Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

babula90
4. nov 2009

veronika, ja som to tu spomínala, tí ľudia málo čítali, príp. čítajú, ani tak nejde o to, že sa naučím naspamäť vybrané slová, skrátka to bije do očí. Keď človek vidí v knižkách tie isté slová správne napísané, tak sa mu to vryje do pamäte, že ich jednoducho musí správne napísať, aj keď už vybrané slová dávno zabudol.

veronika81
4. nov 2009

babyyyyyyy? a ako má byť spisovne kľud? 😝
teraz keby tu bol taký smejo čo sa červená, tak ho dám na celý riadok 😀 😀 ale fakt to neviem

babula90
4. nov 2009

ja viem- pokoj 😀
ale o to tu nejde, lebo toto nie je odborný časopis, môžme písať aj hovorovou slovenčinou, ale gramaticky správne, no nie?
A lízanka ani mne nejde do úst 😀 , je to spisovné, ale roky sa hovorilo lízatko. To ako posilňovňa 😀

veronika81
4. nov 2009

dodržujte nočný pokoj 😝 bleee 😀

a že Manžestráčky 😕

babula90
4. nov 2009

a bude tu pokoj!!!! 😀 😀 😀 ale možno sa mýlim, veď počkaj chvíľku, dozvieme sa od ešte múdrejších od nás. 😀

babula90
4. nov 2009

kde si krpito, chýbaš tu!

veronika81
4. nov 2009

a presne, téma má názov Pravopis, gramatika.. a nie spisovná slovenčina 😉

takže "kľut" 😀 😀

monkula
4. nov 2009

babula, kúp si menšiu lízanku, keď Ti nejde do úst... 😀

krpito
4. nov 2009

čumím na Modré z neba, viem čumím nie je spisovne, či ? 😉 samozrejme viem, ale keby som napísala že čumým 😀, to by bola vec 😉

babula90
4. nov 2009

ja Ti dám Modré z neba, treba tu poriadky narobiť, obuli sa do mňa 😀
monkula, boduješ 🙂

krpito
4. nov 2009

no ja neviem, ale som to pozerala na internete a napr. som v téme ako to nespackať našla, že nočný kľud je v poriadku, tak fakt neviem 🙂 ale nech je to akokoľvek, určite je to menšie zlo ako neznalosť gramatiky 😢

lul
4. nov 2009

kocky ja sa do nikoho neobuvam a ani som si nevsimla, kto ten "kľud" napisal. pisala som, ze je fajn, ze vas to trapi, ale zase neznamena, ze ked ja pisem gramaticky spravne, mozem byt automaticky jazykovy korektor. toto ma trochu zarazilo a pobavilo😉 lebo to by ste potrebovali aj skolu aj prax a slovo "kľud" by vam nenapadlo napisat. inak vam fandim 🙂 a nasla som aj ine chyby (nie preklepy), nielen "kľud" ale o to tu nejde predsa, vsak?

ono malo by byt samozrejmostou pisat gramaticky spravne. vy, ktore tak pisete, by ste teda nemali byt nic extra, ale normalny pouzivatel jazyka. tí/tie, ktore gramatiku neovladaju sa same posuvaju do trochu inej dimenzie. takze prosim nemyslite si, ze ste nieco extra - ste len normalne pouzivatelky jazyka😉 (co vsak dnes uz bohuzial standard nie je... ☹)

lul
4. nov 2009

este aby som to blizsie vysvetlila na priklade, s ktorym sa kazdodenne stretavame - normalne je nefajcit. ak niekto fajci, otravuje mi tym ako nefajciarovi cisty vzduch. podobne je to s pravopisom 😉

babula90
4. nov 2009

a kto tu písal, že je niekto extra? 😕 som nepostrehla, len, že by nás bavilo robiť jazykové redaktorky, viem, že na to treba aj školu a vieš, akú mám školu? Sme používateľky jazyka, to je nádherné spojenie, pridám si to na facebook 🙂 My sa chceme len zasmiať, ale že by-žeby- som kvôli tomu nespávala, to nehrozí.

lul
4. nov 2009

krpito - odporucam odbornejsie stranky, napriklad stranku Jazykovedneho ustavu L. Stura v Bratislave 😉

vinifera
4. nov 2009

Lul ale tu sa nikto za jazykovú korektorku nepasoval sám. Tu sú kočky, ktoré skutočne jazykové korektorky sú. Veď každá z nás predsa pred materskou niečo robila....Treba len čítať všetko. A nie vytrhávať z kontextu...

babula90
4. nov 2009

ten kľud by si nám mohla vysvetliť, aby sme sa niečo podučili.

monkula
4. nov 2009

my sme s tými jazykovými korektorkami samozrejme žartovali, nevadí, niekto nechápe iróniu, to je v pohode...

ani si nemyslíme, že sme niečo extra... ale ak niekto napíše slovo myslím s mäkkým tak to je niečo, čo ma dokáže vytočiť do výšin nebeských....

babula90
4. nov 2009

presne tak, vinifera, min. jednu korektorku tu máme.

krpito
4. nov 2009

lul, keď píšeš že to nie je štandard, prečo teda toto nevedia ovládať všetci, tieto základné veci 🙂 Podstatou veci je pravopis, nie ktoré slovo je, alebo nie je spisovné. Nikto sa tu nehrá na múdru ani na korektorku, ani na niečo extra, sme normálne používateľky jazyka ako píšeš 😉

lul
4. nov 2009

monkula - tak "misliet", "chrypka" a ine vyssie uvedene priklady vedia pobavit aj mna. ved som to aj vyssie pisala, ked NIEKTO nechape 😉

tie, ktore su skutocne jazykove redaktorky a korektorky som samozrejme nemyslela 😉

babula - slovne spojenie "pouzivatel jazyka" je bezne sa vyskytujucim slovnym spojenim v lingvistickych kruhoch. dopis si na facebook aj to, urcite to zdvihne mienku tvojich priatelov o tebe 😉 a nezabudni aj to o tej fyzike 😀 😀 😀

krpito
4. nov 2009

stranku Jazykovedneho ustavu L. Stura v Bratislave (to som okopírovala, lebo ja vždy píšem s interp. znamienkami) nebudem študovať, čas využijem na niečo iné 🙂 Tebe by som doporučila dať lekcie gramatiky tým, ktoré tieto základné veci zo ZŠ neovládajú. Prepáč za úprimnosť 😒

lul
4. nov 2009

krpito - tusim aspon ty si ma trosku pochopila...

no preco to nie je standard? no preto iste, ako napr. ze nie kazdy je fyzik 😉, matematik, kardiochirurg a pod. Kazdy ma na nieco ine talent, i ked uznavam, ze standardy jazyka by mal ovladat kazdy. mame na to dokonca jazykovy zakon. ale to mame aj zakon o cestnych komunikaciach a ak soferujes sama vies, ze ten sa dodrziava podobnym sposobom ako ten jazykovy 😉 jednoducho je to v ludoch...

lul
4. nov 2009

krpito - a toto som nepochopila. vies, niektori ludia nepisu s "interpunkcnymi znamienkami" (ale ty asi budes mysliet aj tak na diakritiku, vsakze?), lebo ich napr. na klavesnici nemaju 😉

monkula
4. nov 2009

malá mi to odoslala skôr, než som dopísala... potom mi vypado net a teraz mi vypadlo z hlavy aj to, čo som chcela dopísať za týmim bodkami... 😠
no nič, mám aj dôležitejšie veci na robote, napríklad si zostaviť cvičebný plán a učiť sa....
tak sa tu nepozabíjajte...

lul
4. nov 2009

a tu stranku jazykovedneho ustavu som ti ponukla na prestudovanie preto, lebo si chcela vediet viac o slove "kľud" (kedze diakritiku na klavesnici nemam, toto slovicko kopirujem 😉). ked uz clovek studuje, nech to ma z "kompetentnych" stranok, no nie?

krpito
4. nov 2009

znova dávam do pozornosti : a nechajte nám trošku humoru v tomto sk...... svete 😝

monkula
4. nov 2009

lul, ale fyziku musíš pochopiť, matematiku tak isto, na kardiochirurga musíš mať viac mozgových buniek, ako priemerný človek..
Ale na pravopis? Veď to do teba vtĺkajú od druhej triedy na ZŠ...
a prečo sa stále obúvaš do babulky kvôli tej fyzike? Ani aj som ju neovládala, no a čo? Ako správne povedala babulka, keď niekam napíše príspevok, nikto nevie, že neovláda Einsteinove zákony... ale keĎ niekto przní slovenčinu v každom príspevku, to vidno je....

krpito
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lul
4. nov 2009

omyl kocky, to vy ste ma nepochopili 😉 ale nevadi... ja sa k vam rada pozriem aj nabuduce 🙂