• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

18. júna 2016 
Tak teraz z iného súdka, nie práve vybrané slovo, ale parádny novotvar:
... keď počúvam ako vám spia deti som s toho zdepresovaný .. :slight_smile: autor myslel zrejme deprimovaný od slova depresia, hoci aj do preša (spis. lisu) mohol padnúť a vyjsť z(de)pres(š)ovaný :wink:
Ak neviem používať cudzie slová radšej ich nepoužívam, lebo potom sa stávajú takéto kiksy.
2. jún 2011 o 14:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
A ešte čosi z diskusie o časopise Dinosaury od chlapíka, ktorý sa zaregistroval dnes:

JAAAAAJ ...........VY CO TU ZHÁNATE 1.CISLO, JA HO UZ MÁM DOMA POSTAVENÉHO CELEHO .......PS: MALI STE LEPSIE HLADAT PO NOVYNOVÝCH STÁNKOCH HAHAHA

Dosť ma jeho príspevok nasrdil, tuším mu idem čosi milé odpísať... :angry:
2. jún 2011 o 14:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica však noviny jsou od slova nový....(nové informace)..to jsi nevěděla? :grinning:
2. jún 2011 o 14:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@berenika39 Pánabeka, ďalšia nelogickosť @ikke do zbierky - ale aj tak som mu odpísala :stuck_out_tongue_closed_eyes: .
2. jún 2011 o 14:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@syslica ve výsledku jsme úplně mimo - ony ty jazyky jsou vlastně tak jednoduché a my to nechápeme :grinning:
2. jún 2011 o 14:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@berenika39 Veru, však už aj Kollár (nie Boris, ale Ján :wink: blahej pamäti vravieval: Píš ako počuješ, mnohokrát je to tak "ľudovo" jednoduchšie a logickejšie. Ale na čo potom máme kodifikované pravidlá? Aby sa tu nejaké ex-učky a ex-jazykové korektorky ako aj vytešovali? :grinning:
2. jún 2011 o 14:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Ako "ja" vytešovali - aj ex-učka a korektorka sa môže pomýliť, keď sa prsty na klávesnici šmyknú :slight_smile: .
2. jún 2011 o 14:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica já tedy z toho radost nemám, na druhou stranu z psaného projevu se dá z části poznat, s kým máš tu čest - mluvím i o formě i obsahu. neřeším překlepy, těch každý vyrobí neúrekom (?) :grinning:
2. jún 2011 o 15:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
@berenika39 Mňa to tiež neteší, použila som nie celkom vhodné slovo ... čo sa týka výpovednej hodnoty textu o jeho tvorcovi, úplne s tebou súhlasím ... a tuším sa aj na teba lepí čosi z našej írečitej slovenčiny :slight_smile: , vplyvom MK.
Ja mám tiež češtinu veľmi rada, niekedy má presnejšie výrazivo a lepšie dokáže vystihnúť niektoré situácie či nálady ako slovenčina. Je to zjavné najmä pri porovnávaní cudzojazyčného originálu a jeho slovenského a českého prekladu.
2. jún 2011 o 19:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica slovenština je mi blízká (nebo blýská? :grinning: ) díky věku, do dvaceti let jsem ji slyšela denně v telce, no tak toho zneužívám :grinning: :grinning: - pro MK překládám ze slovenštiny do češtiny (všelijaké upoutávky, reklamakce, nějaká moudra pro programátory, oznámení pro uživatele atd. :grinning: . není nad to, když člověka práce baví... :grinning:
a když si tu čtu, slovenské i české příspěvky pro mě jedno jsou :slight_smile: :slight_smile:
2. jún 2011 o 20:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
:stuck_out_tongue_closed_eyes: stačí málo a vy dno úspech :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Tak já už vážně nevím....
2. jún 2011 o 23:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Boli ste už niekedy v Egipte? Ja sa niekedy ozaj nestačím čudovať, čo všetko sa v názvoch diskusných tém objaví...
6. jún 2011 o 12:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica h,ch,k,r d t n...tvrdé souhlásky, vidíš tam někde G???? ne. tak je to dobře. prostě Egipt.
6. jún 2011 o 12:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@berenika39 :wink: A ešte sa nestačím čudovať tvojim logickým vysvetleniam, super, i tak sa dá nahliadať na jazykový pseudoproblém :grinning: :grinning:
6. jún 2011 o 12:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica děkuji, se snažím pochopit, co k tomu autory vede....přece nad tím musí přemýšlet, než něco napíší, neeeee?????
6. jún 2011 o 12:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@berenika39 Keďže my dve tu teraz hráme hru na dobrého a zlého policajta, dovolím si nesúhlasiť :wink: :keby totiž autori takýchto slovných zvratkov aspoň sekundu rozmýšľali, kým niečo napíšu (alebo hoci rozmýšľali potom a následne použili funkciu Oprav preklepy), mohli by existenciu do očí bijúcich patvarov značne eliminovať, :stuck_out_tongue_closed_eyes:
6. jún 2011 o 12:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica podla toho, co napisala v otazke samotnej, je to vyznavacka sturovho "pis ako pocujes" :sweat_smile:

inak rozmyslam uz hodnu chvilu, ci je v slovencine nejake original slovenske slovo (teda nie cudzie), kde po G nasleduje I alebo Y ... ? :confused:
6. jún 2011 o 12:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica to nebylo vážně, to byla ironie...tak se nezlob :slight_smile: :wink:
6. jún 2011 o 12:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
hahaha...baby vy ste tu také svetové.... :grinning: :grinning: :grinning: ako krásne sa dá písať o slovenčine a najlepšie na tom je,že s češkou.... :wink:
Inak,to "píš jak očuješ" myslím uzákonil Bernolák,či sa mýlim????? :grinning:
6. jún 2011 o 20:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@berenika39 Veď ja som to aj tak pochopila a celkom sa mi tá hra páčila :slight_smile: , môžeme aj nabudúce...písať si s tebou je mi potešením a vôbec ale vôbec sa nehnevám :slight_smile: .
6. jún 2011 o 20:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@didiana333
@ikke
Teraz som sa zasmiala ozaj: o pár príspevkov vyššie som tvrdila, že zásadu "píš ako počuješ" uzákonil Kollár, čo je samozrejme blud :stuck_out_tongue_closed_eyes: , teraz tu ikke vyrukovala so Štúrom ( :stuck_out_tongue_closed_eyes: ) a správna odpoveď je c) Bernolák, didiana, gratulujeme a ďakujeme za svieži závan medzi "jazykovedcov" :grinning:

A s tými i/Y po G je to asi tak, že v pôvodných slovách nie sú... všetky, čo som našla ja aj v slovníkoch sú evidentne prevzaté.
6. jún 2011 o 20:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica Takže jsem v koncích, opravdu jsem ti pana Kollára věřila. Jdu zpytovat svědomí. :grinning:
6. jún 2011 o 21:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
6. jún 2011 o 21:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@didiana333
@syslica
nó ňevjém - by mozno napisal Stur :grinning: som guglila a teda vela hodnovernych zdrojov som nenasla, no tie, co som nasla, smeruju skor ku Sturovi :sweat_smile:

http://dnes.atlas.sk/pauza/udalosti/211067/slovencina-oslavuje-165-vyrocie-kodifikacie
"Hlavný iniciátor Ľudovít Štúr presadzoval zásadu "píš ako počuješ"."

ale bernolakovska aj sturovska slovencina boli zalozene na fonetickom pravopise, takze v podstate asi obe by do tohto mohli spadat :wink: no a kedze vtedy diktafony neboli, uz asi nikto nedokaze, ci niekto z tychto dvoch (alebo troch aj s kollarom) vobec nieco taketo niekedy vyslovil :grinning:
6. jún 2011 o 21:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ikke to "zňje" ako akceptovateľný konsenzus :slight_smile: Politici by sa z nás mohli poučiť :grinning: .
7. jún 2011 o 07:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@syslica u nás v Čechách tomu říkáme alibismus, ale nevadí...prostě jsme se z toho vyvlíkly :grinning:
7. jún 2011 o 08:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@ikke
@syslica
@berenika39 no,baby,musím vám prezradiť,že som pred týždňom maturovala zo SJ,tak takéto "hluposti" ako uzákonenie spis.slovenčiny ma veru budu dlho mátať aj v snoch..... :grinning: My sme sa teraz tak učili z kníh,že bernolák...ibaže on chcel uzákoniť spisovnosť z trnavského nárečia a Štur skôr stredoslovensky mäkčil.... :sweat_smile:
8. jún 2011 o 10:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ako to vyzerá, keď niekto robí chyby, ale nič preto, aby sa ich zbavil .... :angry:

"....prihlasila som sa tu lebo potrebujem pomôct zo zlomeninou!! a ostatnymy prekazkamy v mojom zivote !!!!
Ps: na notebooku a pocitaci nedodrziavam gramatiku tak sa nehnevajte dakujem ..."
28. jún 2011 o 12:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica jáááj.. to som čítala.. ale zas nečakáš, že 14ročná to už bude ovládať.. či jej tipuješ viac? :confused: :sweat_smile: :sweat_smile:
28. jún 2011 o 21:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok