• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

6. mája 2017 
@ellise :grinning: no... to je taky ich rodinny vyraz, ktory pouzivali u papagaja co maju... ani to neviem poriadne vysvetlit... nieco ako olupuje, otrhava si... no proste fuj :stuck_out_tongue_closed_eyes:
25. jan 2011 o 19:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Jeeej, osipuje sa poznám aj ja :slight_smile: mozno sme s tvojim muzom z jedneho kraja, u nas sa to tak hovori :grinning:
25. jan 2011 o 19:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to

taky dobrá chybka: "výrobek obsahuje jogurtové kultúry" :angry:
25. jan 2011 o 19:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@strana moj je od partizanskeho :wink: ja som to veru nepocula nikde inde, len u neho a moja svokra to pouziva, chlpy sa mi jezia :grinning: :grinning: :grinning:

@neumisa ups... a co tam nesedi? slepnem, alebo stracam zrak? :sweat_smile: :confused: :confused: :confused:
25. jan 2011 o 20:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to

:grinning:
Mamicki s piestan na kocikovanie (Nová)
ahojte mam 4mesacneho synceka a hladam si neaku kamosku s piestan na pisanie alebo na kocikovanie.po porode som stratila vsetky kamaratky a s piestan nikoho nepoznam.chcete sa zoznamit? :D:D:D

25. jan 2011 o 20:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@zuzanocka nevím, jak ve slovenštině, ale v češtině tam tak nějak přebývá čárka nad U :slight_smile:
25. jan 2011 o 21:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@neumisa tak preto sa to aj mne zdalo v poriadku, u nás je kultúry :grinning:
25. jan 2011 o 21:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@neumisa aj ja som na to pozerala...a u nas je to spravne :slight_smile:
26. jan 2011 o 08:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
26. jan 2011 o 08:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica velmi podareny preklep :wink: prave dnes som si precitala v uradnom "lajstre" ze majetok patri cirkvy , peciatka a podpis starostu, toto si ani nezasluzi nazvat sa uradnym pripisom, dokumentom ...
@zuzanocka mne babka ked som bola mala tak hovorila, ze neosipuj sa, naozaj hrozne, tiez som nevedela, co to vlastne nemam robit :stuck_out_tongue_closed_eyes: :sweat_smile:
26. jan 2011 o 11:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ja som počula veľmi podobný variant na "ošipovať sa" a to "oškohlávať sa", významovo by to podľa všetkého malo byť rovnaké.
A v letáčiku, v ktorom škola informovala o tom, ako použili finančné dary rodičov bolo: "nakúpili sme....vydličky..."
Moja svokra je zlatá žena, občas jej však nerozumiem. hodnú chvíľu mi napríklad trvalo, kým som pochopila, že "výdarky" sú vykrajovátka, vykrajovačky na drobné koláčiky. Ale to bude asi tým, že je z Moravy a žije na Záhorí. :slight_smile:
26. jan 2011 o 15:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ale v češtině není ´kultůra ,ale kultura s krátkým u
26. jan 2011 o 15:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
skohli poznam vo vyzname svrbi, teda ked nas nieco "skohli" "osipujeme" sa :wink:
26. jan 2011 o 19:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica aj ja žijem na Záhorí, ale tamto som nikdy nepočula..... :grinning: mne keď suseda ponúkla pocheraj ,tak som sa bála to prijať, že čo mi to dá... :stuck_out_tongue_closed_eyes: :grinning: :grinning:
26. jan 2011 o 19:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
moni, pocheraj bude asi něco jako šutemeň :grinning: :grinning:
26. jan 2011 o 20:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
mam debku - odvodene od debresia :grinning:
26. jan 2011 o 21:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@briketa :grinning:
dneska je plodný den, mateřský plurál ve spojení s hrubkou:

my asi ani lést nebudeme.... :stuck_out_tongue_closed_eyes:

26. jan 2011 o 22:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica íha, výraz "ošipovať sa" poznám (ale doteraz som si myslela, že je to niečo ako "ošívať sa"), ale "oškohlávať sa"?... (napísala som to vôbec správne?)...to ani vysloviť neviem poriadne :stuck_out_tongue_closed_eyes:...
26. jan 2011 o 22:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ellise presne ako hovoríš, je to zákusok, alebo koláč :grinning:
že sutemény, ty vieš po maďarsky? :grinning:
27. jan 2011 o 09:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@briketa no neviem, ci "debka" nie je odvodena od ineho slova... :sweat_smile:
27. jan 2011 o 09:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ivett1
@inkinka to veľmi dobre vystihla aj v súvislostiach, parádne vysvetlenie :slight_smile:
27. jan 2011 o 10:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica ...ďakujem ...naozaj to výborne vysvetlila :grinning:
27. jan 2011 o 10:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@briketa to je odvodené skôr od slova debilita :grinning:
27. jan 2011 o 13:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
niekto chce odýsť .... kolko ludi od nich odýde
27. jan 2011 o 14:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no ale idem "natrieť" Jarka, minule som mu našla v zošite slovo zajačyk :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: skoro ma vystrelo, tak dostal 5 minútovú prednášku, že po mäkkej spoluhláske nikdy nesmie napísať y, a aby sa nenudil, dala som mu rovno vymenovať všetky spoluhlásky a samohlásky :grinning:
27. jan 2011 o 14:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@monkula :grinning: :grinning: zajačyk je úžasný. Jarka zatiaľ ospravedlňuje vek. Pamätám si, že na ZŠ, keď sme boli štvrtáci, jedna spolužiačka napísala mojy rodičia a šykovný v jednom diktáte, dodnes to mám v hlave ako raritu :grinning:. Ona bola vždy veľmi zlá žiačka a čuduj sa svete, chodila na súkromnú VŠ a má ju :wink:
27. jan 2011 o 14:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@blovitc120 tak zatiaľ ho to ospravedlňuje... a včera napísal, že cez 4. hodinu im budú odovzdávať visvečenie...
ja, keď čítam poznámky, čo píše v škole, tak sa o mňa pokúša infarkt :stuck_out_tongue_closed_eyes: :grinning:
27. jan 2011 o 14:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@monkula moj 9-rocny krstny syn dys(orto)grafik ti aj vymenuje vsetky tvrde a makke spoluhlasky, vybrane slova a niekolkokrat mu bolo vysvetlene aj co-to o cudzich slovach, no aj tak vzdy napise "dyktat" :sweat_smile: :frowning2: no co, dufam, ze v buducnosti bude mat permanentne nainstalovanu a aj pouzivat na PC opravu pravopisu... :grinning:
27. jan 2011 o 15:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
http://barbarmax.szm.com/P%EDsanie%20samohl%E1sok%20a%20dvojhl%E1sok.htm
"Po mäkkých spoluhláskach ď, ť, ň, ľ, č, dž, š,ž, c, dz, j v korení domácich
slov a ich odvodenín píšeme mäkké i/í "

ehm, som nevedela, ze aj spoluhlaskami sa da korenit :sweat_smile:
27. jan 2011 o 15:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ikke nevedela si? A vieš, aké je to jedlo potom chutné? :grinning: :grinning: :grinning:
27. jan 2011 o 17:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok