• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

18. júna 2016 
@petkave Děkuju za vysvětlení, ale maminka byla z Čech, tak proto mě to zarazilo
3. aug 2012 o 09:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoj holky, jak se dneska máte? "Mi se máme dobře."
3. aug 2012 o 10:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (3)
@jaja01k Mi taki :grinning: :grinning: :grinning:
3. aug 2012 o 10:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (4)
@ined77 Ako to tak píšeš, ani ja si nie som celkom istá :sweat_smile: ... ale podľa mňa je tá formulácia správna, úplne najsprávnejšie by asi bolo "najlepšie je robiť si test z ranného moču". V slovenčine majú niektorí problém s ranný vs. raný a českým čitateľom sa môže zdať zvláštne skloňovanie slova moč, lebo ten je u nás mužského rodu. :wink:
3. aug 2012 o 10:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Co říkáta na poslední módu dávat místo R J? Příklad: Dobjou noc, Vejunka, zítja apod. Brrrr :confounded:
3. aug 2012 o 10:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pajenka Hrôza! Najprv investujeme roky logopedickej driny do toho, aby sme deti naučili správne vyslovovať a potom sami jazyk takto infantilne mrzačíme... ale vypovedá to aj o rozumovej úrovni používateliek. :confounded:
3. aug 2012 o 11:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
@syslica Já se pokaždé málem osypu, když to čtu :zipper_mouth: Nechápu smysl, proč to někdo dělá, já jsem třeba pyšná na to, že nemám žádnou vadu řeči :sweat_smile: a když už tak mluví, proč proboha musí tak ještě psát?! Aby byla zajímavá? Myslíš, že když to tak píšou, že tak i mluví? Jako schválně, řeknou manželovi večer v posteli Dobjou noc bjoučku? :confounded:
3. aug 2012 o 11:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@pajenka
@syslica asi si pripomínajú český seriál Okresní přebor, kde tak jeden hovoril a bolo to potom strááášne populárne.. :slight_smile:
3. aug 2012 o 11:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@eaka :astonished: Mají to ze seriálu? Tak to už se tomu nedivím uááá :grinning:
3. aug 2012 o 11:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pajenka :grinning: :grinning: :grinning: No, teraz som si predstavila, ako hovorím manželovi "Dobjú nôcku!"... asi by ma hneď vyšikoval na psychiatrické vyšetrenie :grinning: Neviem, prečo to robia. Možno sú ešte ozaj nezrelé, infantilné.... čosi podobné zažívam u starých rodičov, ktorým sú vnúčatká všetkým na svete... tiež je to samé hačí a hamí a papinkaj, šušľanie a čo ja viem čo ešte a pritom s väčšími deťmi sa už ozaj netreba tak prehnane rozprávať.... takže ani spomínané mamičky nemusia klesať na komunikačnú úroveň svojich malých detí.
3. aug 2012 o 11:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@syslica Já znám jednu holku, která se takhle projevuje, je jí 30 let a děti ještě nemá :confused: Neměla jsem nikdy odvahu se jí zeptat, proč takhle mluví a píše. A já teda taky někdy šišlám na mimino :grinning: a vždycky si vzpomenu na film Kdopak to mluví, jak tam ta babička na něho šišlala a on si myslel: "No jo babička se zbláznila" :grinning:
3. aug 2012 o 11:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
čaute čaute :p
no teda, vy máte krásne úlovky :slight_smile:
ja som našla len "letnučké topánočky" .. myslíte, že sa oplatí počakať už na "jesennučký" či "zimnučký" tovarčíčok? :p :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes:
3. aug 2012 o 11:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (5)
@pajenka Presne v tom duchu mám vypočutý normálne reálny rozhovor medzi dedom a asi štvorročným vnukom:
D: "Pozri akú kostičku má ten čierny havoško!"
V: "Myslíš pes, dedo?"
3. aug 2012 o 12:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (6)
3. aug 2012 o 12:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica ...aha, tak jsem zase o chlup "chytřejší" :wink: .
díky za objasnění:slight_smile:.
3. aug 2012 o 12:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
a něco na téma Interpunkce v souvětí:
:stuck_out_tongue_closed_eyes: Dnes jsem dopadla u GINEKOLOGA tak že pokud se nám do dvou měsíců nepodaří samovolně otěhotnět, tak pak se to od 1.10.2012 bude řešit tím že budu mít pravidelné kontroly a hormonálně léčit, zlomit se lékař nenechal aby se začalo ined chce tomu nechat 5 měsíců dohromady jinak kompletní vyšetření jsem zdravá a nic nebrání tomu abych byla těhotná a taky když jsem z manželem počala dvě děti rychle bez problému tak i proto nechce začít z tím aby do toho musel zasahovat ale pozitivní na tom je že řekl bud sama do té doby dorazíte že JSTE TĚHOTNÁ a nebo vám k tomu napomůžu a těhotná budete stejně ten jen aby rychle utekly dva měsíce, a ještě nevěděl ani co jsou ty ginex kapky co beru a čaje co piji na podporo pro početí a nic mi k tomu neřekl. :stuck_out_tongue_closed_eyes:
... našla jsem 2 čárky, z toho jedna je blbě :wink:
3. aug 2012 o 13:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@jijitka Já jsem našla tři a myslím, že jsou všechny správně (ta poslední se dá brát jako stupňovací poměr, takže před A čárka patří). Ale to nic nemění na tom, že je to docela (ne)interpunkční masakr. A jenom to potvrzuje současný trend. Já už jsem to přestala řešit (myslím u druhých :grinning:), protože je to opravdu u spousty pisatelů (nejen na MK), kteří interpunkci téměř ignorují.
3. aug 2012 o 13:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Ja som dnes v jednom z inzeratov nasla "tehotenské šiatky" :sweat_smile: je to spravne? Mne to nejako nesedi...
3. aug 2012 o 14:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@sova33 jo, jo, máš pravdu :wink: Tu druhou jsem přehlédla a u třetí jsem taky nějak cítila, že by tam patřit mohla - díky za vysvětlení :grinning: Nicméně nemyslím, že by ji tam pisatelka právě z tohoto důvodu dala, když ji nepoužila před spojkami.
Ale přečíst takový výtvor na jeden zátah dá zabrat :grinning:
3. aug 2012 o 14:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@janie80 Nie je to správne :sweat_smile: . Inzerentka asi chcela napísať zdrobnelinu slova "šaty", čo by bolo "šatky, šatôčky, šatičky"...
3. aug 2012 o 14:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@syslica presne tak som si to myslela... Dakujem...
3. aug 2012 o 14:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@jijitka Taky si myslím, že to nebylo tak myšleno :grinning: Ale i náhoda se počítá. :wink:
3. aug 2012 o 14:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@jijitka samovolně otěhotnět ? Aj to sa už dá? :confused: Ale prirodzenejšie je prirodzene :wink:
3. aug 2012 o 16:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (5)
Zase raz silné kafe:

:stuck_out_tongue_closed_eyes: zbalila a odysla keby mam kam :stuck_out_tongue_closed_eyes:
3. aug 2012 o 21:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@janie80 a čo by si povedala na tehotenské šatky? To sa tiež dosť často vyskytuje :sweat_smile:
3. aug 2012 o 21:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Toto je pekný preklep:

:stuck_out_tongue_closed_eyes: ked sme spavali v spalni tak vzdy fajcil pod nasim konom :stuck_out_tongue_closed_eyes:
3. aug 2012 o 22:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (9)
@inkinka vidíš, toho jsem si ani nevšimla. Mě praštil přes oči ginekolog a pak už jsem počítala čárky :grinning:
3. aug 2012 o 22:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petkave :grinning: :grinning: nó, to vyvolává zajímavé představy
3. aug 2012 o 22:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
Inzerát: "Prodám krásné mančestrový kalhoty"
5. aug 2012 o 13:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
:stuck_out_tongue_closed_eyes: a teď babi raďte :stuck_out_tongue_closed_eyes:
už jsem chtěla odpovědět,, že jsem skoro babička :grinning: ,ale vydržela jsem to a mlčím:slight_smile:
6. aug 2012 o 12:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (5)
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok