• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

6. mája 2017 
nemá džetyks něco společnýho s tryskama? :grinning:
30. nov 2008 o 17:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
:grinning: :grinning: az neuveritelne casto narazim na 'To se budeme myt' (= to si uzijeme) nebo jsem nedavno vYdela :grinning: ucebnicovy priklad hrubek 'Mi myt penize, tak si to hned koupime' :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes:
30. nov 2008 o 17:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Zanett, jojo, občas by se člověk posmál :sweat_smile: :grinning:
30. nov 2008 o 17:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
(manžy se ještě musím dovolit, esli sem můžu dát jeho fotku)
Uáááááááááááá :grinning:
30. nov 2008 o 18:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Já si stále vystačím se dvěma věcma - "ranné těhotenství" a "by jste/ by jsme" - toho je tu tolik, že člověk už víc pátrat nemusí :unamused: Jsem si nějak naivně myslela, že když to sem napíšu, dotyčné se polepší :grinning: Ovšem sem se evidentně chodí spíš plakat nad cizím pravopisem :grinning: A občas se musím FAKT držet, když to někdo napíše v pěti příspěvkách za sebou - nechci si dělat nepřátele, ale v skrytu duše jsem přesvědčená, že bych dotyčné udělala velkou službu, kdybych ji na to upozornila :confused:
30. nov 2008 o 18:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
...len, to bys jim zadnou sluzbu neprokazala (v jejich ocich), to bys je spis najebala :grinning:
30. nov 2008 o 20:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Leni, přesně jak píše Zanett, akorát "by jsi" je urazila... Člověk, kterej mě v tomhle vycepoval, vždycky říkal: "říkáš snad "pozdě By jsa honit"?" :slight_smile:
30. nov 2008 o 20:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
No právě, proto mlčím :wink:
Jsem si to zkusila kdysi dávno ve skutečném životě (tj. ne na netu) a byla jsem okřiknuta - no jo, inženýýýr! :rolling_eyes: (dle mého teda zrovna inženýři nejsou zárukou znalosti pravopisu :grinning:)

Já si zase ze školy pamatuju: ranní čaj x rané brambory :wink: Ovšem tady asi spíš panuje logika - ranní nevolnosti jsou nejčastější v ranném těhotenství :grinning:
30. nov 2008 o 20:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tak to ja bych jen uvitala, kdyby me nekdo upozornil.

nejvic mi tady rve oci to "mi jsme jeli" a pak chvily, kosily.....a porad se to opakuje. Husty taky je, jak nekdo pouziva misto kor (coz je sam o sobe sileny vyraz, jeli to vubec vyraz) kord :grinning:

mmch ja mam veliky problem s mě/mně...vim ze na to byla nejaka pomucka, poradte :sweat_smile:
30. nov 2008 o 20:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
yenn: Tady mě to naučily. Druhý a čtvrtý pád má dvě písmenka a třetí a šestý pád má tři písmenka.
30. nov 2008 o 20:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
yenn, já na to používám
2. + 4. pád - dvě písmena, tj. mě
3. + 6. pád - 3 písmena - mně

Další perličky jsou taky hold (místo holt) a oblíbená chyba asi 90 % populace je standart (máme tu převlajkováno :grinning:)
30. nov 2008 o 20:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
yenn
druhý pád - mě (dvě písmenka)
třetí pád - mně (tři písmenka)
30. nov 2008 o 20:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tak pozdě :slight_smile:
30. nov 2008 o 20:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Yenn, já taky uvítám, když mě někdo opraví :wink: (i když 99 % mých chyb není způsobeno mou neznalostí, ale spíš nedbalostí, takže by se snad neměly opakovat). Ale mám nějak zkušenost, že nejvíc opravování vadí lidem s nejhorším pravopisem :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Ta pomůcka je mě-tě, mi-ti, mně-tobě, mne-tebe... Prostě ta druhá osoba tam člověku naskočí sama a pak jen vyměníš písmenka :wink: A taky, když to nekontroluju, píšu blbě :wink:
30. nov 2008 o 20:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Teda - máte můj obdiv, já si při psaní určovat pády, trvá mi psaní 2x tak dlouho :grinning: Já potřebuju takový ty "automatický" pomůcky :wink:
30. nov 2008 o 20:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Leni, já už jsem si to právě tak zautomatizovala, že to vidim v kontextu a píšu. Když to vidim napsaný, tak mě to pak praští do očí, když je to blbě.
A pokud někde budu psát hrubky, prosím taky o opravení :wink:
30. nov 2008 o 20:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
holky diky moc....s tema padama nevim nevim, ale snad si to casem zaziju :sweat_smile:
Len, to je presne to co jsem myslela :wink:
30. nov 2008 o 20:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
... :sweat_smile: priznam, ze mne dela standart vs. standard problem proto, ze 95% me denni komunikace se odehrava v anglictine, tudiz zrovna tohle se mi plete :sweat_smile:
30. nov 2008 o 23:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gytarista :sweat_smile: ..to by ma teda s Y nenapadlo napísať :grinning:
30. nov 2008 o 23:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zanett, moja sestra žije v NL a tiež ju opravujem v gramatike, hoci jej to donedávna nerobilo žiaden problém..
sa na tom nasmejeme :grinning:
30. nov 2008 o 23:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
nanynko - no ja si zakladam na tom, ze i kdyz uz od maturity (pres 6 let) cestinu temer nepouzivam, nebo jen minimalne, tak mam lepsi projev (bez hrubek) nez mnohy Cech jako poleno pouzivajici cestinu stale a denne :grinning: Jazyky jsou moje hobby a matersky jazyk ma mezi ostatnimi vysadni postaveni, ale proste tim, ze ted ziju v anglictine, tim trosicku povoluji moje znalosti ceske gramatiky (i kdyz jak to tady casto ctu, tak jsem na tom mnohem, mnohem lip nez mnohe jine :grinning: :grinning: :grinning: )
30. nov 2008 o 23:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
moja sestra je taký istý prípad ako ty :wink:
30. nov 2008 o 23:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Zanett, vzhledem k tomu, že to je cizí slovo, tak standard (jako obvyklá věc) bude s d na konci vždycky. Standart je 2. pád od standarty, tj. vlajky :slight_smile:
1. dec 2008 o 05:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
elitera, jenže v angličtině znamená "standard" s D na konci jak standard, tak i standartu :wink:
1. dec 2008 o 06:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ovšem na Koníkovi se o standartách zrovna moc nepíše, takže by tu stačilo jednoduché pravidlo - vždycky D :grinning:
Já se zase musela přepínat - ve škole a v práci stavba a na beremese svatba :wink: Kolikrát jsem oblíkala stavební šaty...
1. dec 2008 o 08:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, ja som toho nazoru, ze to asi ma clovek vrodene. moja maminka nemala ziadne vyssie vzdelanie a mala skvelu gramatiku a nadherny rukopis. Otec sa narodil v Madarsku a aj ked tam nevyrastal, hadzal strasne slova, na co sme si zvykli- napriklad ze bicykel je koleso :grinning: ,a aj tak strasne pisal. My dievcata sme zdedili to po mame a tiez lasku k literature, kym brat je v tomto cely otec.Ale tiez ma vzdy dostane manzel ked napise ti s ypsilonom. :grinning: sorry, ja tiez nemam na klavesnici diakritiku.
1. dec 2008 o 09:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
elitero - diky za vysvetleni :wink: uz si to snad nebudu plest :slight_smile: Takze je 'standard', ale neco je standartni? Nebo standardni? (neco jako svatba vs svadba :grinning: :grinning: :grinning: )
1. dec 2008 o 19:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gtver, tak to jsem nevěděla :slight_smile:
zanett, standartní je vlajkový. Pokud je pro tebe něco normální, je to standardní :slight_smile: (k angličtině se nevyjadřuju, pořádně to neumim a akorát tu jsem pak za blba :grinning:)
1. dec 2008 o 20:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jezis, takze je to fakt 'standardni'? :confused: No kdyz na to tak koukam, tak vidim, ze to asi neumi spravne nikdo (si pamatuju z domu, ze mama - ktera je na jazyk vysazena a moc si na nej potrpi- ta vzdycky rikala/psala STANDARTNI... :stuck_out_tongue_closed_eyes: :grinning: Holt i mistr tesar se nekdy utne, ze? Kazdopadne diky za opravu, tak si to ulehcim tim, ze si budu pamatovat, ze v CJ a AJ je to stejne :slight_smile:
1. dec 2008 o 20:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
eli, to mě napadlo jen jako zajímavá kuriozita, že sice je standard cizí slovo, ale je sranda, že jako "cizí"anglické slovo může nakonec znamenat i tu standartu :grinning: :grinning:
1. dec 2008 o 20:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok