Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

igiana
6. okt 2012

Ahojte, tak mne tato tema vobec nepride ako vtipna. Mam doma deti v starostlivosti, ktore sa ovela viac natrapia ako ich rovesnici s ucenim, pravidelne sa ucia vybrane slova, trenuju pravopis v roznych programoch na to urcenych na PC,a aj tak su tercom posmechu v skole, ked pisu diktat mavaju tak 18-23 chyb. Jednoducho sa take narodili. Nezavidim im zit v dnesnej spolocnosti, ktora stavia hodnotu cloveka na vykonoch.
Tu nejde o to, ci sa clovek nauci vybrane slova. Nie kazdy ma schopnost spravne pisat. Ja som si tu schopnost nicim nezasluzila. Vybrane slova neviem odrecitovat, ale spontanne viem pisat na zaklade toho, ze mi od malicka stacilo slovo vidiet a zapamatala som si ho ako sa pise. Pri pisani neuvazujem, ci je dane slovo vzor dub a pod.

Dysortografia
Dysortografia je porucha pravopisu, ktorá sa prejavuje zvýšeným počtom špecifických dysortografických chýb, ťažkosťami pri osvojovaní gramatického učiva a aplikácii gramatických javov.
Mechanizmy dysortografie sú podobné ako pri dyslexii. Často sa tieto poruchy vyskytujú súbežne. Dysortografia sa neprejavuje u každého dieťaťa rovnako, ale má spoločné znaky.
Medzi prejavy dysortografie patria:
1. Špecifické dysortografické chyby:
· Ťažkosti v rozlišovaní krátkych a dlhých samohlások
· Nedodržiavanie diakritických a interpunkčných znamienok (bodky, čiarky, dĺžne, mäkčene) alebo ich nesprávne umiestnenie
· Ťažkosti v rozlišovaní mäkkých a tvrdých slabík (dy-di,ty-ti,ny-ni)
· Zámeny zvukovo podobných hlások – znelých a neznelých, sykavkových hlások (š-č-ž/s-c-z), aj v súvislosti s nesprávnou výslovnosťou
· Výmena, pridávanie, vynechávanie, písmen alebo slabík, slov
· Prešmykovanie slabík (kolo-loko)
· Nedodržiavanie hraníc slov vo vete (písanie slov dohromady, písanie slov spolu s predložkami, zvratnými zámenami, nelogické rozdelenie slov)
2. Pravopisné chyby – často sa stáva, že dieťa gramatické pravidlá ovláda pri ústnom zdôvodňovaní pravopisu a napriek tomu sa dopustí chýb v písomnom prejave v dôsledku neschopnosti pohotovej aplikácie pri písaní. Je preto dôležité zisťovať disproporcie medzi ústnym a písomným prejavom dieťaťa a odlíšiť tak chybovosť vyplývajúcu z nevedomosti. Deti s dysortografiou však môžu mať znížený aj jazykový cit (napr. dieťa ovláda pádové otázky, ale pád slova určí zle pretože sa nesprávne opýta). Ak dieťa napriek veľkej snahe a príprave zvláda gramatické učivo s veľkými ťažkosťami, môžeme hľadať príčinu v uvedenej oblasti.
Príčiny špecifických dysortografických chýb nájdeme najmä:
· v nedostatočnom fonematickom uvedomovaní
· v nedostatočnom sluchovom vnímaní – narušenie schopnosti vnímania a reprodukcie rytmu, sluchovej analýzy a syntézy, sluchovej orientácie a sluchovej pamäte
· v nesprávnej výslovnosti a narušenom sluchovom rozlišovaní
· v deficitoch v pamäti a nedostatočnom rozlišovaní tvarov písmen
· v nedostatočnom zrakovom vnímaní
· v nedostatočnom rozvoji grafomotoriky
· v nedostatočnom chápaní obsahu písaného textu
(Zelinková, 2003, Hlinková, Jánošíková, 2008)
Špecifickú chybovosť môžeme zaznamenať nielen pri písaní diktátu ale aj pri odpisoch a prepisoch. Príčiny môžu byť spôsobené nesprávnym prečítaním textu (pri dyslexii), nezvládnutou analýzou a syntézou slova, nedostatkami v zrakovom vnímaní. Niektoré problémy vyplývajú aj z pomalého osobnostného pracovného tempa, dysgrafie (dieťa sa musí sústrediť na písanie samotné). Na druhej strane časť detí píše rýchlo a s chybami a aj keď majú dostatok času na kontrolu, nedokážu si chyby nájsť a opraviť. Výkon dieťaťa významne ovplyvňuje aj porucha reči – píše rovnako ako vyslovuje.

liz_lemon
6. okt 2012

ja žijem zo svokrušou už 5 rokou ale musm si poklepat ze njekedy su tie hadky hlavne zo zaciatku ale treba ustupovt lebo mama j len jedna co sa tyka manzela a ten si to vie rozdelit ze najprv rodina a potom svokra a svokor

NJEKEDY? tak toto som este nevidela :D

miskap2111
6. okt 2012

@igiana ak môžem povedať za seba, tak je mi to ľúto, že sa ťa táto téma tak dotkla. Podľa toho, čo píšeš, odhadujem, že sama trpíš na jednu z uvedených porúch? (keďže hovoríš o tom, že si si danú schopnosť nezaslúžila..) Napriek tomu je tvoj pravopis bezchybný. Moja otázka je potom- prečo? Asi preto, lebo ti záleží na tom, čo a ako napíšeš. Aj keď sa nesústredǐš na to, podľa čoho sa dané slovo skloňuje, ide ti o to, aby si to napísala správne, akýkoľvek spôsob na to použiješ.. A to isté sa stane s deťmi- dysortografikmi, dygrafikmi atď.. v budúcnosti. Možno mnohé z nich majú v dospelosti oveľa lepší pravopis ako bežná populácia. Lebo ich v detstve naučia (ak sa im venujú), sústrediť sa a použiť metódu, ktorá im pomôže dané slovo napísať, alebo prečítať správne- tak ako to ty učíš tie deti.. Možno budú robiť chyby, ale po sebe si viackrát veci prečítajú pred tým, než to pošlú ďalej... Ja si nemyslím, že väčšina príspevkov, ktoré sa tu spomína, v tejto diskusii, patrí dysortografikom, resp. dysgrafikom. Podľa mňa celkom dobre odráža úroveň súčasnej populácie, ktorá jednoducho pravopisu nevenuje pozornosť. Ja patrím k staršej generácií (budem mať 44 rokov) a aj na vlastných deťoch vidím, že ich priority sú asi iné.. Ale bola by škoda, keby sme zhon pri písaní a občas až ignoráciu pravopisu, zakrývali niečím, čím to nemusí byť. Skúsme byť k tej našej slovenčine trochu ohľaduplnejší.. A je to na nás, matkách.

igiana
6. okt 2012

@miskap2111 😀 myslela som to tak, ze som si nicim nezasluzila tu schopnost, ze viem spravne pisat, jednoducho som sa "taka" narodila. Tou poruchou trpia moje pestunske deti a ver, ze si to mozu precitat aj viac krat, ale chybu si nenajdu, hoci teoriu ovladaju. Nemaju potvrdenu tu diagnozu na papiery, jednoducho su "take".
Nepopieram, ze existuju aj flakaci, ktorym je to jedno ako pisu.

miskap2111
6. okt 2012

@igiana tu ide o dospelých, na týchto fórach. Prevalencia dysortografie je cca 6% populácie. Ak sa deťom správne venujú, v dospelosti je výskyt nižśi. Prečítaj si diskusie na koníkovskom fóre. Asi 40% žien neovláda gramatiku. A to je smutné. Ja ti prajem veľa úspechov s tvojimi deťmi. A keď raz vyrastú, tak uvidíš, že tvoje úsilie prinesie ovocie.

igiana
6. okt 2012

Nepaci sa mi, ze sa bavite na ludoch, o ktorych nemate ani tusenie, preco tak pisu ako pisu. Mozu tu byt ludia, ktori presli tazkymi zraneniami (nemyslim fyzickymi) v detstve, poznam aj takych ludi. A co ak im nejde gramatika, lebo maju nizsie IQ (ako s oblubou nalepkuje dnesna spolocnost). Preto sa im treba vysmievat? Pride mi to take detinske. Ktovie na com vsetkom by sa dalo zasmiat na vas?

liz_lemon
6. okt 2012

@igiana a preco si teda napisala na PAPIERY, ked mas tu schopnost?

odrik
6. okt 2012

@miskap2111
Veľmi pekne si to napísala. Ja už budem mať v januári 40 rokov, takže už tiež nie som najmladšia 🙂 a vidím, a je mi to ľúto, ako mnohé dnešné deti málo čítajú, ako ich neuveriteľne zaťažuje prečítať aj tenkú knižku. Už som cez prázdniny nevedela, ako motivovať syna, aby si niečo prečítal. Pre mňa to je nepochopiteľné. Keď vidím, ako si dnešné deti "chatujú" a "mailujú" až ma niekedy "obarí". Koľko chýb spravia a spokojne to odošlú ďalej. Som klinický logopéd takže
so špecifickými poruchami učenia sa stretávam denne. V tejto téme ale nejde o deti, tie ešte veľa vecí neodhadnú a nedomyslia. Dospelí majú predsa spatnú vazbu. Keď viem, že v niečom nie som úspešná, vyhnem sa tomu a nevyhľadávam to. Krásny večer 🙂! Mrzí ma, ak sme niekoho touto témou urazili.

liz_lemon
6. okt 2012

@igiana takych ludi je tu minimum, ak vobec niekto, skor je to o tom, ze niektori ludia proste pisu tak, ze co sa im podari stlacit na klavesnici, napr. ktore i/y maju akurat blizsie

abbey1
6. okt 2012

Ja si dovolím len jednu otázočku. Bavíte sa tu na žienkach, ktoré robia gramatické chyby, niekedy skutočne strašné, ale väčšina z vás vôbec nepoužíva interpunkčné znamienka, veľké písmená na začiatku vety,.... Mäkčene a dĺžne sú dávno zabudnuté.
Ak už si z niekoho chcem robiť žarty a byť ironický, tak aspoň ja pôjdem príkladom. Či nie?

igiana
6. okt 2012

@liz_lemon Zeby preto, lebo som sa pomylila? Bud rada, ze tebe sa to nestava 😝 . Skoda ze ten smailik nezvracia 😀

miskap2111
6. okt 2012

@igiana ak teda ešte môžem povedať, tak si nemyslím, že by sme sa tu bavili na ľuďoch. Nikto tu nikdy nespomenul nijaké konkrétne meno, ani nick, pokiaľ viem. Je pravda, že pokiaľide o nápravu, tak priama spätná väzba by bola tým najlepším krokom. Ale práve preto, že nepoznáme konkrétne okolnosti, tak sa tu len poukazuje na príklady, ktoré možno možu byť pre niekoho aj poučením, ak si to nezávazne prečíta.. Ale nechcem sa ospravedlňovať, ani zbytočne argumentovať. Nevidím však nič zlé na tejto diskusií. Dajú sa tu, na koníkovi, nájsť aj oveľa viac konfrontačné a útočné príspevky.

igiana
6. okt 2012

@abbey1 🙂 tie interpunkčné znamienka sa nepisu kvoli rychlosti a pohodlnosti, napr. ja ovladam strojopis a ide mi to ovela rychlejsie takto

odrik
6. okt 2012

@igiana
Určite by sa všeličo našlo 🙂, ale nebudem sa predsa prezentovať tým, v čom budem ostatným na smiech. Mám veľa postihnutých pacientov, ale aj tí sa snažia vyhnúť sa situáciám, v ktorých nie sú uspešní a hľadáme spolu činnosti, ktoré ich tešia, a v ktorých sú dobrí. Ale to je snáď prirodzené, veď nikto nie je dokonalý vo všetkom. A tak je to v poriadku. Nie my tu niekoho zosmiešňujeme, nie my sme detinské, ale ten, kto nemá súdnosť a spatnu vazbu. V tejto téme nejde len o pravopis, neviem, či si si čítala všetky príspevky.

igiana
6. okt 2012

@abbey1 a vies co sa mi casto stava? ze ked pisem na papier nejaky odkaz vacsinou velkym tlacenym pismom, tak aj tam zabudam znamienka, takze sa mi moja lenivost na nete nevyplaca 😀

reanda
6. okt 2012

@igiana suhlasim s tebou, aj mne tato tema lezie na nervy.. aj ked aj ja som tusim raz prispela 😅 , obcas sa tu da zabavit na nejakych vtipnych preklepoch alebo naozaj raritnych chybach, ale tie prispevky, kde sa dokola opakuju hrubky - co je na tom vtipne? tiez mi to pride skor trapne... a uz uplne blbe je to, ked sa tu kopiruju cele state napr. nejakej mamicky, ktora pomaly v zufalstve pise o radu, lebo ma chore dieta, pripadne nieco este smutnejsieho razu a sem sa to hodi a poukazuje sa na pravopisne chyby 🙄 .. alebo ze - "tu zienku sledujem, lebo sa na nej dobre pobavim" 😒
viem, ked sa mi nepaci, nemusim to citat, vsak ani velmi necitam, len obcas ma sem nieco pritiahne, ale uz davno som mala chut tu napisat, ze ma cela tema stve.. aspon ako podporu tym osobam, na ktorych sa tu zabavaju, mna by to teda nasralo
nie kazdy ma nadanie na pravopis a nie kazdemu na tom zalezi, su ozaj dolezitejsie veci v zivote.. mna castokrat zaraza skor obsah ako forma toho, co tu niektore osoby pisu, ale nejdem predsa zakladat temu s umyslom, aby som ich tam za to pranierovala a bavila sa na ich ucet😒

igiana
6. okt 2012

@odrik necitala som vsetko, ale reagovala som na pravopis. No ale ked nie su uspesni v pisani, tak hadam kvoli tomu neprestanu pisat? Ide o to, ze oni nevidia, ze to zle napisali a ked im to povies, opravia si to, uvedomia, ale po nejakej dobe to urobia zas. Ked ti poviem, ze moja 13 rocna vypisala sebe aj sestram hlavicku na zosite z matiky - MATEMATYKA? Neporazilo by ta? 😀

reanda
6. okt 2012

@igiana no a? ved sa to tvrdo vyslovuje, tak dam tvrde, kto si ma pamatat vsetky tie blbe vynimky? 😀

odrik
6. okt 2012

@igiana
To je v poriadku! Nie, neporazilo by ma 🙂! U mňa deti moooooooožu všetko 🙂! Dospelí nie 🙂.

iviatko
6. okt 2012

Uz aj tu sa zacalo rypat? Omg.

odrik
6. okt 2012

@iviatko
Tak veru 🙂!

iviatko
7. okt 2012

@odrik ach jo. Ved je to tu legalne 🙂))

miskap2111
7. okt 2012

Baby, toto si prečítajte: https://www.modrykonik.sk/fotoblog/michele11/?p... (status zo včera). Absolútne výstižné!!! Prajem Vám všetkým krásnu nedeľu!!!

odrik
7. okt 2012

@miskap2111
Prečítané 🙂! Skutočne výstižné! Aj Tebe krásnu nedeľu!!!

ined77
7. okt 2012

Název téma " otázka pro AMINY"... 😀 ....jasně, chybí jen písmenko, to se může stát, ale mě to pobavilo 😀 .

odrik
7. okt 2012

@ined77
To je milý preklep 🙂! Spomenula som si na detstvo. Keď som bola prechladnutá, maminka mi vravievala: "Si soplavá ako AMINA." Dodnes neviem, čo mala byť tá Amina 🙂.

miskap2111
7. okt 2012

@ined77 @odrik ja som chemička, takže Aminy vo mne evokujú "Amíny" tj organické zlúčeniny, ktoré obsahujú dusík, ako kľúčový atóm (aby sme tu trochu aj povzdelávali, keď tu včera na nás tak zaútočili 😀 )

ined77
7. okt 2012

@odrik
@miskap2111 ...já když slyším Amina, vzpomenu hned na žirafu 😀 .

odrik
7. okt 2012

@miskap2111
@ined77
No fajn 🙂! Tak som bola soplavá ako organická zlúčenina alebo ako žirafa 🙂???

miskap2111
7. okt 2012

@odrik nebudeš na tom až tak zle, lebo amíny sú veľmi dôležité, ba až nevyhnutné pre život (teda aminokyseliny, z ktorých každá obsahuje aminoskupinu 😀 )