Priezvisko pre dieťa

camelotka
24. mar 2014

Milé moje babulky.....
Práve dnes som sa dozvedela, že som tehotná. Nakoľko s mojím partnerom nie sme zosobášený, tak máme rozdielne priezviská......Na bábätko sa všetci tešíme, no moja dilema je v tom, že z predchádzajúceho vzťahu mám syna, ktorý má priezvisko po svojom biologickom otcovi......Po rozvode som si aj ja ponechala priezvisko po ex-manželovi, hlavne kvôli synovi......
preto by som sa chcela spýtať, či aj môjmu druhému dieťaťu môžem dať priezvisko po mne, aj keď otec v rodnom liste bude s iným priezviskom.....
Za všetky rady vám vopred ďakujem

niki101988
24. mar 2014

@camelotka Dieťa bude mať automaticky priezvisko matky. Ak si Ťa nový partner nechce vziať tak by som ani iné priezvisko ako to svoje nedávala. Otca uvedieš ale priezvisko bude mat dieta Tvoje

stanislavao
24. mar 2014

@camelotka presne toto iste sa tu riesilo pred nejakym casom. vy vlastne chcete dat priezvisko svojho byvaleho manzela svojmu dietatu, ktore mate s dalsim muzom. myslite, ze on s tym bude suhlasit? ale zas suhlasim s tym, ze dieta by sa malo volat po matke.

saska.t
24. mar 2014

ano moze sa volat po tebe,len neviem ci tvoj Partner s tym bude suhlasit....

camelotka
autor
24. mar 2014

@stanislavao mne ide predovsetkym, o to, aby moje dve deti nemali kazde ine priezvisko.....a neviem, ako by som dokazala vysvetlit 7-rocnemu chlapcovi, ze jeho bracek alebo sestricka sa vola uplne inak ako on a ja

danielahamar
24. mar 2014

Ak žijete spolu s partnerom, ja by som dala dieťaťu priezvisko bio otca. Ak spolu nevychádzate, tak svoje, ale aj tak sa mi to zdá dosť eee, dať priezvisko ex 😅 a deťom je to šuma fuk, aké majú priezvisko

kveta
24. mar 2014

@camelotka Mozes dat svoje priezvisko a vrelo Ti to odporucam. Na priezvisko otca ho mozes zmenit kedykolvek, ale spat na Tvoje len so suhlasom otca a otcovia s tym zvacsa nesuhlasia. Az Ti da partner svoje priezvisko, zmen ho dietatu. Inak nevidim dovod. ;)

maribell
24. mar 2014

@camelotka ty to beries z praktickeho hladiska aby obe deti mali rovnake priezviska.. aj ja by som tak uvazovala ale osobne si neviem predstavit muza ktory by suhlasil aby jeho dieta malo meno po priatelkynom exmanzelovi

havana_frost
24. mar 2014

Je to komplikovanejšie o toho ex. Ale tiež súhlasím s tým (a navyše je to tvoja hlavná požiadavka - aby mali súrodenci rovnaké priezvisko), že ak nemáte s priateľom rovnaké priezvisko, nechaj dieťaťu tvoje (vlastne ex). Zmeniť na bio - otca sa to dá kedykoľvek (najmä pri prípadnom sobáši výslovne uvádzate, že (či) Vaše spoločné deti budú mať tiež priezvisko po otcovi). Kdežto opačne to ide spravidla ťažko. A tiež súhlasím s tým, že deti takéto veci neriešia.