Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

eaka
27. máj 2012

😝 velmi sa mily 😝

eaka
27. máj 2012

😝 a ona vacsne na nich krici 😝

petkave
28. máj 2012

😝 Mikoza sa s coho stale vracia?stalo sa vam to..? 😝

petkave
28. máj 2012

Tak toto písal muž (možno aj viete, ktorý, jediný momentálne intenzívne a k veci prispievajúci):

😝 mi sme sa brali uz ako tehotni 😝

eaka
28. máj 2012

@petkave to je rozkošné, tak aj on bol v tom! 🙂

lucka1987
29. máj 2012

som tu na akú tému natrafila ... 😨 Dúfam, že ani jedna z Vás čo si tak vehementne zastávate písanie na fóre len spisovnou slovenčinou nebudete mať dieťa, ktorému jednoducho učenie a gramatika nepojde. Pretože by som sa nechcela ocitnúř v jeho koži, keď sa na jeho účet budete zabávať a na konci každej posmešnej vety pridáte 10 "smajlov"
sem tam sa zasmejem aj ja pri niektorých "preklepoch" aj mne sa to stáva a veľmi často... najma keď píšem z mobilu, alebo z PC od svokry, kde jej nefunguju poriadne všetky tlačidlá na klávesnici .... a teraz som nedala a s dvoma bodkami pri slove najma, lebo mm kúpil klavesnicu a ani za toho pána neviem ako mám prepnúť klávesnicu, tak aby mi dávala aj vokáň a písala široké a .

Aj maximálne nevzdelaná matka, ktorej sa nedostalo vzdelanie, prípadne má poruchy učenia a nevie písať bezchybnou gramatikou može byť dokonalejšia matka ako tá čo ju kritizuje za jej písomný prejav. Inteligencia sa milé mamičky neprejavuje len, tým ako vieme niekoho menej vzdelaného zvoziť pod čiernu zem, ponížiť a ukázať kto je tu najsuper. Ale najma našim postojom k danej problematike. ˇAno priznávam, to, že niekto napíše slovo ryfle je síce smutné, no nezaškodilo by občas trochu taktnosti a sudnosti. Vždy máme možnosť napísať užívateľke IP, aby si opravila chybu, a poveť jej ako je to správne.
Ale ako vidím, naša slovenská inteligencia sa radšej bude stupídne posmievať a ponižovať tie, ktoré majú možno skutočný problém s učením ako takým.

Pekný deň Vám želám

petkave
29. máj 2012

@lucka1987 A tebe o čo ide? Týmto svojím preslovom sa nám snažíš dokázať, že ty si lepšia a dokonalejšia a nad vecou? Skôr si dokázala opak. A napíšem ti, to čo jednej inej rýpavičnej osobe: my sme tu pokojné osadenstvo, ktoré si rado pokecá o všeličom, čo sa týka jazyka, gramatiky, pravopisu a pod. Nikoho neurážame, neuvádzame, kto sa danej chyby dopustil, neočierňujeme. Vedieme tu mierumilovnú diskusiu na určitú tému. Keď sa ti nepáči, tak prečo na ňu klikáš? Mne si do duše teda ani náhodou neprehovorila. Ja som slovenčinárka a tiež sa občas v rýchlosti pomýlim, alebo si nie som istá. Nehrám sa na najmúdrejšiu, iba občas krútim hlavou nad nezmyslami, ktorých sa dopúšťajú iní. A kde tu v diskusii je spomenutý fakt, že žena, ktorá neovláda pravopis je zlá matka??? Ach, škoda písmen na teba... Napadá mi prirovnanie k vtipom o blondínkach - nehovor mi, že si sa nikdy nezabavila na ich účet? Také isté je to aj s touto diskusiou. Bavíme sa na účet istej skupiny ľudí. Bez konkretizovania a osobných útokov. Takže pokoj, dobre? Ďakujem. PS: Nemyslím si, že môj syn bude dokonalý jazykár. Môj muž má dyslexiu, možno ju po ňom zdedí. Ale to neznamená, že sa nebudem snažiť o to, aby bol jeho ústny či písomný prejav na úrovni. Hawk.

