Perská mačka

pj18
13. nov 2012

Ahojte vsetci!Kto ma skusenosti s perskymi mackami?Je pravda ze macky trhaju a nicia nabytok?Mame dostat persku macicku.A preto si chcem nieco zistit nieco o macickach.Kto vie prosim poradte my. Vopred Dakujem 🙂

suuzi
13. nov 2012
Používateľ suuzi je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od suuzi.

tu sa docitas
http://forum.cats.sk/
http://forum.kocky-online.cz/

niektore macky nicia nabytok, ine nie.
nase napriklad skrabu iba po sedacke a je veru pekne znicena, aj ked im striham pazure.
po nabytku neskriabu vobec.
zavisi od povahy macicky, by som povedala....

hlavne treba kupit skrabadlo.
uz som zistovala, po akych sedackam macky neskriabu - resp. aj ked skriabu, tak nemaju sancu - su to take z "teflonu"

s macickou si uzijete kopec zabavy, poriadne si to vychutnajte🙂
my mame doma 2 milackov chlpatych🙂

zigzag
13. nov 2012

@pj18 ahoj, ano je to pravda, preto si zabezpecte neake skrababtko, aby vam nebrusila pazurky na gauci, taburetke, alebo koberci,,a neake vatsie, leba cica sa neuspokoji s hocijakym,ked sa jej nebude pacit, tak si ho ani nevsimne a bude trhat nabytok, a aj chlpy budu vsade, rozluc sa s ciernou,,, my sme mali kocurrika 13 rokov, minulu sobotu nam zomrel na starobu, este je nam velmi smutno,on uz bol ak clen rodiny,,, 😒 macicky vedia dat vela lasky

pectore
14. nov 2012

@pj18 macicky su uzasne.... nevizaduju tolko pozornosti ako psici a su samostatnejsie.... ja mam dve britske macky.

Je pravda ze maju tendenciu skrabat koberce ci nabytok ale tomu sa da zabranit jednoducho tym ze sa im ostrihaju paruziky a poskytne sa im skrabadlo- od vsetkeho ostatneho ich treba nejaky cas odhanat...a oni pochopia ze maju skrabat len skrabadlo (ale automaticky to nerobia - treba ich upozornovat.)...mne sa osvecilo parkrat ich ponahanat s novinami ked robili neplechu a teraz ked ich prichitim pri nejakej svinote tak mi staci zasustat novinami a hned prestanu...

pre macicku treba zabezpacit aj dalsie veci ako je zachod... do bytu odporucam kryty zachod ..je to lepsie koli zapachu ...mi osobne mame tento http://www.zoohit.sk/shop/kocky/toalety_a_pece/... a je super kedze sa da vrch nadvihnut co velmi ulahcuje cistenie....

tiez je dolezity vyber podstielky... ja odporucam tuto...http://www.zoohit.sk/shop/kocky/kockolity/profe... skusala som vela druhov ale na tento nedam dopustit... robi vyborne hrudky a nedroli sa. ...samozrejme ked tak treba poskusat a vybrat si ten ktory bude najviac vyhovovat vam.

pre macicku by bolo dobre zabespecit prepravku ktora je potrebna na transport k veterinarovi... my sme kupili tuto http://www.zoohit.sk/shop/kocky/doplnky_na_cest... ale potrebovala som taku koli tomu ze mame maciciky dve tak aby sa mi tam zmestili obidve....pre jednu bude stacit aj menasi prepravka

samozrejme treba misku na vodu a jedlo.... a tiez treba mysliet na to ze macicika potrebuje papat travu aby si dokazala poradit s chlpmi ktore spapa...o to viac ked je to dlhostrsta macicka...takze by bolo dobre jej poskytnut kvetinac s travou
http://www.zoohit.sk/shop/kocky/doplnkove_a_spe... ...no predtym som to riesila aj tak ze som kazdy den natrhala cerstvu travu vonku a v zime sme to platali timito granulkami http://www.zoohit.sk/shop/kocky/doplnkove_a_spe...

tiez bude potrebovat nejaky hreben na upravu srsti, a ak sa rozhodnete jej strihat pazuriky ... (mam doma male dieta tak pre istotu im pazure striham) tak aj kliestiky...mi pouzivame tieto.http://www.zoohit.sk/shop/kocky/toalety_a...

tiez ti mozno poradim ak by bola macicka casto doma sama rozmyslala by som nad tym ci si nezaobstarat radsej macicky dve... kratia si spolu cas, robia si spolocnost, a hlavne sa nenudia...pretoze nuda byva destruktivna a macicka moze hlavne v obdobi dospievania v ramci nudy nicit veci... u dvoch maciciek je to velmi nepravdepodobne.... tiez je vyhoda v tom ze mozte ist napriklad na vykend prec bez toho aby macicka trpela pripadne vymnaukovavala....no ked bude ma spolocnost tak sa nebude citit opustena....mi to tak robime a zvladaju to uplne v pohode.... a celkovo je to pre zaciatocnika lahsie mat maciciky dve nez jednu....

ako si si vsimla dala som ti do pozornosti obchod Zoohit. http://www.zoohit.sk/ Ja som sim spokojna, za kazdy nakup dostavas bonusove body za ktore si potom mozes nieco vybrat... casto chodia akciove ponuky na ktorych sa da usetrit a je tam vyhoda ze pri objednavke nad 39 euro mas dopravu zdarma a nemusis sa navlacovat s tazkými 15 Kg vrecami podstielky napriklad... co je samozrejme cenovo vyhodnejsie nakupovat vo vacsom... tak asi tak...prajem vela radosti s drobizgom a pridam aj nejake foto tych mojich nezbedov.

sendy182
14. nov 2012

@pectore jéj krásne sú tvoje? tá sivá je neskutočná ako "namaľovaná" veľmi sa mi páčia sivé mačičky........no všetky sú pekné.......na rozdiel od ľudí 😀

pectore
14. nov 2012

@pj18 a co sa tyka chlpov treba macicku pravidelne vycesavat... a daju sa kupit nadstavce na vysavac http://www.zoohit.sk/shop/kocky/toalety_a_pece/... ....tento mam a fungoval super akurat si treba dat pozor na nadstavec pretoze sme si kupili novy vysavac a na ten uz nepasuje...ale vysaval ako cert... 🙂 osobne s chlpmi nemam vobec ziaden problem....a to vysavam tak raz do tyzdna a mam macky dve.

pectore
14. nov 2012

@sendy182 moje 🙂 Čokoláda a Oliver... vsetci ludia su pekny pokial maju dobre srdiecko... 😉

pectore
14. nov 2012

@pj18 vsimla som si ze nefunguje link na podstielku tak tu ti ho dam este raz http://www.zoohit.sk/feedback/shop/kocky/kockol...

sendy182
14. nov 2012

@pectore veď áno........no vedia byť vďačné, nepodrazia ťa...........neopustia ťa.....neublížia ti .....tak som to myslela...........že zvieratká sú múdre........a mačička a kocúrik sú zlatunky.....hneď by ich pomojkala..........a moje deti ani nevravím.........no žiaľ nemôžme mať zvieratká v dome......no krmim susedovu.......príde mi pod balkón a čaká na teplé mliečko 😉

pectore
14. nov 2012

@sendy182 jak to ze nemozte? .... joj keby si vedela...priatel bol strasne proti mackam...ani za svet ich nechcel..skoro rok som do neho hustila...a nakoniec polavil a dovolil mi kupit macicky...aj to mal strasny problem ze tolko penazi do toho ide... ked sme ich priviedli domov tak zacal nenormalne kychat .... ako naschval je na macky alergicky.... 😀 asi preto ze ich nema tak rad.... 😉 tak sme si nieco nastudovali a prisla som na to ze to nieje alergia na chlpy ale na sliny.... a staci ich raz do tyzdna osprchovat cistou vodou ...a bolo po probleme.... my chovame macicky v byte.... a teraz uz su kamarati.... uz ich aj sam od seba pohladka ci sa s nimi pohra... trepal ze ich nema rad...nikdy s nimi nemal ziadnu skusenost a mal predsudky...ked ich spoznal pochopil ze su to velke duse ktore su plne lasky...

sendy182
14. nov 2012

@pectore kvoli alergii......aj kýchajú......slzia..........oči červené..........a možný exém.... žiaľ máme to potvrdené od alergodoki.......ani psa na dvore nechcela.....no aspoň to majú...........chcú aj rybičky,vtáčika,škrečka,mačičku............no možno neskôr............hádam............... 🙂

trixi
14. nov 2012

@pj18 ahoj, mala som perzskeho kocura 13 rokov - museli sme ho dat utratit, ked ochorel na rakovinu a uz nebola sanca na vyliecenie. Som mackomil a dlhosrste macky milujem (britky tiez 🙂 ), vlastne vsetky macky 😀 . Nas kocur nabytok nenicil, mal nakupene take skrapadla, na ktorych si mohol "brusit" pazuriky. Chodil na toaletu len do svojich misiek s podstielkou, ktoru som mu pravidelne vymienala. Po roku sme ho museli dat vykastrovat, pretoze strasne rad zdrhal za frajerkami a aby si neznackoval teritorium. V tom case bol nazor, ze kastrat byva lenivy, tucny. Nas kocur bol nadherny, rozmaznany, dost zivy a vobec nebol obezny. Urcite aj s mackami je to ako u ludi - zalezi od charakteru. Pri perzskej macke by som zdoraznila zvysenu starostlivost o chrup a oci. U nasho ten chrup. Museli sme chodit pravidelne na cistenie zubneho kamena a aj tak sa nevyhol paradentoze a z toho rakovine okostnice.

pj18
autor
14. nov 2012

@zigzag To je my luto.Nam zomrelo toho roku morske prasiatko volala Bublinka.Viem ako Vam musí teraz chybat.Aj nam chyba.A Dakujem za radu.

pj18
autor
14. nov 2012

@pectore Dakujem velmi pekne za radu.Macicky su krasne. 🙂

zigzag
14. nov 2012

@pectore dufam, ze aj tie chudatka ockujes 😝
@pj18 juj, no chyba a este dlho bude, bol ako clen rodiny,,,, ale dal nam vela lasky , 😉

pectore
14. nov 2012

@zigzag samozrejme ze ich ockujem, odcervujem.....hoci byvaju v byte casto su na balkone kde sa lahko dostanu vtaky.....neockovat ci neodcervovat zvierata a mat doma zaroven male dieta je podla mna hazard.... aj zacipovane su.... 😝 prestat ockovat aj zvierata je na hlavu padnute!!! ... take zviera by som nepustila cez prah...a mam nacitane dost o problemoch po ockovani maciek.... postvakcinacnych nadoroch a kadejakych vtakovinach....

zigzag
14. nov 2012

@pectore a ockujes aj potkany, mysi a holuby v okoli celej bytovky a co poulicne macky???? 😀 ako ved aj to su zvierata, a co take komare ???? 😀 😀 😀 😀 😀 😀

pectore
14. nov 2012

@zigzag ...co.... dobre sa ti traposi... Ci si o sebe myslis jaka si vtipna a mudra....??? 😉

zigzag
14. nov 2012

@pectore sak ty si napisla, ze je zle neockovat zvierata... no tak som si predstavila co pod pojmom zvierata vlastne rozumies??? lebo zvierata je siroky pojem,,,, a ked poznam tvoje nazory na ockovanie tak ockujes vsetko co dycha,,,,, ozaj a co vianocny kapor, tiez bude ockovany ????? 😀

zigzag
14. nov 2012

@pj18 aby si bola v obraze macky povinne ockovat nemusis, iba psov,,,,, 😉

pectore
14. nov 2012

@zigzag " Vlastník alebo držiteľ zvieraťa je povinný na vlastné náklady pri vnímavých mäsožravých zvieratách starších ako tri mesiace zabezpečiť jeho vakcináciu a revakcináciu proti besnote podľa vakcinačnej schémy výrobcu použitej vakcíny" ...toto nieje moj vymysel... moje nazory na ockovanie asi moc nepoznas...respektive vykladas si ich po svojom... a jednu vakcinu by som dala povine ockovat vsetkym ..a to proti blbosti... co tak si menej predstavovat a viac rozmyslat.... 😉

zigzag
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vroni
14. nov 2012

My sme mali perzsku macku do aprila, mala uz 17 rokov a srdce to uz nevydrzalo....
Ale od malicka mala skrabatko na pazury, nikdy neskriabala ani sedacku ani nabytok. S wckom to bolo vesele, kupili sme to zakryte a milostiva don odmietla vstupit, takze sme nakoniec mali normalne otvorene (v kupelni, esteze mame dve. Ked ho pouzila madam, bolo to na dve hodky zamorene uzemie)
Cesali sme ju minimalne raz denne, chlpy po byte neboli vobec.
Jedine, co nam vedelo liezt na nervy bolo, ze bola priserne hlucna. Ked priadla, znelo to ako nastartovany traktor (fakt to bolo pocut az do vedlajsej izby) a ked cokolvek chcela (zrat, pozornost alebo sa len nudila), tak vedela vrieskat ako zmyslov zbavena (asi ako macky v noci pri kontajneroch. Len to mohlo znamenat, ze prave chce poskrabkat). A idealnym signalom na zacatie miaukania z plnych pluc bol zaciatok filmu 😠 (ona zase mravcala v takej vzdialenosti od nas, ze sme museli vstat a prist k nej, nie zeby ona zdvihla zadok)

sendy182
14. nov 2012

@pectore nedaj sa vyprovokovať .................... 😉 ja chcem takúto mačičku ako Oliverka 🙂 ..........koľko takáto nádhera stojí?.......mal česť sa stať už oteckom......?.....či sa robí tiež zákrok aby nechcel mačičky.

pectore
14. nov 2012

@sendy182 Oliver stal 100 eur.... este neni otcom 😉 .... ale uz sa mi ozvalo par ludi ci by som im neodlozila maciatko. Ja osobne mam taku dilemu ci ich dat vykastrovat alebo nie. Este su mlady (6. mesiacov) zatial neznackuje .... rozmyslam ze ked uz mam nejakych zaujemcov ze by som jeden dva vrhy nechala...nech si macicka vyskuša byť mamičkou ..... aj u macky co som mala predtym sme to tak spravili nechali sme ju mat dvakrat macata ktorym som samozrejme nasla domov aj ked to boli take obycky.....a potom sme ju dali vykastrovat... . lenze po kastraci sa jej prestalo darit a mala zdravotne problemy....tak ma taku horsiu skusenost s kastraciou.......a tiez u tychto britskych rastie kocurovy hlava do 3 rokov.... a ked sa vykastruje skor tak potom nieje taky mohutny....uz teraz vypadaju ako gulicky a chcela by som ich nechat narast do plnej krasy.... ´Kocurov co sme mali predtym sme davali kastrovat hned bo chodili dotrhany s bitiek...tak zvazujem co a jak.... ale asi ich necham raz dvakrat a potom pojdu pod noz 🙂

sendy182
14. nov 2012

@pectore ako je to s prechádzkami..?.....v okolí som zahliadla jedného pána ako si ide s mačičkou na prechádzku............ zlatá bola ...............aj vodítko či popruhy mala............... 😉 .a kde spia takéto mačičky na chodbe alebo v izbe chcú byť?........aj "žobrať" vedia ako niektoré.......psi čo pri stole keď sa je tak majú "službu"......?......ja som ešte mačičku v dome nemala tak preto takéto otázky............aj si pospia a čo v noci................?

