Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

majocka79
12. máj 2009

nam vratili rodny list po ani ne celom tyzdni a ziadne pasy sme ani neposielali. ked sme boli babatko registrovat tak nam povedali, ze sa posiela original rodny list, ten hlavny co sa vystavuje zadarmo. sice este nam ten benefit neschvalili, ale vacsine co to vybavuje tak to trva max. 2mesiace a peniaze vratia pozadu aj. dost som prekvapena, ze tak dlho treba cakat ako tu pisete.

adoracion
13. máj 2009

vybavovanie child benefitu a tax creditov trva zhruba 3 mesiace ale preistotu im tam volaj ze keby daco zle tak ti povedia keby daco chybalo ako je to s tym renewal pack ked som to poslala spat upravia nam tax kredit ked sa moj prijem ovela zmensil kedze som na materskej???

ma niekot skusenosti s vybavovanim housing benefitu??? predvcerom mi mama poslala nejake peniaze zo slovenska treba to tam niekde priznat ??/ kedze ziadaju vypis z uctu a tam to samozrejme bude... zapocita sa to do nasho prijmu????

lucustek
13. máj 2009

majocka79 my sme tiez posielali najprv iba rodny list ale o dva tyzdne nam z child benefitu prisiel dalsi formular na vyplnenie a tam uz ziadali aj rodny list synov aj priatelov kedze vybavujeme peniaze na priatela...a z tax creditu nam o tyzden prisla tiez dalsia aplikacka ze im treba rodny list aj pasy tak som im len napisala ze ich nemam lebo su uz dva mesiace na child benefite a zatial sa neozvali spat...tak cakaaame

perelandra
13. máj 2009

adoracion, ak sa vas prijem za minuly danovy rok zmensil lebo si na matersekej, urcite vam tax credit upravia - mali by smerom nahor. co sa tyka toho housing benefit, tam ziadaju vypisy z uctov, takze ak ti mama poslala peniaze na ucet tak to bude aj na vypise. ovsem, vyska tvojich uspor housing benefits ovplyvnuje len do urcitej miery - myslim, ze je narok na housing benefits ak mas uspory mensie ako 16 000libier. ovplyvnuju to aj tax a child credits, takze ked ti pride papier o vymere credits na tento rok, musis im to tam zaniest, a oni ti nasledne upravia aj housing benefits. kazdu dalsiu zmenu musis hlasit na housing benefits - zmenu adresy,najomneho, poctu osob a ak sa ti zvysi prijem o 200 ci 300 libier. vypisy z uctov davas len na zaciatku, takze ak ti mamina znova posle nejake peniaze a ty ich vyberies, tak by o tom nemuseli vediet. ak by islo o nejaku vacsiu sumu pri vyhre z loterie tak to by sa uz asi zakryt nedalo 🙂

magisa
13. máj 2009

zrovna vyplnuju formular na tax credit...to je mazec, tolik otazek.. 😠

magisa
13. máj 2009

holky nechapu...pri vyplnovani tax creditu je otazka na child benefit reference number...ale ja ho jeste nemam za predpokladu ze jsem child benefit poslala teprve dneska...Nevite nahodou co s tim???Mam to policko nechat prazdne??

majocka79
13. máj 2009

magisa, ja som to policko tiez nechala prazdne, lebo tiez este neviem child benefit reference number. a aj staci ked ho potom len telefonicky dodatocne doplnis. nevadi ani ked to bude uz po schvaleni tax creditu 🙂

magisa
13. máj 2009

majocka79 - dekujuu 😵

magisa
13. máj 2009

Tak jsem tu zas 😅 😅 prosim o dalsi radu...
kdo si vyrizoval porodne v CR /pritom rodil a zije v UK/ co vsechno jste potrebovali k vyrizeni???

adoracion
13. máj 2009

magisa nemusis to tam vypisovat oni si to uz zistia aj sami je to nejako prepojene ja ked som menila adresu a volala do tax kreditu sam mi povedal ze mi zmeni adresu aj na child benefit

perelanda dakujem presne tak som to aj myslela akurat som skor rozmyslala kde do toho dlhocizneho formulara vpisat tu sumu ktoru my poslala kedze to neni opakovana platba ci myslis ze staci ak to bude na vypise a tam bude napisany zostatok na ucte?? no teraz uz akurat nemyslela som si ze je problematicke ziskat vypis z banky pytala som od nich do 10.05 a oni mi povedali ze mi mozu zatial dat len do 10.4 ze mam cakat no parada ☹

perelandra
13. máj 2009

adoracion, tusim sa to vypisuje do toho formulara len tak, ze napises kde mas ucet v akej banke a napises zostatok, nemusis presny, staci zaokruhlene, ved pohyby na ucte sa menia. a vypis im daj najaktualnejsi aky mas, ak budu potrebovat cerstvejsi, tak si to od teba vypytaju a dodas im to neskor

magisa
15. máj 2009

adoracion- uz mi prislo rozhodnuti ohledne maternity sure start grant- samozrejme ze neschvaleno 😠 bez naroku 😠
Co jeste potrebuju k vyrizeni toho porodneho v CR????

adoracion
15. máj 2009

no magisa to sa dalo cakat no tak to ja neviem skus to najst na strankach ceskych mas to tam urcite u nas na slovensku to je asi inak

pandula
15. máj 2009

ahojte baby,

som nahodou nasla tuto temu... uplne najviac ste ma potesili. ja som taka cerstva anglicka tehula a vselico mi chodi po hlavicke !!!! brrr... hlavne financne veci. my len rentujeme ubytko a budeme sa koli babetku musiet prestahovat a troska som stresovala ze ci to financne utiahneme !!!!! ale teraz uz viem o co vsetko si poziadat a kolko budem dostavat materskej atd .. no normalne mi odlahlo zo srdiecka... dakujem ... majte sa x

adoracion
16. máj 2009

pod k nam do tem y porod v anglicku

luckabendik
19. máj 2009

Ahojte zienky,pisem poprve,precitala som si vsetky prispevky,takze chcem vam napisat aj ja svoje skusenosti.Moj manzel odcestoval do UK presne 24.11.2007.Ja som mamicka 4 deti zijuca stale na Slovensku.Po vybavovani si rodicovskeho prispevku na stvrte dieta,kedze by mi skoncilo poberanie rodicovskeho koncom decembra,kedze tretie dieta mi dovrsilo 3 roky 11.12.2007,tak som si v predstihu sla vypisovat papiere o priznani rodicaku na stvrte dieta,tak v kolonke,kde pracuje manzel som napisala v UK,tak tam sa zacal môj kolobeh a este stale neskoncil ☹ .uradnicky na socialke mi hned pozastavili pridavky s tym,ze pridavky si ma ziadat manzel v Uk,kedze on tam pracuje a plati vsetky odvody tam.Tak manzel zacal ziadat pridavky a kedze som mu posielala rodne listy a stratili sa NIEKDE,tak potom si on prisiel po ne osobne,co sa vlastne vsetko zdrzalo a oficialne ziadost o child benefit mame zaregistrovanu 01.03.2008,po niekolkych mesiaco ch sa mi zda asi 4 nam poslali,ze nas registruju a mame doplnit nejake udaje,co sa doplnili a nic,kedze odkedy mi na Slovensku pozastavili pridavky ubehlo viac ako rok,tak nam uz nevratia spätne nic,lebo je rok premlcacia doba a z Uk sme nedostali este stale nic,manzel tam uz pretelefonoval balik peniazkov a vraj mame cakat. 😒 Na Slovensku jednoducho pridavky nedostanem,kedze manzel odvadza dane a poistne v UK,tak Slovensko s tym nema nic,len mali vratit tu dobu,odkedy bolo pozastavene,cize Anglicko vyplati spätne 3mesiace a zbytok Slovensko,ale po rocnej premlcacej dobe uz Slovensko nevrati nic.Stale sme v nervoch,pretoze my sme to tak nechceli a mne je to jedno ci poberam pridavky z UK alebo zo Slovenska,ale tie peniazky patria detom. ☹

pancake
20. máj 2009

luciabendik tak to mas smutne. viem ze spatne ti pridavky v uk vratia iba 3 mesiace.
drzim ti palce aby si co najryclejsie vsetko vybavila aj ked si mysim,ze benefity ti mali do troch mesiacov prist. 😒

adoracion
20. máj 2009

ak poberas child benefit v anglicku musia mat deti aj trvalu adresu v UK!!!!!!

pancake
22. máj 2009

ado.... ja poberam child benefit aj tax credit a maly ma trv.pobyt na sk. lebo tam zase poberam rodicovsky. 😨

pancake
22. máj 2009

ahojte. ja by som sa chcela nieco spytat ohladom child tax credit. teraz ho poberam 20 libier tyzdenne /priblizne/ ale pracujem.
a nasa firma sa zatvara, tak by som chcela ostat doma s malym. nahlasim telefonicky zmenu, ze uz nepracujem a o kolko mi zdvinu ten child tax credit?
kamaradka mi tvrdi, ze budem dostavat 500 libier mesacne co sa mi naozaj nezda. aby mi z 20libier davali zrazu 150 tyzdenne. nemate s tym niektora skusenost?
velmi prosim za akukolvek odpoved, lebo o chvilku sa musim rozhodnut ci si dam v praci transfer 250km dalej od naseho bydliska a budem sa musiet prestahovat alebo zostanem v tomto meste a budem doma s malym. dakujem

