Uvažuje tu niekto pracovať popri materskej dovolenke?

mamoo
4. sep 2009

Ahojte, rada by som nasla nejaku babenku, ktora je tehu alebo ma mimino a popri tom neprestala pracovat. 😲 cakam prve babo a neviem, co ma caka, a ci dokazem male vychovavat podla svojich predstav aj popri zamestnani. mam moznost ostat pracovat externe, resp. sem tam skocit aj do prace. len neviem ci si na to trufam. poradte! poznate niekto taketo pripady?
rada by som si svoju pracu ponechala bez toho aby som hladala na par mesiacov nahradu.

pata31
4. sep 2009

no to aj ja planujem...nechat si cast prace popri materskej, takze som velmi zvedava, ako to budem zvladat...ale hadam nejako sa to bude dat... 😉

hadassah
4. sep 2009

ahoj mamoo, ja budem asi tiež ten prípad. Robotu mám nedaleko 5 min. od bytu. Myslím, že by to nebol problém, lebo by som tam potrebovala zbehnúť len na nejaké 2 hodinky každý deň, alebo každý druhý. Ide ale o to, že netuším, aké bude bábo. Môže sa stať, že budem celý deň v permanencii, dieťa nebude mať ešte svoj systém a nebude sa jednoducho dať. Moja sestra mala na začiatku po pôrode aj také dni, že ešte na obed behala v nočnej košeli, strapatá, neumytá a polovicu obeda navarenú až okolo 16.00. Jednoducho sa nedalo. Dieťa plakalo, nevedela kam skôr skočiť, kojenie ako u slimákov... Ale prácu si chcem udržať aj ja.

hadassah
4. sep 2009

Jedine sa budem musieť dohodnúť so šéfom a nejako vyšpekulovať finančné ohodnotenie, keďže počas poberania materskej mzdu dostávať nemôžem. Počas poberania rodičovského by sme to vedeli dať na dohodu o vykonaní práce, to by sa zmestilo aj do zákonom stanoveného času 10h/týždenne. Riešiť to však budem, až keď sa mi podarí otehotnieť. Som však rada, že sa tu našli také baby, čo to takto plánujú. Dúfam, že po narodení bábätka nám dáte vedieť, či sa to dalo zvládnuť a ako. 🙂

mamoo
autor
4. sep 2009

pracovat na dohodu sa da aj popri MD, nielen porpi RP. vo forme a vyske odmeny ani moc problem nevidim, je to o dohode so sefstvom.
ja by som chcela vediet, ci ked dieta od mala bude zvyknute na to, ze sa mu nevenujem 24hodin denne, ci bude aj samostatnejsie? teda ked ho dam do postielky tak nebude plakat ale sa prehra. viem ze to moze byt individualne, ale mozno to ide aj naucit.
a hlavne sa obavam toho ze cakam babeno v januari a to zrovna zacina chaos okolo uctovnej zavierky a ja robim ucto od A po Z.
piste radte prostestujte.... 😉

libka1
4. sep 2009

ja som zacala robit ked mala mala 5 a pol mesiaca na polovicny uvazok, nevravim ze sa to neda, ale je to zlozite 😝 a cim je vacsia tym je to tazsie, ved uvidite ked na to pride 😉
malinka je velmi samostatna, moze ostat s hocikym, teda striedaju sa pri nej 3 ludia, moja mama, svokor a jedna kamaratka, ale myslim ze s mamou jej je najlepsie 😵

lujza123
4. sep 2009

Baby mna najviac stve tento hlupy system ktory nedovoli pracovat v materskej firme pocas MD, aj pocas poberania rodicovskeho prispevku, len na dohodu, nechapem preco, vseliake socialne pripady co cely zivot ani nehnu prstom si kludne kvasia doma a len beru prachy.A ked ma normalna zenska moznost pokracovat v praci tak jej len hadzu polena pod nohy. Vsak tie pridavky su platene s nasich dani, ty co nepracuju im nedaju ani korunu. Je mi s toho zle. Inac stale pracujem, sice uz len par hodin tyzdene, teda ja by som rada robila aj normalne, lenze to by som prisla o matersku, tak sa teraz len nudim doma a nadavam na tento hlupy stat.

hadassah
4. sep 2009

lujza, aj mňa to štve. Pracujem od 18 rokov v kuse už 14 rokov, za ten čas som asi ani raz nebola PN, všetky choroby som predovolenkovala kvôli príjmu a nerozumiem, prečo by som nemohla ďalej pracovať a aj dostávať materskú, keďže tie odvody z mojej mzdy tam išli - a nie malé. Keď som raz splnila nárok, tak čo koho do toho, že pri tom ešte aj budem pracovať. Veď z tej mzdy by som zas len platila odvody a dane, ktoré tento štát mimochodom strašne potrebuje. Ešte aj to DNP chcú zrušiť.

