• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

6. mája 2017 
Jedna dáma tu mala "pohlavný stik "....tak ked už vie mať styk,mohla by snád aj pravopis zvládnuť,nie ? :wink:
14. sep 2011 o 13:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (3)
@didiana333 styk s makkym? neverim... :grinning: :sunglasses:

ale o inom som chcela, obcas citam na nete zname bulvarne noviny (ved nech som v obraze aj co sa deje mimo politiky na SK :sweat_smile: ) a v poslednom case tam zaviedli pojem "playmatky", no a kedze ho vydatne pouzivaju hlavne pri Kollarovych "matkach", chvilu mi trvalo, kym som si uvedomila, ze playmatka vobec nemusi byt matka... :stuck_out_tongue_closed_eyes: :confused:
14. sep 2011 o 19:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@ikke este su aj karimatky :grinning:
15. sep 2011 o 02:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@emjee matky playmatky na karimatkach...
15. sep 2011 o 12:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
a ked matka sroubuje matku, nemusi ist hned o trestny cin...
15. sep 2011 o 16:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@inkinka Skrutkuje... nie šroubuje :wink: a používa pri tom skrutkovač, nie šro(u)bovák, samozrejme... ale to už sme od matiek poriadne ďaleko, niekde pri domácich majstroch zaťažených na spisovnú slovenčinu :grinning: :grinning: .
15. sep 2011 o 23:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica v tomto vyzname ani matka nie je spisovne, po miernom zavahani, ci pouzit "skrutkovat" (v ocakavani grammar nazi uderky) kvoli konzistencnosti a autenticnosti som zvolila stavnatejsiu montersku hantyrku :stuck_out_tongue_closed_eyes: :grinning:
16. sep 2011 o 09:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@syslica
@inkinka
cize spisovne ma byt
Matica skrutkuje maticu...? :grinning:
16. sep 2011 o 12:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ikke ak v Matici slovenskej skrutkuju matice, ano, je to spisovne aj fakticky spravne :grinning:
16. sep 2011 o 13:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
@inkinka... že grammar nazi úderka :grinning: táto téma sa mi neskutočne páči práve kvôli týmto "prekáračkám"... a samozrejme - máš pravdu :wink: .
18. sep 2011 o 19:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
"vie mi niekto poradyt dobreho fotografa" - toto ma vzdy privedie do uzasu...

a paci sa mi tato diskusia:
A: v bazariku su od vcera neni aktualizovane inzeraty.
B: su či neni ?
A: nie su tam nove inzeraty. od vcera od poobedia su tam neni nove inzeraty.

:grinning:
20. sep 2011 o 13:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (7)
"citam vase nazori na kresby malich deti aja som tiez toho isteho nazoru ako ti danka_ba ze kazde dieta je ine a na nieco ine jedno je sikovnejsie v kresleny druhe vinika vinich veciach" - toto je dosť zlé ... ale osobne za ešte horšie považujem, keď VŠ vzdelaný človek s titulom Bc. začne "Drahý rodičia..." :confused: lebo sa pod ten prejav aj podpísal (aj s titulom :sweat_smile: ) - a už zas môžeme diskutovať o úrovni našich absolventov....
27. sep 2011 o 11:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@syslica super, takové přímo k tématu :grinning:
27. sep 2011 o 11:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Noooo...to aj ja som minule čítala mail od jedného riaditeľa velkej firmy,že :
...a vizbieralo sa úctihodných 400eur.... :stuck_out_tongue_closed_eyes: a tiež je titulovaný..... :wink:
27. sep 2011 o 12:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
A tohle je věta z Pokynů pro rodiče z naší MŠ:
Prosíme rodiče aby při vstupu do mš používaly vlastní návleky nebo se zouvaly.

