Problémy s kŕmením (UM) 2-mesačnej dcérky

14. júl 2020

Dobrý deň,
Nestretli ste sa náhodou niektorá s tým, že vám bábo akoby "zabudlo" papať?
Máme 2mesačnú slečnu. Od narodenia je, žiaľ, na UM. Papanie jej vždy trvalo dlho, aj 30-40 minút, no papala pekne. Doktorka kázala vymeniť dudlík za väčšií cca 2 t dozadu. Tak sme vymenili. Odvtedy je to doslova horor. Papanie sa síce skrátilo na cca 25 minút (aj to len niekedy), no dcérka akoby zabudla papať. Prúd zvláda, lebo prvých cca 40ml spapá krásne, potom začne chrchlať, mlieko jej tečie kútikmi, spodom, vrchom, metá sa, červená, doslova sa dusí. Grgnúť si nechce, lebo aj keď si ju prehodím, tak negrgne. Po pár dňoch som vrátila na fľašku menší dudlik, no už robí to isté aj, keď papá z neho.
Vyskúšali sme rôzne fľašky (MAM, Avent, Canpol, Lovi), rôzne dudlíky, rôzne pozície pri papaní, papanie v ulitke, zavinovačke, či len na rukách a nič. Je to naozaj akoby som ju týrala. Papa škaredo a najmä papá menej ako by mala papať.
Doktorka tvrdí, že mlieko meniť nemáme, keďže priberá a nemá žiadne problémy. Akurát doplním, že aktuálne je troska chorá (zatekajufe hlieny, mame Pamycon a Sinupret).
Vopred ďakujem za rady a skúsenosti, vyskúšam všetko...

silviazlat
14. júl 2020

Nie je to chrchlanie len tou chorobou? Môžu jej stekať hlieny a soplík a nevie pri tom dobre dýchať

autor
14. júl 2020

@silviazlat To nepekné papanie trvá už 2t a soplíky len od piatku. Vždy pred papaním jej noštek vyčistím, čiže tým to asi nebude. Premýšľala som, či jej akoby neprestalo chutiť mliečko, no naša pediatrička tvrdí, že deťom chutí každé mlieko a mení sa len, keď ma dieťa nejaký tráviaci problém a pod.

luccija
14. júl 2020

Aj 25 minút je vela nie to este 40 minút.Uz predtým ju mohlo bolieť hrdlo?a je naozaj hladná?

autor
14. júl 2020

@luccija Hrdlo má čisté. Malá je predčasne narodená a chodíme s nou k lekárke dosť často a keď už sme tam, tak ju vždy popočúva a pozrie hrdielko. Hladná je určite, má dosť veľké intervaly, niekedy pýta až po 4 hodinách. Podľa tabuliek (ktorých sa nedržím) by mala vypiť 5x denne 180ml. Ona vypije 5x denne max 130ml.

luccija
14. júl 2020

To by nevadilo, že menej.Viac by ma trapil spôsob jedenia nemá tichý reflux?

tilko
14. júl 2020

Obidve deti mám odchované na UM (Nutrilon). Syn od narodenia a dcérka po mesiaci. Syn sa narodil 3970g/55cm , ale bol neskutočne spavý. Nešli sme ho nikdy zobudiť, tak nakoniec som kojenie vzdala. Ale keď bol hladný, tak sa najedol. Pri dcére to bolo ale iné. Vôbec som sa nedržala tabuliek a išla som podľa toho ako to vyhovovalo jej. Vždy vypila menej ako bola jej odporúčaná dávka v danom mesiaci, no pýtala častejšie....takže prvého polroka som sa v noci nevyspala vôbec, pretože každé dve hodinky sa zobudila a to len na jedlo...nikdy som do nej nepchala viac ako sama chcela. S príkrmami to bolo potom to isté. Pekne priberala, všetko bolo v poriadku, tak som to ani neriešila, že papá menej ako by mala podľa toho čo bolo napísané na krabici. Obidvom deťom vyhovovali fľaše a cumle Avent.

romanka_369
14. júl 2020

Mne mala v tom cas tiez velmi dlho papala..v noci kolko krat aj 45 minut no to bolo neskutocne dlhe hlavne ked je clovek ospalý😂.. V 2 mesiacoch som skusila vymenit dudel ale mlieko ako vravis jej tieklo vsade naokolo a ani nevedela hadam ze sa najedla..naucila sa s vacsim pit az v 4 mesiacoch..ale dlhe jedenia sa postupne skracovali..podla mna treba pockat asi ma svoje tempo..

autor
14. júl 2020

@luccija Áno, má tichý reflux, no i s nim donedávna papala relatívne pekne. Myslíš, že to môže mať súvis?
@tilko Vieš, len keby dám malej len toľko, pokiaľ sa nezačne krútiť na fľaši, tak by to bolo niekedy 30ml, čo je nezmysel...
@romanka_369 Hm, len vieš čo je problém? Ona to robí aj keď sme sa vrátili na menší dudel, z ktorého papala donedávna dlho ale krásne 😏

tulipanicek
14. júl 2020

Mňa by zaujímalo čo znamená že papa menej než by dieťa malo? Koľko to je? Koľko spapa celkovo za 24 hodín a aká je jeho váha? A teraz môže takto zle papať pri pôvodnej veľkosti cumlika kvôli chorobe. Btw uzdicky sú v poriadku? A aké množstvo mlieka papa tak dlho?

autor
14. júl 2020

@tulipanicek Podľa odporúčaní Dr by mala spapať 1/6 svojej hmotnosti. Taktiež podľa odporúčaní na mlieku by mala vypiť 180ml na jedno papanie.
Váži cca 5,5kg (poradňa nás čaká o týždeň).
Uzdička je v poriadku.

andreatytler
15. júl 2020

Co sa stane ak prestanes krmit a das ju odgrgnut? Place lebo je stale hladna alebo je spokojna? Moj syn menil svoje papacie maniere skoro kazdy mesiac. Napriklad ked mal 3 mesiace zacal trenovat drzanie flase a daval si ju neprestajne do ust a von, ked mal 5 mesiacov tak po kazdom 5 glgu sa obratil na chrbat, hlavu vyvratil dozadu, blabotal a pozeral na plafon. Potom po 10-15 secundach s vratil k flasi a tak hore dole celu polhodinu.
Jedenie je pre babetka nielen o jedle. Je to tiez cas na priatelsky styk s mamou alebo prieskum okolia. Mozno teraz ked ma uz 2 mesiace sa viac zaujima o okolie a je tazke sa sustredit len na jedlo. Zasyti si prvy najvacsi hlad a potom hajde na prieskum.
Zial, vsetko sa meni ako dieta rastie. Je to na nervy, lebo mas nove dieta kazde 2 mesiace.

zibi
15. júl 2020

Napíšem ti nás príbeh s jedlom🙈tiež skôr narodená, um beba. Od začiatku jedla máličko. Rev, poučenie, tecenie mlieka. Pri výmeneni cumla nezvládadala ten tok, tiež rev...3 mlieka vymenené kvôli kolike.
A tiezbkrasne priberala...
Beba confort vresk celý deň aké mala koliky, beba sensitive krik len pri jedení a tlačení, lebo rovno kakala, nakoniec beba antikolik, ta najviac pomohla, no prestali vyrábať. A ďakujem za to. Prešli sme na bebu ha a ja mam iné dieťa, zje všetko skoro naraz, pekne kaka, úplný sok.. Čiže nie je pravda ze mlieka výmena nepomôže alebo sa nemá.nam pomohlo...

Naša tiež nízka pôrodná váha, problém s jedením pri narodení. Mne pomáha to, že ju nechám najesť na supu toľko koľko chce, nechám odgrgnúť a potom jej ešte dám fľašu. Pripadne je necháš m oddýchnuť a plpapa o pol hodiny.
Netlacila by som nasilu.
To co ti robí znamená ze nechce. Aj naša to robí. A od začiatku papala aj na 2x.

A ta zmena mliecka velmi pomohla.

tulipanicek
15. júl 2020

Stále si nenapísala koľko spapa za 24 hodín. Btw 180 ml vypije moja ročná až teraz a aj to len raz denne. Ty máš 2 mesačné bábo..

autor
15. júl 2020

@tulipanicek Prepáč, bežala som k malej a nedopísala som celú odpoveď. Za 24hod spapá cca 650-700ml. Podľa jej váhy by mala spapať cca 920ml. Napísala som, žeby mala spapať 180ml len preto, lebo tak je to uvedené na výžive, ktorú papá. Samozrejme, nedržím sa zubami nechtami tabuliek, no troska mi to vŕta v hlave, predsalen troska orientačne to beriem a tým pádom usudzujem, že dcérka papá oveľa menej akoby mala. Nechcem do nej mliečko tlačiť nasilu, no keby je to len na nej, pokiaľ papá pekne, tak by spapala možno 20-40ml.

tulipanicek
15. júl 2020

Nemáš celkom pravdu. Množstvo ktoré si napísala a mala by spapat je ideálne množstvo. Minimálne pri jej váhe je 660 ml čo vlastne spĺňate. Aj moja papala vždy to minimálne množstvo a je v poriadku. Nie všetky deti sú v ideálnej časti tabuľky ale kým sú v norme, je to v poriadku. Netrapila by som sa teda. Malá má rok a má skoro 3 násobok váhy. V polroku mala takmer 2 násobok. Čize napriek tomu je to u nás ok.

simmi777
15. júl 2020

@tulipanicek Podla mna jej dávaš vela, tie množstva co su na tých krabiciach su velke. Keby si kojila, tak ani netušíš kolko dieťa vypije. Vôbec tieto množstvá nerieš, mozno bude papať menej ale bude si pýtať častejsie. No moje vypili 120 ml, mozno tak ked mali 6 mesiacov.

autor
15. júl 2020

@tulipanicek Prosím ta ako si vyrátala to množstvo mlieka? Nam pediatrička povedala, že sú 2 také ťaháky. Bud 1/6 váhy dieťatka alebo 150ml x váha v kg = minimum za deň, 180ml x váha v kg = maximum za deň. Naša doktorka trvá na kŕmení podľa tých vzorcov 😳 Samej sa mi to nepáči...
Moja už teraz váži viac ako násobok pôrodnej váhy (mala 2390g).

autor
15. júl 2020

@simmi777 Ďakujem za odpoveď. Pamätáš si ako často tvoje deti pýtali papať? Naša pýta až po 4 hodinách a noc prespí celú. Tak snáď jej nič nechýba 🙂

tulipanicek
15. júl 2020

Tak Asi by si mala vymeniť pediatricku. Máš dvojmesačné dieťa ktoré má dvojnásobok svojej váhy a pediatricka trvá na kŕmenie podľa týchto vzorcov 🤦‍♀️ Poslala by som ju do čerta alebo proste povedala že papa ako treba. Nemusí v tomto prípade vedieť všetko. Plus akurát vyrobia dieťaťu traumu z jedenia mlieka. 120 ml je minimum na kg váhy. Takže podľa toho. 150 ml je ideál, 180 max. My sme ledva liezli cez minimum a je to ok. Naša teraz aj pekné papa a pritom stále máme obdobia kedy proste nepriberie za dva mesiace ani g. Ale lekárka sa na to pozerá individuálne. Keď mala 6 mesiacov začala štvornozkovat, keď mala 7 tak sa aj posadila, aj postavila aj urobila prvé kroky popri nábytku. Dieťa je totálne nezastaviteľne. V kuse v pohybe a aj jej vraví, že papa pekne len by sa mala menej hýbať lebo nikdy nepriberie 😂 Naposledy za dva a pol mesiaca pribrala na ňu pekne, potom za ďalší mesiac ani gram, potom za ďalší mesiac 400 g (Už teraz v roku, to sú prírastky iné) tak už to neriešime ani jedna z nás. A btw, pri kojenych deťoch ani netušis koľko vypijú.