pectore
15. nov 2012

@sendy182 ako macata dost vystrajaju .... maju taku verecnu a rannu hodinku blbnutia kedy sa nahanaju a dupocu. Vacsinou okolo 22 hodiny sa pustili do blaznenia a tu hodinu sa nahanali...co bolo niekedy neprijemne... takisto rano okolo 5 . Chlap niekedy na ne chytal nervy bo boli ako stado slonov. Vadilo mu to podla intenzity... ked uz to prehanali tak som ich ponahanala s novinami s tym ze som im vysvetlovala" ze to nemaju prehanat 🙂 zvycajne sa trocha ukludnili. Tiez je dobre sa naucit to typycke macacie syčanie... velmi to pomaha a macicika velmi rychlo pochopi ze sa ti nieco nepaci.....takze but staci zasycat alebo zasustat s novinami (samozrejme musis ich parkrat ponahanat aby sa ich trocha bali- co asi nebude problem kedze lumparien si povymyslaju dost... mozno to znie drsne ..a macicky sa skutocne chvilu boja aj teba po takej skusenosti....ale zas predides vela komplikaciam a neprijemnostiam....a oni tiez pochopia ze to neni preto ze by si ich nemala rada ale preto ze presli cez hranice.....ked ich takto "cvicis" treba ich naoplatku vela hladkat a mojkat davat im dobroty aby sa to vyrovnalo....a vyrastli z nich maznacikovia. Oliver je taky ze sa nechce nosit na rukach no sam si pride ked sa chce vyhladkat, cokolada ta je taka ze caka kedy si sadnem a hned mi skace na kolena a chce sa usalasit a vyhladkat..aj ked si presli "drezurou" )....Teraz ked maju pol roka tak sa ponahanaju tak raz denne okolo 19 hodiny a do rana o nich neviem a spia.... Spia hoc kde kde sa im paci... na gauci, v umyvadle, na skriniach....miesto im neurcis vyberu si ho sami... tieto britky maju taku vyhodu ze su kludnej povahy a v dospelosti skutocne vacsinu dna prespia... nase maju pol roka a vecsinu dna su vyvalene a pochrapkavaju... treba si uvedomit ze je to ako zo vsetkym... treba vytycit mantinely odkial pokial. Mne sa velmi osvecili noviny ako vychovny prostriedok....a sycanie.... nedovolia si ist v kuchyni na dres, na stol, na postel , ku kvetom či ku akvarku (mame africke zabky tak na ne mali spadene...ale tiez som im to zatrhla lebo sa bojim ze nejaku chytia a zozeru )...tam maju zakaz !...inak je cely byt ich kralovstvom.Chvilu vsak trva kym ich clovek nieco nauci....no treba byt zasadovy...lebo co raz dovolis to sa tazko odnauca...a najlepsie je to nedovolit hned zo startu uz macatu....i ked clovek ma tendenciu maciatko rozmaznavat a brat si ho napriklad do postele..... Co sa tyka žobrania tiez je to o tom ako si ich naucis.... ked chodili mnaukat ku stolu tak som na nic zasycala.... a oni zdrhli. Teraz si sice sadnu ku stolicke ale nemnaucia ako blaznive..len ticho sedia a pozeraju.... davam im zrat jedine ked pred tym začičikam... a oni si na to zvykli..takze kym nezacicikam tak mam od nich pokoj. Na prechadzky s nimi nechodim mam dievcatko co ma teraz 22 mesiacov a strazit ju este aj dve macky...pripadne jednu by bolo asi komicke... navyse macicky su prirodzene ustrachanejsie a predosla skusenost co som mala s voditkom bola taka ze sa povacsinu casu mačička iba krcila v trave a zmetene sa obzerala....ale to zavisi zas od pristupu..kebyze mam cas chodit s macickou casto vonku aby sa naucila na voditko tak mozno by to slo.... lenze presne s tohto dovodu som zvolila macicky a nie psika pretoze sa mi nechcelo chodit niekolkokrat do dna von. ...Takze zo zaciatku treba ratat stym ze si clovek donesie domov tvorceka ktory sa dostane skoro vsade...ak mate nejaky drahy porcelan, vela kablov , kvety vsetko treba zabespecit respektive maciatko odhanat novinami ... a hlavne ked ho clovek nema pod dohladom treba mat veci vymyslene tak aby nic neposkodilo pripadne si neublizilo... my sme ich doniesli na jar takze bolo v pohode pocasie a mame zasklenu lodziu. Zo zaciatku ked v noci blbli tak som ich zatvorila tam aby mi neporozbijali a nepostahovali veci...ked uz som na nich nemhla davat pozor... teraz ked sa ukludnili uz ich nechavam dnu stale aj tak uz ide zima... 😉 nic zle nerobia..aspon som im na nic neprisla 😀

sendy182
15. nov 2012

@pectore ahoj no vidíš a ja som úplne zabudla že mačiatka sa vedia dosť navystrájať..........ja že len spia 😢 😀 😀......driemu...........pradú.............no fakt...........pobavila som sa na tvojom príspevku.............mačiatko-trpezlivosť...........takže radšej dospelú 😲 a nevieš či vedela dospelá mačka si zvyknúť u cudzích?.......lebo takú čo chodia na dvor k mojej mame si normálne zvykli..........no sú von............vedia tam sa "dáva" jedlo...........a zdržiavajú sa tam........ale vo vnútri? no neviem myslím tú britskú..........videla som aj bielu na foto no nádherná je ............... 🙂

pectore
15. nov 2012

@sendy182 no takto ked kupis starsiu macicku uz u nej nevies na co je navyknuta a co si dovoli.... uz moze mat vypestovane ze napriklad žobre, alebo ze lezie na stoly a do postele..... starsie zviera sa potom tazsie uci....a veskere pravidla bere tazsie....a uz ta za drezuru moze zacat nemat rada.....a stranit sa ta.... ja som zvolila od maciatka na kolko uz mam aj nejake skusenosti....tiez som to urobila preto ze niektore macky ktore nevyrastaju s detmi ich nemaju v laske a nenechaju si vela veci pacit. Ja som preto chcela macitaka aby malu brali tak nejak automaticky a privikli si na krik ci nejake to potiahnutie za kozusok... strasia macka si to uz nemusi nechat pacit ked na to vobec nieje zvyknuta a moze decko dodriapat ci dohryst.... u rodicov co mame kocura ten ci nenecha nic pacit a v momente vrati kazde potiahnutie.... no ale Oliver si necha pacit vsetko....prilozim foto na ukazku. Mozno by som kupila maciatko tak okolo pol roka az roka....ked uz je trochu "rozumnejsie" ale ak by to bola macicka skor pre deti... zvazovala by som skor maciatko....u tej strasej nikdy nevies.... ale zas keby to bola len taka plysova "vyzdoba" na hladkanie tak by sa dalo rozmyslat aj nad starsou....ale kazdy macicka je ina takze aj stym treba pocitat. Britske macky maju vela variacii a skutocne si clovek moze vybrat akukolvek.... no pokial sa rozhodnete kupovat macicku bez PP - tak ako ja... vzdy sa pytajte na obydvoch rodicov pretoze vela ludi sa nehanbi predavat pokrizene macky...a pokial nevedie preukazat aj otca ..kupu by som vazila.... a treba byt opatrny pri hladani...tiez nekupujte zvierata ktore su chovane vo volierach, niesu naucene na kontakt s ludmi.

pectore
15. nov 2012

@sendy182 tu su tie foto s malou a Oliverom

sendy182
15. nov 2012

@pectore máš zlatunkú dcérku z ktorej bude lekárka ....že čo to tam máš v očku Oliverko.........? 🙂 ....vidno že sú zohratí ............krásne detstvo.........a kocúrik má tiež "zážitky" vidno že je súčasťou vášho bežnéno života a rád sa pripája , priam ukážkovo ............. 🙂 🙂 🙂 🙂 .............mojím deťom toto chýba......a tak by chceli............ ☹