Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

tetapetra
27. mar 2012

@hajanka mala si pravdu aj VUB vyplaca. 😀

angelika96
20. apr 2012

ahoj.mala by som otazku, ze moja kamaratka zije v gb uz 4 roky. ma dve dieta jeden narodil na sk a druhe v gb. a na to prve pobera soc.davky na sk a v gb tiez. ako by to mohla zastavit aby uz nedostala na sk?ze ci nebude mat problemy? za odpoved dakujem... 🙂

anrebcz
26. apr 2012

Ahoj holky, tak nam prej zvedli maternity pay, hurray 😉
•Statutory maternity pay, statutory paternity pay, statutory adoption pay increased on 1 April 2012 from £128.73 to £135.45.

nikimum2
10. máj 2012

Ahojte,potrebujem poradit.Ziadam si o prispesvok pri narodeni dietata+priplatok k priskevku zo Slovenska.Mam vsetky potrebne papiere akurat chyba mi papier so Sure start maternity grand-zo SR potrebuju doklad,ze som tu nedostala tych 500£.Ani som o nich neziadala,lebo nemam na ne narok,obaja pracujeme..Neviem to kde zohnat ,ist na job cenre alebo neviem.poradte prosim.dakujem

aliza
10. máj 2012

@nikimum2 ahoj, jedina cesta, ako ten doklad ziskat, je on poziadat a zamietnutie potom poslat na SK

aliza
10. máj 2012

@angelika96 ak tvoja kamaratka zije vGB, nema co poberat prispevky z Sk a uz vobec nie z 2 krajin EU sucasne, to je protizakonne, nechapem, ako jej to mozu vyplacat, ved urady su uz prepojene. Teda, neviem, co su to soc.davky, myslis pridavok na dieta? ak ano, tak neverim, ze ho pobera aj v UK aj na SK, to je nemozne.

anrebcz
10. máj 2012

@aliza 🙂

anrebcz
10. máj 2012

@aliza hele me uz neprekvapi vubec nic. v jine diskuzi psala jedna maminka,ze i kdyz ma v uk opracovany jenom jeden mesic, napsala ze je samozivitelka( pritele ma,ale to nikomu nerika) a oni ji krome jineho plati i bydleni....

aliza
10. máj 2012

@anrebcz hrozne, ja taketo veci proste nechapem 😒

eviska83
10. máj 2012

@angelika96 - no myslim ze kamoska bude mat problemy- bude musiet vratit vsetky davky ktore poberala nezakonne.
@aliza - aj podla mna je uz nemozne poberat rovnake davky v 2 statoch sucasne- kedysi ked neboli urady prepojene tak to dost ludi zneuzivalo 😠 Kamoska musela rodinne pridavky samozrejme vracat. Teraz sa uz neda poberat ani rodicovsky prispevok zo SVK .
@nikimum2 - ano jedina cesta je poziadat o SSMG a poslat zamietaci list- ja som to riesila takto. 🙂

aliza
10. máj 2012

@eviska83 vsak prave, preto nerozumiem, ako moze dnes niekto poberat aj aj, tu proste nieco nesedi. Akonahle clovek poziada o benefit tu v UK, hned to posielaju na SK. Jedine, ze najprv ziadala v UK, potom isla na Sk a ziadala aj tam a tvrdila im, ze zije na Sk a ak ma dalsie dieta, ktore sa narodilo na Sk, tak zrejme je nadalej poistena a stat za nu plati odvody, inak to nie je mozne, len tak, ze nepriznala, ze zije v UK. Neviem ale, ci sa to technicky da, kedze sa dieta narodilo v UK.

janinek
10. máj 2012

Teda do pripadu nevidim, ale neni to takove to vyrovnavani treba? Ze nelze pobirat ve dvou zemich, ale muzes jako v te druhe dostat 'zbytek', kdyby mela materskou z SK a v Uk by vychazela na vic, tak ji muzou to doplacet. Aspon myslim, ze jsem to nekde cetla kdysi. Takze ve vyslekdu by mela castku jako z UK, kde je treba vyssi. Jestli to rikam srozumitelne trochu.

anrebcz
10. máj 2012

@janinek ja nevim o nejakem vyrovnavani, ale vzhledem k tomu ze tady je mateska placena jen tech 39tydnu tak to urcite vychazi na min nez materska + rodicovka z CR nebo SR.

nikimum2
10. máj 2012

@aliza
dakujem za odpoved,predsa som zasla na job centrum a dali mi tam telefonne cislo,kde si mozem poziadat ten doklad,ale dnes maju strajk tak zavolam zajtra.Dalsia vec je, ze uz nestiham a ani nemozem o ten grand poziadat ,lebo mala ma 5mesiacov.dik este raz 🙂

aliza
10. máj 2012

@nikimum2 zbytocne tam budes volat, jedine, co sa dozvies je, ze oni taky doklad nevydavaju, volala som tam. A nevadi, ze uz ma mala 5 mesiacov, aj moj maly mal tak nejak,dolezite je, ze ti napisu, ze ti ten grant uz nedaju, na dovode nezalezi.

aliza
10. máj 2012

@janinek
@anrebcz materska neviem, ale rodicak urcite nie, ak matka zije v zahranici, narok na rodicak straca, ziadne dorovnanvanie neexistuje

eviska83
10. máj 2012

@nikimum2 - aj ja som tam volala ( par rokov dozadu) a dopadla som presne ako @aliza . Neviem ci to tak este je ale kedysi bolo ze o prispevok+ priplatok k prispevku pri nar. dietata sa mohlo ziadat len do 6 mes. dietata - ak to stale plati tak sup-sup rychlo vybavovat.
@anrebcz - existuje vyrovnanie k davkam (neviem ci to este je aktualne kedze teraz sa uz ozaj neda poverat zo SVK asi nic) ale par rokov dozadu ked som si vybavovala rodicovsky prispevok tak odo mna ziadali presne kedy mi konci materska a aj presnu sumu - vraj ak by to bolo menej ako je minimum na SVK tak mi doplatia 😀 😀

aliza
10. máj 2012

@eviska83 hej, volakedysi sa dorovnavalo, aj cely rodicak sa dal poberat, ale v maji 2010 to zrusili, teraz sa da len ten prispevok pri narodeni

aliza
10. máj 2012

@nikimum2 inak, ak nestihas s tymi dokladmi, posli to na SK aj bez dokladu o grante, tym, ze to posles, to uz eviduju ako ziadost v termine a vyzvu ta pisomne na doplnenie, ale uz ziadost bude platna, aj ked ten doklad posles po uplynuti tych 6 mesiacov. Dolezite je, aby tam ta ziadost prisla nacas.

eviska83
10. máj 2012

@aliza - viem ze sa to rusila a som rada ze som poberanie rodicaku este stihla na vsetky 3 deti 😉

anrebcz
10. máj 2012

@aliza navic na materskou z jine zeme (pokud zijes v UK) nemas narok, protoze tam nemas odpracovano ( odvedene odvody) tu zakonem stanovanou dobu pred porodem. V CR ted (pokud vim) stejne zrusili porodne - teda dostane na to jen malokdo, takze ani porodne nedostanes. Ja z CR necekam nic, a proc bych taky mela kdyz tam neziju!?

anrebcz
10. máj 2012

@eviska83 v CR byla od 1.ledna novela a skoro vsechno zrusili. Asi prave kvuli takovym pripadum kdy si lidi zadali ze zahranici.

nikimum2
11. máj 2012

@aliza
@aliza
ahoj
,takze musim to podat tak ci tak,,idemsi hned stiahnut aplication a poslem to este dnes.dakujem,

gapa
11. máj 2012

@eviska83 príp. niekto iný
a môžem sa ta spýtať, akým dokladom si preukazovala odkedy dokedy si poberala materské v UK a jej vyšku. Či je to niektorý formulár, napr. E411 alebo iný doklad? Ja teda potrebujem zistiť, ako je to v Sev. Irsku, ale by pomohlo aj info z inej krajiny, ak by to bol nejaký formulár.

eviska83
11. máj 2012

@gapa - ty si v Severnom Irsku? Aj ja 🙂 Kde presne byvas? mozno sa aj pozname 😵 No zakony v sev.irsku su rovnake ako v UK 🙂 Nemala som ziaden formular ,zavolala som do mojej prace a vyziadala si to - najprv mi poslali klasika doklad od kedy do kedy a kolko percent z platu budem poberat ale jasne ze na SVK im to nestacilo- potrebovali vediet PRESNE kolko penazi budem dostavat 😠 V praci sa dost divili ze na co mi to je ale doklad mi nakoniec poslali 🙂

gapa
11. máj 2012

@eviska83
dakujem. Ja som na sK no dve moje sesternice t.č. v irsku sú tehotné. Jjedna bude rodiť na SK a jedna v Irsku (býva v Naas), tak sa snažím postupne získavať nejaké info o tom. Teda aj oni si to samozrejme zistujú, no aspon to bude overené. Takže ti zamestnávatel dal doklad v angličtine odkedy dokedy si poberala maternity benefit a v akej výške asi na den? A na sk im stačil len to anglické potvrdenie?

eviska83
11. máj 2012

@gapa - aha takze oni niesu v Sev.Irsku ale v Irsku 😉 Tam maju uplne iny system. Ano poslali mi doklad od kedy do kedy ale sumy boli mesacne - ja som si to prelozila sama a poslala na SVk a stacilo im to 🙂

gapa
11. máj 2012

@eviska83
aha, tak to by som dostala, od našej učitelky zemepisu teraz : 😀 😝 😕 dík

denisa287
11. máj 2012

ahojte...chcem sa Vás spytat,či poznáte stránku taxback.com a či ste si dakto ziadali spat dane.... Radi by sme Vás informovali, že dane z Veľkej Británie si môžte refundovať od roku 2008 a preto, ak ste pracovali v Anglicku aj iné daňové roky, je vysoká pravdepodobnosť, že budete mať nárok na refundáciu. Ak nám pošlete kópie výplatných dokumentov za jednotlivé daňové roky, Vám pripravíme bezplatnú kalkuláciu za všetky daňové obdobia.
Pre okamžitú kalkuláciu tiež môžte opätovane použiť našu online daňovú kalkulačku.

Prosím zoberte tiež do úvahy, že online kalkulácia je iba orientačná a reálna kalkulácia sa môže pripraviť iba na základe výplatných dokumentov.
V prílohe Vám tiež posielam formuláre pre vrátenie daní z Anglicka. Pre žiadosť o vrátenie daní si formuláre vytlačte a postupujte nasledovne:
•Strana 1 sú inštrukcie k dokumentom.
•Strana 2-3 vyplňte čo najpodrobnejšie (registračný formulár).
•Strana 4-10 popodpisujte sa na miestach označených symbolom “pera” a to rovnakým spôsobom ako ste podpísaný v pase.
•Pripojte k nim kópiu pasu a originály formulárov P45/P60 (v prípade že ich nemáte vieme Vám ich získať).
•Skompletizované dokumenty nám doručte osobne, alebo poštou na adresu: TAXBACK.COM, Michalská 12, 811 01 Bratislava

monkka21
17. máj 2012

ahojte,mate niekto skusenost s jobseeker allowance?ake su podmienky na poziadanie?