Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

bejbypd
4. nov 2009

Prosím pekne máme u odborníka na slovo vzatého...tak lul prosim ťa mala by si ešte iným ísť najprv poradiť prečo sa v slove chrípka píše mäkké i 😀 a podobne samozrejme

lul
4. nov 2009

bejbypd - o com inom pisem? o akych uplne inych veciach ste hovorili? pokial spravne vidim, stale tu tocime o gramatike... 😕 alebo uz nie? 😕 😕

bejbypd
4. nov 2009

lul nebol to rovnaký názor aj keď si akože vyjadrila súdržnosť s nami hneď si pridala nejakú nevinnú útočiacu poznámočku v tom je rozdiel..ale však pokojne,my sme v pohode ale ked sa nahnevame budem zlí 😀

krpito
4. nov 2009

lul, tu toľko báb používa slovo kľud a nikomu to nebije do očí, ale ak niekto napíše chrípka s tvrdým y je to myslím oveľa horšie 🙂

bejbypd mňa nevytočila, pretože ja si už budem pamätať ten rozdiel, ale tie baby budú stále písať hrubice 🙂

veronika81
4. nov 2009

..a môj zážitok zo základky tu zapadol prachom 😔 😔

maja22
4. nov 2009

Občas zablúdim aj do tejto témy a teraz mi nedá, musím sa ozvať. Nesúhlasím, že veľa čítať znamená ovládať stopercentne gramatiku. Poznám prípad, keď chlapec knihy čítal, šikovný, inteligentný, ale pravopis nula bodov. Nešlo mu to a nešlo... Tiež neviem, ako je to možné, lebo nemal diagnostikovanú poruchu čítania alebo písania, proste mu to nešlo... Iný chalan podobne - sčítaný, ale angličtina (nemčinu sa dokonca učil sám, asi talent na jazyky) mu išla oveľa lepšie ako slovenčina, napísal chybne ešte aj to, čo bolo na tabuli 😝 A bol rodený Slovák...

Mne zasa udrie do očí, keď niekto napíše - napadlo ma... Vždy mi príde na um výrok prof. Kačalu, ktorý to skomentoval: "Napadnúť vás môže medveď, nie myšlienka!" 😀 Správne má byť - napadlo mi 😉
Ale takýchto vecí je viac... 😉 🙂

inkinka
4. nov 2009

btw, šprt je taký, čo sa šprtá ( na skúšku napríklad ), imho 😉

bejbypd
4. nov 2009

ale tu sa rozprávalo o inýh veciach a ty si sem prišla s diakritikou a tak...ale to je jedno ja mám dnes super náladu tak sa nehádam ani sa mi nechce asi Ydem spat 😀 dobru noc zeny 😎

berenika39
4. nov 2009

lul: v pasemáš napsáno

nasa laska Riško

Takže buď ti tam chybí háček a čárka, nebo přebývá háček.

A fakt mi přijde zbytečný se tu dohadovat, chodím sem ráda, nikdo se tu nehádal.

Flexivný?

lul
4. nov 2009

maja - vystihla si to. o "napadlo ma" som uz nemala ani odvahu pisat, to by ma tu uz kolegynky rozsekali v zuboch 😉

veronika81
4. nov 2009

ježiši 😝 😕

bejbypd
4. nov 2009

jajaj lul ty máš výdrž 😀 ale bavím sa dobre...je tu veľká psina 😀

bejbypd
4. nov 2009

veronika a zážitok bol parádny 😀 som sa dobre zasmiala...

lul
4. nov 2009

berenika - ako som pisala, aj majster tesar sa obcas utne 😉

bejbypd - sorry, ale ako sa krpito poucila o slove "kľud", poucila sa aj o interpunkcii a diakritike 😉 ked teda nevedela, co je co a snazila sa poucit mna 😉

lul
4. nov 2009

tiez sa bavim 😀 😀 😀

bejbypd
4. nov 2009

samozrejme lul ako povies 😉 no tak teda dobrú noc všetkým 😎

berenika39
4. nov 2009

moje nervy, moje nervy....

Dobrou.

veronika81
4. nov 2009

´brú noc 😉

babula90
5. nov 2009

ďakujem veronika, monkula.
Niekto otvorene prizná, čo mu nešlo a už sa mu to vytýka 😒 , ale chémia ma na gympli bavila 🙂
Dobré ránko prajem, divečatá!

babula90
5. nov 2009

preklep- dievčatá.

krpito
5. nov 2009

ahoj babula90 a ostatné nevzdelané dievčence 🙂 ako som povedala, je rozdiel neovládať základy gramatiky a nemať vedomosti pracovníčky jazykovedného ústavu ☹ týmto kauzu lul uzatváram a ... 🤐

babula90
5. nov 2009

"mi po praní zostávajú na šatách také bledo sivé dosť vyditeľné fľaky ..najhoršie na tom je to,že už nejdu dole ďalším praním ...už neviem čo mám robyť...práčku po praní vždy vydrhnem,ako sa len dá a nič...stále a stále mi skoro každé ..."

ikke
5. nov 2009

robyt, zmyznut, vysacka,... no proste klasika, "vybrane internetove slova" 😉

babula90
5. nov 2009

vysačka ma vytáča, veď to kole oči 😕

krpito
5. nov 2009

babula90, toto je presne to, že (teda aspoň ja a myslím že aj ostatné ) sa týmto poukazovaním nevyvyšujeme nad nikým, nikoho nemenujeme, nepoučujeme, jednoducho sa trocha zasmejeme nad perličkami z príspevkov 🙂 a nehráme sa na najmúdrejšie z najmúdrejších, ani na jazykové korektorky, pointa je úplne v niečom inom 😉 len to treba pochopiť 😝

krpito
5. nov 2009

dokonca niekedy sa postavy na celu nozku nie len na spicky a to vsetko zacal robyt 🙂

krpito
5. nov 2009

diakritika by mi vôbec nevadila 😀 teda ani nevadí 😉

magimary
5. nov 2009

ja si pravidelne čítam túto tému, lebo aj mne niektoré chyby bijú do očí (a sama mám pri rýchlom písaní problémy s preklepmi 😝 😅 , ale "pracujem" na tom, podľa toho, ako mám čas 😉 ), len ma teraz napadá, či poznáte pojem dysortografia... 😕 😅 😉
dysortografici sú ľudia s nadpriemerným, alebo priemerným IQ, ale v mozgu nemajú zabezpečené "správne spoje", aby sa naučili správne písať, evnt.čítať)...jeden so mnou vyrastal (môj brat) a hoci je učiteľom na základnej škole doteraz nevie (a nikdy nebude vedieť!), kedy sa píše i/y (podotýkam, že je vysoko kvalitným a maximálne obľúbeným učiteľom s úspešne ukončenou vysokou školou), kde sa dáva čiarka, dĺžeň ai.
A najmä, keďže sú to (tu na koníku) ľudia vo veku, kedy sa pozornosť špecifickým poruchám učenia nevenovala (a teda nikto s nimi nikdy nič netrénoval!), nemajú šancu "docvičiť" to sami ...
a keďže boli celý život považovaní za pomaly "retardovaných", tak majú obvykle aj slabú motiváciu niečo meniť (myslia si, že aj tak ich každýí bude za takých považovať i naďalej)...

babula90
5. nov 2009

ani mne.

krpito
5. nov 2009

magimary, vďaka lul pojem disortografia poznáme a verím, že sú takí ľudia a je to smutné ☹ len mi je čudné, že by sa v jednej téme objavilo takýchto ľudí naraz viac 😔

no a keď nemajú motiváciu niečo meniť, smola 😉