Nikto v mojom okolí nedojčí

18. sep 2022

Čím to je, že takmer žiadna mladá maminka v mojom okoli nedojčí svoje bábätko? Chápem že niekto nemôže, v poriadku. Ale z veľkej časti je to podľa mňa o pohodlnosti. Mladá mamka si asi aj rada pofajčí aj vypije a nechce ohroziť svoje dieťa, v poriadku.
Ako to riešili ženy pred xy rokmi keď sa im z nejakého dôvodu nepodarilo dojčiť?
Ešte že je teraz toľko možností.

elizabet173
18. sep 2022

@vahcaac ja som neodpovedala, iba som sa spýtala, na čo to dotyčný potrebuje vedieť. Dojčila som, ale nemala som potrebu to zvestovať celému okresu.

vahcaac
19. sep 2022

@elizabet173 ja som odsavala a to mi teda na pohode nepridavalo😀😀😀

jexica
19. sep 2022

ja som kojila len nevyhnutnu dobu max 6 mesiacov a nepijem nefajcim ani nechodim nikam s kamoskami som len so svojou rodinkou 😊

eva112014
19. sep 2022

@autorka A v nemocnici ako učia mamičky dojčiť? Ja som svoje dieťa dojčila 16 mesiacov. Vďaka jednej staršej sestričke v nemocnici. Tá mi vysvetlila, kedy je dieťa správne prisaté na ten prsník. Mladá sestrička vysvetliť nevedela, pre mňa bola neschopná tam. Ja som mala normálne rany na bradavkách z nesprávneho prikladania.
Inak mi je jedno, ktorá mamička dojčí. A takéto je*nuté otázky som dostávala i ja. Bežne hociaký človek sa ma na to priamo opýtal, či kojím.

ankare
19. sep 2022

Pretože dojčenie máloktora zvladne. Nie každá matka sa dokáže obetovať pre dieťatko,jej pohodlnosť je dôležitejsia. Hneď to vzdá,lebo začiatky dojčenia bývajú náročné. Len maličké percento žien ozaj nemôže dojčiť, ostatné majú len výhovorky, ktoré by sa dali vyriesit,keby chceli.

matullienka
19. sep 2022

@ankare prepáč ale ty vieš o tom prečo niektoré matky nedojcia rovnaký prd ako aj autorka, pohodlnosť je práveže dojčiť a nie x krát v noci vstávať a chodiť zarábať umelé mlieko, staršou dcéru som kojila len 3 mesiace lebo vôbec nepribrala a druhú 18 mesiacov, hádaj pri ktorej som bola viac vyspata? Takže tu tvoju pohodlnosť obetujú matky, ktoré dávajú um, ale ty budeš asi tiež jedna z tých lakťa ných poradkyň, ktorá bude verklikovat, stále to isté dookola

hruska91
19. sep 2022

Už dlhšie si všímam že materstvo sa stalo novou olympijskou disciplínou a nikto sa nevie tak odsúdiť ako iné matky. Len my ženy vieme čo je to rodiť, kojiť, trápiť sa s nekojenim, po nociach nosiť dieťa na rukách, plač, koliky , reflexy, vojtovky, odlúčenia a škôlky, sople, výchova… koľko to stojí síl a premahania a koľko zato dostaneme lásky.
Mali by sme držať pri sebe a nie sa podkopáva a ohovárať.
A áno nekojila som ani jednu dcéru, nebola som lenivá trápili sme sa s umelým mliekom a bolo to cele zle ale mala som poporodnu depresiu a brala som lieky. Radšej dieťa na umelom mlieku s matkou, ako dieťa bez matky.

eva112014
19. sep 2022

@nykkushka Prečo by mali mať tieto ženy takéto pocity? Hádam má zdravú mienku o sebe každá žena z nás. Teraz žena, ktorá kojí napr. 12 mesiacov, je “lepšou” matkou tých 12 mesiacov?!
Jasné, tam sa to začína a pokračuje ďalej, že a tvoje už sedí, chodí, rozpráva, ako sa učí … 🙃

Takýchto ľudí treba stopnúť vždy na začiatku.

iwesska
19. sep 2022

Ze "pohodlnejsie"🙄. To ja by som mohla zas povedat o zenach co koja,ze je im pohodlnejsie vytiahnut v noci prso a dat dietatu teple mlieko,otocit sa na druhy bok a spat,nez vstat zohriat vodu,zarobit mlieko,umyt flasu a ist spat.Vonku si nosit flasticky,nadobky a hladat umyvadlo,kde mozes pouzitu flasu umyt,alebo je jednoduchsie sadnut na lavicku,vytiahnut prso a nakojit? 🤔 Tiez su "lenive" investovat do dietata a dat 10 EUR a viac za krabicu mlieka. Este stale si presvedcena o tom,ze je jednoduchsie davat UM?

natalala
19. sep 2022

Tak toto je extremne blby prispevok :D a tvoje tvrdenie, ze “mlada mamina si asi rada pofajci aj vypije” :D to mas super okolie teda 👍🏼 A ten doraz na to “mlada” 🤦🏼‍♀️ Zboznujem tieto “statistiky”, ze v mojom okoli. No v mojom mam matky od 27 do 31 a kojili vsetky a nefajci ani jedna, takze mam zas inu “statistiku” :D Sunar napriklad vznikol v roku 1936, tak neviem co presne si myslela pred tymi xy rokmi.

rachelkk
19. sep 2022

Tu ta za takúto otázku upalia ako čarodejnicu ...

jana_eyre_2
19. sep 2022

Mňa vždy fascinuje ina vec.. ako je možné že toľko žien musí riešiť život iných ľudí a riesi veci čo sa ich nijako nedotýkajú..

Ja mám tri deti, dojčila som všetky.. keby nešlo nezbláznila by som sa a nedojcila..

jana_eyre_2
19. sep 2022

@rachelkk prečo by ju mal niekto páliť, myslím že len väčšina nerozumie čo do takejto veci tretiu osobu..

ivangeline
19. sep 2022

Ja poznam aj aj vo svojom okoli. Je to aj o pohodlnosti ale ja som pohodlna v mnohych smeroch. ;)

viestta
19. sep 2022

@ankare o tom ako sa to vzdáva "z pohodlnosti" by som ti mohla hodiny vykladať. Nesud nikoho, kým nechodíš v jeho topánkach.

viestta
19. sep 2022

A teraz Ty, milá autorka. Ako si na tom s dojčením? Alebo svoju misiu považuješ za splanu tým, že si zakategorizovala matky, ktoré nedojcia medzi sebecké a zavislacke čuzy?

sense
19. sep 2022

Pred x rokmi to riešili ženy tak ze kúpili sunar. A ešte pred tým mali bud dojju alebo dávali mlieko aké mali

sense
19. sep 2022

@ankare samozrejme ne dojčenie a x krát zarábanie mlieka a aj v noci je určite pohodlnejšie, rovnako ako myslenie na to kde a ako zarobíš mlieko keď nie si doma... Ty budeš asi jedna z tej dojčenskej sekty

viestta
19. sep 2022

Ešte pridám ako to rieši ženy kedysi. Davali mlieko. Odporúčalo sa kozie mlieko, pretože kravy mohli byť nakazeneTBC. A mlieko riedili vodou.

zorkahorka
19. sep 2022

Ked som sa narodila ja, vela zien nedojcilo. Nebola vtedy okolo toho tolka osveta a zeny to tak neriesili a nemali vycitky, ak nedojcili. Vela ludi okolo mna vyrastlo na jedinom dostupnom mlieku - na sunare alebo na kravskom mlieku, ak byvali na dedine a mal niekto kravu

natalala
19. sep 2022

@ivangeline mne pride praveze ovela pohodlnejsie kojit. Ziadne flasky, sterilizacia, v noci alebo na cestach zarabat mlieko, nosit zohriatu vodu atd. Pre mna teda bolo kojenie super pohodlne 🙂

petkasaurus
19. sep 2022

Vdaka zenam ako ty mam ohladne materstva dokonale narusene sebavedomie.. Mala som komplikovany porod v celkovej anezteze, dost narocne zotavovanie sa, tyzden s 3 vyvodmi, dieta som videla az na 4.den v inkubatore a teraz ho ani nosit nemôžem na nosici kvoli velkej diastaze, aby som akoze mala neustaly kontakt telo (pricom niektore idu bojovat este aj za bonding pri porode). Cize u mna cele zle v porovnani s tym, ako by to asi mo vyzerat, aby bolo dieta dokonale napojene na mamu. Mlieko sa mi nespustilo, v porodnici som absolvovala vselijake vysetrenia, ze ci im tam nezgegnem a aj tak sa na mna sestricky na jis-ke pre predčasne deti pozerali ako na odluda, ze co nenosim mlieko, hoci som sa snazila manualne, aj s odsavackou, online poradne, cajiky hoci som ledva chodila.. A stale sa ma niekto pyta, ci kojim, co povazujem za dost osobnu temu, ale nemam problem odpovedať, hoci vnutorne ma to boli, ze koho co do toho, co ma z tej informácie a praveze mam pocit, ze vsetci okolo mna koja, len ja nie. Jo a nepijem, nefajcim pre tvoju info. Ano, aj v porodnici zeny vraveli, ze nekojenie je pohodlnost, co ma dost bolelo.

ivangeline
19. sep 2022

@natalala Niekomu je pohodlnejsie zamestnat manzela. ;D A pravdou je...ze vacsinou sa potom menej dieta budi,ked je na flasi..

ellisa12
11. okt 2022

😂😂 čo je pohodlné natom že musí chodiť zarábať mlieko miesto toho že dá len cecok?
Myslím si že je to slobodná voľba matky ...
Tiež nebudem kojiť... od začiatku mam doslova nočné mory o kojení ...
Radšej dám um prsia mi nezmenia tvar
Nebudem nervózna ani ja ani bábätko 🙃
A tiež si nemusím dávať pozor na stravu ... aby babo nebolo nafúknuté ... spokojná matka spokojné dieťa....

fineta
11. okt 2022

V mojom okolí je to roznorode... Su ženy, ktoré dojcili veľmi dlho ako ja, potom také, ktoré dojčiť vyslovene nechceli kvôli zniceniu pŕs (chápem, ale neľutujem svoje rozhodnutie obetovať prsia) , potom také, ktoré dojčiť chceli, ale nešlo to z rôznych dôvodov a skupina takých, ktoré neboli trpezlive a vzdali to veľmi skoro. Všetky sa snažia byť podľa mňa najlepšími mamami pre svoje dieťatko. Neviem ci som, autorka, pomohla. Fakt je, ze moja mama, o 1,5 generáciu spomína, ze za ich čias väčšinou ženy nedojcili a kŕmili sunarom. Nerobila sa vtedy taka osveta dojčeniu ako teraz.