tictactoe
22. máj 2009

lucka, vidim ze mas troska podobny problem tomu mojmu. presne takto sa ja natahujem so slovenskou stranou, potom s anglickou, maly ma uz takmer 7 mesiacov a ja som pridavky na neho este vobec nedostala. presne ako hovoris, su to jeho peniaze! v uk mi ale tvrdia ze pokial maly nezije v uk, ci uz so mnou alebo s otcom tak jednoducho tie pridavky nedostane. a o strateni rodnych listov som uz pocula x pribehov a ja sa toho bojim ako cert kriza, bo viem co sa s tym nasledne deje. takze to vyzera tak ze maly pridavky nikdy ani nedostane 😠 😠 😠
pancake, zial poradit neviem, ale nebolo by asi najlepsie ti zavolat na office? lebo takto to budes mat len ako "jedna baba povedala..."

pancake
22. máj 2009

na aky office? na child tax credit? lenze moja anglina je uboha a po telefone aj tak nerozumiem ani prd. 😝

tictactoe
22. máj 2009

ano, na tax credit office, tu je linka : http://www.hmrc.gov.uk/taxcredits/start/who-qua...
skus najskor prestudovat to a tiez je tam nejaky questionare, snad by ti to mohlo ako tak pomoct. a mozno sa preklikas aj na nejaky "send query" link a ak nie, nemas koho poprosit aby ti tam zavolal?

tictactoe
22. máj 2009

prave som si vyplnila len tak pre zaujimavost ten questionare - do i qualify for child tax credit a vyslo mi 2676 libier... 🙂 ratam ze je to rocna taxa... asi sa prestahujem spat do uk! takze to kludne moze byt ze ti ho znacne zvysia ked nebudes zamestnana, kazdopadne by som tam zavolala aby si to mala z prvej ruky! ale ak spavne vyplnis dotaznik, tak by ti to malo povedat kolko by si dostala. good luck! 😉

adoracion
22. máj 2009

Tak co sa tyka toho child tax creditu tam sa berie suma za cely danovy rok dosiel ti domov teraz review pack ktory si vyplnila a podla toho ti to vypocitali nie?? ak tam zavolas vypytaj si slovenskeho prekladatel snad vies povedat please i need slovak translator! na webe urcite nic nevybavis a nikam sa nepreklikas take veci sa nevybavuju cez web 🙂 a urcite ti tam nevyjde viac ako nejakych 120 libier to je maximum co mozes dostat ak mas jedno dieta uplne zdrave a prijem takmer ziadny ! co sa tyka working tax creditu tam musis pracovat takze ak pracovat nebudes ten nedostanes.. ak sa chystas prestat pracovat skusila by som housing benefit council benefit a ine benefity z job centra... na tax kredite s jednym dietatom ..vela nedostanes..

pancake
27. máj 2009

a mam narok na nejaky housing benefit alebo council benefit ked partner pracujjavascript:addEmoticon('☹','vBody')e na full time?

tak ako je mozne ze tie matky maju tolko penazi a sedia doma. ja robim a nemam narok na nic. a ked chcem prestat robit tak tiez dostanem len child tax credit a child benefit. to je bieda. to tym padom ked zostanem doma,neutiahneme platit ani najom a mozem sa zbalit a ist domov na sk. ☹ ☹

pingwinek
27. máj 2009

Ahojte,mam taky vadcsi problem,moja dcera ma 4mes,narodila sa tu v uk,chceli by sme jej vybavit pas,mohol by mi niekto poradit,ci sa da moja dcera vpisat do mojho stareho pasu,myslim pas zeleny..ak moja dcera nema este vybaveny slovensky rodny list?mohli by ste mi napisat postupy ako pritom postupovat,bo som stoho paff!a mozete mi este vysvetlit co to znamena ta aspotilla rodneho listu 🙂 ?vopred dakujemee.

pingwinek
27. máj 2009

ahojte,mohol by mi niekto napisat..na aku adresu mam poslat rodny lis,ked ho potrebujem dat prelozeny..dakujem

pancake
28. máj 2009

pinqwinek vsetko dopodrobna je napisane o par stran dozadu.treba si to poriadne precitat, lebo je toho naozaj vela co potrebujes. 😉

dadush
28. máj 2009

ahojte baby, viete mi niekto poradit ako by mala vyzerat ked chcem podat vypoved , resp. poslat mi nejaky vzor skusala som kukat ale na nete som nic zatial nenasla