Zavádzanie stravy u predčasne narodeného bábätka

tina2010
17. jan 2014

Mile mamaciky. Mam predcasne narodene babatko, narodilo sa v 33. tyzdni. Teraz ma 8 mesiacov. Chcela by som vas poprosit o rady, resp. vase skusenosti, ako ste postupovali pri zavadzani tuhej stravy? Lekarka ma vyhresila, preco mu nedavam 6x do tyzdna maso. Ale jemu to papanie islo velmi tazko, aj s mlieckom mal problemy, museli sme davat antireflux, teraz ma Nutrilon 2, to klasicke. Okrem toho ma skryty reflux. Je normalne, aby mi aj po 5 hodinach vyvracal (malicko) obed?
Dakujem velmi pekne. Neviem sa z tych clankov v casopisoch vysomarit, pretoze on bol aj na umelom mlieku (kojila som do 3 mesiacov), aj sa predcanse narodil, aj ma reflux, aj nemal zaujem skor o jedenie. :(

darina1952
17. jan 2014

@tina2010 ahoj, pokiaľ nemá iné zdravotné problémy, tak môžeš zavádzať príkrmy úplne rovnako ako pri riadne narodenom bábu. Môj starší syn sa tiež narodil predčasne a príkrmy som začala zavádzať popri UM v 4m a postupne som pridávala kašičky, zeleninku, ovocie a mäsko. Pokiaľ netrpí tvoj syn chudokrvnosťou alebo nemá iné problémy s krvou, tak nemusíš dávať mäsko 6x týždenne. My sme boli sledovaný v hematologickej amb. kvôli nízkym hodnotám červených krviniek a bral aj "kvapky železa" a tak som mäsko dávala tuším 1x denne cca 5dní v týždni a skôr tmavé 😉
Pri príkrmoch sa riaď svojim mamičkovským inštinktom - sama vidíš čo malému chutí a keď prospieva, tak nie je dôvod na obavy. 😀

ika_ba
17. jan 2014

moja sa narodila v 36. tyzdni, ked mala 5 mesiacov zacinali sme s prikrmami, najprv len mrkva, kazde tri dni som pridala inu zeleninu, po mozno 2 - 3 tyzdnoch som pridala aj masko, ktore som davala tak 5 krat do tyzdna, jeden az dva krat som davala zltko, zeleninu som nemixovala, len som uvarila do makka a potom vidlickou roztlacila, tak sa mala naucila pekne papat aj posuvat si stravu jazickom, po mesiaci som okrem zeleninovych prikrmov zacala davat aj ovocne
moja mala to papala velmi pekne, ale ked jej zacali ist zubky, zacala trocha strajkovat
teraz ma 14 mesiacov a papa velmi pekne, hlavne polievky jej chutia