Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

naty
27. aug 2008

Já sice učitelka nejsem, ale taky mě to bije do očí... 🤐 ...já chápu, že na to někdo není, nebo ho to nebaví, ale opravdu když tady vidím třeba: vyděla sem apod., tak jdu fakt do kolen.... 😅 ...ale já sem holt taková, no, někdo to neřeší vůbec, hlavně, že se dorozumí...ale mně osobně to trochu vadí... 😝

susik77
27. aug 2008

aj mne to bije do oci...ale nemusi to byt o inteligencii...poznam par ludi s technickou VS, co tak pisu 😎

danuska24
27. aug 2008

mne to tiez vadi, a este ma vytaca dva a dve 🙄
ale co uz, niekto ma hlavu napr. na matematiku, chemiu....
a este zboznujem vyhovorku ako pouziva moj kolega - ze on uz je dlho zo skoly von... (a odvtedy asi nerozpraval ani nepisal 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 )
a svagrina sa so slovencinou nekamarati ani trochu. 😅 😅

asitka
27. aug 2008

tiež ma to z času načas udivuje...keď je to nejaké slovo, ktorému to ani v tom tvare nepristane....ale ruku na srdce....aj ja sama občas spravím chybu....tak načo to komusi vyčítať????? 😝

naty
27. aug 2008

jj, to není o inteligenci, spíš o tom, jak to kdo řeší...

zanett
27. aug 2008

Zade - ja s tebou souhlasim, ale byt tebou, byla bych opatrna. 😀 Jednou davnu tady na diskuzich byvala jedna ucitelka cestiny (!!!), ktera delala naprosto strasny pravopisny chyby - kazdej se nekdy preklepne, ale ty jeji chyby bouchaly do oci a opakovaly se, takze rozhodne nebyly preklepy...no a ja, jelikoz jsem pusa prorizla, tak jsem ji na to jednou jemne upozornila (a taky jsem si rypla, ze mit dite, tak nechci, aby ho ucila takova 'ucitelka') a tos mela videt ten cirkus!! 😀 😝 Sesypalo se na me snad cely forum (vetsinou ty, ktery jsou s pravopisem na stiru) a vystipaly me a ucitelky, ktera si ten diplom asi vycucala z prstu, se zastavaly az do nebe.... 😀 Mne osobne irituje nejvic to, kdyz tu kazdy treti diskutujici pise 'mi' (tedy my vsichni - je to prvni vyjmenovane slovo po M, ale jakoby si to uz nikdo nepamatoval 😅 )

lukin
27. aug 2008

Taky se mi nelíbí hrubky. Občas tady čtu perly, jako např.: vyděla jsem, dal my to, mi jste šli, výřivka atd. 😀 😝

adetka
27. aug 2008

pridavne mena a pozuivanie ypsilonu 😖 ... ale tiez obcas urobim chybu... takze radsej nevycitam 😅

susik77
27. aug 2008

zade, este jedeb pohlad: moj muz mal na ZS ucitelku, ktora si tiez myslela, ze je menej inteligentny, ked neovlada pravopis a kvoli nej nemohol ist na strednu skolu, povedala, ze ak pojde na SS s maturitou, da mu zo slovenciny 4 a ze ak pojde na ucnovku bez maturity, tak mu da na vysvedc.3. No, po tyzdni ho z tej ucnovky vyhodili, ze tam nema co robit, on sa tam uplne nudil...tak siel na strednu s maturitou, potom na VS elektrotechnicku , kt. skoncil s pochvalou dekana za diplom. pracu... 🙂 Teraz je tiez perfektny vo svojej praci...Nic proti ucitelkam zo zajklad. skoly, ale casto prave oni vstepia detom dost komplexov...

