Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

nanulik
3. mar 2011

trochu prispejem do diskusie ohľadom tej gramatiky. Tiež občas robím preklepy ale to iba ked prehádžem písmenka. Ale čo sa týka gramatiky tak si dávam pozor. Učí sa to na základnej škole, takže tie základy by asi mal ovládať takmer každý. Ja osobne som vychodila základnú školu v čechách a strednú na slovensku a nemala som problémy s gramatikou ani na jednej škole. A ked si náhodou neviem rady s nejakým slovom tak to robím tak že napíšem obe verzie. aj s i/y. je to síce ako pre blbých ale radšej takto ako by som sa mala zahanbiť.
btw moj muž je na gramatiku totálne ľavý ale ked niekam niečo píše vždy ma zavolá aby som to skontrolovala. ale zase mu ide matika a dejepis
a ako tak pozerám tak aj tu sa dá opraviť gramatika

syslica
3. mar 2011

Nuž, žienky, ja som profesionálne deformovaná dlhoročná jazyková redaktorka, do tejto diskusie nakúkam pravidelne, veľa som sa tu dozvedela hlavne o regionálnych zvláštnostiach slovenčiny. Nemám pocit, že by komentáre prispievajúcich boli zraňujúce, napríklad @ikke je veľmi jemná a viackrát aj v diskusiách "diskrétne" upozorňuje na priam donebavolajúcu ignoranciu slovenčiny. Keby si tu niekto uzurpoval právo robiť koníkovskú jazykovú políciu, isto by sme sliedili po fórach ako kopovi a každý jeden prehrešok nemilosrdne pranierovali (aj s uvedením nicku a presnej lokalizácie). To však ozaj nikto nechce...
Ako všetkých tu, aj mňa trápi, že Slováci - reprezentatívna vzorka na MK - akoby mali svoju rodnú reč "na háku", vydieť a vysačka sú ozaj pomaly vybrané slová... lenže keď po slovensky nevedia rodičia, nebudú vedieť ani deti... a kam sa dostaneme? Nedá sa argumentovať tým, že veď do školy už nechodím, slovenčinu nepotrebujem, alebo na materskej sa mi scvrkol mozog o 6 % (údajne je to tak) a prišla som o všetky jazykové znalosti... jednoducho raz viem - a potom až do smrti - alebo neviem.
No, to bol preslov k národu ako od Ľudovíta Štúra 🙂

Na záver a odľahčenie témy: aj mňa neskutočne irituje infantilita niektorých ľudí, schválne neuvediem príklady z Koníka, ale posúďte sami: čo ak babka povie dvom dospelým ľuďom, takmer 40-nikom "deti nabalila som vám papu do kabele"? a dedo poúča vnuka školáka "musíš veľa papinkať, aby ti narástli svalky"? ... a vzápätí všetci prevracajú oči, keď syslíci už od dvoch rokov používajú na označenie istého orgánu slovo "penis" (a nie cikulka, cikúšik, pipík, pinďúr a pod.) Kto je tu potom nenormálny? (sorry, rečnícka otázka 🙂 )

nanulik
3. mar 2011

ked píšete o tej infantilite tak mi napadlo že moja česká babka (85) hovorí svojmu synovi (55) "Pavlíčku" 😀

syslica
3. mar 2011

Schválne, choďte sa pozrieť, ako sa riešia sociologicko-psychologicko-jazykové problémy v téme Rodičovský príspevok 2011 - nová - tam sa to tiež nejako zvrhlo, až sa nestačím čudovať...

ellise
3. mar 2011

Každý národ je hrdý na svoji kulturu, jazyk, hudbu, literaturu, jenom češi a dovolím si říct i slováci se za jazyk stydíme a neustále ho przníme, a pak se oháníme tím že to není oficiálně. V zahraniči chodí čechoslováci ( omlouvám se za spojování dvou národů) do slovenských a českých škol, .......v Americe jsou české a slovenské spolky, kdejaký rumun z banátu mluví česky nebo slovensky lépe než my. Místo toho aby jsme se styděli a snažili se naučit jazyk tak se ohánímě nějakou pseudosvobodou ve vyjadřování. Učíme se jazyky a neumíme ten vlastní, ......slavíme svátek sv.Patricka a poslední česká kniha, kterou jsme četli byla Malý Bobeš,....... z porodnice chodíme domenka ( to ani skloňovat neumím) a pak se divíme že naše děti píši na FB ... "moc moc lovískuji svého bloučínka"

matac
3. mar 2011

Nechcela som rozpisovať prečo som sem napísala ten prvý príspevok, no po tej reakcii som sa rozhodla napísať dva príbehy. Prvý som už písala 2.príklad Sima veselé dievčatko nastúpilo do ZŠ v celku úspešne ukončila 1stupeň 2 už nebol moc úspešný 3 strašný. Naštastie pani učiteľka odišla na MD, prišla nová PANI UČITEĽKA o mesiac si dohodla stretnutie s mamou. Prvá veta ktorá bola Môžem sa spýtať intim. otázku ? nechápala ale odpovedala áno. Aký ste mala pôrod. Sesternica jej porozprávala čo sa stalo a ako pôrod prebiehal. Pani učiteľka mala správne tušenie. Už neviem pomenovať to správne slovo ktoré ona použila. Dala jej kontakt na pani, ktorá sa zaoberá neurologickým ,psychickým a iným ochorením a poruchami. Potvrdila jej že ma zablokovane logické centrum. Doporučila jej aby sa viac zamerala na jazyky a hudbu. Dnes je Sima veľmi šikovná a úspešná slečna . Vždy pri každom úspech si spomenie na ÚŽASNU´PANI UČITEĽKU ktorá im veľmi pomohla. Sesternica študovala FMFIUK taže nemyslím si že je malo vzdelaná a inteligentaná alebo malo rozhľadená či sčitaná. Naopak stále obviňovala samu seba ako je to možne že jej nevie pomôcť. Mala obrovské ŠŤASTIE že prišla p.u. ktorá sa venovala aj iným veciam . 3. Príklad V kurze nás bolo 15, už dospelých žien. Jedna mladá pani bola neustále terčom posmeškov. Ako mohla dokončiť VŠ je nemožná a iné hlúpe naražky. V deň skúšok mala neuveritelý strach . Niektoré sme ju povzbudzovali iné sa smiali. Po ukončení sme mali posedenie , rozoberali sa rôzne veci. Samozrejme pôrod a deti sú obľúbené témy. Až potom začala rozprávať svoj príbeh. Ani jedna z nás nemala úsmev na tvary, naopak tie staršie sa nedokázali udržať slzam. Počas tehu ju opustil manžel ,po pôrode Laktačná psychóza, doživotná nálepka vo svojom okolí. Dodnes sa lieči , dcéru jej samej ani nenechali ,vždy len s dozorom. (chcela ju vyhodiť z okna). Ja som sem ten príspevok napísala , aby ste niektoré pochopili aj iných , možno nie svojim zavinením nevedia úžasne štylizáciu viet , pravopis............iba sa snažia komunikovať ,možno potrebujú naozaj pomoc. No nebudem nikoho súdiť ak dotyčného nepoznám.

matac
3. mar 2011

@warholette Chceš povedať že rodičia bez vzdelania nedokážu vychovať inteligentných ,vzdelaných a úspešných právnikov, lekárov, profesorov, vedcov ........ No to je mi novinka. Môj manžel veľa krát hovorí VŠ sa študuje ,ale vrodená Intel .nie. Včera ten príspevok letmo kukol. Jeho komentár „ to by som musel vyhodiť aj asistentku aj učtovničku „ a každý deň píšu dôležite dokum. a i ne. A babka(učiteľka MŠ) vždy hovorí je jednoduché povedať na dieťa jej ale je neposlušné, nezvladnutelné a dať mu nálepku neposlušník ! ale nájsť si cestu ako mu pomôže a posunie ho dopredu to už jednoduché nie je. Preto si ju veľmi vážim že nerobí takéto chyby a tiež rada pomôže a nesúdi z akej rodiny je dieťa , (či je rodič dr.mgr. phrd). Pomôže vždy! Ja ak by som bola taká super v slov. jazyku ako podaktoré, urobila by som to tak „napíšem správne slovo k tomu nesprávnemu. Ale nie takým štýlom skopírujem nalúskam5 😀 a dám dodatok haha tak to ma pobavila......... o tom som písala podľa mňa toto pomoc ni je. Neviem asi som naozaj nevzdelaná, nečítam a nemám rozhľad. Myslím si, že vačšina ste tu pani učiteľky slov.tak preto to pohoršenie. A o národe , v celom svete sú vzdelaný, stred , nevzdelaný tak prečo riešiť iba slov. národ. V USA je toľko negramotných ,ale to je už na inú tému. 😉

warholette
4. mar 2011

@matac prepac, ale nic som nehovorila o stylistike ci vysokoskolskom vzdelani. pokial viem, gramatika, pravopis, vybrane slova a podobne sa ucia uz na zakladnej skole 😉 takze nevidim dovod, aby dospela zena alebo muz tieto zakladne znalosti neovladala, kedze zakladne vzdelanie je povinne.

monkula
4. mar 2011

@matac už ma nebaví sa stále obhajovať, predstav si, ja pani učiteľka nie som a nemám ani VŠ.. Moja mama je vyučená, a otec tiež.. Ale nikdy som ich nevidela napísať gramatickú chybu, a to môj otec chodil do maďarskej školy. A mamu mám Moraváčku. A vieš prečo? Pretože rozmýšľajú, čo napíšu.... Popríapde sa opýtali, mama sa vybrané slová učila s nami, keďže v češtine sú úplne iné, učila sa slovenskému jazku s nami.
Vieš koľkokrát som našla gramatickú chybu v príspevku, ktorý sa týkal napríklad úmrtua dieťaťa? To sme vôbec nekomentovali... Predsa nebudem opravovať mamičku, ktorá prišla o dieťa, takže z nás prestaň prosím Ťa robiť bezcitné zvieratá...

blovitc120
4. mar 2011

@monkula kašli na to, tu stále niekto potrebuje na niečo poukazovať. Nechápem ľudí, čo chodia rýpať do tém a snažia sa diskutujúcich presviedčať o svojej pravde. A znova zdôrazňujem, že nejde o vzdelanosť pri pravopise, ale o niečo iné. Moja stará mama vychodila 6 či 7 tried ľudovej školy, celé detstvo pracovala pri kravách a potom v cukrovare ako skladníčka a chyby nerobila takmer žiadne (akurát niekedy písala takou akoby staroslovenčinou, ale tak ich to učili), pretože ako monkula hovorí, rozmýšľala, čo píše, práve naopak, zdôrazňovala nám "čo sa v mladosti naučíš..."

monkula
4. mar 2011

@blovitc120 ale presne.. moja babka bola pomaďarčená, a po slovensky vie, síce sa jej to pletie, ale komu by sa neplietlo v 85-ich rokoch, ale aj keď sa učila písať po maďarsky, mame recepty musela písať po slovensky a akurát minule som sa v nich hraba,a nikde som nenašla žiadnu chybu..
A ešte som mata vôbec nepochopila, čo si tými príbehmi chcela povedať.. 😕

saxana123
4. mar 2011

@monkula tiež tak, tie príbehy mi tam nejak nezapadajú do kontextu 🙂

matac
4. mar 2011

kto chcel pochopil to po svojom , kto chce kludne sa moze zabavat na inych . mozno som to ego urazila ja niekomu inemu. je to nezmyslel to teraz uz viem aj ja ,aby som niekomu chcela pomoct a podporit ho. su rozne osudi ludi , ze nevie gramatiku a pravopis mozu byt nasledky aj inych pricin . kludne sa bavte dalej. je mi jedno . uz sem radsej chodit nebudem,iba ma to rozculuje. dokonalost sam!

matac
4. mar 2011

U detí s ľahkou mozgovou dysfunkciou ovplyvňujú písanie diktátov ešte aj poruchy pozornosti, pamäti, myslenia, impulzívnosť, hyperaktivita a podobne.
Vzhľadom na obrovské množstvo bariér, ktoré musia deti so špecifickými poruchami učenia prekonávať, je písanie diktátov klasickým spôsobom nevhodnou formou zisťovania ich vedomostí. Nebudem uz dalej hladat , chcela som najst to spravne pomenovanie na urcity blok v mozgu pri tazkom,dlhom porode.aj to su priciny pre ktore niekto nedokaze sustredene pisat bez chyb.Tak mozete byt stastne ked taky problem nemate vy ani vas znamy , a smiat, zabavat sa na niekom koho nepoznam a neviem co si ten clovek musel prejst

monkula
4. mar 2011

@matac vieš čo? Choď už niekam....
Si ako pokazený gramofón... Skús si poriadne prečítať, čo sme Ti napísali..
Táto téma ľudí aspoň čo-to naučí, nie každý sedí pred TV večer o ôsmej s vreckovkou v ruke a plačen nakd krásnym príbehom Šeherezády..

matac
4. mar 2011

ze by bol niekto podrazedny 😀 . Seherezadu nesledujem 😒
@monkula

monkula
4. mar 2011

@matac ja nie som podráždená, len nemám rada, keď sa so mnou niekto rozpráva ako s idiotom, a nevypočuje si názor druhého, len tlačí do hlavy ten svoj....
A prečo si vzťahovačná? ja som to o tej šeherezáde myslela v globále, nie na Teba

matac
4. mar 2011

@monkula 😀 😀 😀

matac
4. mar 2011

@warholette inteligentny a vzdelany rodic vychovava inteligentne a vzdelane dieta

monkula
4. mar 2011

@matac k čomu boli 😀 😀 😀

warholette
4. mar 2011

@matac kopirujes z internetu citaty? tak budem aj ja!
Výskumníci z University of Leicester zistili, že pre úroveň dosiahnutého vzdelania detí je veľmi dôležité úsilie rodičov, dokonca hrá dôležitejšiu úlohu ako škola, ale aj ako úsilie dieťaťa samotného. Výsledky tiež ukázali, že sociálno-ekonomické zázemie rodiny nielenže ovplyvňuje úroveň dosiahnutého vzdelania dieťaťa, ale aj jeho školské úsilie.
Výskumník profesor De Fraja, ktorý vedie katedru ekonómie na Univerzite v Leicestri podľa serveru Science Daily, povedal: „Rodičia z pre deti výhodnejšieho prostredia vynakladajú viac úsilia na to, aby ich deti boli vzdelané, a to v konečnom dôsledku pozitívne ovplyvňuje skutočnú úroveň dosiahnutého vzdelania ich detí. Z rovnakého dôvodu tiež títo rodičia nepriamo zvyšujú školské úsilie detí, ktoré zase zvyšuje školský výkon žiakov.“
zo stranky http://najmama.aktuality.sk/clanok/225723/chcet...
Analýzy u nás, ale napr. aj v Českej republike, ukázali, že najtesnejšia väzba je medzi vzdelaním detí a vzdelaním rodičov, t.j. čím vyššie je vzdelanie rodičov, tým sa dá predpokladať aj vyššie vzdelanie ich detí.
zo stranky http://referaty.atlas.sk/slovencina-a-cestina/u...
takze ano, vzdelany rodic rovna sa vzdelane dieta.

blovitc120
4. mar 2011

Ja neviem, ale u nás v triede ešte ne ZŠ 98% detí pravopis vedelo, takmer všetci moji spolužiaci, akurát dnes sa nejako každý oháňa kadejakými dys... neviem čím. Skôr mi to pripadá, že v mnohých prípadoch ide o pohodlnosť. Môj synovec je akurát deviatak, keď počúvam príbehy z ich triedy... podľa decák je slovenčina totálna debilina, najblbší predmet a načo sa to budú učiť. On je najlepší žiak v triede a na vysvedčení mal dve dvojky. Asi 10 spolužiakov má štvorky od hora po spodok, traja prepadajú. Zvyšok sú priemerní žiaci. Keď sa ho opýtam, ako je možné, že majú tie decká také strašné známky, či to ich rodičom nevadí, tak mi odpovie, že nie, vraj im povedia, keď si sprostý, tak sa neuč. Tak rozmýšľam, aká bude ďalšia generácia. Naozaj mi príde nepochopiteľné, ako to niekomu môže byť jedno. Ako môže byť ľahostajný k tomu, čo napíše. Jednoducho nechápem.

milad
4. mar 2011

@zade Tiež patrím k tej skupine, ktorej sa hovorí"učitelia"- neviem,či je to dobre, či zle. *Občas mám problém priznať sa s tým, čo robím, aké je moje zamestnanie. Ľudia sa potom k vám začnú akosi inak správať. Napriek tomu mám svoju prácu rada. K pravopisu na internete len toľko: každý sa nejak prezentuje. Malo by byť v jeho vlastnom záujme, ako to urobí a aké svetlo na seba"vrhne". Tiež prevrátim oči, keď vidím "(vysačka, nevydno, ...)" Vtedy si poviem: To určite nie sú tí, ktorých som učila... Ovládanie spisovného jazyka by malo byť samozrejmé. Čo nás však čaká pri amerikanizovaní nášho školstva, nevedno....

mateson
4. mar 2011

lovískuji bloučínka? Dá se to chápat jako miluji brouka? Normálně hlavolam 😅

monkula
4. mar 2011

@blovitc120 Vieš kam spejeme? Videla si film Absurdistan? Tak tam.... 😝

ikke
4. mar 2011
syslica
4. mar 2011

Prečítala som si Matine príspevky, neboli tak celkom od témy, lenže pochybujem, že všetci tí jazykoví ignoranti tu na MK sú potvrdení dyslektici či deti s popôrodným blokom... je to skôr preto, že slovenčinu majú "na háku" oni a možno aj ich rodičia. Čosi pravdy bude isto aj na vzdelaný rodič = vzdelané dieťa, ale nie je to pravidlo, ako aj samy píšete. Aj ja poznám človeka, ktorý vyšiel z absolútne úbohých pomerov a dnes prednáša a publikuje, vlastne sa tým živí. Základ dobrého spisovného jazyka dostanú všetci rovnaký na škole, niektorí ho potom ďalej kultivujú a niektorí nechajú zakrnieť, čo je škoda. A absolútne súhlasím s tým, že čo už raz je napísané, je vizitkou svojho tvorcu, tak by sa mal každý snažiť, aby tá vizitka bola čo najlepšia. Howgh! Koníkovský mentor dohovoril 😀 .
P.S. Aj ja som si na vás spomenula, keď som dnes kupovala Veto 😉 .@monkula

traktor
4. mar 2011

baby ...tema ma nazov -
Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko ..tak uz nerieste ine... 😉

inkinka
4. mar 2011

@traktor stále sa tu rieši pravopis, či? 😉 😕

traktor
4. mar 2011

@inkinka ...ja len nechcem, aby sa tu zas strhla hadka a tema sa docasne uzavrie....ako to bolo uz pri inych temach.. 😉