• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

18. júna 2016 
Tohle je ale pěkná diskuse :grinning:
Teď jsem třeba narazila na oblíbené "měli by jsme" a "schody vrzali".
1. aug 2012 o 08:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ještě přidám skloňování slova album: "Když koukneš do albumu" a "Občas se tu objeví ve fotoalbumech fotky jídel."
1. aug 2012 o 09:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@jaja01 český text, ale skloňovanie slova album slovenské? :sweat_smile:
1. aug 2012 o 11:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petkave Aha, to mě nenapadlo :grinning:
Ale jo, stane se. Je fakt, že já jsem od přítele trochu chytla slovenštinu, že jsem z toho už někdy zblblá. Tuhle jsem třeba řekla, že jsme "šli autem" a pak jsem se zarazila a musela jsem chvíli přemýšlet, jestli "šli" nebo "jeli" a jak je to vlastně česky správně :sweat_smile:
1. aug 2012 o 11:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@jaja01k ja čítam veľa diskusií na českom koníku (samozrejme prispievam po slovensky) a veru, občas bývam dobre zblbnutá, keď sa vrátim do reality a mám komunikovať po slovensky s mojím mužom :grinning:
1. aug 2012 o 12:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
@leiladelly ja som práve písala s kamoškou na inej téme a aj ona použila výkend :sweat_smile: :sweat_smile: :sweat_smile:
1. aug 2012 o 13:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
Krásny názov témy z partnerskej stránky modrá strecha:

:stuck_out_tongue_closed_eyes: Da sa kupit hotovy projekt drevenice od niekoho, kto ho uz pozil? :stuck_out_tongue_closed_eyes:
1. aug 2012 o 15:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (4)
omlouvám se jedné mé spoludiskutující :sunglasses: , ale zřejmě ve spěchu napsala.."...nevyspitatelný ..." :grinning:
1. aug 2012 o 16:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
Zřejmě už se vdávají i muži: "Kolik vám bylo, když jste se vdávali?" Odpověď: "Já se vdávala v 19, můj muž ve 21."
1. aug 2012 o 16:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (3)
před chvílí jsem na jedné internetové diskuzi narazila na krásné slovo :stuck_out_tongue_closed_eyes: basebolky :stuck_out_tongue_closed_eyes:
pisatel asi v polovině slova zapomněl, že píše anglické slovo :grinning:
1. aug 2012 o 21:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (4)
1. aug 2012 o 21:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
:stuck_out_tongue_closed_eyes: Baby kolko vynde rychlopas detom? :stuck_out_tongue_closed_eyes:
2. aug 2012 o 12:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (4)
:stuck_out_tongue_closed_eyes: zbura hormónov :stuck_out_tongue_closed_eyes:
2. aug 2012 o 13:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (5)
"Já to mám teď taky blbí"...a " krmým ho zdravě"... :sweat_smile:
2. aug 2012 o 14:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (3)
tak teď si fakt nejsem jistá, ale něco mi tam nehraje :sweat_smile: ....nebo je to správně?? :sweat_smile:

" Najlepšie je robiť test z ranného moču"
2. aug 2012 o 14:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
Jedna nevěsta na beremese má skvělou "světkyni"
2. aug 2012 o 15:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (4)
Tak jsem se dnes dost zasmála, díky holky :slight_smile: a hned mám úlovek
:stuck_out_tongue_closed_eyes: jasný... právě to sirové maso se tam nepřenáší :stuck_out_tongue_closed_eyes:
2. aug 2012 o 18:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (3)
:stuck_out_tongue_closed_eyes: Takto si nažívame :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Co je "nažívat"? Víte někdo? Je to slovensky?
2. aug 2012 o 18:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
:stuck_out_tongue_closed_eyes: Ja jsem mnela MS :stuck_out_tongue_closed_eyes:
2. aug 2012 o 18:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
:stuck_out_tongue_closed_eyes: 1500 je opravdu hodně za přižně 4 kyloví dort :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Dort měl kýlu? Čtverkovou? :grinning:
2. aug 2012 o 18:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (4)
:stuck_out_tongue_closed_eyes: Maminky, kdyje třeba na sociálku kvůli změny mateřské na rodičovskou? :stuck_out_tongue_closed_eyes:
2. aug 2012 o 18:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pajenka Tady se musím pisatelky trochu zastat, to "kvůli změně" (tedy spojení kvůli koho čeho a ne kvůli komu čemu) je regionální tvar. Používá se třeba na severní Moravě a spousta lidí si tam toho ani není vědoma. Nevím, odkud je pisatelka, ale mohlo by to být ono. Což samozřejmě nemění nic na tom, že v psaném veřejném projevu by člověk měl být spisovný, jenže tohle jsou věci, které oni fakt jakoby ani nevnímají.
2. aug 2012 o 18:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
@sova33 Tak to jsem nevěděla, že je to nářečí, děkuju a mám takový pocit, že právě byla z Ostravy, tak by to sedělo :wink:
2. aug 2012 o 18:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@sova33 Já jsem zaregistrovala "kvůli něho" a nechápala jsem. Pisatelka to používala opakovaně a protože byla ze severní Moravy, říkala jsem si, že to může být nějaké nářečí. Tak jsem ráda, že už vím, jak to je :slight_smile:
2. aug 2012 o 19:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
:stuck_out_tongue_closed_eyes: Hurá už spinkáme a dneska bez histeráčku!!! :stuck_out_tongue_closed_eyes:
2. aug 2012 o 20:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (4)
Zase to skloňování v názvech alb: "Elišky první léto"
A jedna nevěsta se musí naučit "navzpaměť" slib.
2. aug 2012 o 20:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (3)
název diskuze: :stuck_out_tongue_closed_eyes: odnaučování na plínky :stuck_out_tongue_closed_eyes:
jak odnaučit od plínek bych snad poradila, ale na plínky... fakt nevím :stuck_out_tongue_closed_eyes:
2. aug 2012 o 22:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (5)
@sova33 máš pravdu, že spojení "kvůli komu,čemu" se na sev.Moravě skoro nepoužívá. Já se sem přistěhovala a během těch 10 let už taky používám spoustu místních patvarů. Na druhou stranu zase mluvím daleko spisovněji, už třeba neřeknu tvrdej sejra, ale tvrdý sýr :grinning:
2. aug 2012 o 22:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@jijitka S tím souhlasím, tamější nářečí má spoustu tvarů spisovnějších než třeba středočeské :grinning:
2. aug 2012 o 22:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pajenka sloveso "nažívať" je slovenské, znamená niečo ako "žiť si", "tráviť život nejako". Väčšinou sa hovorí, že "nažívame si dobre" v zmysle "žijeme, máme sa dobre". :dizzy_face:
2. aug 2012 o 23:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok