Mám obavy, aby sa z priateľa nestal alkoholik

agnessaz
9. nov 2015

ahojte, ja by som sa chcela opytat na vas nazor - ako matiek, vydatych zien a zien co uz nieco aj zazili. mam vazny vztah uz 8 rokov. od zaciatku nasho vztahu som vedela, ze si priatel lubi vypit pivo (to najradsej) a prilezitosti alebo cez vikend tvrdy alkohol. pocas nasich 8 rokov sme prekonali xyz hadok na temu, ze mi vadi, ze vypil, ze isiel na pivo atd. upresnim situaciu: moj priatel skoro kazdy den chodi na pivo s kamaratmi alebo len tak sam zajde a tam uz su chalani alebo tak (kedze spolu momentalen nebyvame a riesime spolocny byt). je schopny v krcme po praci (alebo po odpracovanom dni pri dome ci starych rodicoch) presediet v krcme aj 3-4 hodiny. jeho zaluba sa stala, ze tam vzdy vysedava a vzdy pije pivo. uz mam obavu, ze je na nom zavisly. neviem ako to zistit ci je alebo nie je.. pivo je proste sucast jeho dna, vikendu, ..chodievame s kamaratmi stale vonku (on ma 28 ja 25) a stale sa pije (ja si tiez dam vino, obcas tvrde - nevidi sa mi, aby som pila viac ako ostatni..). pride mi to velmi divne..ideme vonku, vzdy sa pije.. priatel sa nudi - ide na pivo, pride z prace - ide na pivo, odmaka okolo domu, v lese ci zahrade - ide na pivo. uz xyz krat sme sa bavili na tuto temu (ze mam obavy, aby sa z neho nestal alkoholik, ze chceme mat rodinu atd.), vzddy mi povie ze ma uistuje, ze sa z neho nestane alkoholik a ze to robi viac menej z nudy, alebo po praci, a tak ako som pisala vyssie. moj otec je totalny abstinent a nikdy ani nepil - cize nepovazujem za normalne konzumovat tak alkohol. u priatela v rodine zasa jeho otec pije casto a aj pivo je u njich smozrejmost. nebije ma, neuraza, nijak neublizuje - iba obas to, ze chce vypit pivo mi prekaza jednoducho a myslim do buducnosti, ci to onahodou neprerastie...ked sme spolu rok byvali (chodieval na pivo ale ovela menej), casto si kupil domov 1 aelbo 2 flase... povedzte mi je to normalne? ja nechcem ukoncovat vztah kvoli tomuto - ked vypije tak je mily, chce sa ku mne tulit - ale akonahle pokricim, tak sa tvari, ze ma nepocuje a na druhy den sa tvari, ze je vsetko OK..akoby nic, akoby nechcel pocut, ze mu zakazujem. nechcem z neho mat alkoholika, ale ani abstinenta - ako som spominala, sama si rada dam (cez vikendy atak..)

emocka
9. nov 2015

Môj pohľad z tvojho popisu. Nie, že sa stane alkoholikom. On ním už úspešne je. Musí to mať každý deň. Volá sa to "hladinkár" a vyhovárať sa na nudu, tak ešte aj bez fantázie. Preč od takého. A už v takomto mladom veku. Brr. To by bol život, nie život, peklo na zemi. Ver poznám, sama som takým prešla. Toto sa ti páčiť nebude. Chcela si vedieť pohľad. Tu máš môj. 😠

monicm
9. nov 2015

@agnessaz Neviem, čo ti poradia iné, ale toto je cesta k alkoholizmu, v podstate alkoholikom je, pretože bez toho, aby si vypil si deň nevie predstaviť. Je to závislosť, možno ešte stále nie v enormnej miere, ale osobne si myslím, že pravdepodobnosť, že to ustojí neskôr stále len na tom jednom pivku denne je viac ako malá. Ak nie je ochotný sa toho piva vzdať počas týždňa a nechať si "primerané" popíjanie len na víkendy, je to závislosť. Bohužiaľ, toť môj názor.

8291
9. nov 2015

To už podľa mňa alkoholik je,keďže potrebuje deno dennú davku alkoholu.ze sa nudí?tak ide na pivo!!!prečo nejde z nudy na kofolu????on je od prísunu alkoholu závislý!!!!

skoupilka1
9. nov 2015

@agnessaz ahoj, ak má pivo každý deň, tak je pravdepodobné, že má nábeh na alkoholizmus. Skús ho poprosiť, či by cez týždeň nemohol zameniť to pivo za nealko pivko, tiež výborne zaženie smäd a cez víkend s kamarátmi na párty nech si dá čo chce. Každý deň "trošku" je na pečeň horšie ako raz za čas a riadne 😀

agnessaz
autor
9. nov 2015

@monicm minule som sa s nim presne o tom bavila..ze co keby sme chodili na pivo iba dvakrat do tyzdna pripadne cez vikedn..jeho odpoved bola, OK nemam s tym problem, ked budeme spolu vo svojom bude so mnou doma a tak..ze to jednoznacne obmedzi, ale pokial je u rodicov (a doma sa nudi, nema ani PC, jeho zalubou nie) tak bude chodit na pivo a hotovo..

lyzzy
9. nov 2015

Výhovorky....potom,potom až.....never mu......alkoholik je človek ktorý alkohol potrebuje......takže áno bohužiaľ máš vedľa seba alkoholika

agnessaz
autor
9. nov 2015

@lyzzy V niecom mas pravdu, ale ja si to bud nechcem pripustit alebo to nevidim, alebo mozno mi to pivo prekaza na tolko, ze mam pocit, ze je alkoholikom.. ked som sa o tom bavila s jeho kamaratmi (dobrymi kamaratmi) tak mi povedali, ze prehanam a ze je to dobry chlap co ma miluje a ze na pivo si zajde kazdy. som zufala

worker_falcon
9. nov 2015

pozri, jednoducho sa nudí a ide za kamarátmi. keďže nemá iné záľuby, ide do krčmy. A bola by hanba dávať si nealko, kto to kedy videl v krčme nealko piť 😀

prísun alkoholu z piva? nežartujte, dievčatá. Keby potreboval alkohol, tak by ho pivom akurát tak RIEDIL.

a áno, je závislý na pive, ale nie na alkohole. Na pive ako zvyku, spôsobe bytia s kamarátmi. Spôsobe trávenia času. Tak ako niekto je závislý na pozeraní seriálov, youtube blogeriek, jedení sladkého, pití vody.

Skôr by ste mali riešiť trávenie spoločného času. Aby sa nenudil a nechodil z nudy za kamarátmi (pozor, riešením nemyslím zákaz).

PS do krčmy nechodím a doma si dávam väčšinou nealko pivo.

monicm
9. nov 2015

@agnessaz No, ja by som mu asi neverila, ak sa tak veľmi nudí, nuda sa dá zahnať, prepáč, ale chlap, ktorý povie, že sa nudí...............tam niečo nebude v poriadku. Tak nech ide behať, cvičiť, nech doma majstruje, nech vyrezáva, nech si robí doma modely lietadiel, alebo číta, či pozerá filmy.....................ak pije preto, že sa nudí, dôvod na nudu sa nájde vždy. Aj v spolužití občas prídu momenty, keď sa bude nudiť (ty budeš v práci, on doma, budete mať tichú domácnosť.................) a to bude dôvod na to, aby si vypil. Potom si dá pivko k obedu, veď na tom nič nieje, len aby mu lepšie trávilo.......................... A budete presne tam, kde teraz, len budete mať spoločné bývanie, možno spoločné deti........................A odchod bude o to ťažší.

agnessaz
autor
9. nov 2015

@worker_falcon ani nevies ako si ma potesil s tymto komentarom - presne toto mi vravi aj moj priatel, ze sa uvolni ked je s kamosmi (a ked nie je so mnou tak mu chybam, ale kedze sspolu nebyvame, tak nemozeme byt kazdy den) a ked som s nim sme doma, pozerame telku, alebo ideme opekat..proste nerobi to ked sme spolu.....

lyzzy
9. nov 2015

@agnessaz.... Ja viem ale viem aj to že pivom to väčšinou začína....potom príde pol deci jedno,dve a ste v.....

agnessaz
autor
9. nov 2015

@worker_falcon a pijes vobec alkohol? teda ked pises,ze si dal iba nealko pivo...

monicm
9. nov 2015

@agnessaz Na pivo si nezájde každý, určite nie každý deň. Vidím v mojom okolí, ako končí každodenné popíjanie pivka, šak je to len jedno denne, to len z nudy a o pár rokov sú to len slzy a smútok, strach a bolesť.

emocka
9. nov 2015

agnessaz tak to si uverila priateľovi z mokrej štvrte. Kľudne ver. V živote je to ináč.

agnessaz
autor
9. nov 2015

@lyzzy a sme tam, kde by som asi byt nechcela...vidim vo svojom okoli, ze su chlapi co nepiju vobec, max si zajdu cez vikend po futbale alebo vecer.. ale je tu potom ten moj ktory povazuje pivo za zdrave nespija sa z neho, sice ma obcas vypite ale uz neviem co si mysliet

monicm
9. nov 2015

@agnessaz Pozri sa, ak to nechceš vidieť, tak je to tvoja vec. Mám pocit, že odpovede typu, nie je to v poriadku si nechcela počuť. Takže sa musíš zariadiť podľa seba. My sme s mojím teraz manželom nemohli bývať dlho spolu, boli sme od seba 200 km a predstav si, nikdy mi nepovedal nudil som sa, tak som išiel s kamarátmi na pivo. Takže je to len výhovorka.

agnessaz
autor
9. nov 2015

@emocka co myslis tym, ze z mokrej stvrte atd?

lyzzy
9. nov 2015

@agnessa.... Ja neviem ale ja nemám rada takýchto mužov.....videla som ich príliš veľa na to aby som mohla.povedať že.Z takýchto sa alkoholici stanú určite.....a mne pivo strasne smrdi takže ja by som fakt nemohla takéhoto chlapa mať vedľa seba

worker_falcon
9. nov 2015

@agnessaz ale dám si aj pivo, nie je problém. ale väčšinou nealko. a občas s manželkou pohár vínka - to mi ale moc nechutí.

A ešte tvoj problém - prirovnal by som to k problému, ktorý sa tu pravidelne rieši - masturbácia partnera na úkor partnerky. Samotná masturbácia nie je zdravotné riziko. Problém je ale to, že to robí na úkor partnerky, a že sa o tom nedokážu rozprávať a spraviť ústupky. To je oveľa väčší problém ako samotná podstata (pivo/masturbácia).

agnessaz
autor
9. nov 2015

@monicm ja chapem, neutoc prosim na mna.. ani ja neutocim..a mozem vediet ako travil cas tvoj terajsi manzel ked ste spolu nezili? teda co robieval a tak.. nechodil vobec von na pivo alebo do krcmy alebo co robieval?

agnessaz
autor
9. nov 2015

@worker_falcon my sme sa o pive resp, krcme bavili uz xyz krat, vzdy to skoncilo tym, ze mi povedal, ,,OK mas pravdu, viem, ze chodievam casto vonku, ze si tam dam pivo a ze ti to vadi..ale ja to nepovazujem za zle, nikomu tym neublizujem, ked nie sme spolu nebavi ma byt sam doma (teda u rodicov), preto zajdem vonku.." strasne sa ho dotkne, ked mu poviem, ze nechcem aby z neho bol akoholik a raz mi povedal aj to, ze nedovoli aby som ja a nase deti v buducnosti trpela kvoli alkoholu..ze to ma pod kontrolou a jednoducho nie je zavisly

emocka
9. nov 2015

@agnessaz Pre toho pána, čo ti napísal, že ísť každý deň je pekný denný rituál. No tam sa stretajú priatelia z mokrej štvrte. Proste tí, čo majú mokrú náplň života. Ten cieľ.

monicm
9. nov 2015

@agnessaz Ja neútočím a mrzí ma, že to tak vyznelo, možno som použila ostrejšie slová, ale po tvojej odpovede arconovi som mala pocit, že chceš počuť hlavne to, že to je v poriadku a nič zlé nehrozí. Chodil von, občas aj s kamarátmi do baru, ale dával si nealko, nemal s tým nikdy problém. A čo robieval, pozeral svoje obľúbené filmy a seriály, ktoré som ja nemusela, chodil von, občas len tak sa prejsť, na plaváreň, rád čítal................ vždy si niečo našiel

monicm
9. nov 2015

@agnessaz Poviem ti to asi takto, mám priamo z rodiny skúsenosť, kedy sa občasné popíjanie zmenilo na peklo a poviem, že paradoxne to bola žena, ktorá pred tým trpela alkohol u chlapa. Neskôr sa karta obrátila. Keď už teraz tvoj drahý hľadá "útechu" v alkohokole(aj keď len proti nude), kde ju bude hľadať, keď nastanú problémy? Reči, že to nikdy nedopustí u mňa neobstoja, lebo viem, že sú to len slová a tie sa stratia rýchlejšie, ako boli vypovedané.

agnessaz
autor
9. nov 2015

@monicm nie ja chapem ako si to myslela, a nazory si vazim.. dufam, ze vyjadrim svoje city jasne: zatial mi to nejak extra neprekaza (ked mozeme sme spolu, travime cas tak ako mame chut) bud ideme vonku, alebo doma - sme mladi a tym sa aj riadime. avsak, ked nie sme spolu (nakoko ja pracujem vzdy od pon-piat do 17hod, tak nie sme spolu denno-denne lebo nebyvame a vecer byvam unavena a priatel ide vonku na pivo (lebo on pracuje 12hod denna, nocna a ma dva dni volna) cize ma viac volna ako ja a je viac aktivny vo vsetkom (florbal, les, polovacky, kamosi atd).

monicm
9. nov 2015

@agnessaz Toto si asi musíš ujasniť sama, názory si tu počula a teraz je len a len na tebe utriediť si, či si mu to ochotná tolerovať a prekusnúť a dúfať, že jeho slová aj dodrží.

vladinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vladinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alaguema
9. nov 2015

@worker_falcon tak je to snáď otázka množstva. Jedno pivo denne je ok, 5 pív už musí cítiť v hlave a ak ich pije denne, je to alkoholik.
@agnessaz nevšimla som si, ale píšeš niekde koľko toho piva vypije?

sissy27
9. nov 2015

@agnessaz tak keď nechceš kvôli tomuto ukončovať vzťah, tak potom akceptuj jeho hobby a nesťažuj sa... veď môže ísť s kamošmi von a môže si dať kofolu, alebo nech si nájde nejakú zmysluplnejšiu zábavku, napr. šport... ak nie, ak pivo je preňho najlepšie trávenie voľného času a nevie si bez neho predstaviť deň, tak v mojich očiach je alkoholik...