Trojtýždňový novorodenec nechce čistú dojčenskú vodu

tiphanie
7. apr 2021

Ahojte zienky,
mam doma skoro 3 tyzdnoveho novorodenca. Bohuzial musim prikrmovat, lebo sa mi netvori mliecko v dostatocnom mnozstve :( :( Pediatricka mi povedala, ze mu treba davat tym padom aj 50ml dojcenskej vody v ramci pitneho rezimu denne. Problemom vsak je, ze on mi tu cistu vodicku nechce a doslova si ju nazhromazdi v ustach a potom ju vypluje alebo sa nou zacne drhnut, co ju tak strasne nechce :( Neviem, co s tym. Nemate nejaku radu?

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katkamatka7
7. apr 2021

@tiphanie Keď sa ňou drhne, nedávaj mu ju. Ak papá dosť toho, čo mu dávaš, má dosť tekutín. Prikrmovať začneš niekedy od 4.m, a vodičku už vtedy vypije ľahko. Prikrmuješ UM a teda rrozrieďuješ práškové UM dojčenskou vodou?

tiphanie
autor
7. apr 2021

@katkamatka7 ano, presne kati, riedim prevarenou dojcenskou vodou...

tiphanie
autor
7. apr 2021

baby, a nemoze mat zapchu z toho ze papa viac menej len UM? myslela som, ze tu vodu mi pediatricka radi kvoli tomu, aby sa lahsie vykakal. Zapchu zatial ale nebadam. Len sa niekedy pučí akoby tlacil alebo ho bolelo brusko.

tiphanie
autor
7. apr 2021

@beata_k dakujem. ved ja len si vravim, ze ked pediatricka odporucila, tak asi to ma dovod... ze po lyzickach davat :( myslela som, ze kvoli lahsej stolici, lebo nutrilon je husty...

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katkamatka7
7. apr 2021

@tiphanie Odporučiť mohla, no ak to dieťatku vadí, nemáš dôvod dávať mu ju nasilu. Naozaj nájdeš mnoho odborných článkov aj v knihách, štúdiách, že dieťatku plne na materskom mlieku a aj na umelom nemá nedostatok vody. Pučenim si prejdete, kým sa tráviace ústrojenstvo nerozchodí. Boliacemu brušku sa snaž uľaviť bez použitia výživových doplnkov, podľa toho, ako o tom píšeš, tak ich netreba. Radšej jemnučko pomasíruj bruško v smere hodinových ručičiek, pár krát mu ohni kolienka a pritiahnu ku brušku, pomaly. Papať daj až po cvičení. Bezprostredne po papaní necvičiť a odsleduj si, že odgrgne 🙂

zuvelyn
7. apr 2021

Nasilu do neho nepchaj ale ponúkaj mu ďalej. Ja som malemu davala od 1 mesiaca na lyžičke a ked uz vedel sedieť tak do takej fľaše s ušami nech sa mi dobre drží.

nikpa
7. apr 2021

@tiphanie keď bude teplo, treba mu pri UM aj vodu, ak inak nepôjde tak malou lyžičkou

zuzka38
7. apr 2021

@tiphanie je super, ze ho aj dojcis, prikladaj radsej co najcastejsie.. vodu naozaj nie je nutne davat najma ak ti to sam maly "pvoedal" 🙂

hailey1
7. apr 2021

@tiphanie je uplny blud, ze nepotrebuje vodu, potrebuje ju. Moja pediatricka, a ani primarka miestneho detskeho oddelenia nemaju blizko ku dochodku a obe mi povedali, ze dietatu treba pri umelom mlieku podavat cistu dojcenecku vodu. Na zaciatku ju bude odmietat - rovnako, ako moj syn. Momentalne ma pol roka a denne vypije aj 300ml vody - nemame problem so zapekanim pri prikrmoch, ma hrncek s uskami, sam si pyta vodu, ked je smadny.
Je jasne, ze babatko ti nestiahne hned 50ml vody. Cucne si 1-2 krat, ale postupne sa na to nauci. Voda nemoze dietatu nijako ublizit. Ponukaj vodu kazdy den, bud trpezliva, zvykne si.
Resp.ak uplne nechce, daj do striekacky napr. 5ml a skus mu cez striekacku.

tiphanie
autor
7. apr 2021

@beata_k sa uplne si uhadla... je blizsie k dochodku ako k vysokej skole :D (nemyslim to v zlom, vazim si ju) 🙂 Beuš dakujem za rady a povzbudenie.. super. zjavne ho tou vodou tyram a nechcem to robit

tiphanie
autor
7. apr 2021

@katkamatka7 kati, super rady, skusim to ako pises 🙂 dakujem

dollyzv
7. apr 2021

Aj môj má Nutrilon,a našťastie zatiaľ zápchu nemal,ale tiež som aj kojila ale to mal skôr len ako takú mlsku pred spaním a počas spánku 😂..vodu som mu dávala len keď mal horúčky..prvé 3mesisce vôbec..

tiphanie
autor
7. apr 2021

@hailey1 dakujem za radu. striekackou by som tomu mohla dat este sancu alebo to nechat iba raz dvakrat cucnut ako pises. je pravda ze ja by som chcela aby naraz vypil aspon 20ml :(, ale to je asi vela

tiphanie
autor
7. apr 2021

@dollyzv ano, ja mam mliecka tiez ako len na taky "dezertik" pomiko ako vravi moj muz :D ..bohuzial :( robim co mozem, ale netvori sa, co ma dost trapi

hailey1
7. apr 2021

@tiphanie na take malicke babatko je to urcite vela, ale ver mi, voda nie je na skodu. Pomahas aj brusku, aj oblickam, aj dalsim veciam. Len trpezlivost ✌🏼

dollyzv
7. apr 2021
vevesh
7. apr 2021

@dollyzv presne, mala som dieta v 50stupnovych horucavach a ziadna voda. A ani nikto nedaval a ani sa neodporuca. Iba mlieko- ci uz vlastne alebo umele. Voda az s zacatim prikrmov.

martaturi
7. apr 2021

@tiphanie keby nutrilon začal zapekať treba ho riediť trošku s viac vodou. Napr na odmerku namiesto 30ml daj 40ml vody 🙂 veľmi to v našom prípade pomohlo a odporučil to aj pediater 😊👌 prajem veľa zdravíčka

tiphanie
autor
7. apr 2021

@martaturi neuveris, ale toto ma tiez napadlo tak "sedlackym rozumom" 🙂 paráda, ze si mi to takto odobrila a aj vlastne tvoj pediater ...

andreatytler
7. apr 2021

@tiphanie Urcite nesil do neho tu vodu. Tu kde zijem nikto (ziadna kniha, clanok, lekar) neodporuca pit vodu pred zavedenim prikrmov aj keby bolo dieta 100% len na umelom mlieku.
Vodu davali k umelemu miecku pred davnymi rokmi, kedy tie mliecka neboli tak velmi kvalitne.
A kedze ty este aj kojis, urcite sa netrap s vodou ak ju nechce.