• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

6. mája 2017 
elitera a proč by se nemohla situace otočit o 360 st.? Všechno se po rozličných peripetiích vrátilo do výchozího stavu, to je fajn, ne? :grinning:
28. aug 2008 o 12:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
len, no holt někdo těm korektorům práci dávat musí, i páni redaktoři :grinning:

Mě strašně nakrknul můj oponent bakalářky. Napsal mi do posudku, že mam práci plnou pravopisných chyb a překlepů. Jasně, stát se může, ale jednak to několikrát čet manžel a pak ještě nezávisle na nás tchyně (učitelka češtiny). Strašně mě to nakrklo, ale říkala jsem si, že dokud při obhajobě do toho nezačne šťourat, necham to spát. No, začal - tak jsem se ho zeptala, jestli mi je může ukázat. Co myslíte - neukázal ani jednu :wink:
btw jak je to se stupnema, nejsem si jista.... kdyz se napise 10 %, tak se to cte deset procent. Kdyz se napise 10%, tak je to desetiprocentni. Je to u stupnu stejne? Prislo by mi to divny. Stejne je to u vsech jednotek (m, kg...), vetsina lidi to tez nebere na vedomi.
28. aug 2008 o 12:47  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
elitera: to bylo zpočátku, co jsem se tu přihlásila. Poučilo mě to :grinning: tenkrát jsem netušila, jak je špatný pravopis běžný... :fearful:
Jo a ještě - tuhle jsem kolegovi vytknula, že v jednom mailu zákazníkovi nasekal snad pět hrubek. Ovšem když jsem pak četla zákazníkovu odpověď, došlo mi, že ten to patrně ani nezaregistroval :grinning:

Jinak z vlastní zkušenosti - jeden z nejhorších pravopisů mají technický inženýři. Až na čestný výjimky (třeba já a můj muž :grinning: ) jsem ve škole fakt trpěla, protože to, co předváděli páni profesoři... :zipper_mouth: A mou oblíbenou kratochvílí o zkouškovém bylo si při čtení skript červeně podtrhávat pravopisné chyby - s vědomím, že když už jsem tak blbá a tu statiku nechápu, minimálně umím lépe ovládat svůj rodný jazyk nežli dotyčný docent :wink:
28. aug 2008 o 12:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tak kdyz uz jsme u toho opravovani chyb - len, prosim pekne, vytkla :grinning:
28. aug 2008 o 12:50  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Johanda, no ono to je obvykle tak, že přítel nechtěl dítě a pak chtěl, tak se situace otočila o těch 360 ° :grinning:
Haluszko, na ty stupně se přeptam, teď jsem je psala nějak častějc, tak mi to taky začalo vrtat hlavou. Asi máš pravdu, bude to 10° pivo, ale 360 °... :slight_smile:
28. aug 2008 o 12:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
holky..ale ta o..pardon, neumim ten znak udělat se u stupnů používá ne? My to měli i v učebnicích matiky :confused:
28. aug 2008 o 12:53  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
elitero, diky, jsem zvedava. Otravovat s tim v jazykove poradne se mi nechce :slight_smile:
28. aug 2008 o 12:55  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jj, sis, používá. Myslím, že s Haluskou (mimochodem, omlouvám se za přenickování) spíš řešíme, jestli mezi číslem a znakem udělat mezeru nebo ne. A to kolečko se nachází nad tabelátorem (přes shift) :slight_smile:
28. aug 2008 o 12:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no ový-centní je bez mezery..a cent je s mezerou ne :confused:
28. aug 2008 o 12:57  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
sis, teď teda nechápu - jaký ový - centní?
28. aug 2008 o 13:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no jako třebe čtyřprocentní..to bude mez mezery..a čtyři procenta s mezerou :wink:
28. aug 2008 o 13:01  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
přesně, stejně tak 4% a 4 % :slight_smile:
28. aug 2008 o 13:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
elitera - jo, ty stupně jsou dobrý :grinning:
28. aug 2008 o 13:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
a taky 5%, ne 5-ti % nebo podobný patvary...
28. aug 2008 o 13:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tak já to furt nechápu, co se vám na 360 o nelíbí :sweat_smile:
28. aug 2008 o 13:05  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
sis, 360 ° je kruh, takže pokud se situace obrátí o 360 °, je opět ve výchozím bodě. Správně je 180 °.
28. aug 2008 o 13:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
elitera: no vidíš, to bych vůbec neregistrovala...já jsem fakt debil na matiku :sweat_smile:
28. aug 2008 o 13:09  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
sis, ale necháš si poradit a pak ze sebe nebudeš dělat blbku, ne? :slight_smile:
28. aug 2008 o 13:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zadnej ucenej z nebe nespadl... blb neni ten, kdo neco nevi, ale ten, kdo se tvari, ze vi vsechno :slight_smile:
28. aug 2008 o 13:21  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Taky mě dostávají ty hlasy, co pořád volají po zrušení jednoho z i/y, jak je strašně těžký se to naučit a že by se mělo všechno zjednodušit, umíte si představit, jak by to vypadalo? :sweat_smile:
28. aug 2008 o 13:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
halus, přesně tak, moc pěkně řečeno :slight_smile:
28. aug 2008 o 13:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Šli jsme se stríčkem na ribi, ale nic jsme nechitli, a tak k večeři bili buřti..... :grinning:
28. aug 2008 o 13:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
než i y mi teda dělá mnooohem větší problém velká písmena.. a taky..s/z..ne teda jako předložka :wink: ale na začátku slov :stuck_out_tongue_closed_eyes:
28. aug 2008 o 13:25  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jabber :grinning: :grinning:
28. aug 2008 o 13:25  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
s velkymi pismeny je potiz mimo jine i ta, ze se to cas od casu meni... a kdo to ma furt hledat, ze jo :grinning:
28. aug 2008 o 13:26  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tam asi mělo být dělají písmena..ale já fakt na forech nepíšu, jak se má..to ani neumim...jen, kdybych psala nějakej sloh :sweat_smile:
28. aug 2008 o 13:27  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
siss, to je docela obecnej jev, ze na forech lidi pisou jak prasata (ja to delam taky, videt to nas sefredaktor, tak letim...)
28. aug 2008 o 13:28  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jabber, ale fůůůůůůůůůůůj! Ne, nerušit!

sis, zase když nepíše velký písmena ani na začátcích vět, tak bych v tom problém neviděla :slight_smile:

Ještě mi taky poněkud vadí nedodržování základů typografie - za interpunkcí mezera, před ní nikoliv. Výjimkou jsou závorky (takhle nějak). :slight_smile:
28. aug 2008 o 13:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok