Máme podať žiadosť o zníženie výživného?

januleta
3. sep 2014

Ahojte maminky,
prosím o radu. S partnerom čakáme bábätko v januári. Je rozvedený a z prvého manželstva má dve deti - 11 ročnú dcéru a 6 ročného syna. Mesačne platí výživné 200 eur. Sme v podnájme,platíme 260 eur.On zarobí cca 700 eur mesačne a platí úver, ja som momentálne nezamestnaná a poberám minimálnu podporu, nakoľko som mala "na papieri" iba minimálnu mzdu. Ide nám ale o to, že jeho ex mu vôbec nedáva deti. Pri rozvode sa dohodli, že deti bude dostávať "po dohode s matkou". A to asi u nej znamená, že iba keď ona chce. Deti mu nedala celé prázdniny, na sms a ani telefonáty nereaguje. Dcéra je zmanipulovaná matkou, tiež mu nedvíha mobil. Mal dovolenku dva týždne, pýtal si deti, ale ani mu neodpísala ani nezodvihla telefón a to všetko preto, lebo si nezobral dovolenku vtedy, keď mu to ona prikázala. Proste celé zle. Manipuluje deti proti nemu, chce byť s nimi, ale ona im zakazuje kamarátky, počítač a deti sú v úzkych. Rozmýšľame nad tým, či máme podať žiadosť o zníženie výživného, nakoľko deti ani nevidí a peniaze platí. Poradíte??? :(

emily76
3. sep 2014

@januleta výživné sa neplatí ako výkupné, ani si ním otec či matka nepredpláca lásku detí... takže na Vašom mieste, ak by som si už čosi na súde riešila, tak úpravu styku a nie výšku výživného. Podľa mňa 200 eur na 2 deti je úplne v poriadku. neviem, či Vy už dieťa máte alebo nie, ale dieťa niečo stojí.. a nemusí mu človek kupovať značkové veci, ani súkromné školy. A každý si má urobiť toľko detí, koľko uživí.. nič proti Vám osobne prosím, aby sme si rozumeli.

dm1
3. sep 2014

@januleta vyzivne ale nie je podmienene tym ze musi vidiet deti... nech da radsej navrh na sud na upravu styku s detmi ked zena robi s tym problemy a bude. pokial to nieje dohodnute v urcitych dnoch tak ma smolu a nedomoze sa ked bude potom ex odmietat dat mu deti tak sa moze obratit na urady lebo porusuje rozhodnutie sudu aj ked isto to v praxi enbude jednoduche...

situaciu ohladom financii vo Vasej novej rodine nezavidim hold to je riziko ist do partnerstva s niekym kto ma zavazky v podobe vyzivneho. Mne osobne tych 200e nepride extra vela na 2 skolopovinne deti ale chapem ze z toho platu a pri tvojej materskej to bude tazko tolko platit

dm1
3. sep 2014

@emily76 suhlasim s tymi cenami ono sa to nezda ale lne skolka statna nas stoji mesacne 50e a co potom skola druzina obedy a kruzky a ked su deti 2 tak x 2.... + strava, oblecenie, zaujmy, byvanie....

sue
3. sep 2014

@januleta predovšetkým si myslím, že je to starosť tvojho priateľa, nie tvoja, ale ak sa pýtaš, lebo sa on "hanbí" nakuknúť sem, tak by som odporúčala dať na súd žiadosť o úpravu styku - s tým, že tam napíše, že mu nie je umožnený styk s deťmi, preto navrhuje ...............(a napísať ako navrhuje úpravu styku). Čo sa týka financií, 200 € sa mi zdá na dve veľké deti skôr málo ako veľa 😔 s ohľadom na deti by som nedávala návrh na zníženie výživného.
Prajem veľa šťastia, máte to ťažké 😔 ale bývalá manželka isto tiež...
Nech priateľ rieši len úpravu styku, výživné isto nie.

alex31
3. sep 2014

@januleta ... tak ako uz bolo spomenute ... na sude pochodis alebo teda pochodite len ak tak s upravou styku deti s otcom ... co sa tyka znizenia vyzivneho tak to je "boj na dlhe" lakte ... viem to od znamych ako aj so svojich vlastnych skusenosti .... to ze manzel plati 200 e na dve deti ber skor tak ze je to este pre Vas vyhra ... my tolko platime na jedno dieta ... a na sude velmi nepochodite .... z nasej skusenosti ... manzel zamestnany plat asi taky ako tvoj .. ja na materskej s malym ... splatky za uver, najomne, inkaso ... vsetko sme museli platit ... samozrejme ze to bolo ltt ... poziadali sme o znizenie vyzivneho len na cas pokial som bola na materskej ... ale sudkyna ktorej aj touto cestou veeeeelmi pekne dakujem na nic nebrala ohlad ... a nas syn ??? na papieri mame jasne napisane ... "k vychove a starostlivosti o vtedy este maloletu dceru maju obidvaja rodicia prispievat rovnakou mierou ... malolety syn ktory sa narodil v novom manzelstve navrhovatela je v starostlivosti matky ktora je schopna sama zabezpecit vychovu a starostlivost dietata " .... ako myslim si ze na toto sa neda naozaj nic viac povedat !!!! .... vtedy som mala taku strasnu chut tu uzasnu sudkynu nakopat tak riadne do zadku ... samozrejme ze som sa chcela odvolat ale nakoniec sme sa s mm rozhodli nechat to tak a povedali sme si ze raz na kazdeho pride a kazdemu sa vrati to ako sa sprava k inym ... takze aj ked mozno mate riadne nervy na celu tu situaciu vopred hovorim ze akekolvek snahy o znizenie vyzivneho budu len vasim bojom ktory mate aj tak vopred prehraty ... mozete poziadat o upravu styku ale aj to uz nezalezi len na tvojom manzelovi ci naozaj chce aby k nemu deti chodili nie preto ze to samy chcu ale preto lebo im to niekto nakazal .....

januleta
autor
3. sep 2014

Ďakujem vám za odpovede. Tiež to považujeme za zbytočné, len nás štve to, že deti zneužíva na to, aby sa nejako pomstila. Všetkých uráža, celú jeho rodinu a ja som tá chudera 🙂 Ale čo už, aj takých berie autobus...

guinevre
3. sep 2014

@januleta Stetavanie ked chcete riesit, tak to sa riesi mimo vyzivneho, nema to nic spolocnes vyzivnym. Kedze zaraba 700eur, a bude mat dalsiu vyzivovaciu povinnost (plus vyzivovaciu povinnost aj voci tebe), sancu na znizenie mate. 100eur na dieta nie je boh vie co, ale zase, nie kazdy clovek ma vysoky prijem, to niektore zeny snivaju o tom, ze im chlap ma dat polku platu len preto, lebo s nim maju dieta, vyzivovaciu povinnost maju OBAJA. Stacilo by ti, keby ti platil 100eur na vase dieta? On by mozno mohol vystacit aj takto, teda ked ma 3 deti a na kazde ked plati 100eur, tak mu zostava 400eur, podla mna to je stale v pohode a fer, ci?

guinevre
3. sep 2014

@sue Ale, ale, je to cistocne aj jej starost, kedze maju spolocnu domacnost.

guinevre
3. sep 2014

@alex31 Jak je to mozne, ze sudca povedal, ze tvoje financie na vase dieta stacia? Aj keby stacili, otec by mal aspon priblizne rovnako prispievat na kazde dieta. Bola si na mateerskej ci si mala nejake ine zdroje prijmu, alebo mozno vela majetku? Fakt je to divne, to by som tu sudkynu zobrala na sud do Strasbourgu za take vyjadrenie.

januleta
autor
3. sep 2014

To sme brali do úvahy ako prvé..že cca teda aj 100 € na moje dieťa. Túto otázku sme si dali na základe toho, že sme z tejto situácie zúfalí a ľudia z okolia majú rôzne názory.

guinevre
3. sep 2014

@januleta Nechapem c osi tymto chcela povedat. Ked ste zufali preto, ze mu nedava deti, tak to fakt nema nic s vyzivnym.

januleta
autor
3. sep 2014

To, že nechceme do toho zaťahovať deti, ale asi sa s tým nebude dať nič iné robiť. Vieš... 100 ľudí, 100 názorov. Typu, platíš a nevidíš? požiadaj o zníženie. Nepotrebuje ťa? Nepotrebuje ani tvoje peniaze...a podobne.

alex31
3. sep 2014

@guinevre ... neviem ci si nieco podobne zazila na vlastnej kozi ... ale ja @januleta uplne rozumiem .... my sme s navstevami manzelovej dcery mali podobne problemy a mna to neskutocne hnevalo nakolko bolo vidno ze ked je u nas citi sa v pohode ... chodila k nam rada len matka ju nechcela nikdy pustit .. a potom ako prve ta napadne to ze ked bez problemov platis peniaze tak hadam mas pravo na to byt so svojim dietatom ... to je jedna vec a druha tym ze k nam nechodila tak sme nikdy nevedeli naco tie peniaze jej matka vlastne mina ked sa nam do usi velmi casto dostalo ze matka chodi vyparadena stale nejaky novy kostymcek a jej dcera len to co mali v cinakoch a kolkokrat pomimo jej mm dobijal kredit na phone, daval vreckove ked ju pockal pred skolou ....o com samozrejme matka nesmela vediet ....

guinevre
3. sep 2014

@alex31 Ano, zazivam to podobne, s tym ze MM tam plati 400eur vyzivne na dieta a na zenu plus este zvlast cast hypoteky, a to tak bude do konca materskej. Nemusi na ex-ku platit plne try roky, lebo neboli zobrati, ale bude a to ja podporujem ten nazor viac ako on, nam to velky rozdiel moc nerobi, kedze zatial nemame svoje dieta, ked ona uz nastupi do roboty, tak snad jej 250eur od byvaleho nebude smiesne vyzivne, kedze aj ona ma prispievat svojou ciastkou. Druha vec, tiez brani styku, VELMI, hlavne si nesmie dieta zobrat, ani s babkou sa stretavat, a nebodaj so mnou, proste, je to labilnejsia zenska a sekera, emotivne to stale nezvlada, takze si to tak chce zariadit, ze MM si asi nejaky velky vztah k tomu dietatu ani nevybuduje. Ale trestat dieta tym aby dostavalo biednych 50eur preto, ze ma idiota za matku je nefer voci dietatu, chapes?

alex31
3. sep 2014

@guinevre .... ja viem tazke pochopit ale bohuzial bolo to tak .. riesilo sa iba vyzivne na dceru ... dalsie dieta ako keby ani neexistovalo ... a ak to ze som mala vtedy najvyssiu sadzbu materskej aka sa v SR da dostat a byt ktory som si kupila este za slobodna a v ktorom sme byvali ma robilo super bohackou ... tak potom som asi naozaj patrila do kategorie matiek ktore sa postaraju o dieta aj same ... najviac ma ale trapilo to ze sme neziadali o trvale znizenie vyzivneho .. malo to byt len na isty cas kedze uz vtedy som vedela ze maly pojde do jasli a ja do prace ovela skor ako mozno ine zeny .. tri roky byt doma URCITE u nas nehrozili ....ale v jednom sa pani sudkyna naozaj nezmylila ... aj napriek vsetkemu som sa o syna postarala a aj o manzelovu dceru a v podstate jej dodnes z mojej vyplaty platim vyzivne a uz teraz sa tesim na chvilu ked aj ona raz bude matkou na materskej a urcite nebude taka aku som mala ja a ja s nou hodim rec ako sa jej v tom obdobi zije ....

alex31
3. sep 2014

@guinevre .... ja viem ze to nie je spravne ... ale niekedy ta tieto myslienky jednoducho napadnu kedze v tej chvili je to jedine co mas chut urobit ... aj ked vzapeti si uvedomis ze vlastne len ublizis dietatu .... je to cela domotana situacia a najlepsie je ak si to rodicia vydiskutuju samy medzi sebou a nie takto sa natahovat ... ak vsak jedna strana nie je ochotna komunikacie tak sa to len viac a viac zamotava ... je to smutne ale je to pravda ...

guinevre
3. sep 2014

@alex31 Hm, tak to je dost nespravodlive, lebo podla zakona, keby byvala bola milionarka, otec aj tak musi platit vyzivne, a teraz ked ma zenu ktora je financne na tom dobre, ze nam prispivat na ich spolocne dieta? Hlupost. Ale podobne mozno aj mna caka, mozem sa ta opytat ci si si ten byt pred manzelstvom kupila hotovostou, alebo na pozicku, teda ci tam bola tarcha? Mozes mi odpovedat ja do sukromnej spravy, prosim 🙂

guinevre
3. sep 2014

@alex31 No, ja to chapem ked clovek plati dost vysoke vyzivne a da sa z coho znizit, ale zo 100eur na skolopovinne dieta nieco znizit je dost... no neviem najst slovko 🙂 Exka MM si mozno po materskej bude pytat aj 400, ale moze sa postavit aj na hlavu, viac ako 250 sa nebude dat, hlavne ked uz budeme mat svoje, a ked bude chamtiva a bude sa chciet aj dalej pomstit, tak nebudeme vahat to znizit aj na 200, ale pod to by sme uz nesli.

januleta
autor
3. sep 2014

@guinevre nechceme trestať deti vôbec..ale tiež otec nie je kôň, aby zvládal všetko. Pochybujem o tom, že ona zo svojho platu platí takú istú polovicu na deti, ako otec.

guinevre
3. sep 2014

@januleta Ked ma mensi plat, a stara sa o deti 24h denne, tak sud urcite nebude ocakavat ze ona uhradi polovicu nakladov, mozon 40-60, alebo 30-70.

januleta
autor
3. sep 2014

Toto je Slovensko..proste celé o h.vne.

sisaha
3. sep 2014

@januleta a co je na tom na hovno? Ze zena, ktora sa 24 h stara o deti a ma zrejme a nizsi prijem, tak ma prispiet na dieta rovnakou vyskou ako otec, ktory zaraba viac? Az budes mat vlastne dieta a ostanes s nim sama, tak potom to pochopis..
V kazdom pripade to teraz vyznieva tak, ze ti ide o peniaze, ktore ani nie su tvoje. Preco si sa nezabezpecila tak, aby si nebola odkazana na jeho prijem? ak ti skutocne ide o to, aby si sa mala moznost postarat aj o jeho deti a travit snimi dostatok casu, tak treba poziadat o upravu styku z dohody na pevne stanoveny cas.

guinevre
3. sep 2014

@sisaha Tak to sa kazda zena ma zabezpecit tak aby nemala potrebu byvalemu zodrat kozu z chrbta (nastastie na take nieco nema ani pravne prostriedky), teda ziadna zena by nemala ocakavat, ze ju byvaly bude zivit len preto lebo porodila jeho dieta, ked su spolu, tak jej moze aj modre z neba zabezpecit, ale ked je to uz minulost, tak bohuzial, prispievat ma len na dieta (okrem zakonom urcenych 2 alebo 3 rokov v pripade manzelstva).

maznacik007
3. sep 2014

@januleta nuz karma je hnusoba a mozno raz aj ty budes v situacii ked budes od otca svojho dietata dostavat 100 EUR mesacne a staraj sa ako vies ...

mam pocit ze ti ide len o znizenie vyzivneho /do toho pojdes zbytocne neuspejes/ a nie o kontakt... 11 rocne dievca si uz vie povedat ci chce niekam ist ci nie ... ja by som to nesilila...

a to ze si neprisposobil otec dovolenku ... a chcel si ich vziat inokedy ... bolo to vazne z ich strany na truc? lebo aj my v rodine dovolenky planujeme najma pri skolopovinnych detoch vykryt devat tyzdnov .. neni lahke .. prisposobujem to prevadzke skolky druziny... termínom taborov..

ja nevravim ze niektore exky nie su mrchy .. ale z teba ide nieco take no ... teda z toho co pises ... ze to je o tych prachoch ... ale 100 eur na skolopovinne dieta fakt neni vela skor malo... podla mna

januleta
autor
3. sep 2014

@maznacik007 moju životnú situáciu vôbec nepoznáš. A o prachy? to sa veľmi mýliš...deti zo začiatku k nám chodili, nemala som s nimi absolútny problém. Chodili sme s nimi na výlety, starala sa ako o svoje aj napriek tomu, že ma odsudzovali. A dovolenka? Hneď od začiatku mu ex rázne povedala, budeš mať dovolenku vtedy, keď poviem ja. A nepýtala sa, či môže alebo nie. A na záver...písala som, že v januári čakám bábo. Nemáme to ružové asi ako nikto. A tiež nemám nikde zaručené, že so mnou zostane do smrti. Len je zaujímavé to, že keď je rodina pokope, tak sa dá vyžiť úplne z mála. To znamená, že tých 200 eur je možno niekedy po vyplatení pre celú rodinu na všetko, t.j. pre 4 členov strava, oblečenie, záujmy...

januleta
autor
3. sep 2014

@sisaha nezabezpečila som sa jeho príjmom. Len ber do úvahy obe strany...

sense
3. sep 2014

nech poda navrh na upravu styku.....a takisto moze podat aj upravu vyzivneho ale ci to sud schvali neviem, nakolko 100 e nie je vela,a ved ked budes mat aj ty dieta tak on bude mat de facto vyzivovacu povinnost na tri deti....

sisaha
3. sep 2014

@guinevre nemyslim si, ze vyzivne mozno brat ako nieco, z coho exmanzelka zije.. vyzivne je na dieta (oblecenie, lieky, konicky, skola, stravne, lekari, tábory, drogeria...)

sisaha
3. sep 2014

@januleta snazim sa.., ale 100 eur na jedno dieta nie je vela..

mihula
3. sep 2014

a ja si zas myslim,že 100e na jedno 11 rocne a druhe 6rocne je dost.Kolko bude potom pytat,ked deti pojdu na strednu školu?Myslim si,že na vyživnom sa maju podielat obidvaja rodičia.Takže ak matka da len 50e na jedno dieta,myslim si,že 150e+ 23e rodinne pridavky je až nadpomery