Tři hrubky v jedné větě :angry:
27. sep 2011 o 14:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@berenika39 prosim pre nas, co nepozname cesku gramatiku to napis spravne :slight_smile: :slight_smile:
citam v cestine, ale hrubky nerozoznam :frowning2:
27. sep 2011 o 17:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@berenika39 nominativ mnozneho cisla pridavnych mien sa pise s makkym i (aj ked podla prispevkov na nete sa zda, ze uz toto pravidlo zrusili) :sweat_smile: , napriklad: pekni muzi
ako je to v cestine?
27. sep 2011 o 17:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@berenika39 Ja tam vidím chýbajúcu čiarku pred aby a hrúbky v používalY a zouvalY (keďže rodičia nie sú len ženského rodu). Prehliadla som niečo?
27. sep 2011 o 17:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@filipal - shoda podmětu s přísudkem - rodiče - muži i ženy:slight_smile:)))...v minulém čase "i"

@syslica jasně, tak to je :wink:

Ale ve slovenštině je pořád měkké i - myslím minulý čas - bez ohledu na toho, kdo koná:slight_smile:.
27. sep 2011 o 20:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@berenika39 dakujem :slight_smile: a prosim tie pridavne mena?
alebo keby si vedela ty,
@syslica :slight_smile:
28. sep 2011 o 06:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@filipal Myslím, že nominatív mn. č. živ. mužského rodu je tak isto ako v slovenčine Pekní chlapi (s mäkčeňom na e)
Následne by malo byť:
G od pekných chlapu (u s krúžkom)
D pekným chlapum (u s krúžkom)
A pekné chlapy
L o pekných chlapech
I s peknými chlapy - samozrejme e v "pekný" je vždy s mäkčeňom.
Dúfam, že je to správne, ak si sa pýtala na toto.. veď Berenika isto nakukne a skoriguje, keď treba, darmo rodilý mluvčí je rodilý mluvčí :wink:
28. sep 2011 o 09:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica to víš, že je to správně...a konkrétně to "s chlapi x s chlapy" , to se tu objevuje nesčetněkrát.

Tak pokračování :wink: .
Na DVD s Hurvínkem je pohádka, titulek zní:
Únor bílý pole sílí.
(dvě věty, oddělené čárkou???? to bude stejné v č. i s. j. )
28. sep 2011 o 09:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoj, chci se zeptat, jestli nekdy nekomu napisete, ze ma v textu spoustu hrubek. Me to obcas dost bije do oci, kuprikladu: "Hold člověk na své zdraví musí být opatrný a na zdravý svých malích na 100%". Ciste ze zvedavosti se chci nekdy uzivatelky zeptat, jestli vi, ze tam ma par hrubek (nebo jestli je cizinka, atd.) Ale urcite by se takovy dotaz nesetkal s pochopenim :unamused: . Nerada bych, aby to nekdo pochopil tak, ze se vysmivam. Sama mam problem treba s carkama, ale y/i mi prijde jako dost zakladni vec.
10. okt 2011 o 15:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@alamo ne, nepíšu.

Mastný není dobrý,samozdřejmě tam může být něco tučného ale stěmi salámi ocat pocat, :stuck_out_tongue_closed_eyes:
10. okt 2011 o 15:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@berenika39 Vsak to je spravne, ne, nespisovne by to bylo: vocat pocat :grinning:

Jo a taky nesnasim, kdyz nekdo pise x misto ch. U moji pubertalni netere to chapu, ale u dospeleho cloveka ne...
10. okt 2011 o 15:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@alamo a já myslela, že spisovně je vocamcať pocamcať....pořád se učím:slight_smile:
10. okt 2011 o 15:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
a ako je to s vodsud posud ? :wink:
10. okt 2011 o 16:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@inkinka po slovensky: od suda po sud :grinning:
10. okt 2011 o 16:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (3)
@inkinka česky odsud potud. asi :stuck_out_tongue_closed_eyes: . už mi to hlava nebere, jak je to úplně ok.
10. okt 2011 o 19:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@inkinka U nás ríkajú otál - potál :slight_smile: A kde bývám? Ná, Mariatál :grinning:
@alamo Nie, neupozorňujem na chyby - hoci ma niekedy prsty svrbia... ale ja mám i tak dosť sklony k "mentorovaniu" tak sa nechcem tváriť zbytočne premúdrelo... veď každý robí občas chyby, mňa nevynímajúc. :wink:
10. okt 2011 o 20:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok