Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

denisa287
22. nov 2010

Ahojte dievčata,chcela by som sa spytat,či máte niektorá skusenost,ako je to s otcovskou dovolenkou pri narodení babatka v Uk?Má narok manzel 2 tyzdne,ako je platená a kedy si ju moze vybrat?Dakujem

etuska
22. nov 2010

@denisa287
http://www.direct.gov.uk/en/parents/moneyandwor...

moj MM si bral paternity leave v den porodu(mne ho vyvolavali tak sme vedeli presne co a ako 😀 ),takze mal 2 tyzdne volna.
Uz si nepamatam presne kolko mu zaplatili-ale asi tak ako sa pise tu:

The current weekly rate is £124.88 or 90 per cent of your average weekly earnings, if that is less.

denisa287
22. nov 2010

@etuska Dakujem 😉

evitka82
22. nov 2010

ahojte,chcem sa opytat:sme teraz v Uk ale planujeme sa vratit na sk.snazilkujeme sa a preto sa chcem opytat ako by to bolo keby som otehotnela tu pracovala este a potom isla na sk aj rodila tam...brala by som matersku z uk?ak ano kolko to je a ako to funguje.velmi pekne dakujem 😉

elixia
25. nov 2010

@evitka82 zalezalo by na tom,ako dlho si pracovala u svojho UK zamestnavatela...nepamatam,kolko to je presne,ale ak to bolo dostatocne dlho, tak mas narok na matersku od zamestnavatela..ale nesmies dat vypoved. Ak sa chces vratit na SK,tak si tu nechaj prac.pomer aj ucet,kam ti budu vyplacat peniazky a poukonceni materskej ukonci aj prac.pomer..

evitka82
25. nov 2010

@elixia myslim ze to je 66tyzdnov musis pracovat a ja som tu od oktobra 2009....no nic pojdem este na citizen advice sa popytat ale aj ja som pocula ze tak ako ty vravis sa to da...coz by bolo celkom fajn....
@macka23 idem skusit dakujem 🙂

macka23
25. nov 2010

@evitka82
ja som robila myslim rok a pol ked som nstupovala na MD, tak myslim, ze to bude v pohode 🙂 a pokial sa este len snazite 🙂
drzim palce 🙂

etuska
25. nov 2010

ahojte kočky,akurat studujem tuto stranku:

http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits...

vo februari sa musim vratit po MD do prace-ale viem ze sa da ostat este 3 mesice na neplatenej predlzenej MD.ma na to pravo kazda zena ktora poberala SMP? 😕

zabatinko
27. nov 2010

Ahojte,vie mi niektora z vas poradit?Chcem odist do Uk s dcerkou sama,ale neviem ako to tam chodi,na co mam narok a pod..V uk som zila dva roky ale uz rok som na Svk..Viete mi poradit?

spanel7711
30. nov 2010

potreboval bi som sa spitat ci bi mi mohol nekto stim poradit cakam na tax kredit asi set mesiacov a nic mi neposlali ani jeden papier stale volam a nic mi nehovoria len mam cakat gde bi som sa mal obrati alebo nech mi nekto poradi ako bi som mal to viriesit abi som dostava na dieta penaze dieta sa narodilo v anglicku

spanel7711
30. nov 2010
evitka82
1. dec 2010

baby prosim nevedeli by ste mi poradit:som v uk od septembra 2009 na zmluvu.chceme babo a chcem poberat matersku z uk.vsetko mi vide len teraz ma napadlo ze moj drahy si musel vybavit ten work registration scheme za ktory platil 90 libier.odomna to v praci nechceli a teraz som kukala na jednej stranke ze ten kto robil predtym 12 mes.legalen v uk to nepotrebuje.a ja somrobila v uk riadne na zmluvu aj dane som odvadzala od juna 2007 do septembra 2008.prosim poradte ci mi bude materska platit ked nemam toto.a ci to potrebujem.dakujem

macka23
2. dec 2010

@evitka82
ak som to spravne pochopila a uz si sa raz v UK legalne pracova a zaregistrovala sa do work registration scheme, jedine co by si potom asi mala je nahlasit to na home office /co pravdepodobne tvoj zamestnavatel aj tak zariadil/.
Proste ak raz ziskas NIN, uz viac za to nemusis platit 🙂

mzuzka
19. dec 2010

@etuska ano,aj ja som tak doma,akurat ti vyplyva povinnost to zamestnavatelovi oznamit pisomne 28 dni pred nastupom na unpaid maternity leave.

etuska
20. dec 2010

@mzuzka
predpokladam ze 28pracovnych dni????
juj-najvyssi cas teda 😝

mzuzka
20. dec 2010

@etuska nie,normalnych,kalendarnych-4tyzdne

etuska
21. dec 2010

@mzuzka
dik 😉

pancake
27. dec 2010

@denisa287 ma narok manzel alebo priatel (otec dietata na 2 tyzdne od zamestnavatela)

ahojte. ja potrebujem radu:
rozhodli sme sa ze sa do UK uz nikdy nevratime ale stale poberam child benefit( 20 libier tyzdenne)
a chcela by som to zrusit v UK a nahlasit sa tu na slovensku. len neviem ako.prosiiim poradie mi???
nerada by som im to buduci rok vracala aj s penale... 😠 😠