eaka
29. máj 2012

@lucka1987
@petkave
Kočky v téme "perly našich detí" sa zabávajú na hlodoch svojich detí...to sú teda krkavčie matere!!
😝

petkave
29. máj 2012

@eaka asi tak!!! 😅

lucka1987
29. máj 2012

@petkave urcite nechcem nic dokazovat. toto je verejna skupina a tym padom ma pravo do nej napisat kazdy ci uz kladny alebo negativny nazor. su tu prispevky , ktore ma skutocne pobavili a bavila by som sa na nich aj keby som tie " preklepy" urobila ja.. ako napr, " pribrala som 12 km " tam je na com sa smiat.. a keby to tak napisem ja, sama na sebe by som sa zamsiala. no prispevky rozoberajuce gramatiku ine prispevky inej uzivatelky / a pri viacerych prispevkoch som prisla na to, kedy o ktoru uzivatelku ide/ mi vtipne nepridu.
v mnohych diskusiach som s tebou casto suhlasila holt v tomto nie, no neznamena to, ze tu idem utocit alebo rypat. Mozno som len v zapale napisala nieco tvrdsie.
pozri si kazdu otazku, kde nejaka mamina prosi o radu a napise co i len jednu i ked zasadnu chybu. namiesto odpovedí dostane 15 prispevkov ohladne jej gramatiky . Asi preto som sa tohto teraz chytila.

bodka13
29. máj 2012

a niečo z FB : " zajtra ideme malovat a cez vykend stahovat " ...ale ten ypsilon tam ani len vzhľadovo nepasuje 😉

@lucka1987 tak potom musíš túto kritiku napísať aj vždy do konkrétnej témy,kde neriešia problém ale gramatiku pýtajúcej sa 🙂

lucka1987
29. máj 2012

@bodka13 sak aj pisem.. teda napisem vacsinou odpoved na otazku..ale ono sa to neda stale.. proste niekedy uz nemam chut. otazky su na to aby sa odpovedalo k veci, cize akekolvek ine odpovede, ktore nesuvisia s problematikou na aku sa mamina pyta, by mali byt vymazane . a vela krat aj pisem IP mamine, aby si poopravila chyby v otazke aby sa vyhla zbytocnemu " utoceniu" lebo potom sa tu pestuje akysi druh narodneho sport, jedna kocka napise nieco a prida sa dalsich 50.

bodka13
29. máj 2012

@lucka1987 v diskusiách a otázkach to tak bohužiaľ ide 😒
....v tejto téme síce tiež kritizujeme chyby a bavíme sa na preklepoch...ale nikdy nikoho nemenujeme 🙂 keby sa tu dotyčná osoba aj spoznala,môže jej to pomôcť a chýb sa vyvaruje 😉

eaka
29. máj 2012

@lucka1987 My máme práve preto túto tému.. 😉

petkave
29. máj 2012

@lucka1987 Lucka, tiež ťa poznám aj z iných tém. A nemala som doteraz s tebou žiadny problém. Ale pravdu povediac, dnes si ma vytočila. Sama za seba musím povedať, že som nikdy! nikdy! žiadnej žene tu na MK do komentu nechrstla štipľavú poznámku o jej gramatike. A ako píše @eaka či@bodka13 práve preto existuje táto téma, aby sme sa mohli niekde vybúriť - všetko v anonymite a bez zbytočného urážania sa daných pisateliek. Máš pravdu, statusy sú na to, aby ostatné užívateľky komentovali danú problematiku a nie na to, aby na autorku útočili, ak náhodou neovláda pravopis. Ja sa tohto vyvarujem. Ani sa mi nechce dostať sa do sporu s nejakou inou mamičkou práve kvôli gramatike. No keď ma niečo pobaví, alebo nad niečím neveriaco krútim hlavou, dám to práve do tejto diskusie, kde sú podobne naladené žienky, s ktorými si o tom môžem bez urážok či ofukovania sa poklebetiť.

inkinka
29. máj 2012

@lucka1987 v tejto téme sa rozoberajú gramatické, štylistické a podobné hriechy 😉 páchané na našej materčine, CHYBY, nie ľudia. Väčšinou sa vyberajú také, ktoré vyznejú humorne, alebo pikantne a odpália kúsok zábavnej alebo poučnej diskusie a už sme tu mali aj vlastné lapsusy, takže peace 🙂

petkave
29. máj 2012

@inkinka krásne si to vystihla! 😵

petkave
29. máj 2012

Myšlienka pekná, ale mne to IH, NIH nejde a nejde do hlavy:

😝 deti ťa berú skôr ako macochu niekoho kto im ukradol ocka a pre koho neni s nimi a s ih mamou mala by si im ukázať a povedať ,že ih ocko lúby a aj tebe na nih záleží sú jeho súčasťou 😝

eaka
29. máj 2012

@petkave a "lúby" Ti ide? 😀

petkave
29. máj 2012

@eaka ani to moc nie, ale to už je otrepané. No tie zámená som v takejto podobe videla 1x v živote!!! 😵 Dnes nezaspím, stále to budem mať pred očami 😀

eaka
29. máj 2012

@petkave Keď som videla len začiatok Tvojho príspevku, tak ma napadli skratky fakúlt Ekonomickej univerzity, toť nedávno to kočky v inej téme spomínali.. tam majú nejaké FIH a NHI.. a tak.. tak že pribudli ďalšie.. 😀

inkinka
30. máj 2012

@petkave
@eaka
Keďže som si skoro istá, že každý zhluk písmen niečo znamená, dala som do vyhľadávača a voila:
http://ihbratislava.sk/sk/uvod
http://www.nih.gov/ skratky existujú 😀
a ešte niečo z vlastnej kuchyne: nemôžem MM 😉 odučiť hovoriť neHať (nechať), snažím sa to zahatať, ale je rezistentný 🙄 😀

eaka
30. máj 2012

Ďalšia srandička len pre výnimočné mozgy 🙂

Veiš to prítečať? Len 55 ľídu zo 100 to vie.
>
> Nohemol som uvierť, že mežôm ruzoiemť tmou čo čatím. Fomenenlána slia
> ľduksej msľye, pdoľa vkýsumu z Cmabrigde Uinervtisy, nálezeží na podraí
> pesmín v svole, diželôté je, aby pvré a pesodlné pemísno svloa bloi na
> srpovánm msiete. Osnaté peímsná mžôu byť na ľobvoľunom msiete a Vy sátle
> vtiee čatíť bez préblomov. Je to ptero, že ľsudká mesyľ nčeíta kdažé
> pesmíno v svole smaotastne, ale svolo ako colek.

petkave
30. máj 2012

@inkinka to nehať je bežné aj u nás. Ale mám kamošku, ktorá chodí k dochtorovi 😀

romcovaklarka
1. jún 2012

@petkave Jé, k dochtorovi chodila moje prababička 🙂
@bodka13 😀

bodka13
1. jún 2012

@romcovaklarka moja starká čakala počtárku 😀 a kamoška zase dávala veci do grabice 😀

ikke
1. jún 2012

@bodka13 to je skvele mat postarku poctarku - mas istoru, ze ti dobre napocita dochodok 😅
a dochter je po holandsky dcera 😀

bubelko
1. jún 2012

moja starka si zasa robi "ranajku" a chodi k pani "doktor" 🙂

eaka
1. jún 2012

😝 paracetamol zlykviduje oblicky, 😝

info dobrá, ale takto podaná... hm...