Do roka Nutrilon a od roka kravské mlieko

drobec87
29. júl 2013

Dcéra má 8 mesiacov. Mala koliky aj reflux-už je to ok. Pijeme Nutrilon AR 2. Predtým do mesiaca Francúzske a potom Nutrilon 1 Anticolics. Do 10 mesiacov máme mliečko na predpis. Od 10 mes. do roka mám dávať klasický Nutrilon 2 a od roka prevarené krabicové mlieko. Podľa lekárky. Ale naozaj prejsť od roka na obyčajné mlieko??? Nutrilon je aj tak drahý :(

1234lubka
29. júl 2013

My sme na kravske mlieko presli od cca 11,5 mesiaca, asi od 10 mesiaca papkal prikrmy z kravskeho. Sme uplne OK musis oskusat...mam kamosku co boli do pol roka na Nutrilon 1HA a oad pol roka na krabicovom....len odporucam ak pojdes na kravske kupuj cerstve to co ma tak maximalne 14 dnovu trvanlivost nie trvanlive (pol roka vydrzi), alebo idelane z mliecneho automatu ale to musis prevarat a je plnotucne....ja ho neprevaram len zohrievam...naco prevarat ved ono nieje "surove" ako z automatu alebo ako cerstvo nadojene... uz je upravovane UHT....urcite umele mlieko obsahuje odelany pomer vsetkych latok co dieta potrebuje ale je naozaj velmi drahe......

margarita
29. júl 2013

ahoj,
ja som teda do roka dojcila, ale dieta mi potom odmietalo vsetky znacky a prichute vsetkych UM na trhu 😀
takze som na radu lekarky tiez presla na kravske. ale nie trvanlive, ale take to 5-dnove ci ake, a vobec som ho uz neprevarala, ved to je uz pasterizovane, tak naco to znova varit, aby to bola len biela voda....
davala som max.2dcl denne, ona teple neznasala, takze studene priamo z chladnicky 😉
plus teda jogurty, acidka a ine kyslomliecne vyrobky na kila jedla.
a so synom som uz ani neexperimentovala so ziadnym UM a dokonca som mu nedala este ani ciste kravske mlieko - len jogurty, syry ako Lucina a pod, tvaroh, mliecne omacky a privarky robim a staci mu. prospieva dobre.
vitaminy ma z ovocia a zeleniny, pestru stravu,
netreba mu k tomu ziadne praskove pridavky 😉

je zaujimave, ze to len u nas na SVK a mozno v CR (neviem), sa pretlaca davat UM pomaly do 3 rokov veku...preco vsetky anglofonne krajiny davaju po roku uz normalne bezne kravske mlieko?
hmmm? 😎

1234lubka
29. júl 2013
margarita
29. júl 2013

@1234lubka
s tym idealnym pomerom latok - ano, tak to deklaruju, ale to mas podobne ako s prenatalnym vitaminmi pre tehule, ak mas pestru a zdravu stravu, vzdy je lepsi normalny vitamin ako umely v tabletke 😉
kym teda nemas nejaky zdravotny problem, kvoli ktoremu to musis brat, ale inak my v dnesnej dobe, s nasou vyzivou a potravinovou dostupnostou - nemusime hltat umele vitaminy.
Moj lekar mi povedal, ze ak dlhodobo uzivas nejaky multivitamin, tak telo "zlenivie" a prestane si vstrebavat ziviny zo stravy, ked mu to tlacis pohodlne umelo.....nieco na tom asi bude 😀

iwi9
29. júl 2013

@margarita no mne sa zda ze pomaly nutia aby dieta bolo na UM do puberty 😀

1234lubka
29. júl 2013

@drobec87 teda trosku som sa sekla to z obchodu uz nemusis prevarat ved oni uz je upravoivane pasterizaciou keby si ho prevarila tak by tam vela zivin neostalo..jasne ze krasvke obsahuje menej zeleza a neviem coho orpti umelym mliekam le ked mu tie latky nahradis z iych zdrojov tak nevidim ziady problem...samozrejme ak ti dieta nezacn na kravske mlieko reagovat alergiou na laktozu.....mi papkame vela zeleniny aj ovocia taj everim ze nam kravske mlieko moze uskodit, vypijeme pol litra denne rano 250ml aj vecer

margarita
29. júl 2013

@iwi9
no tak zase asi lepsie keby bolo na UM, namiesto fajcenia a pitia v 12tich 😀 😀 😀
ale kazdy ako chce a vie a moze.
ja mam zrejme len stastie na dobru pediatricku, lebo navrhla po odstaveni od dojcenia skusit UM, ale ked odmietala, rovno ze tak dajte kravske a kyslomliecne hlavne, to je dolezitejsie. a teraz pri synovi som jej rovno povedala, ze nejdem zase robit pokusy a potom rozdavat raz pouzite balenie kamoskam na ihrisku 🙂

1234lubka
29. júl 2013

@margarita ano samozrejme s tym uplne suhlasim....ja som bola na kravskom mlieu od dvoch mesiacov lebo v tej dobe to tak "frcalo" no nemyslim ze v takom "mini" veku je to vhodne ale od roka evidim ziadne prekazky pokial dieta nereaguje alergiou....a ked sa vratim k tym vit doplnkom tak ja ich velmi neberiem tiez si myslim ze treba nechat organozmus nech si vytaminy taha "pracne" sam zo vsetkeho co zjeme a nie ze to dostana "naservirovane" v nejakej pilulke....to naozaj zleniveje

drobec87
autor
29. júl 2013

@1234lubka Manžel má cestou do práce mliečny automat 🙂 Tam sa načapuje mlieko do fľaše. Trvanlivosť myslím, že 48 hodín. Odporúčaš? A prevárať? Myslím, že na automate píše odporúčanie prevárať. Sme z dediny a manžel pracuje v meste a tam ten automat majú normálne v meste na ulici. A ak, tak koľko max. brať na 1 krát? Cez víkend tam asi nepojde.

1234lubka
29. júl 2013

@drobec87 no z automatu urcite prevarat kedze to je "surove"- cestvo nadojene nijak neupravene len sleduj ci nebude pre dietatko tazke kedze je plnotucne...ked bude dobre znasat tak z automatu je urcite idealne....aj kamoske to odporucala na gastre lekarka a ona ma 9 mesacnu dcerku..este dva krat sa jej pytala ci urcite plnotucne kravske.....ja kupujem Sabinovske mlieko to ma 7 dnocu trvanlivost..nemam po "ruke" automat 🙂 cim kratsia trvanlivost tym lepsie 🙂

drobec87
autor
29. júl 2013

@margarita Mne sa tiež nepáči, že sa radi piť UM až zhruba po škôlku. Je to potrebné? Veď predsa je to umelina a kravské je kravské. A tiež nechápem prečo všade tlačia Nutrilon :( Veď každé dieťa je iné a iné mu vyhovuje. Mali by to brať konkrétne a radiť značku podľa konkrétneho dieťaťa. Nie hneď Nutrilon. To najdrahšie mlieko. Veď človek pri ňom skrachuje, pokiaľ nieje na predpis :(((

1234lubka
29. júl 2013

@drobec87 no vies ber tak aby si mala stale co najcerstvejsie...vies ked prevaris tak tym zvysis dobu trvanlivosti trochu tak a jeden dva dni....ale mozes si potom toho mlieka urobit domaci tvaroh napr....myslim ze tam a automate by mal byt navod....moj muz zboznuje ked to mlieko z automamu postoji par dni a zkysne...mas super domace "acidko" ale tp by asi dietatku nechutilo 🙂 tak vies najcerstvejsie je najlepsie...ale musis prevarat lebo tam hrozi nakaza salmonelou

1234lubka
29. júl 2013

@drobec87 no aj ja si to myslim....ja som sa snazila co najlenej davat kravske ale potom som rezignovala.....niese najbohatsi po prve a po druhe pokial dieta dostava ziviny aj z inych zdrojov tak nevidim naozaj zoadne prekazky..hnacky nemam e ani nic...doonca mojej kmotricky syn hnackoval z kupovaneho mlieka ale ked mu kupi susene kravske (stoji asi 3-4 ecka) tak s toho mu nieje nic,...aj tak je to neporovnatelne lacnejsie ako UM

veronika71
29. júl 2013

Aj moja mala reflux...do roka nutrilon ar ale od 11 mesiaca som jej sem tam dala puding alebo krupicu z krabickoveho...a sledovala reakciu...všetko bolo ok ani nezvracala...teraz ma rok a 6 týždňov a sem tam prevarím mliečko rovno z družstva a vždy ju prehná...

margarita
29. júl 2013

@drobec87
asi maju najlepsi lobbing alebo benefity pre lekarov 😉

no, vtip je prave v tom, ze aj UM je vo svojej podstate vlastne vyrobene z kravskeho 😎 mozno pisem bludy, ale je to len specialne upravene kravske s pridavkom kadecoho...

je tu aj ina tema, ci UM pomaha proti chorobam viac nez dojcenym detom a pod.
mam iba svoju osobnu skusenost- obe deti som dojcila do roka, plus minus 14mesiacov.
odvtedy len kravske a vyrobky z neho

dcerka okrem beznej nadchy nemala teplotu ani ziadnu chorobu do 3 rokov, kedy dostala zapal pluc 😖
syncek tiez hlavne soplil, a ked mu ona doniesla nejaku virozu zo skolky, tak aj kasle, inak zatial tiez nic, ziadne infekcne choroby, horucky, nic take...a to v zivote nepili ziadnu znacku UM....ak neratam tie 4 lyzicky, co som dcerke nutila v snahe ju "naucit" na UM....

1234lubka
29. júl 2013

@veronika71 skus susene kravske...stoji okolo 3-4ecka...mojej kmotry syn tiez hackoval z kravskeho ale ked mu robi susene tak nie...oskusaj aj tak je lacnejsie ako um

drobec87
autor
29. júl 2013

@1234lubka Ďakujem za dobrú radu 🙂 Zatiaľ to u mňa vedie a asi to skúsim od 10 mesiacov. Vtedy nám pediatrička prestane predpisovať ten Nutrilon AR 2. Rozmýšľala som aj nad tým, že prejdem na lacnejšie UM. Ale mliečko z automatu ma zaujalo 🙂 Podľa teba ho môžem skúsiť dcérke dávať už od 10 mesiacov? Lekárka nám radila klasické mlieko od roka. Dcérka už mala robené aj testy na alergie, už dávnejšie-pre tie rôzne tráviace problémy. Alergiu nemá žiadnu, aspoň zatiaľ.

1234lubka
29. júl 2013

@margarita mas pravdu UM je len specialne upravene kravske mlieko

1234lubka
29. júl 2013

@drobec87 No ved skus.....za skusknu nic nedas...naozaj mam kamosky co davali dokonca trvanlive od pol roka...ako velmi s tym nesuhlasim ale deticky su OK...od 10 mesiacov je to ine....no trvanlive ani ja nekupujem pre seba do kavy....ked tak skus pol na pol---striedaj umele z automatom.....az neskor prejdi celkom na kravske--to uz je na tebe

drobec87
autor
29. júl 2013

@1234lubka No ešte uvidím či skúsim hneď od 10 mesiacov, ale určite ho skúsim 🙂 UM aj tak má povedzme zvláštnu chuť aj vôňu :( A navyše ak by dcérke to automatové mliečko chutilo a nerobilo problémy, tak by to bola úľava aj mojej peňaženke :D Ten Nutrilon AR jej sadol lepšie než ostatné Nutrilony, no ešte sa stane, že jej tam musím pridať kvapky Sab symplex. Niekedy ju ešte stále nafukuje :( Ale niesu to už koliky. Vlastne až tohto mesiaca som začala vylučovať jej z mliečka tie kvapky proti nafukovaniu. Bez nich bol horor :(

sekina
29. júl 2013

ja som za dávanie UM minimálne do 2-3 roku života, ako píšete je to upravené kravské mlieko podľa potrieb rastúcich detičiek....vitamíny, probiotika, železo, upravený obsah bielkovín atď ...podľa vzoru materského mliečka...aj pri pestrej strave u veľa deti práve tieto zložky absentujú...

sekina
29. júl 2013

...nie všetky UM mliečka majú umelú chuť a vôňu, my používame sunar complex a je fajnovýýýý 🙂

sisaka
29. júl 2013

@drobec87 od jedneho roka sa v zahranici normalne prechadza na plnotucne kravske mlieko. Je to odporucane lekarmi, nikde sa nehovori pokracovat v UM, to propaguju len firmy, ktore UM vyrabaju, co je logicke, cim dlhsie je dieta na UM tym vacsie zisky. Suhlasim s nazorom, ze je lepsie dodavat telu vitaminy v prirodzenej forme.

margarita
29. júl 2013

@sekina
neberiem Ti Tvoj nazor, len poznamka, napr. co viem nabeton od hematologa, tak vstrebavaniu zeleza do organizmu brani prave mlieko, resp. teda kalcium v nom, cize je otazne, kolko zeleza sa Ti vstrebe v mlieku 😉
a podporuje ho vitamin C.
preto je idealne zelezo zapijat napr. pomarancovym dzusom.

ale to som uz mimo temy UM, sorry 🙂

lauricka
29. júl 2013

kup si Babylove DMke a vyuzi ich zlavy, mas vyriesene, aj mlieko aj financie a mas ho prisposobene malemu dietatu urcite viac, ako je bezne kravske mlieko

sante81
30. júl 2013

@drobec87 ja som do 8 mes kojila, do 10 mes som dávala UM, potom som rovno presla na krabicové, moja pediatrička ma vyse 30 rokov praxe a pri oboch detoch mi sama odporučala prejst na kravské- z automatu, prevarit, po roku krabicové, neprevárat.

slavka128
30. júl 2013

aj moja pediatrička mi po roku odporučila už kľudne prejsť na kravské-krabicové mlieko. do 1. roku sme mali Nutrilon. 🙂 🙂 Mala bola zvyknutá na krabicové, lebo som z neho varila omáčky, vôbec som do jedla nepoužívala UM.

huxy
30. júl 2013

mne sa žiaľ vôbec nepodarilo kojiť,odsávala som 2 týždne,nakoniec mi mlieko odišlo úplne.takže sme používali nutrilon.potom maďarský nutrilon "milumil" keďže nutrilon je myslím na slovensku príliš drahý.a kupovali sme ho až kým nemala dcérka rok,potom som prešla na plnotučné kravské mlieko.malá našťastie nemala žiadny problém,a ani nepocítila zmenu.skôr som na veľa miestach čítala,že detičky,čo dlho pijú UM,tak potom odmietajú kravské mlieko.ale zas nemusí to byť pravidlo.

hajajanka
30. júl 2013

@drobec87 Syn presiel na kravske mlieko po ukoncenom 13. mesiaci, dcera po 14. mesiaci. Nemali ziadny problem s prechodom na kravske mlieko, pretoze uz dlho jedli omacky, takze na chut boli zvyknuti.
Moj osobny nazor je, ze dlhodobe uzivanie UM (do 3 rokov) je skor strategiou vyrobcov umelych mliek. Odovodnuju to vitaminami v UM, ale podla mna, ked ma dieta rozmanitu stravu a rodicia dbaju na prisun vitaminov v podobe cerstveho ovocia a zeleniny (u nas musi byt kazdy den), tak ma dieta dost vsetkeho, co jeho telicko potrebuje.

bocjanka
30. júl 2013

@drobec87 ja dávam stále sušené batoľacie a to má 2 a pol roka. Do roka pil jednu značku, od roka to striedam, kupujem čo je v akcii. Cenovo dostupné je mlieko Babylove z DM, navyše aj Bio kvalite. Vždy sa mi podarí natrafiť na akciu alebo výpredaj. Teraz je trojbalenie Nutrilonu v Hypernove za 37 Eur, aspoň tu u nás. Naša doktorka zastáva názor, že do 2 rokov je kravské mlieko pre deti nevhodné.