Vybavovanie materskej, nástup do nemocnice

burina111
27. nov 2006

ahojte dievčatká,

tiež patríme medzi snažilky, no a tak sme sa bavili o tom, ako je to vlastne s vybavením materskej, celkovo nástupu na materskú, treba isť na sociálne a kedy? a tiež ako si vybaviť pôrodnicu? čo ak chcem isť inde, mimo mojej spádovej nemocnice? neviete nám poradiť??

bassa
27. nov 2006

ahoj,

nejde mi to sem vlozit ale skus zakonnik prace od § 166

mysidlo
27. nov 2006

ahojte snazilky.
Tak taketo problemy vas nemusia zatial tazit. Na matersku vas vypise gynekolog 6 pripadne aj 8 tyzdnov pred predpokladanym terminom porodu. Da vam papier, ktory ma v nadpise tusim Ziadost o materske prispevky... alebo tak nieco. Je na nom uvedeny datum nastupu na matersku. S tym len zajdete na personalne oddelenie a oni vas uz prihlasia na socialku. Po par dnoch vam pride list zo socialky, kde vam vyratali vysku materskej a odkedy je platna a potom vam uz len chodia peniazky na ucet. Aspon u mna to tak bolo. 🙂
Co sa tyka nemocnice, tak tu si dnes mozes vybrat kdekolvek na Slovensku. Spadove oblasti myslim uz neexistuju. Je slobodna volba lekara.

Hlavne nech vam vyjde to tehotenstvo. Potom si ho pekne uzite. Pre mna to bolo (a este par dni bude) najkrajsie obdobie v zivote. 🙂

iva72
28. nov 2006

mysidlo OK. Ešte by som dodala z pohľadu zamestnávateľa, že po 6 mesiacoch treba prísť do firmy požiadať o rodičovskú dovolenku a ísť na úrad práce, soc. vecí a rodiny (podľa trv.bydliska) požiadať o rodičovský príspevok (to je od 1.9.2006 4.440,-Sk).