simmi777
16. júl 2020

Tusim kazde dve hodiny, ale pili male mnozstva.

elementissa
21. júl 2020

Vyskúšaj inú fľašu - antikolikovu (tá nezateka a nepreteka tak rýchlo a zaroven vytvára podtlak, dieťaťu sa ľahšie saje), výborná je Dr. Brown's alebo Tommee tippee 🙂

elementissa
21. júl 2020

Dieťa by malo vypiť 150-180ml na kg svojej váhy za deň, rozdelené do toľkých dávok, ako sa zvykne kŕmiť.
To, čo je na krabici nerieš, to je optimum pre priemerne dieťa, ktoré sa narodilo s hmotnosťou cez 3,5kg riadne v termíne.
Keď má 2 mesiace a už 5,5kg, a ešte predčasná... Juuuj, to ste ju veľmi prekrmili, pozor, aby potom nemala neskôr problém, s klbami, tepnami atď. Predstav si, že ty preberies za 2 mesiace dvojnásobok svojej váhy, to je úplný nonsens. Jasne, doktorka potrebuje mať dieťa v stredovom až hornom pásme, aj keď sa narodilo v spodnom, klasika.
Môj malý mal 2,5kg pri pôrode a 2,2 kg keď išiel z porodnice, ešte v 6 týždňoch pil na jednu dávku 50 ml. V desiatich týždňoch pil 70ml 8x denne. Potom si postupne, okolo tretieho mesiaca vypustil jedno kŕmenie, takže dostával 7x denne, v styroch mesiacoch vypustil jedno nočné a jedno denne, takže prešiel na 5x kŕmenie. Len tak btw, dieťa by malo mať v 4 mesiacoch dvojnásobok svojej pôrodnej váhy a v roku zhruba trojnásobok. Náš má skoro 10 mesiacov a 7,3kg, čo aj tak teraz dosť pribral. Deti si váhu postupne dobehnu s rastom. A určite lepšie pomaly a postupne ako hneď a zaraz taka nálož na celú kostru. Akože liať do nich mlieko, len aby rýchlo pribrali mi nedáva celkom zmysel, ale chápem... Doktori si musia zapísať ďalšie dieťa v hornom pásme do štatistiky

autor
22. júl 2020

@elementissa Ahoj 🙂 Píšeš, že sme ju prekŕmili, s čím určite nesúhlasím. Zrovna dnes sme boli na poradni, váži 5600g. Podľa toho, čo si napísala by mala vypiť min 840ml mlieka. Pije cca 700ml denne (5x á 24 h zarábam 150ml, min 30-40 vždy nechá).
Doktorka sa nad tým vôbec nepozastavila, povedala len, že to bude genetika. Len doplním, od pôrodu pribrala 14cm! Je to taky dlhy slížik.
Snáď jej nijako neškodíme... 😏

andreatytler
22. júl 2020

Skusila si nazor ineho lekara? Ak aj ten povie ze je vsetko OK, verila by som im a netrapila sa.
Je dobre ak babetko naberie tuk a zabalucatie to ale az neskor. Potrebuje ten tuk na vyvoj mozgu. Nas bol tiez velmi dlhy a chudy a trochu sa zabalucatil az ked mal 4-5 mesiacov. Som ho porovnavala s inymi 4 mesacnymi detmi a bala sa ze je prilis chudy.

