• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

6. mája 2017 
večná dilema niektorých predávajúcich : A /vysačka či B/ visačka ...B/je správne :wink:
14. feb 2011 o 14:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
večná dilema niektorých mamiciek ...nejake, niejake, neake..
14. feb 2011 o 15:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@traktor :grinning: :grinning: :grinning: ešte jedno poznám

úžastný čí úžasný ??? :grinning:
14. feb 2011 o 15:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
auuuuuuuuuuuu: "vytvorila súkromnú skupynku" :astonished:

ad. nejake, niejake, neake: niekedy neviem, ci tym nemyslia "nijake" :grinning:
14. feb 2011 o 17:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
...výcepráce... asi tvrdá makačka :grinning:
14. feb 2011 o 17:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@traktor no toto ked vidim,tiez mam dost..

@ikke niekedy tazko rozlisit,co tym chcel basnik povedat,ci nijaky, nejaky alebo co vlastne...

@ellise :grinning: to co je za slovo??? :confused:
14. feb 2011 o 20:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@elixia to jsou náklady na výrobek navíc např. dodatečná oprava
14. feb 2011 o 21:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ellise aha,ja som si myslela,ze to maju byt dve slova - viac prace.... :grinning:
14. feb 2011 o 21:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
"Výcepráce" bude asi český ekvivalent pre stavbársky terminus technicus "naviacpráce", ako spomína @ellise. Nepoužíva sa len v stavbárstve, ale tam asi najviac, a je v odborných kruhoch dosť bežný.
Akurát, že by to aj po česky asi malo byť "vícepráce", teda s "í", nie?
15. feb 2011 o 09:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica jistě, je to termín, který se používá, jen to ypsilon je tam zvěrstvo....

vícepráce je ok.
15. feb 2011 o 10:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
mne sa ohromne paci, ked teraz kazdu chvilu na TA3 hlasia, ze "Hlava statu sa bude doliecovat a podstupi rehabilitaciu" :sweat_smile: skratene: Hlava sa bude doliecovat. :grinning:
15. feb 2011 o 11:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ikke u některých jedinců je toho veeelmi zapotřebí ... :grinning: :grinning: :grinning: :grinning:
15. feb 2011 o 11:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
"Ahojte baby, nevieťe o nejakej dobrej práci v BA?"

podtitul: ...takej, kde sa netreba pisomne prejavovat. :zipper_mouth:
15. feb 2011 o 12:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ikke myslím, že MK sk. hledá adminy :grinning: :grinning: :grinning:
15. feb 2011 o 13:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte :slight_smile:
toto je fakt nieco !!!!

ja na mojom mieste bi som rychlo zacal stavat icelad vsade kde sa len da a hlavne na vichode lebo stouto vladou co je ludia z normalnej stravi nepreziju a z icelandu budu mat pocit ze jedia aspon meso :grinning: :grinning:
15. feb 2011 o 17:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
4 roki... z detmi uz 2 roki doteras... rodicovsi prispevok tu na sk teras... mala 3 roki... a chald tax credyt.. z detmi doma...6 rokou...

Z jedneho trojriadkoveho prispevku...
16. feb 2011 o 00:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ano ja som si to dala prekopirovať a kopiju som tam pripla spinkov.kedže som ečka vkladala priamo v banke.
- dievča sa hlási na VŠ :confounded: :confounded: :confounded:
16. feb 2011 o 10:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@zuzanocka ale slovencinu zrejme studovat nebude :slight_smile:
16. feb 2011 o 13:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
stačilo kopijou prebodnúť prihlášku, ušetrila by spinku :grinning: :grinning: :stuck_out_tongue_closed_eyes:
16. feb 2011 o 14:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@inkinka :grinning: asi tak... len ktovie, ako by napisala "kopiju" - mozno zas ako kopiu a zas by sme v tom mali zmatok :stuck_out_tongue_closed_eyes:

@elixia SJ nie, ale s ludmi do styku bude prichadzat... snad nie pisomnou formou :unamused:
16. feb 2011 o 20:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@zuzanocka ja tiez poznam par ludi,ktori sa radi prezentuju vysokou skolou a pisomny prejav maju na urovni zakladnej skoly... :unamused:
16. feb 2011 o 20:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@inkinka :grinning: :grinning: :grinning:
Veru, takých Mgr., Ing. a pod. nám tu behajú celé stovky... jazyková gramotnosť vysokoškolákov a absolventov je dosť biedna.... ja dokonca poznám právnika, ktorý bol schopný tvrdiť, že obeť sa "zasebevraždila v lesi".

PS. tento Koník je super, po každom príspevku ma vyzýva Opraviť preklepy...
17. feb 2011 o 10:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica to bol Záhorák, nie? :grinning: podľa skloňovania...
Mamičky sa tu takto hrajú s deťmi, zakryjú si oči a kričia, de sii? a dieťa odpovie, v lesiii :grinning: :grinning:
17. feb 2011 o 11:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@monkula tak to si zaklincovala :grinning: :grinning: :grinning:
my sme sa zo Záhoria presťahovali, ja som bola z tej mluvy na nervy a teraz si mi to pripomenula :grinning:, naša suseda tiež tak kričala na deti a pýtala som sa jej na pôrod, že prečo nechcela epi a ona že "...scela tú bolest precícit..." :grinning:
17. feb 2011 o 15:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@elly111 j to cícící pani..
aj ja som z toho na nervy :stuck_out_tongue_closed_eyes:
17. feb 2011 o 17:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@monkula No jasné ribinko, dobrá trefa! :slight_smile:
Pocity ohľadne záhoráčtiny mám obdobné... mm je roduverný Záhorák, našťastie sa doma vyjadruje spisovne. Ale aj tak sa dosť často oháňam Pravidlami a Krátkym slovníkom, najnovší kameň úrazu bol "kabela". Mňa neskutočne irituje, keď svokra zahlási nám dvom dospelým a svojprávnym: "No tak, deti, som vám nabalila papu do kabele..." , lenže Krátky slovník bohužiaľ uznáva aj slovo kabela ako spisovné :stuck_out_tongue_closed_eyes: , tak som bola obvinená z nenáležitého purizmu :grinning: . (Inak babka je zlatá svokra, fakt nám tú kabelu zakaždým nabalí :wink: .)
17. feb 2011 o 17:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@elly111
@monkula
tak ako je to vlastne spravne po zahoracky: scela tu bolest precicit alebo precicic? :grinning:
17. feb 2011 o 17:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica tak uznaj krátky slovník a teš sa že nabalí :slight_smile:
17. feb 2011 o 17:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ikke tak toto je ťažká otázka na mňa, to bude @monkula iste vedieť :grinning:
17. feb 2011 o 17:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ikke no mňa sa nepýtaj... :grinning:
ale asi precícít je sloveso a cícící je prídavné meno...
:grinning: :grinning: :grinning:
to skloňovanie na Záhorí je srandovné, miestami až iritujúce. .. :stuck_out_tongue_closed_eyes: Najviac ma dorazila asi veta v Lidli: Zeber dvoje Here a ket majú, tak aj troje Vete (Veto) :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :grinning: :grinning:
napríklad detská riekanka: ide vláčik ši ši ši, odvezie nás k Mariši, od Mariši k Etele, cez dva veľké tunele :grinning: :grinning: :grinning:
zo začiatku by sa mi aj slovník zišiel, keď sa mi znáam sťažovala, že nemá ani kšír umytý, no fuha, dalo mi práce to rozlúštiť.. A manžel minule prišie ls hádankou, čo je to podvoje? :grinning: :grinning:
17. feb 2011 o 17:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok