Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

berenika39
9. júl 2012

@romcovaklarka až tak? v tom případě děkuji za poklonu🙂))). ještě že jsi to napsala cizácky, jinak by si někdo mohl myslet, že jsme namyšlené a přespříliš sebvědomé 😀 😀 😀

romcovaklarka
9. júl 2012

@berenika39 To jsme právě ještě namyšlenější a sebevědomější, pač (sic!) mluvíme cizácky 😀 No nic, nebudu to tu plevelit 🙂

berenika39
10. júl 2012

😝 Pokaždé, když si řeknu proč zrovna mi, odpovím si větou mojí kamarádky..protože mi to dokážeme zvládnout 😝

romcovaklarka
10. júl 2012

@berenika39 No zrovna to sem jdu vložit 😠 😀 Tak nic 🙂

inkinka
10. júl 2012

@romcovaklarka a ktovie, čo by si myslela Naomi 😉

hajajanka
10. júl 2012

Vcera som prispela do "otazky" o vypocte pohlavia dietata podla krvnych skupin. V prvom rade ma zarazil pravopis zakladatelky a tak som jej napisala, aby sa ho najprv naucila a potom zistovala odpoved na svoju otazku o krvnych skupinach. Podla mna nic urazajuce, ani nic ponizujuce. A hla, admina to nastvalo a zmazal mi tuto cast prispevku emoticon , pretoze podla neho urazala 😲

Neviem, ci mna zase neuraza to, ze admin necha prispevok s katastrofalnou slovencinou, neznalostou elementarnych pravidiel slovenskeho jazyka a moje upozornenie vyhodi.

Iste, v rychlosti pisania prispevkov sa robia chyby, ale toto ma fakt zdvihlo zo stolicky. A niekto zmaze moje upozornenie aj napriek tomu, ze je vo fore ovela viac ostrych vyjadreni a urazok.

Uz neviem, co si mam o tomto fore mysliet 😠

eaka
10. júl 2012

@hajajanka upozorňovať na gramatiku sa nenosí, je to proste out.. a zdroj ďalších urážlivých komentov, tentokrát ale už na Tvoju adresu.. :-/

eaka
10. júl 2012

@bodka13 čím tvrdší, tým lepší.. 🙂

hajajanka
10. júl 2012

@eaka Nenosí??? Tak ja keby som napisala taky "skvost", mohla by som sa za seba hanbit. Smutne, ze ten, kto pisat vie, je pre inych idiot. A ten kto nema paru o zakladnych pravidlach, ten je hrdina. Odraza to stav nasej spolocnosti.

syslica
10. júl 2012

Po dávnej diskusii s @ikke o tom, či sú knihy z Hrôzostrašnej histórie vhodné pre prvákov, som sa predsa len rozhodla nejaké kúpiť (pre seba 😝 😀 ). Začal ich však čítať syslík na naďabil na toto: "Našiel v nej parádny svinčík, ktorÍ po sebe zanechali návštevníci" (Úctyhodní Egypťania, strana 33) 😅

@hajajanka
@eaka má pravdu, radšej napíš sem, ak ťa pravopis niektorých prispievateľov natoľko vytáča... ver, že aj tu v téme niekedy trafené husi gágajú... ale sú aj takí, čo sa z chýb druhých poučia.

berenika39
10. júl 2012

😝 Moje mamka i Rosťa na mně apfelovali 😝

berenika39
10. júl 2012

😝 Povlečení s motivamy médi Pú 😝

stejná autorka, evidentní prázdninová pohádkářka🙂))) 😝

jijitka
10. júl 2012

@berenika39 házeli po ní jablka?? 😀

berenika39
10. júl 2012

@jijitka přesně to mě to napadlo, ach jo, ty cizí termiti....resp. ti cizí termiti....

jijitka
10. júl 2012

@berenika39 třeba je to jedno z nových slov, kterými nás hlavně naši politici zásobují ve velkém

tvojezlatko
11. júl 2012

"rychle zahojenie úšok" po slovensky (uší) ;))))) som skoro zachvat dostala.

jijitka
11. júl 2012

takový krásný úlovek mám a nemohla jsem to tady najít, sakra 😀
😝 mívám dlouhé cykli 😝 a 😝 budu si měřit balzámní teplotu 😝 hlavně ta teplota mě rozdrtila 😀 😀

jijitka
11. júl 2012

sice mimo téma, ale zeptám se tady: Proč se mi tahle diskuze nezobrazí na českém koníkovi ve Volných?? jako předtím ☹

eaka
11. júl 2012

@jijitka nuž, väčšina "tam" má hlien, ona asi balzám.. 😉

miawa
11. júl 2012

Tohle je jistě zajímavá diskuze, já jsem si svého času taky stála za tím, že pokud člověk píše takové hrubky, musí to být úplný blb. 😖

Ale díky Matymu, který má těžkou dyslexii a těžkou dysortografii, jsem se začala zajímat o poruchy učení. A pak jsem si uvědomila, že lidé, kteří se na internetu dopouští hrubek, mohou mít také nějakou dysfunkci.

I když je tu ovšem druhá stránka věci, a to ta, že by tito lidé, pokud si to uvědomují a chtějí s tím něco dělat, mohli používat v internetovém prohlížeči kontrolu pravopisu. Vtěšinu hrubek to totiž opraví. 😅

Tak to jen můj názor, že ty lidi už nějakou dobu hned neodsuzuji. 😎 A teď bych teda taky přispěla. 😀

U nového rozložení fóra mě fascinuje tento název "aby byl čisťoučký a pěkňoučký"... Nemělo by být spíš "aby bylo čisťoučké a pěkňoučké" - jako TO DÍTĚ?? 😉

ikke
11. júl 2012

opat nazov jednej tunajsej temy, tipujem to opat na pracu nejakeho zdatneho premenovavaca...:

"Aké kvapky dávate deťom na kolíky?"

😅

berenika39
11. júl 2012

@miawa jj, to je pravděpodobně stejně jako ostatní chyby v české verzi MK tím, že všechno vzniká ve slovenštině a pak se to překládá do češtiny (nějakou dobu jsem to pro MK CZ dělala). A když to někdo nepočeští, jen přeloží, vznikají dovolené -dovolenky, prožívám to stejné - to isté (?), má 1-3 roky - kolko má rokov - kolik je mu let, jdeme mu vařit - ideme mu varit....uvaříme mu..je toho spousta, ale to se vychytá postupně.
určitě by měl být jiný tvar - čisťoučké.. ale spíš by se tam hodilo množné číslo, jinak to vypadá, jako když se jedná jen o kluky🙂 Možná ten střední rod řeší používání i/y - aby děti byly 😉 😉 😉

bodka13
11. júl 2012

"...pri ušku a na krku má samé fľaky a virášky."
-myslíte ,že sú nebezpečnejšie ako vyrážky 😕 😀

tvojezlatko
11. júl 2012

A musim aj ked to je z reklamy..."miraklsky perfektor" poznate ???

eaka
12. júl 2012

@ikke Čo dokáže jeden dĺžeň!!! To je neuveriteľné!! 😀

ikke
12. júl 2012

@tvojezlatko nepoznam, co je to za perfektny zazrak? 😕 😅

tvojezlatko
12. júl 2012

@ikke reklama na bb krem od garnier, akoze ja tiez neviem preco napr.vsetky priezviska musia mat -ová (myslim zenske) tak do reklamy si pokojne pustia toto!!!

jijitka
12. júl 2012

tak k balzámní teplotě (zase se objevila, mrška) přibyl ještě 😝 ginekolog 😝

ined77
13. júl 2012

"ja sa chistám na operáciu bruchai neviem aké máte skúsenosti z Nitrou zatial som nenašla žiadný príspevok čo sa týkalo operácií v Nitre.04.07.idem na prvú konzultáciu k Dr.Zambojovi okrem estetických problémov mám problém s pruhom a rozostúpeným svalstvom brucho ovistnute tiež mám strach ale ked si predstavým že zabyjem tri muchy jednou ranou nemyslým na to čo ma čaká .ak máte skúsenosti s nitrou dajte vedieť." 😅

gubcikova
13. júl 2012

mne raz prišiel list od kamaráta.pamätám si niektoré pasáže :
aš keť som ta uvidel
gde si bola cez leto
musel som na teba mislieť

omg.na malom A4 napísanej som opravila 60 chýb