elementissa
23. sep 2020

Ahoj, vo všeobecnosti, za rýchly rast maličkých detí môžu rodičia, ktorí im dávajú veľa. U teba som si asi nevšimla, že jej dávate menej ako optimálne množstvo a ešte aj menej vypije ako jej zarábaš, ospravedlňujem sa. Vychádzala som zo skúsenosti, všetky baby, ktoré poznám, čo im dieťa veeeeelmi rýchlo priberalo boli kŕmené veľmi veľa krát (10,12,15 krát za deň). Keďže kŕmiš tak, ako si to napísala, tak dieťa, hoci je predčasné má nejakú genetickú predispoziciu na určité výškové a váhové pásmo. Náš bol od narodenia v tom najspodnejsom, včera som prvý krát videla dieťa, ktoré je staršie a bolo normálne menšie, skoro mi oči vypadli. Ale on už má rok a teraz sa vytiahol, takže dobehol svojich rovesníkov a má takú "bežnú" výšku 74 cm. Tvoje bábo bude "naprogramované" byť v hornom strednom alebo hornom pásme, keď aj napriek tomu, že ho kŕmiš optimálne a dokonca kúsok menej je už také veľké (aj váhou aj výškou). Rástlo tak veľa iba tie prvé dva mesiace, alebo aj teraz a už je jedno z najväčších medzi rovesníkmi? Jedna známa mala tiež predcasniatko, veľmi maličké, len kúsok cez 1,5kg a v 2 mesiacoch už malo 4,8 ci také dačo (proste do 5 kg) a tiež z pôvodných ani nie 40 cm už malo 56. A potom už rástol v hornom stredovom pásme stále. Môj sa narodil na konci 37.tt,nikde nie je vedený ani spomínaný ako predčasný no bol malý a vždy bol malý... 56ku začal nosiť ako 4 mesačný, 62ku ako 7 mesačný, 68ku mal krátko, to sa rýchlo vytiahol, asi iba mesiac a pol (od 10 mesiaca) a cca 2 týždne dozadu prešiel na 74 (v skoro roku), no ale chytil špurt, mám takú apku, ktorá mi vypočítava podľa hodnôt, ktoré tam zadám, ako sa bude pravdepodobne vyvíjať ďalej rast dieťaťa a teraz za posledný mesiac sa tak vytiahol, že to úplne preskočil. Oni tie deti si idú každé po svojom. Niektoré sú malé od narodenia a sem tam poskocia a dotiahnu sa, iné sa ťahajú, hlavne keď sú predčasné, veľmi rýchlo na začiatku a potom už idú primerane a iné sa ťahajú stále a v roku majú 90 cm 😅

autor
23. sep 2020

@elementissa Ahoj 🙂
Veru, ako píšeš, určite jej nedávame veľa. Váži už 7kg, od pôrodu narástla už 20cm (akt ma 4 a pol mesiaca). Papá stale len 5fl á 24h a stále vypije tých max 150ml, aj to väčšinou co to vylievam. Dokonca sme ešte nezačali ani prikrmovat, keďže malá vôbec nejaví záujem o jedlo a Dr nas tlači, aby mala vypila min liter mlieka za 24h, čo viem, že je jednoducho nemožné, tých 700ml jednoducho ona nepresiahne. No vôbec našu Dr neriešim. Malá rastie krásne, i keď nespĺňa jej tabuľkové minimá papania.
Ja i manžel sme vysokí (ja 175cm, manžel 188cm), takže dcérka má predispoziciu byť vysoká. Už teraz nosí 68-74, všade voľné, rukávy musím ovinúť, no je to taky dlhý slížik. A k tvojej otázke, či je z tych väčších medzi rovesníkmi, tak nie, je skôr ten priemer (co porovnávam napr tu alebo na FB v termínových skupinách). No, práve tomu porovnávanii sa chcem vyhnúť, veľmi to nemám rada, ved každé dieťa je iné, má iné predispozície, iné tempo 🙂

sonnenshein
23. sep 2020

Moja ma 5 mesiacov, a vypije zhruba rovnako ako Tvoja. Kazde babatko je ine. AK je v poriadku, pribera, a je spokojna, neries to.
Jedno take babatko som bola aj ja ako mala, a nezanechalo to na mne absolutne ziadne nasledky.
Doveruj malej, ona vie kolko potrebuje.