antoniab
27. dec 2010

@pancake a cela rodina sa vraciate domov 😕 lebo ak mm ostava stale mas narok inak staci zavolat a nahlasit ze to chces ukoncit oni ti aj povedia ci treba poslat aj nieco v papierovej forme ze odchadzas a oni by ti tiez mali zaslat nejaky papier aby si zas mala na svk doklad ze to v uk nepoberas a mohla poberat pridavky 😉

zuzkalondon
3. jan 2011

@pancake na tom rozhodnuti o vyplacani CHB mas telefonne cislo, staci tam zavolat a povedat ze to rusis z dovodu odchodu z krajiny. Oni ti po telefone aj povedia datum,ku ktoremu ti to rusia, a na SR ti staci ist na UPSVR a dat si ziadost, ku ktorej vypises aj svoje cislo CHB tu v UK a datum ku ktoremu ti to zrusili. Oni si to overia aj sami. Alebo si pockat, kym ti z UK CHB office zaslu potvrdenie a podat si na SR spatne. Ale pozor, najviac 3 mesiace dozadu.

maminapetra
5. jan 2011

ahojte.chcem sa spytat ako spravne poziadat o zvysenie benefitu na dieta tzv child benefit.vopred pekne dakujem

eviska83
5. jan 2011

@maminapetra - neviem ako to myslis- CHB je presne stanovena davka- na prve dieta je to 20.30£ ,kazde dalsie dieta dostava 13.40£. Chces nahlasit dalsie dieta? alebo mas na mysli Child Tax Credit?

ivet17
9. jan 2011

Ahojte.vedela by mi niektora mamicka poradit, akym sposobom sa da zrusit zdravotné poistenie na slovenku? nedavno som prisla za manzelom do UK aj so synom. na slovenku nam odnali RP, tu v UK nepracujem.aku formu by som potrebovala do poistovne? 😖 dakujem za vase odpovede 🙂

ivet17
9. jan 2011

@majus10 ahoj.mozem sa ta spytat, ako si to vyriesila so zdravotnou poistovnou?ja mam ten isty problem.prisli sme za manzelom do UK, takze nam odnali RP. v poistovni ziadaju odo mna potvrdenie ze som v UK zdravotne poistena. ja tu nepracujem.neviem ako to mam riesit. 😒 dakujem za tvoju odpoved 🙂

majus10
9. jan 2011

@ivet17 Ahoj, ja som nakoniec platila ďalej, a odteraz už budem na materskej, takže štát bude platiť... 🙂
No, nepomohla som ti moc, že? 🙂

ivet17
9. jan 2011

@majus10 no nepomohla, ale predsa dakujem 🙂

radlinka
9. jan 2011

@ivet17 no podla mna potrebujes len karticku s national insurance number a tu ziskas pomocou Job Centra, kde ti vsetko pomozu vyplnit, staci tam zajst a povedat, ze si prisla do UK a chces ziskat NI = national insurance number. Niekedy ta dodatocne mozu vyzvat este na ustny pohovor, kde si zapisu detaily a spytaju sa info o vasom byvani, adrese, pripadne manzelovi alebo detoch. Potom ti domov pride NI a neskor karticka. S touto kartickou si automaticky poistena a mozes chodit k lekarovi. Inak bezne osestrenie je zadarmo a musia ta hocikde akceptovat aj bez akejkolvek poistky. Dalsie info sa da ziskat na HM Revenue.

Na Slovensku staci zavolat do prislusnej poistovne a oznamit im, ze odchadzas za pracou alebo za manzelom do krajiny EU a zrusit poistenie na Slovensku. Myslim, ze by sa mal vyplnat nejaky formular ako odhlaska zo zdravot. poistovne na SK, alebo to mozes urobit aj cez prislusnu stranku a zaslat im to spatne emailom. Podla mna by nemal byt s tym problem, ludia ked odchadzaju do krajin EU idu najprv priamo do poistovne SK a odhlasia sa a potom vycestuju, neviem preco ti to tak komplikuju 😕

Dalsia vec je taka, ze ked sa na SK nepoberaju rodinne pridavky, budete si musiet vybavit Child Tax Credit alebo ine benefity, kt. slovenske pridavky vynahradia. Neviem ako to budu ponimat urady, pravdepodobne bude treba dost papierovaciek a vybavovania okolo toho vsetkeho, tolko moj nazor. drzim palec 😉

radlinka
9. jan 2011

este na napadlo Citizen Advice Bureau, kt. poskytuje akukolvek pomoc a radu s jednotlivymi problemami. 😉 Treba si zajst do ich officu a opytat sa na dane otazky. 😉 Podla postoveho kodu sa da vyhladat prislusny urad v meste bydliska. ...find your local bureau...

http://www.citizensadvice.org.uk/

A tu su otazky a odpovede ohladne rodinnych pridavkov, pripadne benefitov - treba len zalistovat dole.

http://www.adviceguide.org.uk/index/life/benefi...

ivet17
10. jan 2011

@radlinka ahoj.dakujem pekne za tvoju odpoved.uz som si stiahla tlacivo na odhlasenie.skusim to poslat domov...neviem ani ja preco to tak komplikuju..ked som tam volala, povedali mi, ze potrebujem potvrdenie, ze som v UK zdravotne poistena.
Ja uz mam aj NI, aj tu karticku, tak skusim to prefotit ,a poslem im aj to. poslem aj kopiu medical card-u, mozno aj to pomoze. inac neviem aké potvrdenie im zozeniem 😠 .ja som tam spravila chybu, ze som si to neodhalsila kym som este bola doma-lenze som nevedela , ze nam stopnu aj RP . 😒