Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

kacka.h
20. apr 2008

Ahoj Petik,

to je samozrejme v poriadku, ze si dlho neodpisovala. V konecnom dosledku, by som to vsetko stihla pocas tehotenstva povybavovat, no nie? 😉 Tak si mi to vsetko krasne povypisovala, ze sa Ti az bojim povedat, ze sme spravili razne rozhodnutie a to take, ze odchadzame domov. Kedze sa nam este nic nepodarilo "zasiat" a mne sa naskytol good job u nas doma, rozhodli sme sa odist spat na SVK. Este raz dufam, ze sa na mna nehnevas...takze s miminkom budeme musiet nakoniec troska pockat. Tesila som sa nan taaaak moc, ale na druhej strane sa tesim, ze ho budeme vychovavat domka sice mozno o pol rocka neskor ako tu v NI. Mne to az tak nevadilo ale moja laska sa toho obavala, nakolko nevie vobec po anglicky, ze mi nebude mat ako pomoct, ked bude treba. A dalsia vec je ta, ze neviem ako sa vy tam mate ale my tu nemame nejakych fakt kamaratov, s ktorymi sa by sme sa stretavali, skecli atd...tak ako som bola na to zvyknuta na SVK. Jeeej Petik, ja dufam este raz, ze sa nehnevas na mna, ale ja verim, ze vsetko to, co si tu porozpisovala pomoze X kockam, ked budu potrebovat. Ja by som vsak bola rada ak by sme ostali nadalej v kontakte ale neviem, ci je to mozne aj tu, na tomto fore, resp.konkretne na tejto stranke...Hm????
A co malinky? Vy ste to ako zvladli? Mas tam aj niekoho, kto ti poradi, pomoze atd???

petka82
autor
20. apr 2008

Kacka,

mne sa nemas zaco ospravedlnovat. Presne ako si napisala, mozno to pomoze niekomu inemu, kto sa sem pride mrknut.

Keby som bola vo vasej situacii asi by som tiez isla radsej domov. Ja tu mam ale nastastie sestru, ktora sice deti este nema, ale je mi neskutocnou oporou a pomocou. Travi u nas kazdu volnu chvilku, dokonca aj pri porode s nami bola. No a potom tu mam este jednu kolegynu ktora ma o 1/2 roka mladsieho syna. Ta nam darovala kopu veci a informovala ma o vsetkom co a ako to tu bude prebiehat. Bez nej by som asi tiez chytala depky, lebo z nasej partie kamaratov sme tiez prvi s prirastkom.

Ked by som to mala zhodnotit, sama neviem, co je lepsie. Lebo na jednej strane je to poriadna fuska, hlavne ked je to prve babo a ty nevies co a ako, ci to robis spravne. Tu v uk ti bohuzial nik neukaze, ako sa o babatko postarat, ako prebalit, okupat a pod. No na druhej strane tym ze sa do nas nemontuju ani jedni rodicia, sme s manzelom odkazani sami na seba a tym nas to viac zblizuje. Aj ked sa urcite vyskytnu "nejake" tie vymeny nazorov. 😉

moncicici
20. apr 2008

Caute baby viete mi poradit???som teraz studentka,ale teraz v maji maturujem,chcem sa opytat,ze ked uz ma nikto nezobere do ziadnej roboty,ci dostanem prispevok pre prvorodicky,co je tych 25000???dakujem vopred za odpovede

petka82
autor
20. apr 2008

Moncici,

podla mna ano.Podla toho co viem ja, mas na to narok pokial ma babatko tvaly pobyt na Sk. Je to zamerane na podporu porodnosti, takze to ze si zatial nebola nikdy zamestnana to by na to nemalo vplyvat. To ze si este nepracovala to ti asi skor ovplyvni vysku rodicovskeho prispevku. Skus sa informovat v socialnej poistovni tam ti to vysvetlia presnejsie.

petka82
autor
20. apr 2008

Tak nasla som tu v inej teme zopar info, ak ste nahodou pocas materskej pracovali v Uk ale porodit sa chystate na Sk. So suhlasom uzivatelky som si dovolila jej prispevok skopirovat.

zuzanahc • 27tt • 14. apr 2008 o 14:42

ahojte vsetci, tak aj ja mam ten isty problem. Pracujem v uk, ale rodit budem doma na sk, a matersku mam narok poberat tiez z uk. Co sa tyka toho letu, ja budem letiet domov,tak budem v 31tt so sky europe, a budem potrebovat papier od GP ze som v pohode, takze to by problem nemal byt.Takze za 4tt koncim v praci a 19.maja letim domov, uz sa neviem dockat.
Co ma zaujima, ci niekto nevie, ako je to so zdravotnym poistenim, ked vsetky odvody aj pocas materskej budem mat odvadzane v uk. Staci ked mam EHIC karticku, alebo treba ste neake papierovacky okolo toho, viete na bezplatne osetrenie lekarom a nemocnicu.Alebo ako to budete riesit vy???
moze mi niekto poradit. dakujem a pekny den vsetkym

horajda • 10tt • 16. apr 2008 o 17:43

ahoj zuzana,dobre by bolo keby si si poziadala o certifikat E106 na zaklade ktoreho potom mozes ist do jednej z nasich zdravotn poistovni a tam ti na zaklade toho certifikatu vystavia karticku poistenca s logom EU a so zdravotnou poistovnou!!!toto mas istejsie ze ta vsade osetria,lebo lekar si to da preplatit slov zdrav poist a ta si to da preplatit do uk!
zuzanahc • 27tt • 17. apr 2008 o 18:07

horajda dakujem.
tak ja uz som si to zistovala, volala som im priamo do office, a tam mi povedali ze potrebujem poziadat o form E112, treba im tam poslat MAT B1, trvele bydlisko v uk, NI number, NHS number, den kedy odchadzas z uk a kedy sa planujes vratit, adresa na sk, kde sa budes zdrziavat, datum narodenia. Povedali mi ze tak do tyzdna by to malo byt vybavene, tak budem cakat, potom vam dam vediet.
Vraj tento E112 je lepsi ako E106, ked ides na dlhsie a zahrna to aj nemocnice atd.
Tak budem vidiet.

kacka.h
21. apr 2008

Ahoj Petik,

ja tu mam tiez sestru ale ta ide domov teraz o tri tyzdne, takze by sme tu zostali sami. Je pravda, ze ked tu nemas kopec ludi a tolko znamych ako na SVK, tak musite byt odkazani len sami na seba. A je to celkom fajn. Ja som si s mojim priatelom tak prirastla k srdcu, ze si neviem predstavit ako to bude, ked sa teraz tolko nebudeme vidat. Dufam, ze to zvladneme. Lebo teraz sme vlastne boli spolu nonstop.
Ja inak dufam,ze tak o pol roka o rok budem znova pisat na toto forum a pytat sa co a ako. Lebo to tehotenstvo zas nechcem odkladat na neviem aky dlhy cas. Predsa len, mam po 25, co nie je take najhorsie, ale rada by som bola mamickou skor ako v 30.
Ak sa smiem spytat, odkial si zo SVK?

moniq
24. apr 2008

Cauko krasky
Ja s mojim muzikom zijem v Liverpooli uz dva roky.Posledny rok sa snazime otehotniet, no nedari sa ( to je ale ina tema, co?!).Chcem sa vam ale moc podakovat za infosky, ja totiz mam od plynulej angliny dost daleko, tak ste mi usetrili hodiny so slovnikom v ruke 😅
Tak teraz uz len nech sa zadari a vsetky poznatky vyuzijem
Chcem sa este opytat - spominali ste tu tie odbory - ako sa do nich da dostat - ja mam totiz v robote dost zlych ludi, tak sa uz teraz obavam, ze ked otehotniem tak mi budu robit problemy.
A este - kolko musim byt zamestnana aby mi priznali matersku - zmluvu totiz mam teraz pol roka, no rok pred tym som robila na tom istom mieste len cez agenturu - tak neviem ci sa to bude brat do kopy - cely rok aj pol????
Moc dakujem

jankando
24. apr 2008

ahoj petka 82
no tak na jobcentri jedna mila pani, ci slecna..mi povedala co a ako..ale aj tak nie dost toho co by som potrebovala..ale ...vraj mam ziadat o matersku,...len vypisat formular a oni nech si ratajju kolko mam odpracovane a sure vraj musim dostat..tak neviem..lebo som ocula do par bab tu na konovi,ze na prvykrat ziadnia sure im to zamietli,,tak neviem , ta na jobcentri mi povedala, ze to nie je tak..tak dufam, ze mi to vyjde.. 😠 😀
inak...este stale nie som v tom mesiaci, v ktorom mozem ziadat..este mi chyba asi mesiacik....tak uvidime potom.to bude sranda..a ak nemam odpracovanych z 66 tyzdnov pred termninom porodu 26 tyzdnov tak nedostanem matersku,ale vraj mozem ziadat income support, coz je platena len 47 libier tyzdenne..ale stale aspon nieco..,nie? 😉
a inak na to , aby si tu mohla mat naroky na benefity a take rozne ine tak musis mat len rok odpracovany...viem, lebo ja mam a mam narok..
inak viem, ze materska sa pobera 39 tyzdnov, ako som na nete nasla, a ty spominas, ze si uz 2 roky doma s babom..co poberas 2 roky? ta nenutia hladat si pracu?

