Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

elixia
7. mar 2011

No ja neviem..vela ludi sa vyhovara,ze pise v rychlosti, a preto robi chyby..podla mna,ked niekto ovlada vybrane slova a zaklady gramatiky typu pekny-pekni a pod.,tak chybu neurobi ani v rychlosti...v rychlosti sa stane,ze sa pomenia pismenka, no ja si neviem predstavit,akou rychlostou by som musela pisat,aby som napisala ribicki 😀

@syslica ja som to tiez tak pochopila,preto som jej ani neodpisovala 😉 A pravdu povediac, to co pisala, mi pripadalo trochu odveci, teda pokial ide o tuto temu samozrejme 🙂

mrkvakatka
8. mar 2011

A jeden dotaz pre ľudí ktorí upozorňujú na chyby : Diaktritické znamienka Vám nič nehovoria????? Niektoré si tu chybu všimnú hneď a ihneď aj vypisujú a to nielen tu ale aj inde na webe, ale keď už nejaký mudrc upozorňuje na chyby, tak je trošku trápne keď nevie napísať slovo tak ako sa má aj s dľžnami a mäkčenmi. Niektoí ľudia by si mali dva krát rozmyslieť čo napíšu pretože v konečnom dôsledku strápňujú sami seba.

suezana
8. mar 2011

@mrkvakatka veď aj ty máš v príspevku kopu chýb, tak...? 😕

blovitc120
8. mar 2011

@mrkvakatka správne sa povie otázka alebo dopyt; dotaz je čechizmus, hoci sa na Slovensku veľmi často a s obľubou používa (hoď si to do slex.sk). Mnohé prispievateľky majú anglické, francúzske a podobné klávesnice, tam sa s diakritikou veľmi ťažko píše, prípadne ja osobne keď sa pripájam z mobilu, tiež to s diakritikou nie je jednoduché. V mnohých prípadoch ani maily s diakritikou po odoslaní nevyzerajú čitateľne, ak máš iné kódovanie ako príjemca, ale predpokladám, že to vieš. Myslím si, že už len rýpeš, väčšinou každý, kto opraví, vie, kde sa ten dĺžeň a mäkčeň píše. Isto je prijateľnejšie napísať visacka ako vysačka, prípadne mojmu muzovi a nie môjmu mužovy, z textu jasne vyplýva, v ktorom prípade dotyčný/á neovláda pravopis.

mrkvakatka
8. mar 2011

@suezana no veď práve ja som písala, že tiež mám chyby ale upozorňujú ma také žienky, ktoré ich tiež robia...paradox, že ?!

suezana
8. mar 2011

@mrkvakatka ja som len raz upozornila kamaráta, že dal do inzerátu " predám deckú stoličku" 🤐 aj to som pol hodinu rozmýšľala, či mu to napísať a či sa neurazí 😅 no a keď som potom videla ostatné inzeráty.... 🤐 🤐 🤐 🤐 tak som pochopila, že je to zbytočné.... 😒

suezana
8. mar 2011

@blovitc120 vidíš, to mi nenapadlo, že niekto môže písať aj z mobilu...jasné...

mrkvakatka
8. mar 2011

@blovitc120 toto je diskusia a ja si v diskusii poviem slovo aké ja chcem aj keby malo byť a slovenskohebrejčine, pokiaľ píšem dokument ktorý sa týka úradov, alebo učím deti alebo posielam maily..... vtedy si dávam pozor na pravopis a píšem tak ako sa má!!! , ale v takýchto diskusiách ho mám srdečne na háku, určite nerýpem ale keď chce niekto niekoho upozorniť nech to urobí do IP, ale to tu neurobí nikto lebo každý tu chce byť za toho "múdreho" a vycapí to verejne a dúfa, že ho tu budú asi všetci zato obdivovať.

mrkvakatka
8. mar 2011

@suezana 🙂

elixia
8. mar 2011

@mrkvakatka no ja si davam pozor na pravopis vzdy... 😀 Teda ani nemusim velmi,kedze ho ovladam 😀 Tiez som z tych,ktori pisu bez diakritiky..zijem v UK a nemam slov.klavesnicu..to len na vysvetlenie, inak suhlasim s @blovitc120 🙂

V tejto teme sa sice na chyby upozornuje,ale nikdy to nebolo aj popisom,kto to napisal...iba sa uvadzali 'zaujimavosti' nasho rodneho jazyka,ktore sme nasli v diskusiach... 😉

blovitc120
8. mar 2011

@mrkvakatka typický príklad, ako niekomu dochádzajú argumenty, používa veľa výkričníkov, otáznikov a podobných interpunkčných znamienok. Rovnako slovné spojenia "ja si v diskusii poviem slovo, aké ja chcem a mám to na háku v takýchto diskusiách" svedčí o tom, že u teba je hlavné slovo JA. Nikto tu nič nevycapuje verejne, nespomínajú sa konkrétne nicky a keď ťa diskusia uráža, jednoducho do nej neprispievaj 😉. Vidím, že si nepochopila, čo som chcela povedať s tými mailami, ale nevadí.

mrkvakatka
8. mar 2011

Chyby sa robia a aj nerobia a toto je téma ktorá sa bude dlho, vždy a všade rozoberať, a dokola a donekonečna.... a ja tu zbytočne sedím a toľko krásnych a podstatnejších vecí mi uniká, v živote sú aj dôležitejšie veci ako pravopis, takže sa tu majte 🙂 a riešte y/i dalej 🙂 dovidenia 🙂 a baby vonku je krásne, idem žiť!

inkinka
8. mar 2011

@mrkvakatka máš pravopis na háku? Ty ho nemáš v krvi, nemáš ho zautomatizovaný. Ja mám na háku také príspevky, v ktorých sa to len tak hemží chybami, jednoducho po prvej vete s piatimi hrúbkami to vzdám 😔

mrkvakatka
8. mar 2011

@blovitc120 no vidím že ty asi vela času tráviš za PC 🙂 Kašli na to a užívaj si život 🙂

mrkvakatka
8. mar 2011

@inkinka ja nepovažujem pravopis za najdôležitejší v živote pretože ten sa dá kedykoľvek naučiť 🙂

blovitc120
8. mar 2011

@mrkvakatka neviem, ako si prišla na to, že pri PC trávim veľa času, ja som sa pravopis naučila na základnej škole a nikdy som ho nemala na háku 😉. A súdiac podľa písomného prejavu veľkého množstva ľudí neplatí to, čo tvrdíš, t.j. že sa dá kedykoľvek naučiť.

inkinka
8. mar 2011

@mrkvakatka no veď nie je najdôležitejší, to je pravda, ale je to vyjadrením úcty ku svojej materinskej reči. A je mi smutno, keď vidím, koľko ľudí to má na háku 😔

mrkvakatka
8. mar 2011

@blovitc120 ale dá sa kedykoľvek naučiť, to ale záleží či človek chce alebo nechce /okrem dislektikov/ , pretože pravopis sa vyučuje, s pravopisom sme sa nenarodili 🙂

blovitc120
8. mar 2011

@mrkvakatka ak to majú všetci, ktorí to nevedia na háku, ako si povedala, že máš ty, asi to nie je možné hocikedy. Mne osobne to tiež pripadá ako neúcta k materinskej reči. Kedysi si ľudia viac vážili svoju reč.
Mimochodom nepísala si už pred viac než polhodinou, že ideš von? Ja ťa neposielam preč, len asi ťa nakoniec táto téma zaujíma viac, ako si ochotná priznať a možno ten pravopis nebudeš mať až tak na háku 😉.
Napríklad ja som teraz s dcérou vonku a kvoli tebe píšem na mobile s diakritikou, aby si to vedela prečítať a je to drina. Kvoli sa píše s obráteným háčikom nad o, viem o tom, ale neviem to v mobile nájsť 😉

mrkvakatka
8. mar 2011

@blovitc120 Keby si tak ľudia vážili viac druhých ľudí možno by to bolo lepšie a nemusíš kvôli mne písať s diakritikou ja som dosť inteligentá no to aby som to prečítala aj bez nej a aj na to aby si ma s tým neurazila, tak vidíš dobre som si tipla že tráviš čas na PC keď ani vonku s dcérou na nevzdávaš netu 🙂 A už naozaj idem ale ja bez internetu v mobile 🙂

elixia
8. mar 2011

😀 😀 zase dalsia,ktoru to tu uraza a ma aj lepsie veci na praci (pripadne si nezela byt kontaktovana) a stale tu vysedava..cim to asi bude? 😀 😀 😀

ikke
8. mar 2011

dnes na TA3: chleba celozrnny 🙄

@mrkvakatka co sa diakritiky tyka, nie kazdy ma k dispozicii slovensku klavesnicu. ale zaklady (naozaj zaklady, za ktore povazujem aj rozoznavanie vyznamu slov "my" a "mi") spisovneho jazyka dostal kazdy.

erikasadek
8. mar 2011

@elixia ja som jedna s tych co pise rychlo a blbo!! 😀 😀

ale ribicki to sa mi este nepodarilo;; 😀 😀 😀

zase jedna mudra/// 😀 sa nam tu prisla vsupnut a rypat..
@ikke 😉 plny suhlas..
ja dam dotycnej moju klavesnicu ktora sama o sebe blbne, a este je francuzka a uvidime ako vycari makcene, a dlzne a ine slovenske.... pismenka.. 😠

blovitch , mas pravdu mobil je uz uplny zabijak.. co sa pisanie spravne tyka; 😉

blovitc120
8. mar 2011

@erikasadek ale o tebe my vieme, u teba sú to nie chyby, ale preklepy a sama sa vieš na tom zabaviť 😀. Ale niektorí nedotkliví jedinci nie, majú rodnú reč na háku, ale rýpu do ostatných... A ešte ich veľmi zaujíma, koľko času majú ostatní na PC a internet, hoci píšem vonku, keď sa moje dieťa hrá s inými deťmi, psom a mačkou a je pri ňom aj moja mama 😉.

@elixia 😀

mrkvakatka
8. mar 2011

dievčatá, ale ja som nemyslela s tou diaktritikou ľudí, ktorí majú cidzie klávesnice, to áno to chápem že sa to nedá a ak sa to tu niekoho dotklo tak pardon, ja neviem kto tu používa slovenskú klávesnicu a kto nie, takže to tu nemusíte hneď brať osobne, ale mne už sa stalo že ma upozornil na pravopis človek, ktorý má slovenskú klávesnicu a to viem lebo som si to s ním vydiskutovala v pošte ale ako vidím tak si tu človek ani nemôže povedať svoj názor pretože mám taký pocit že veľa ľudí súdi iných podľa seba

blovitc120
8. mar 2011

@mrkvakatka ale však ty súdiš ľudí, vieš dokonca lepšie ako ja, koľko času trávim na internete, tak o čom to vlastne píšeš? Povieš o sebe, že máš pravopis na háku, lebo sú aj dôležitejšie veci a podľa toho súdiš, že to tak majú mať aj ostatní? Súdiš druhých a sama sa urážaš a cítiš nepochopená.

mrkvakatka
8. mar 2011

@blovitc120 no s tým PC bola len rakcia na toto :typický príklad, ako niekomu dochádzajú argumenty, používa veľa výkričníkov, otáznikov a podobných interpunkčných znamienok. Rovnako slovné spojenia "ja si v diskusii poviem slovo, aké ja chcem a mám to na háku v takýchto diskusiách" svedčí o tom, že u teba je hlavné slovo JA...
Takže teraz povedz kto koho súdi, ja som si len pvedala svoj názor a ty tu na mňa hned robíš akýsi psychologický posudok, a áno pre mňa sú dôležitejšie veci ako pravopis a videla si tu niekde, že by som tu tento svoj názor konkrétne niekomu vnucovala? zaujímavé

ellise
8. mar 2011

holky klid, tahle diskuse je pro všechny, které nemají pravopis na háku, většinou se tady scházejí lidé se stejným názorem, nikoho nejmenujeme, dokonce ani témy ne ( až na pár vyjímek) nikomu se nevysmíváme, nekamenujeme. Pro nás je to i prevence, jakých chyb se nedopuštět a když nevíme tak si navzájem poradíme. Já taky neřeším interpunkci, nepřemýšlím nad čárkami, ale nevědět kdy se píše "my" a "mi" je hrozné. Pro mně osobně stejně jako nevědět malou násobilku.
Pro každého je důležité něco, pro někoho vědět jaké boty se nosí, pro někoho co kdo dělá, jak to dělá a s kým to dělá a podle toho si vybírá diskuzi. Pro mně je důležité nestratit kontakt se slovenčinou, udržovat se v pohotovosti, poradit se když nevím a podporovat čistotu jazyka. A proto chodím jsem.

suezana
9. mar 2011

@ellise súhlas

didiana333
14. mar 2011

Toto dnes uverejnili v NČ na nete :
Titulka článku...
Podľa bookmakerov zvíťazia na MS Rusi, Slováci budú piati 😀 😀 😀 no strašnééééé,ved to i sa tam ani nehodíííííí.... 😝