostala.To oni sa vobec nestaraju???Kebyze porodis v 30 tt dvojcata?To je sila.A ja som tak potajme dufala, ze by som sa hodila na marodku a ukecala doktora.Citala som, ze na Slovensku, to takto pekne funguje.No a dostavala si nejake peniaze ked si bola na tej PN???

eviska83
6. sep 2009

vandabo- IP 😉

zuzana304
7. sep 2009

ahojte babenky, som tu novacik a potrebujem sa informovat ohladne materskej v uk, pracujem ako aupair, to znamena ze neplatim socialku, na slovensku si platim len zdravotne poistenie, vie mi niektora z vas poradit na co mam a nemam narok? som vydata a manzel ma priznane len to co musi... a je zamestnany, mimino cakame v januari, tak vas velmi prosim o radu, kam kedy kde....zuzana

etuska
8. sep 2009

Zuzana-akmanzel pracuje,tak asi dostava Tax credity aj na teba(kedze predpokladam, ze o tom ze si au pair si ziadne urady neinformovala???-takze ta potom beru ako nezamestnanu predpokladam)

Skus zajst do vasho Citizens Advice Bureau-tam ti hgadam poradia.

zuzana304
9. sep 2009

ahoj etuska, je to tak ako vravis, ja sa tu v uradoch orienutjem asi tak ako jelen, ale moc dakujem za radu, dam vediet ako to dopadlo.

betka1
9. sep 2009

zuzana, v UK sa plat aupairky nepovazuje za plat, ale za vreckove, preto ani neplatis z neho ziadne odvody. Myslim, ze pred uradmi si akoby nezamestnana, cize na Statutory maternity pay ani na Maternity allowance (inymi slovami materska) nebudes mat narok. Ako mi bolo povedane, tu je to brane tak, ze nepracjucu matku s dietatom ma zivit partner. Ale zrejme sa to zohladni v jeho Tax Credits. Co mozes urobit, je ziadat na SK o rodicovsy prispevok 176 Eur mesacne plus prispevky pri narodeni dietata. Tu v UK budes mat mozno narok na nejake jednorazove prispevky, si teraz neviem spomenut, ako sa volaju, ale jeden je 250 libier(ziada sa pred narodenim dietata) a druhy 500(ziada sa po narodni, ale potom Ti to obmedzi pravo na jednorazovy prispevok z SK). Este, aby som nezabudla, treba ziadat Child Benefits, ale to az po narodeni dietata.
Snad som nic nepoplietla. Ak ano, tak ma niekto opravte.

halaska22
9. sep 2009

Zuzana pozri sa sem a tam mas posminky na to kto moze ziadat o tych £500.
http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits...

Aj ja by som radila navstivit Citizen Advice a tam ti povedia viac....lebo ty s teoreticky nezamestnana ale ak tvoj manzel nezaraba viac ako 16000 libier mesacne mohla by si mat narok na Income Support od job centra. Ale neviem presne. to by ti najlepsie povedali tam. Tym padom by si dostavala Child benefit, child tax credit, working tax credit ktory by dostaval tvoj manzel a income support - ale v pripade ak rocny prijem nepresahuje 16000.
Teda ak sa nemylim...ale treba zistit viac

halaska22
9. sep 2009

Neviem ci to tu niektora z vas uz nepisala alebo niekde v inej teme ale pred narodenim dietatka aj po narodeni dietatka az do 4 rkoov mate narok na vouchery - kupony na mlieko,zeleninu a ovocie. Ale tiez nemoze rocny prijem rodiny presahovat 16000 (alebo si napisete ze ste slobodna mamicka 😉 )
Je to od Healthy Start...pozrite sa na to ak chcete...ziadost sa da odstarat online takze nic zlozite.....len to treba mat potom potvrdene od midwife alebo health visitor.
tu je link
http://www.healthystart.nhs.uk/

betka1
10. sep 2009

ja sa trochu opravim. Tie jednorazove prispevky z UK su Health in Pregnancy Grant £190 a Sure Start Maternity Grant £500, ale na ten nema narok hocikto ako pisala halaska22. Ale ked nedostaneme £500 z UK, dostaneme jednorazovy prispevok z SK.

vikkinka
10. sep 2009

prosom vas viete mi povedat ako dlho ste cakali po podani ziadosti o child benefit?uz viac ako mesiac cakam a stale nic...ani na ucte ani ziadna posta s vyrozumenim.zacinam sa obavat kvoli tomu, ze sa to musi poziadat do troch mesiacov od narodenia a mala pomaly bude mat dva mesiace a neviem ako zistit ci to vsetko prislo v poriadku a ci to nemusim ziadat opat kym je cas.da sa to nejako zistit?dakujem vopred

tictactoe
10. sep 2009

ja som si ziadost podala pred dvomi mesiacmi, uz som im tam aj volala a ta koza na telefone mi len sucho recitovala naucene frazy: ... it takes up to 28 weeks... we'll send ur BC as soon as the date of your child is confirmed... blah.. blah... blah... strasna neochota a ten pristup 😠 viem ze im tam denne vola kvantum ludi, ale troska empatie zo strany tych uradniciek by nezaskodilo. ziadat znovu nemusis, oni ti to spatne vyplatia od narodenia kedze si poziadala hned. vela stastia a trpezlivosti prajem!

vikkinka
10. sep 2009

dakujem za odpoved, som rada ze teda je to ich zdlhavym vybavovanim a nie nejakou chybou posty alebo mna 🙂 s tymi uradmi je to fakt hrozne, hlavne pri telefonickom vybavovani.hadzu si tam cloveka po drate a kazdemu musis vsetko vysvetlovat nanovo...hadam nebudeme dlho cakat.prajem pekny den

vikkinka
10. sep 2009

este co sa tyka toho jednorazoveho prispevku na slovensku (25000), mam uz papiere co mi musi GP potvrdit, idem tam v pondelok...mali ste niekto problemy, resp.da mi ho GP bez problemov?aby som sa vopred pripravila.
A este som tu niekde citala ze tu nedavaju peciatky v UK, je to pravda?aby som s tym nemala zas problem v SR.dakujem

eviska83
10. sep 2009

vikkinka- ja som s potvrdenim nemala ziaden problem- aj peciatku mi dali ale az na poziadanie.mas tam aj AJ?myslim ze ziaden gp by to nepodpisal keby nevedel co podpisuje 😉

vikkinka
10. sep 2009

nie, nemam to v AJ.da sa to prosim ta niekde stiahnut v AJ? alebo si to staci prelozit svojpomocne?dakujem ti

eviska83
10. sep 2009

vikkinka- ja som si to prelozila sama- ak chces napis mail a ja ti to poslem 😉 Potrebujes potvrdit 2 formulare a ten 3 vypisujes sama. 🙂

lubi
12. sep 2009

ahojte. chcela by som vedieť ako dlho treba pracovať v uk aby človek mal nárok po narodení dieťaťa na materskú a ako dlho trvá v uk materská. díky