lolofonka.k
1. máj 2008

ahojte...som si tu pocitala vase prispevky okolo benefitov a podobne. ja som v uk nieco vyse pol roka. som tu s priatelom a s 11rocnou dcerou. zaciatkom tohoto roka som si zaziadala child benefit, ktory mi schvalili /cca 17,50 tyzdenne/za kratku dobu. ide o benefity, ktore su tu automaticky priznane kazdemu dietatu zijucemu v uk. po priznani tohoto benefitu som ziadala o child a work tax kredit. tie mi opat schvalili /cca 117libier tyzdenne/ asi do mesiaca a pol.a co ma najviac prekvapilo, doplatili nam sumu spatne 5mesiacov dozadu. najprv prisli peniazky na ucet a az potom mi zaslali tlaciva - v jendom bola vycislena suma za vyplatenych 5mesiacov spatne a v druhom bola celkova suma za poskytovanie kreditov na cely dalsi rok. tieto prispevky vyratavaju vzdy na rok a po roku je potrebne opat vyplnit jedno tlacivo, kde zdokladujeme nas rocny prijem /pracujeme aj ja aj partner/. Vsetky tlaciva a adresy poskytnu v kazdom job centre. nie je potrebny telefonat.

tatina
2. máj 2008

ahojte
tiez zijem v UK a narodilo sa mi tu aj dieta, v septembri odchadzame naspat na slovensko. Neviete ci child benefit mi ostava, alebo to musim zrusit.

lolofonka.k
2. máj 2008

tatina...asi sa treba popytat na prislusnom urade. netusim veru, ale ako mi je zname,na child benefit maju narok deti zijuce v uk , alebo deti pracujuceho aspon jedneho rodica v uk.

tatina
2. máj 2008

dakujem, asi to zitim priamo tam na urade

etuska
3. máj 2008

ahojte zienky,tak konecne som docitala vsetky prispevky.Je tu niekto,kto ma dieta tak 4-5 rocne???My prideme do UK v lete a dcerka ma hned v auguste 4 roky. Ake mate skusenosti s hladanim skoly/skolky???
Je skola pre 4-rocne deti uz povinna???Dik za info

iwanka
3. máj 2008

cauko, ja nemam 4 rocne dieta, ale co viem ta uz to maju povinne, od 4 rokoch full time school, ale skor ako skolka. A co sa tyka hladania skoly, tak to zalezi od toho v akej oblasti budete byvat, tak aj tam budete patrit.nemam osobne skusenosti, ale mala som koleginu, co mala dceru v tom veku a ona mi hovorila.

etuska
3. máj 2008

dik iwanka.Znamena to,ze ju do skoly musia vziat?Viem,ze je to nieco ako u nas pripravka,ale aj tak....

iwanka
3. máj 2008

no ja si myslim, ze hej

iwanka
3. máj 2008

akurat, co poznam jedno dievcatko zo slovenska a normalne chodi do skolky a ma asi len 3 roky. Ale lepsie ked ti to potvrdi niekto, kto ma s tym prime skusenosti 🙂

etuska
3. máj 2008

uz som sa pýtala Dididi 🙂

petka82
autor
3. máj 2008

Sorry baby, ze sa ozyvam az teraz ......

Kacka.h : IP

Jankado: Ja nie som doma 2 roky, asi si ma zle pochopila. hovorila som o priatelke mojho kolegu.

Moniq: Som rada ze ti tato stranka pomohla, Do tych odborov sa mozes prihlasit cez zastupcu unie, ak nejakeho mate v praci, alebo si tam mozes zavolat pre aplikacku priamo. Neviem ako to potom presne funguje, lebo mi mame svojich zastupcov u nas v praci. Ja som zaevidovana v T&G union, skus pozriet ich web. http://www.tgwu.org.uk/

A dakujem vsetkym ostatnym, ktori sem prispievate svojimi poznatkami a radami o ostatnych papierovackach.

stvura
10. máj 2008

Cafte kocky, prave som si poprecitovala co vsetko tu pisete. Inac dumam, preco ste sa nedostali k vsetktym potrebnym nfo cez Country Counsil...
Moja sestra robi v Bridgwateri poradcu a tlmocnika prave pre otazky tykajuce sa prispevkov a vsetkeho co sa materskej, rodicovsej dovolenky tyka a radi cez telefon Slovenkam a Ceskam.
Pokial viem na kazdom CC vam zadaju kontaktnu osobu ktora Vam ma poradit a zodpovedat na vsetky otazky. Ja som sa osobne stretla s tym ze mnohym slobodnym matkam, pripadne matkam s nedostatocnym prijmom vyplacali urady uplne vsetko - dokonca i preplacali cele naklady na pranie ak nemali pracku, byvanie atd...
Takze sa mi starostlivost co sa tyka financneho prispevku javila v Uk lepsia ako u nas...

