Kde kúpim materské mlieko?

sunseth
13. nov 2018

Tuto temu som tu uz videla ale je stara, prosim poradte. Som tehotna a uz teraz viem, ze zo zdravotnych dovodov nebudem moct kojit, nechcem vsak babatku odopriet materske mliecko. Bola by som rada keby sme aspon striedali materske s umelym. Som z trencianskeho kraja.

jatva
13. nov 2018

pozri napr nejaku lokalnu skupinu mamiciek, Obcas niektora predava. Viem, ze napr v PB tak kocky niektore ponukaju.

ivkazba
13. nov 2018

Ja síce neporadím kde to mlieko zoženieš, ja som mlieko dávala do banky materského mlieka a neviem o tom, že by sa oficiálne dávalo aj inde. A mysli na to, že ak budeš kupovať mlieko od nejakej ženy len tak, tak budeš kupovať niečo od niekoho bez testov že je tá žena zdravá. Ja by som dala dieťaťu radšej umelé ako riskovať.

jatva
13. nov 2018

@ivkazba riskovat co? Mozu si pokecat, uvidi aka je ta mama. Dotycna bude zrejme kojit aj vlastne dieta a to by snad dobrovolne neohrozovala. Ci som moc naivna?

0martina0
13. nov 2018

no neviem ako to je ale v bratislave na kramaroch ktore mamičky chceli predavať mlieko lebo mali veľa tak im najprv robili niejake zdravotnw testy tak ak je na to niejaka bunka tam určite to mliečko bude nezavadne ale len tak by som asi nebrala od niekoho koho nepoznam

nika82
13. nov 2018

Skús sa poinformovat či nepredaju
Kde nájdete banky materského mlieka?
BANSKÁ BYSTRICA
FNsP F. D. Roosvelta - tel. 048/441 2350, 048/441 2749, 0915 831 543, e-mail: jstykova@nspbb.sk

BRATISLAVA
DK DFNsP - MUDr. Katarína Vicianová (metodicky vedúci lekár - pediater, neonatológ, 1.DK DFNsP), Mgr. Daniela Tančáková (vedúca sestra); tel. č.02/59371235, e-mail tancakova@dfnsp.sk

HUMENNÉ
Nemocnica Humenné – tel. č. 057/7706277; maria.vasilova@svetzdravia.com

NOVÉ ZÁMKY
FNsP Nové Zámky – tel. č. 035/691 2868; neonatal@nspnz.sk

POPRAD
Nemocnica Poprad, a. s. - Mgr. Ingrid Ficová, ingrid.ficova@nemocnicapp.sk, 052/7125 412, novorodenecké oddelenie 052/7125 387

PREŠOV
FNsP Prešov – tel. č. 051/7011154

SPIŠSKÁ NOVÁ VES
Nemocnica Spiššská Nová Ves – tel. č. 055/327 7777 (všeobecná infolinka); info@svetzdravia.com

asia83
13. nov 2018

@ivkazba Presne tak. Nikdy by som svojmu dieťaťu nedala mlieko cudzej ženy. Môže piť, fajčiť, drogovať, jesť nevhodnú stravu, brať zakázané lieky, mať choroby o ktorých sama nevie. Nie.

ivkazba
13. nov 2018

@jatva čo sa týka riskovania, na nete nájdeš k tomu články. Jednak sú prípady, kedy ženy na materskom mlieku vyslovene zarábajú a aby zarábali viac, prilievajú do materského mlieka vodu alebo kravské mlieko za účelom mať viac objemu. A druhá stránka je, že nevieš, či tá žena nepije, nefajčí, aké lieky berie, či neprekonala žltačku, či nemá v sebe nejaké chronické vírusy. Na toto všetko ženu testujú ak dáva mlieko do banky materského mlieka. Píšeš, že veď sa s tou ženou stretne a porozpráva... áno, ale aj pochybné ženy určite pôsobia seriózne, keďže to majú ako biznis. Ale je to samozrejme osobná vec každej matky, či bude dávať vlastnému dieťaťu mlieko, o ktorom nič nevie.

ivkazba
13. nov 2018

@nika82 áno, tieto laktačné banky aj predávajú, myslím že liter stojí 30 eur. Aspoň tak mi tuším hovorili pred necelými 2 rokmi v BA, keď chodili ku mne pre moje mlieko a som sa pýtala po čom to predávajú.

jatva
13. nov 2018

@ivkazba no teda fuj. Tie zenske nemaju fakt kusok svedomia. Ved ide o deti...

judar
13. nov 2018

kúpiť alebo dostať od dákej ženskej mlieko...ako vážne? stavím sa že sa tu nájdu také trúby čo by boli toho schopné dať svojim deťom vypiť mlieko s možnými bacilami či chorobami po ženách bez testov len aby deti neumreli od hladu...haluz že do baniek ludia nosia mieko nazvyš tam to otestujú a čo je dobré a čo bolo zadarmo tak prečo to nepredať za desiatky eur...to už aby človek vypustil rovno potrubím

ivkazba
13. nov 2018

@judar tie banky fungujú nie kvôli predaju ale kvôli tomu že to mlieko sa dáva detičkám v nemocniciach (novorodenci na jiske, po operáciách a pod). Predaj je len ak ho majú dostatok. A do baniek sa nenosí. Oni si chodia pre to priamo k žene domov, odsávať sa musí do sáčkov ktoré oni dodajú a mraziť ho žena nemôže len tak niekde vedľa mäsa. A banka za to žene, za každý liter . Ja som napríklad odsávala aj liter denne (pomimo toho čo vypil malý) a isto je lepšie dať ho chorým detičkám ako vylievať. Ale kupovať by som nekupovala. Dieťa autorky príspevku nebude ani prvé ani posledné čo sa bez ujmy odživí na umelom mlieku.

nela6
13. nov 2018

@sunseth ja som v nemocnici nechala liter mlieka bez testov.... Oni si ho totiž pasterizuju

gabrielavalentiny
13. nov 2018

@sunseth dobrý večer ja mám materske mliecko v mraznicke zial dcérka nevyužíva keďže sa kojime a vždy je dostatok v prsiach
V mraznicke mám 30litrov
Nefajcim,nepijem vôbec ani pred tehotenstvom ,zdravo sa stravujem a užívam veľa vitamínov preto aj toľko mliečka

babi81
14. nov 2018

@0martina0 presne tak ak niektora mamicka chce darovat mliecko do banky mlieka je kontrolovane mliecko dopredu a potom kazdy tyzden ak je to opakovane, tiez som davala mliecko tam.mamicke tiez robia krvne testy ale len 1x.
@nela6 oni si to mliecko otestuju a potom pasterizuju

jatva
14. nov 2018

@babi81 uz je to 7 rokov spat, ale u nas v porodnici nic netestovali, iba pasterizoval a davali tym najmensim babatkam.

babi81
14. nov 2018

@jatva ja hovorim ako to bolo pred 2rokmi na bratislavskych kramaroch.

jatva
14. nov 2018

@babi81 a si si ista, ze mlieko testovali? Podla mna a info co vidim, tak spravia testy na matke (krv a vytery). Mlieko netestuju.

ivkazba
14. nov 2018

@jatva v pôrodnici kde im dá mlieko mamička čo tam leží po pôrode a dávajú ho novorodencom ktorých mamičky nemajú mlieko, to mlieko netestujú. Banky materského mlieka je niečo iné, to nemá s pôrodnicou nič spoločné. Tam je kontrolovaná žena aj mlieko aj presne pravidlá uskladňovania a pod.
@babi81

babi81
14. nov 2018

@jatva testuju na 100% ked ho davas dlhodobo tak raz za tyzden ti daju flasky na vzorky mlieka odsate rucne a odsavackou.som davala mlieko 6mesiacov takze tich vzoriek bolo.

jatva
14. nov 2018
babi81
14. nov 2018

@jatva mlieko testuju hlavne koli hygienickym navykom, aj ked ho pasterizuju nakoniec plus je testovane na nutricne hodnoty, kazde mlieko je ine niktore viac vodove niektore zase huste.z tohto dovodu do banky mlieka zoberu mlieko len do 6mesiacov po porode.ked ma mamicka aj potom viac tak si ho musi zmrazit sama.v taliansku beru do 18mesiacov po porode ak ma dostatocne nutricne hodnoty tam testuju kazde 2tyzdne mlieko a matku (krv, vytery) lenna zaciatku.

sunseth
autor
14. nov 2018

Dievcata, mate pravdu. Neviem si predstavit ako by som dochadzala na mlieko do bratislavy a brat dlhodobo od cudzej zeny je riskantne. Je to skoda ale bude asi na UM a hotovo. Viem, ze tak bez ujmy vyrastlo vela deti a niesu o nic ukratene co sa tyka zdravia, inteligencie alebo puta matka-dieta tak dufam ze to tak bude aj v nasom pripade.
dakujem za odpovede

nikusiak9
21. jan 2019
gabrielavalentiny
25. jan 2019

@nikusiak9 dobrý večer mne ste písali ?

nikusiak9
22. mar 2019

@gabrielavalentiny ano ste mali vela mlieka v mraznicke a ci je to aktualne