Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

eaka
17. dec 2011

@bodka13 shak milovanie je lepšie s tvrdým ako s mäkkým, nie? a ešte aj s veľkým 🙂 lepšie ako s malým...vraj...

berenika39
17. dec 2011

mám radu...když se vám to nelíbí... 😀
😝 nedbad na neprijemne pocity 😝

blovitc120
18. dec 2011

Príbeh s dobrým koncom, ale ten pravopis...

"nie nesla osmietla som urobili mi iba morfologicky UTZ ale na ten som musela cakat 4tyzdne..ja som odmietla odber plod vody kly moznemu potratu na UTZ neukazovalo na ziadnu vadu tak som to ryskla...dnes ti uz utz ukate aj bez krvy na 12tt takze oni by to uz boli vydeli skor ako mne povedali ze mam dawnow syndrom...inac mne nepracovali prietoky a moja mala sa narodila na 37tt z mierami 40cm a 1600g ale zato zdrava ako buk..takze u mna bola chyba v tom ze malinka bola drobna podla standartnych mierok tak preto mi ukazalo ze je chyba vo vivoji"

syslica
19. dec 2011

@benne 😀 😀 Ale taký smrek ztepitý či ztepilý znie podstatne lepšie ako "obyčajný" smrek obyčajný... a vieš, aj meno predáva 😉 ... však to poznáme, fajka, krokodílček, pásiky a hneď sú veci žiadanejšie 😝 .
Inak... máš dobré oko dnes... sú to fakt skvosty 😀 😀

bodka70
20. dec 2011

ináč dievčatá (a chlapci), na margo prehnaného používania "zdrobnelinôčiek" 😀 , všimla som si, že české "maminky" sú v tomto popredu, i keď slovenské ich pomaly ale isto doháňajú. Už som si zvykla na "bodíčko" či "bodýčko" , "mimíska" či "tuleníčko", prehryznem nejako aj "manžílka" či "manžu" ale "POSTEŽOVÁNÍČKO" ma dostalo do kolien 😀 😀 😀 😝

kvojtanikova
21. dec 2011

@bodka70 tulení sa paci aj mne, ked som este bola tehu, tak mi to jedna mamicka odporucila a v prvom momente som vobec nechapala co to ma byt, mne to pripominalo pridavne meno, ako napr. jazvecia mast, tak reku co moze byt "tulenie" ? 😀 😀 😀 😀
A mam teraz otazku zo spis. slovenciny - povie sa "anestézia" alebo "anestéza" ???? zase raz robim namiesto toho aby som chystala na sviatky a toto sa mi tam vyskytlo...

bodka70
21. dec 2011

@kvojtanikova , no ktovie, zrejme sú správne obidva výrazy, aspoň ja ich bežne vidím v článkoch, aj v tej istej vete často je použitý aj prvý aj druhý výraz naraz.

syslica
21. dec 2011

@kvojtanikova Podľa Krátkeho slovníka je správnejšie anestézia (jediné správne)... ak porovnáš výskyt na webe, je to jasne anestézia (577 tisíc ku 21 tisíc výskytov), usudzovala by som, že anestézia je správne, lebo je aj anesteziológ a nie anestezológ 😅 - hoci medzi ľudom sa používajú oba výrazy.
P.S. Chcela by som mať toľko roboty ako ty... ja mám teraz veľmi nízku frekvenciu prekladov 😔 .

adelaida33
21. dec 2011

@kvojtanikova anestézia

adelaida33
23. dec 2011

Dievčatá, prajem vám krásne a pokojné vianočné sviatky 🙂 🙂 🙂

bodka70
24. dec 2011

@adelaida33 , tak, tak - či už s gramatickými chybami alebo bez nich 😉

berenika39
25. dec 2011

Také se přidávám s přáním pohody o svátcích a přidávám jednu aktuální hlášku🙂

.. v lžich a vymislech..
tak si to mslym já?...
ale jsou tací..že od sve Rasy se vymikaji..

eaka
29. dec 2011

teraz mam 24 a 3dety.

adelaida33
29. dec 2011

v tento medzisviatočný čas sa mi veľmi páčilo:
... mala sa rano zo budy... (malá sa ráno zobudí) 🙂

eaka
29. dec 2011

no nevieš, či nelezie z (zo) búdy.. 🙂

syslica
29. dec 2011

... odcudzujem fajčenie v tehotenstve... hm, aj ja ho odsudzujem, ale odcudzila by som tak leda jablko susedovi zo záhrady 😅

bodka70
30. dec 2011

@syslica , na zápchu je dobrý "slivkový jam" (rozumej džem) , jedine žeby to bol džem z Jamajky 😀 😀 😀

adelaida33
30. dec 2011

@eaka dúfam, že nie 😅 😕 😅

syslica
30. dec 2011

@bodka70
No budiž, môže byť aj jam, mladá generácia sa rada vyjadruje anglicky 😉, si predstav, syseľ ani jeho tatko mi nechceli veriť, že ninja sa správne po slovensky píše nindža 😝 ale úplný gól je, keď žena napíše "môj mangel je veľmi výkonný" 😀 😀 😀 si môžeme len domýšľať, že pomocník na vyrovnávanie prádla to asi nebude 😉 .

warholette
4. jan 2012

najdite novotvar 😉 z temy mna by zaujimalo, buduce maminy, tato intimna tema, ci pri milovani citite partnera intenzivnejsie, alebo ste vedcie cize nie.

syslica
4. jan 2012

@warholette vedčí či mänší - všetko jedno 😉 .. aspoň si čitatelia trochu ponamáhajú mozgové závity v snahe zistiť, čo tým chcel autor povedať. 😀

bodka70
4. jan 2012

@warholette
@syslica , hľadám vhodné novotvary: vedčie = vedúce, vedecké, vediace (poprípade vševediace), vidiace, vodiace, vadiace sa.... nič ďalšie ma už nenapadá 😝 😀 😀 😀 😀

adelaida33
8. jan 2012

Dnes som sa dočítala, že dojča "môže zmierou syry, jogurty...", tak sa s tým už "s mierujem" 😉 😉 😉

eaka
9. jan 2012

Jednej kočke sa tu "nedary" otehotnieť...to už čo je...

adelaida33
9. jan 2012

Som čítala "úrivok" 😕 😕 😕

bodka13
10. jan 2012

no a niekde sa snažia " vymýšlať hystorky" 😲

bodka70
10. jan 2012

@bodka13 , to bude asi tým, že "h" je tvrdá spoluhláska 😉 😀 😀, tak tam patrí tvrdé "Y" no nie? 😀. Cudzie slová pekne podľa zásad slovenskej gramatiky 🙂 🙂.

bodka70
10. jan 2012

ale asi to jazykové okienko predsa len má zmysel, možno to je len môj dojem, ale všimla som si, že konečne čoraz viac mamičiek píše "izbička" a nie "izbyčka" 😉

eaka
10. jan 2012

@bodka70 fakt? ja som zmenu zatiaľ nezaregistovala... a neskutočne rozšírené je tu kradnutie, všetky mamičky sa tu navzájom ODCUDZUJÚ... 😖

bodka70
10. jan 2012

@eaka , snažím sa byť optimista 😉 😀 😀