Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

pingwinek
21. máj 2010

eviska neviem nerozumiem tomu pisala som tam imail a mi odpisala to co som uz vopred pisala a teraz zase nieco ine citam..myslim ze uz mame smolu a nemame na rodicovsky prispevok narok bohuzial ....

pingwinek
21. máj 2010

wild.horses!!! no ja som ziadala este pred 1.5 a uz mi to zamietli bo je novy zakon a nenalezi sa nam rodicovsky prsipevok je to skoda a velka ☹ ...ale tak co uz 😠 ,,keby som skorej zareagovala mozno este v januari tak by som este mala narok ,a dohovie ako to bude s mamickami co poberaju RP aj po tomto zakone,ci im to zrusia alebo nadalej budu mat narok,mozno nemaju narok len ti co ziadaju po 1.5 alebo pred 1.5... 😢 skoda

pingwinek
21. máj 2010

eviska ..mozno najlepsie bude ak tam pojdem osobne ,na buduci mesiac aj tak ci tak letime na dovolenku na SVK tak pojdem sa tam prejst ale asi aj tak sa nic nove nedozviem ☹

eviska83
21. máj 2010

pingwinek- ja uz som z toho tiez jelen 😀 ale viac bab pisalo ze ke poziadali po 1.5- tak im zamietli 😲
No a myslim ze tie co uz poberaju tak tym to zrusit predsa nemozu 😉

pingwinek
22. máj 2010

no tak to sme dve... 😀 ...ja som si o to ziadala este v aprili a uz som nemala narok ... 😢

wild.horses
22. máj 2010

@lucia000... opytat sa mozes, samozrejme. ale ja ti neviem odpovedat 😉 musim tam zavolat
@pingwinek... ahoj, vies co, uz som dost nastartovana, tak som sa rozhodla, ze tam v pondelok rovno zavolam a napisem este aj ja na to ministerstvo, ze teda ako to naozaj je, lebo nejaky mam z toho gulas.
Mne ide len o 3 mesiace, ale ak nemusim, nerada by som o tie peniaze prisla, aj ked to nie je pupok sveta, to je jasne 😢
Dam vediet, ked sa nieco dozviem. mamina tam este ma ist v stredu, vezme ten mail z ministerstva a uvidime. bez boja sa nevzdam 😀 😀 😀
tak sa zatial majte pekne

perelandra
22. máj 2010

no kocky, podla toho co som si na nete o tej problematike precitala, tak sa jedna o nariadenie, ktore by malo koordinovat socialne systemy a zabranit diskriminacii. cize z toho by malo logicky vyplyvat, ze ak prislusna alebo podobna davka nie je vyplacana v state, v ktorom sa zdrziavate, tak by vam mala byt priznana na zaklade trvaleho bydliska v SR. no ale z vlastnej skusenosti viem, ze co uradnik to vlastny vyklad zakona. cize co povie menej mila pani na urade v jednej kancelarii, tak na tom istom urade, na tej istej chodbe ale v inej kancelarii ovela milsia pani uradnicka povie nieco uplne ine. mne konci rodicovsky prispevok na dceru a mala by som mat narok na dalsi. tak som zvedava... ale ked som si bola cca pred 2 mesiacmi vyzdvihnut papiere, tak mi len povedali, ze si mam poziadat az ked mi skonci prispevok na dceru lebo inak by mi ho zamietli. nespominali nic o zmene od 1.5. ale na druhej strane, preco by mali byt nasi uradnici o niecom informovani.... 😒 mna uz na slovenskych uradoch asi nic neprekvapi 🙄

nadka001
23. máj 2010

Cafte baby, tak ja to tiež zisťujem, či mám alebo nemám nárok. Jedna pani mi povedala,že určite nie a keď tam nebola, tak druhá, že až také jasné to teda nie je, že si mám podať žiadosť a uvidí sa.
Dúfam, že mi to dajú..inak ako vedia, že sa nezdržujeme na Slovensku ? Šak som na materskej, nepracujem..tak môžem byť kde chcem. Lekára dieťaťa som si dala na Slovensku.. tak nechápem, prečo nepriznajú dávku.

lucia000
23. máj 2010

@nadka001 ahoj nadka,presne ja som v tejto situacii taktiez som si ziadala o RP okolo 15maja ked som bola na SK,,a taktiez mi najprv povedali,ze nemam narok ze musim mat centrum zitia na SK..a ja som jej na to povedala,ze kto vie,ci sa ja nachadzam na sk alebo v uk alebo kdekolvek,,,som nezamestnana mam trvale bydlisko na sk a taktiez aj mala,,,tak potom sa na mna obratila s tym,ze ci ma mala doktorov na sk alebo v uk..vrawela som ze v uk,tak povedala ze pokial chcem o RP poziadat mala musi mat doktorov na sk a pravidelne ocovania taktiez,tak som vsetko povybavovala,co sa tyka zdravotneho a teraz uz iba cakam ci zamietnu mi ziadost alebo budeme tymi stastnymi a dostaneme RP!!!...uvidime ...x x x

nadka001
23. máj 2010

@lucia000 ja som este tu ziadost nepodala, iba som chcela podat, ale ked mi to oznamli, tak som to zatial stiahla. Doktorku mam vybavenu, lenze sme u nej este neboli. Neviem ci si to budu zistovat..doteraz sme absolvovali ockovania v zahranici, ale chcela by som uz pokracovat na SR.. daj mi prosim potom info, ci ti to schvalili. Este nieco si tam uvadzala ?..alebo iba tu ziadost. dik

lucia000
25. máj 2010

..skus si tu ziadost teda podat a uvidis...za skusku nic nedas..ja ako hovorim povybavovala som to zdravotne,a co si este pytala bol uradny preklad mojho listu od zamestnavatela,od kedy do kedy som poberala matersku v UK...tak aj to som jej tam zaniesla, tak teraz uz iba cakame...okolo 7juna by som mala vediet..potom ta budem urcite informovat..zatial papa

wild.horses
2. jún 2010

@perelandra presne tak som to pochopila aj ja. dam vediet 😉

perelandra
2. jún 2010

@wild.horses nasi boli za mna zaniest papiere na urad a pani to prevzala a povedala, ze sa moja ziadost musi poslat do bratislavy a tam sa to posudzuje. neviem preco az do bratislavy, ci to posielaju na ustredie alebo co, ale vraj v juni by mi mala prist odpoved. tak dufam, ze to bude ok. no a samozrejme ze tam musela byt pripojena aj prelozena kopia dokumentu, ze nedostavam matersku v uk.
ale aj tak je to kocurkovo, pretoze jedna uradnicka to vzala bez problemov a uz aj isla vypisovat papier pre zdravotnu poistovnu, ze som na materskej a az druha ju upozornila, ze to nepojde tak jednoducho. neviem ci ti uradnici nemaju rovnake skolenia a informacie, alebo len niekto urobil nadpracu.... 😅

ashleinka
4. jún 2010

ahojte maminy, ja som tu nova a celkovo v tajto situaci babatkovskej som len 8 tyzdnov, takze som z toho este dost mimo, kedze sme s priatelom neplanovali babo. mam taku zlozitu situaciu a neviem si s nou rady, preto sa chcem obratit aj na vas, ci neviete pomoct. ja som student na slovensku, koncim 4.rocnik, cize na matersku na svk urcite narok nebudem mat. no a priatel je skot a buduci tyzden idem za nim a zrejme tam planujeme ostat. problem je vsak ten, ze neviem, ako to bude s poistenim. ked tam teraz pridem, nikdy som v UK nepracovala, budem musiet najprv povybavovat vsetky tie formality a cisla, co treba aby ma vobec niekto zamestnal no a potom budem behat a zhanat nejaku robotu. chcem sa vas ale opytat, ci neviete ako to je pokial tam pridem a som bez roboty, budem moct chodit k lekarovi len s mojim europskym preukazom poistenca alebo pokial tam nebudem zamestnana, jednoducho budem musiet vsetko platit sama? fakt by mi moc pomohlo, keby niekto ohladom toho nieco viete...ď

nibiru
5. jún 2010

no ale ved tu na slovensku budes mat narok na rodicovsky prispevok (156€)na ten narok mas tak isto na bezplatnu lekarsku starostlivost a aj bezplatny porod tak skus vydrzat aspon do porodu tu ... no moc som ti nepomohla ale myslim si ze ano musela by si si tam vsetko platit sama a este aj porod a to je dost peniazkou ☹

perelandra
5. jún 2010

@ashleinka NHS je v UK zadarmo - teda lepsie povedane, neodvadza sa tu poistenie ako na slovensku ale nhs je financovane z dani. cize nebudes musiet nic platit. ak planujes ostat v UK dlhsie, cize az do porodu a neides tam len na par tyzdnovu navstevu, chod sa zaregistrovat k lekarovi - GP, povedz ze si tehotna a lekar ti zariadi stretnutie s midwife a pod. nebudes musiet nic platit a ani ukazovat ziaden europsky preukaz. akurat ak budes uz zaregistrovana v uk, tak potom by si sa mala odhlasit na svk z poistovne - je teraz nejaky novy system, ze vlastne aj slovenska poistovna by ti potom mala vystavit nejaky preukaz ze si poistena v uk a s tym by si mohla chodit aj k lekarom na svk bezplatne. myslim ze by na nom malo byt tvoje nhs cislo, a na zaklade toho si potom slov. lekari a poistovna vyzaduju peniaze od nhs. chod sa informovat do svojej poistovne na slovensku. ale zatial sa neodhlasuj, az ked budes prihlasena u lekara v uk - pre istotu.
no a ak chces v uk pracovat, tak si musis vybavit NIN a neskor sa zaregistrovat aj vo worker registration scheme ked uz budes mat pracu

lucustek
9. jún 2010

prosim vas neviete mi niekto poradit ako vybavit RESIDENCE PERMIT?kde sa daju stiahnut formulare alebo aspon ake formulare mi k tomu treba?

adoracion
9. jún 2010

@lucustek vsetko je na strane home office border agency je to form EEA1 alebo EEA3 neviem co presne myslis ci residence po jednom roku ci po piatich tak daj do google a tam ti to najde urcite 🙂
@ashleinka tak budes to mat v uk velmi tazke pretoze malokto zamestna tehotnu ibakebyze si mala znamosti alebo ti pomohol priatel, co sa tyka porodu a zdravotnej starostlivosti s tym sa netrap to budes mat vsetko zadarmo, horsie to bude s prispevkami az sa narodi babo pretoze matersku nedostanes kedze asi toho vela odpracovat nestihnes a nebudes mat ani narok na ziadne benefity kedze tu budes velmi kratky cas ale nechaj si trvale bydlisko na slovensku tak budes mat narok aspon na rodicovsky a porodne.

elixia
9. jún 2010

Mozno blba otazka,ale naco je residence permit?? Su z toho, ja neviem, nejake vyhody alebo tak?

adoracion
10. jún 2010

@elixia ani sama neviem ale zda sa mi ze ak chces neskor poziadat o britske obcianstvo mala by si to mat kvoli tomu a este po druhe ja mam ten residence certificate co je po jednom roku a je mi to na nic na uradoch ani nevedeli co to je

elixia
10. jún 2010

@adoracion vdaka 🙂 Pamatam si,ze asi pred dvoma rokmi si nieco take hufne vybavovali Poliaci,lebo im ktosi narozpraval,ze bez toho tu nebudu moct zostat...som sa na tom vtedy len smiala, hlavne,ze nikto nemal ani ponatia,na co to vobec je...

timeakristin
13. jún 2010

ahojte vsekym ,,,

chcela by som sa opytat ,,,
ja poberam na slovensku rodicovsky prispevok ,som tam teda na meterskej so synom ,,,,a poberam aj rodinne pridevky na obidve deti,,,,par mesiacov zijem v uk,,,chcem si poyiadat o child bebefit na obe deti ,,viem ze ked budem tu v uk poberat benefiti na deti na slovensku musim rodinne pridavky zrusit,,,
ale mam otayku ?ked si chcem tu v uk zaregistrovat na self employed [teda samostatne yarobkova cinnost] ci musim na slovensku zrusit poberanie rodicovskeho prispevku teda ze ukoncim predcasne matersku ...alebo ju mozem poberat aj dalej ,,aj ked tu v uk budem mat self employed

pingwinek
14. jún 2010

wild.horses..no tak potom daj info co a ako ci to schvali... 😉 no ja uz im tam nebudem volat ale o par dni letime na svk tak tam osobne pojdem a pozistjem co to ako vlastne je ked jedna hovori tak a zas druha tak... 😠 ,lucia 000,ty ked mas slovenskeho doktora tak ako potom to chces riesit s ockovanim..?specialne pojdes na slovensko k slovenskemu doktorovi na ockovanie s dietatom???nadka001..myslim ze urcite si to preveruju,ze ci chodis doktorovi na svk... 😒

pingwinek
14. jún 2010

elixia..neviem to by zaujmalo aj mna ..ale myslim ze niesu stoho ziadne vyhody len zbytocne opletacky...a kopu vypisovaciek nic ine... 😖

pingwinek
14. jún 2010

ashleinka..no tak to sme 2 co sme neplanovali babatko 😉 ,a spracou to budes mat tazke ...podla vlastnych skusenostiach,ked som si hladala pracu tak som musela povedat ze som tehotna,a bolo mi vsade povedane ok nieje problem ...my vam zavolame ale bohuzial mi nikdy nezavolali..takze oni sa boja zamestanavat tehotne zeny,zase s materskou som nemala ziadne problemy bo predtym som mala odpracovane urciti limit..a spojistkou co sa tyka nasional insurence tak to asi az vtedy ked zacnes pracovat,tam potrebuju rozne dokumenty..co sa tyka aj vyplatnych pasok takze asi tak..ale doktorou tu budes mat za free...staci ked pojdes na kliniku zaregistrujes sa a oni ti spravia vyzitu a daju tehotensku knizku a samozrejme mozes ist na obciansky ja som tak chodila normalne...vela statsia prajem Vam obom... 😵

nadka001
14. jún 2010

mozu si to kontrolovat..len mi trosku nevyhovuje, ze este som unho nebola 🙂.. zacnem chodit az od septembra, potom budem doma casto.. co uz.. uvidime..
Este nemate nikto odpoved na ziadost ?

pettru
15. jún 2010

ahoj holky, pardon, ze sem vam sem montuju..ale vidim, ze taky resite RP...hodim vam sem odpoved z aperia-na v podstate to stejny tema - sice je to z ceskyho serveru, ale tim, ze je to U melo by to vsude platit stejne...

"Dobrý den, prosím Vás o bližší informace k nařízení (ES) č. 883/2004. Vysvětlit: pobyt, bydliště.
Dle čeho budou úředníci posuzovat rodinu: dle zaměstnání, bydliště, pobytu nebo pojištění. Děkuji

Dobrý den,

Nová legislativa účinná od 1. května 2010, upravuje sociální nároky lidí, kteří se pohybují mezi členskými státy EU z pracovních, rodinných nebo jiných důvodů, dočasně či trvale. Nařízení mají přispět k posílení volného pohybu osob a zároveň sloužit jako nástroj ochrany jejich práv.
Cílem členských zemí EU bylo především zjednodušit a modernizovat stávající pravidla pro koordinaci sociálního zabezpečení, doplnit v nich některé chybějící právní normy a zohlednit v nich nedávné rozsudky Soudního dvora Evropských společenství. Nová nařízení se řídí principy rovnosti zacházení (členské státy nemohou
vyhradit přístup k dávkám pouze svým občanům), aplikace právního řádu jediného státu (každá migrující osoba je pojištěna pouze v jednom z členských státu, zpravidla tam, kde pracuje), sčítání dob pojištění (pokud je nárok na dávku podmíněn získáním minimální doby pojištění, zohlední se i doby pojištění získané v ostatních státech EU), a zachování nabytých práv - export dávek (pokud osoba získá na určitou dávku nárok, nelze ji přestat poskytovat pouze proto, že se odstěhovala do jiného státu). Právní předpisy Evropské unie nenahrazují národní legislativu, jsou však přímo závazné a systémy sociálního zabezpečení členských států koordinují.

Změna se mj. dotkne úhrad mezi institucemi členských států za zdravotní péči poskytnutou v jiném státě, než tam, kde má klient pojištění. Díky přesně stanoveným lhůtám by se mělo fungování systému výrazně urychlit. K tomu by měla přispět rovněž elektronická výměna informací mezi institucemi v různých členských státech, na kterou by měly postupně přecházet. Měla by mimo jiné výrazně zrychlit a zpřehlednit postup u vyřizování žádostí klientů o sociální dávky.

Nová nařízení rovněž rozšiřují možnosti hledání práce v jiném státě EU, než kde je nezaměstnaný evidován a pobírá dávky v nezaměstnanosti. Dobu poskytování dávky v nezaměstnanosti ze strany státu posledního zaměstnání je možné nově rozšířit až na 6 měsíců. Kromě toho by nezaměstnaný měl dostávat dávku přímo, nikoliv prostřednictvím úřadu práce hostitelské země, jak tomu bylo doposud. Úplně poprvé se v právní úpravě této oblasti objevují nástroje na vymáhání přeplatků na dávkách a na vymáhání pojistného, které dosud členským státům EU chyběly.

Nová nařízení nahradí stávající právní úpravu, která byla v Nařízeních Rady Evropského hospodářského společenství č. 1408/71 a č. 574/72. Členské státy EU na nich pracovaly řadu let a jejich dokončení se dá považovat za jeden z úspěchů českého předsednictví v Radě EU.

Od 1.5.2010 při aplikaci koordinačních nařízení na osoby kryté nařízením, nelze nárok na rodinnou dávku založit na trvalém pobytu. Nařízení pojem "trvalý pobyt" nezná, používá se pojem bydliště a pobyt. Pro nás to např. znamená, že osoba s trvalým pobytem v ČR, která žije na území jiného členského státu např. s manželem, který zde pracuje nebo je občanem tohoto státu, nebude mít u nás nárok na rodinné dávky a to i v případě, že v členském státě , kde žije , jí na rodinné dávky nevznikl nárok nebo takové dávky neexistují. Typickým příkladem je rodičovský příspěvek vyplácený matce s trvalým pobytem v ČR, která žije se svým manželem ve Velké Británii. Po 1.5.2010 nebude mít nárok, protože i když je krytá nařízením, její "střed zájmu" a všichni členové rodiny zde skuteční bydlí, je ve Velké Británii. České předpisy nejsou podle článku 11 základního nařízení příslušné, a to ani k poskytnutí doplatku.

Pořadí při souběhu dávek je následující:
zaměstnání nebo samostatně výdělečná činnost
důchod
místo bydliště (místo, kde rodina skutečně žije)

Skutečnost, že matka je v současné době na rodičovské dovolené a pracovní poměr jí trvá, ovlivní v určování, který stát je kompetentní pro výplatu dávky. Prvotní nárok vzniká v místě, kde rodina žije, event. pracuje otec rodiny , ale z ČR by byl vyplácen rozdíl mezi dávkou vyplácenou v zahraničí a výší rodičovského příspěvku, na který by vznikl nárok v ČR. Pokud matka nemá v ČR pracovní poměr a rodina žije v jiném státě EU, nárok na rodičovský příspěvek v ČR vůbec nevznikne.

Z hlediska zdravotního pojištění je postup následující:

Problém osoby pobírající rodičovský příspěvek je třeba řešit z pohledu, zda zároveň trvá zaměstnání nebo ne. Pokud trvá pracovní poměr, jedná se o osobu, která není nezaopatřená a je příslušná právním předpisům státu zaměstnání. Pokud pouze pobírá rodičovský příspěvek, většinou jej vyplácí stát bydliště.
Další obecné pravidlo - nezaopatřený rodinný příslušník, např. manželka pobírající rodičovský příspěvek - je vždy příslušný právním předpisům státu, kde je pojištěn živitel.
V každém případě tedy bude manželka, kterou stát bydliště uzná jako nezaopatřeného rodinného příslušníka pojištěna zdravotně spolu s živitelem. V dalším kroku se řeší zřejmě otázka, zda stát výkonu zaměstnání je stejný jako stát bydliště. Pokud ne, je zde postup vydání příslušného formuláře pro nárok na plnou péči ve státě faktického bydliště - těžiště zájmů.
Z pohledu zdravotního pojištění se oproti starému Nařízení nic nezměnilo."

diablica130
15. jún 2010

Ahoj je tu toho vela z coho som sa dozvedela aj o svojom probleme ale aj tak sa Vam pokusit napisat co ma trapi snad mi niekto pomoze som rozvedena a s priatelom zijem v UK uz tri roky s predchadzajuceho manzelstva mam 4 synov a teraz cakam s priatelom babo jeho je to prve tak som rada,ze okrem cudzich bude moct konecne vychovavat aj svoje vlastne.Koli benefitom som na child tax credite nahlasena len ja sama,ale sa bojim,ze ked sa male narodi a on bude ako otec zoberu mi vsetky benefity nielen na to male aj na to predosle kedze sa na rodny list uvadza aj adresa a tu mame rovnakuSamej mi vychadza benefit na deti 180 libier tyzdenne a ak tam budeme obaja bude to len 20 libier co je skoda,nevieta mi niekto poradit ako to urobit?Alebo nezadat na rodny list otca a urobit to az dodatocne?Mozno s tym ma niekto skusenosti a pomoze mi dakujem

dadush
16. jún 2010

ahojte, mate niekto skusenosti a vedel by mi poradit s vybavovanim formularu E104?? ziadala som uz 2x o tento formular no nic mi neprislo a uz naozaj neviem co mam robit, bez toho sa neviem pohnut na urade

mirkatumka
16. jún 2010

Ahojte holky,hladam vela informacii ohladom materskej v uk.Mozete mi podat informacie,ak mate aj vy neake skusenosti.Pracujem v anglicku 4 rok a mam 2 zamestnavatelov.Som v 19 tt a chceme sa s manzelom vratit domov na stalo.Ja vlastne budem registrovana tu v uk,aby som mohla poberat matersku.Teraz neviem ci musim mat urcity pocet odpracovanych tyzdnov pred materskou,alebo mozem nastupit aj v 23tt...pytam sa len preto,lebo v 23tt by sme chceli ist domov a bolo by skoda,ze mi bude chybat par tyzdnov na to,aby som poberala matersku tu v uk.
Este sa chcem opytat ci si mam ziadat matersku od obidvoch zamestnavatelov,alebo u koho som najdlhsie.
Budem rada ak mi pomozete...dakujem a pekny dnik 😉