ichbinich
4. sep 2009

Aj ja mam v plane pracovat popri materskej... Tu v Rakusku je zakaz pracovat 8 tyzdnov pred a po termine narodenia. Je mi jasne, ze dvojmesacne babo asi este nebude mat zabehany denny rytmus, ale dufam, ze sa to nejak bude dat. Mozem pracovat z domu, uz som sa rozpravala so sefom. Fasnem laptop a telefon a budem si robit, kedy sa mi bude dat. Po prve sa dostanem aj k inym veciam ako praniu a prebalovaniu, po druhe tym odlahcim pracu sefovi, ktory by moju robotu z casti asi prebral (a ta druha cast by lezala ladom, teda o to vacsia katastrofa by ma cakala, ked sa vratim) a po tretie si trochu privyrobim 😉
Takze tolko moja teoria... 😉 Uvidime, ake bude babo. Tiez dufam, ze sa nejak "nauci", ze treba aj pracovat a ze sa bude vediet zabavit aj sam (ked nebudem robit, kym mi bude spat).
Aka bude prax, sa ukaze 😉

mm1
4. sep 2009

kočky ja som nastupila teraz do práce, bola som s malou doma 1 1/2 roka a poviem vám, že neľutujem, že som s nou bola doma. Uvidite same, ake to je, hlavne keď čakáte prvé vytúžené babatko..... takže zo začiatku si ho určite vychutnajte, pretože babatko si musí zvyknúť na vás a vy na neho.... 🙂

zeleny_cajik
5. sep 2009

ahoj mamoo, ja to tak planujem tiez, mam pracu, ktora sa da robit z velkej casti aj doma - vdaka bohu za internet 😀 neviem, ako to budem stihat prve tyzdne, ale sef je uzrozumeny s tym, ze prve dva mesiace to bude o nicom, max. zdvihnanie telefonov na nejake konzultacie. dostala som velkorysu ponuku, tak to chcem skusit, uvidim, co na to babo 😉 odjakziva som sa desila zavislosti na muzovi pocas MD (hoci ten moj je zlaticko a celkom sa na to tesil, ako sa o nas "postara") a krasne sa mi ponuklo riesenie samo 🙂 dam ti vediet a drzim aj tebe palce 🙂

akzuzs
5. sep 2009

Ahoj nevie, či Ti poradím, ale ak máš skvelú robotu a budeš si tam môcť brávať dieťatko tak prečo nie. Ale inak by som Ti to neodporučala ☹ Ja som šla do roboty keď mal malý iba 10mesiacov. Boli sme s manželom finančne donútení a už by som to NIKDY neurobila. Zamestnanie mám doslova a do písmena pod nosom hneď vedľa v paneláku, ale je to zamestnanie, ktoré by mi nikdy neumožnilo si vziať prcka do roboty takže som tam musela byť 7,5 hod. ťažko robyť a potom prísť domov. Malého som si musela znova a znova získavať. Je pravda, že mi manžel, mama a svokra pomáhali, ale ja som bola z toho citovo zranená a tá bolesť z odlúčenia sa od takého malého dieťatka bola a ešte dlho aj bude. No teraz je synček už starší a je to úplne iné ale aj tak ticho závidim, že iné maminy si užívajú svoje dieťatko do toho tretieho roka a možno aj viac, ak sú opäť tehotné. No ako som spomínala, ak si ho môžeš vziať zo sebou tak to by nemuselo byť zlé. 😉

renatkas
14. dec 2009

Ahojte,

aj ja budem pravdepodobne pracovat pocas MD na dohodu, viete mi povedat ci je to nejako limitovane aj na pocet odpracovanych hodin na tyzden? Rozmyslali sme s nadrianenou, ze by to bolo dohoda na pol roka, viem ze za rok mozem odrobit 350 hodin, t.z. mozem odpracovat za mesiac 58 hodin?

sssimi
14. dec 2009

Renatkas mam pocit že je to obmedzené na 4 hodiny denne, keď je to na dohodu, ale nie som si istá.

Kočky ja som síce neplánovala ísť do práce hneď po pôrode, ale v mojom prípade by to ani nešlo. Sarah mi nikdy neprespala za celý deň 20hodín ako všade písali. Trpela kolikami aj keď bola plne kojená. Väčšinu dňa preplačkala a spánky mala také 20 minútové, čiže ja som nestihla ani zaspať a ona už bola hore. Kojila som ju 45 minút keďže sa mi veľmi pomaly spúšťalo mlieko a už o hodinu bola opäť hladná. Bola som veľmi unavená a keďže študujem VŠ už 2tt po pôrode som bežala na skúšku a potom na ďalšiu. Našťastie už bol skoro koniec semestra. Malá bude mať 7 mesiacov no ani teraz by som si nedovolila odísť z domu viac ako na 2 hodiny keďže stále kojím, ale aj keby som nekojila.

Takže ak chcete ísť pracovať tak potom nekojiť a mať bud niekoho kto sa vám o dieťa bude starať z rodiny(anebude nenadávať) alebo opatrovateľku.

Inak Sarah nechcela mať pri sebe nikoho iného do 5tich mesiacov len mňa a muža. Pri ostatných plakala.

renatkas
14. dec 2009

ssimi ja mam vzdialeny pristup na system, takze mozem pracovat z domu a sama si zvolim cas kedy, ked bude maly spinkat... ci to budem zvladat este netusim, uvidime, ale peniazky potrebujeme a kazde euro je dobre. A okrem toho mam este aj skolu, tak dufam ze nejak to zvladneme.

ale zavidim maminckam ktore mozu byt doma s prckom min.2 roky, len to by sa mi potom uz ani nechcelo ist do prace 😀

luly13
14. dec 2009

ahojte, pokial mam spravne info, tak, zial, ak chcete dostavat rodicovsky prispevok, od 1.1.2010 nebude mozne robit ani na dohodu:
Nárok na RP má ak:
• sa riadne stará o dieťa,
• má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky,
• nevykonáva zárobkovú činnosť.

Oprávnená osoba nesmie mať príjem ani na dohodu o vykonaní práce, pracovnej činnosti či brigádnickej práci študentov. Nesmie mať ani žiadne iné príjmy zo závislej činnosti, napr. odmenu spoločníka v s.r.o. odmenu konateľa či člena štatutárneho orgánu, odmenu poslanca obce a pod. Nesmie mať príjem z príkaznej zmluvy, považovaný za príjem zo závislej činnosti.

renatkas
14. dec 2009

luly ale pocas materskej dovolenky mozes (28 tyzdnov), len pocas rodicovskeho prispevku od 1.1.2010 nie, ked chces poberat ten vyssi prispevok. Ja rodicovsky prispevok uz poberat nebudem vobec, idem po pol roku materskej do prace, (teda to su zatial plany, ci to tak bude naozaj sa este uvidi..)

m.i.r.i
3. jan 2010

Ja budem tiez pracovat..ale vyriesili sme to tak, ze na matersku/otcovsku a rodicovsku pojde manzel. Ja budem pracovat z domu..uz teraz pracujem popri materskej ( pred porodom), dohodla som sa so sefom, ze budem pracovat az do porodu..ved uz teraz cez par dni na sviatky volna som nechapala ako by som sa nudila, ked mam cakat na materskej 6 tyzdnov nicnerobenim...zamestnavatel mi navrhol, ze si mam dat normalnu matersku na 14 tyzdnov, co je minimalne zo zakona..a kedze budem pracovat, tak mi firma doplati k materskej do plnej vysky platu formou jednonrazovej odmeny...potom porodim, 6 tyzdnov si beriem volno..a nastupujem spat do prace..ale prace z domu..manzel preberie dietatko...budem mat svoj office doma, budem maleho dojcit a vsetko..o siestej padla a preberiem si maleho do manzela ja...urcite to nebude idealne, keby sa nam dalo, tak som aj ja stastna keby som bola s malym doma len ja aj 2 roky..ale v praci mam dobre moznosti, mam super job, flexibilny a umozneny pracovat z domu...tak sme to vyuzili takto...

avila
4. jan 2010

No veru, pracovala by som rada aj ja, ale takto... Ocakavam trosku do volieb a ich populizmu (sucasnej vlady), ze trocha zjemnia sucasne nastavene podmienky a povolia aspon pracu na dohodu... No uvidime... momentalne je to pre mna absolutne nevyhovujuce... Plat nemam od manzela vyssi, neoplati sa nam vymenit sa na MD. Ale cas ukaze...

m.i.r.i
4. jan 2010

To ti verim avila. To co teraz poriesili tymi zakonmi je absurdne..my sme tiez rozmyslali, ze ked manzel prejde na rodicovsku, ze by mohol pracovat na polovicny uvazok tiez z domu na vecer, lebo robi pre americanov a ti chcu aj tak sichtu na vecer...sme rozmyslali, ze by som o tej siestej prebrala maleho ja a on by na 4 hodky mohol robit...ale pri dnesnych zakonoch sa to vobec neoplati, lebo by tym prisiel o rodicovsky a poberal len polovicu mzdy, co by stale bolo sice asi viac ako rodicovsky, ale tym, ze by bol cely den doma s dietatom a este 4 hodiny v praci, co je minimalne 12 hodin, tak to by za to nestalo...nechapem, preco by nemohol nadalej poberat RD...no ale ziaal, pani miniesterka to zrusila...☹ A samozrejme, oplati sa dat manzela na MD ak ma zena vyssi plat, pripadne aj ako my, lepsie podmienky od zamestnavatela...inak to nic neriesi....no verme len, ze nasa vlada sa trosku spamata, aj ked sa mi verit nechce, ked teraz pred volbami to takto pokakali, tak uz sa len potom kto bude o nieco snazit.....