marka81
28. máj 2008

Ahojte. S manzelom sa chystam do UK. Nikdy sme tam nepracovali ani nezili. Potrebujeme nejake peniazky na vlastne byvanie. Mame dve dcerky- 19 mesiacov a 3 mesiace. Chcem sa opytat, co vsetko potrebujeme vybavit doma- skor ako odcestujeme a co vsetko v UK, ked pricestujeme. Ja pracovat nebudem- budem s detmi doma. Mozem rodicovsky prispevok poberat tu na Slovensku alebo mozem mat narok v Uk. Co ostantne davky?? na co mame narok?? Ako je to s lekarom? pre deti a pre nas?? Platime si zdravotne poistenie?? ako je to s tym, ked manzel tu dostane vypoved a pracovat v Uk zacne neskor?-je potrebne sa tu nahlasit na urade prace a potom sem poselat pracovnu zmluvu?? Chcem sa opytat- co to je Child tax credits, housing benefits, NHS, GP, council tax benefits?? Co myslite - dohovorim sa , ked je moja anglictina nie prave naj?? Ak som este nieco zabudla budem rada ak mi date vediet. Dakujem

juliett99
31. máj 2008

ahojte
uf vy ste toho tu ale popisali.. chcela by som sa k vam pridat ak mozem,,, zatial sa len snazime o mimi uz viac ako rok. Najskor sme to nechavali na nahodu a lekari tu na na mna kaslali hovorili vsetko je ok a ja som mrsku mavala tak raz za 4-5 mesiacov a vraj v norme. A tak po dohode s manzelom som dala vypoved a isla na SK sa dat vysetrit kde zistili velaaaaaaaa zleho ale lekar povedal ze sa nam to urcite podari a treba verit tak som od marca na liecbe a tak sa snazilkujeme ..
zavitala som k vam lebo ma to tiez zaujima na co by sme mohli mat narok a naco nie. Moj manzel nieje slovak a tak to vyzera ze zostane byvat tuna,
Ja som uz skoro 3 roky v UK 7 mesiacov ako au=pair a skoro 2 roky bez 3 mesiacov mam odrobene oficialne cez homo office. momentalne sa mi neda zamestanat lebo lietam kazdy mesiac domou na vysetrenia.
Viete mi niekto poradit??

A este nieco mam otazocku viete ako sa da legalizovat sobasny list tu v UK? Nasa slovenska republika neakceptuje kosovo takze ja som stale vedena na Sk ako slobodna a tu pravdepodobne ako vydata lebo moj manzel dostal viza na zaklade nasho sobasneho listu..
Ak nahodou viete poradit budem vam velmi vdacna ,,,,,, 😉 😉 😉

miiaa
31. máj 2008

marka81 - IP

marka81
1. jún 2008

Miia. co si myslela tym --- IP.

gapa
1. jún 2008

že ti poslala niečo na "internú poštu" - teda máš novú správu 🙂

zuzka1983
3. jún 2008

Ahojte vsetci,velmi by som bola vdacna keby sa nasiel niekto kto by mi vedel poradit ze ked zijem v UK ci mam narok na to som na Slovensku ako prvorodicka doslata tych 25.000 ale rodit budem tu v Anglicku. Pekne dakujem vopred 😉

dzafer
23. jún 2008

Ahojte mam otazku..Som uz asi 4 mesiace v Anglicku uz som sa dozvedel o tom ze na TAX CREDIT nemam narok lebo nemam dovrsenich 25 rokov,mam narok na nejaky iny prispevok???(je to pre mna dolezita informacia..kontaktujte ma prosim vas na momjej mailovej adrese Dzafer1@post.sk alebo jednoducho sem.Dakujem 😕

iwanka
24. jún 2008

Ahoj zuzka1983,

ja som rodla tu a aj cele tehotenstvo som tu chodila na kontroly, co ja viem, tak mam narok na tych 25.000 a tiez na matersku, co je tych 4800( myslim) po dobu troch rokov, riesi sa to v socialnej poistovni, treba na to potvrdenia od lekara, ze sa dieta dozilo jedneho mesica, ktore treba dat potvrdit tu.sama neviem, ci ich potvrdia, kedze su v slovencine.ja som to este neriesila, pretoze sme stale v uk, robi sa nam rodny list na svk, a to trva tri mesiace a ten tiez treba.

iwanka
24. jún 2008

hej zuzi zabudla som, co je na tom najpodstatnejsie, dieta musi mat trvaly pobyt na svk.

katarinauk
27. jún 2008

ahojte. viete mi niekto povedat ci tu v uk je porodne??