bihan
27. aug 2008

Aby som bola úprimná, tak nemám rada ani príspevky bez diakritiky 😉
Gramatické chyby, bohemizmy a nespisovné výrazy mi nesmierne vadia ale odkedy žijem v zahraničí, tak som sa, bohužiaľ, pristihla, že prsty mi občas utečú... podľa mňa je písomný prejav znakom určitej kultúrnej úrovne a je dosť pravdepodobné, že si s niekým, kto tých chýb robí veľa, rozumieť nebudeme 😀

len
27. aug 2008

Ano ano - výřivka, ranné těhotenství (to jsem tu snad neviděla napsaný dobře) a oblíbené by jste, by jsme atd. 😉 Ale abych nebyla jenom za mravokárce (a že mi mizerný pravopis vadí fakt dost 😉 ), taky mi to občas ujede, když si to po sobě nepřečtu, a kdo můj vztah k pravopisu zná, neopomene mě škodolibě upozornit - nedávno se mi třeba podařilo napsat slovo výno 😀

zanett
27. aug 2008

Jo a jeste; moje kamoska je ted na materske a v emailech, ktery mi pise, dela strasny chyby (zadny preklepy, ale fakt hrubky) a jednou jsem ji na to v legraci upozornila a ona mi odpovedela, ze to nevadi, ze je ted prece na materske 🙄 ...asi si mysli, ze kdyz je na materske, ze muze uplne zdebilnet...bohuzel neni sama, ktera ma takovy nazor 🙄 😝

adetka
27. aug 2008

ja som zistila, ze kym som so slovom pracovala (pisala clanky, diplomovku), tak som chyby nerobila... cim som dlhsie na materskej, tym castejsie sa mi "pletu prsty" 😉

zanett
27. aug 2008

len; 😀 vyno 😀 ...to uz je jako to notoricky zname obyli (pise moje sestra) 😝 😀

certica
27. aug 2008

tak mna to rozhodne nevytaca, zo zaciatku som sice bola v nemom soku a uzase, ale uz som si "jochen-trochen" zvykla. uz ma len obcas "srdco" zaboli 😀

danuska24
27. aug 2008

Brat si mal na základnej škole napísať poznámku že sa správal neslušne (nevedel sa rozhodnúť 😀 😀 a bolo z toho🙂 žjiak 😅

adetka
27. aug 2008

ja sa priznam, ze som pred pa rokmi... ao zacinajuca novinarka napisala... "cytron"... brrr... az ma pri tom teraz striasa... 😅

danuska24
27. aug 2008

adetka 😀 😀

certica
27. aug 2008

adet, mozno si myslela na cyprus 😎 😀

johanda
27. aug 2008

Osobně mi oči taky přecházejí, ačkoli nesoudila bych koníkářky tak přísně , některé zapeklitější gramatické nuance s děckem dožadujícím se pozornosti hlot člověk občas zazdí. Na MK to zase takový děs není, číst některé práce studentů univerzity, to je onačejší pošušňáníčko 🙂 Tam mám občas problém pochopit, co chtěl autor vlastně sdělit (ačkoli je tu možnost, že nechápu díky vlastní blbosti 😀 ) a nějaké to obylí 😀 😀 , aby jsem apod. prostě neregistruju

ella1
27. aug 2008

vadí,ale čo už.tiež sa mi stalo,že som namiesto hanba napísala hamba... 😝 😀

s.arik
27. aug 2008

jsem totálně zaměřená zvláště na rozdíl mezi slovy tip a typ, což tady půlka češek neovládá 😀 asi i proto, že ve slovenštině je to jinak, tak se to plete...?

no a pak slovo "výjimka", my x mi ....

a řada dalších. když je to občas, půl bídy, ale jak je hrubek více než správných slov, přestávám mít chuť příspěvky číst...

bihan, taky se mi text bez diakritiky moc nelíbí. kdysi jsem dokonce trvala na psaní velkých písmen na začátku vět, ale co kojím děcko, jsem ráda že se mi trefí do klávesnice alespoň ten jeden prst 😀 takže píšu téměř vše malým.

petrolejka
27. aug 2008

No, mě to tedy nepohoršuje. Sama se sice snažím psát bez hrubek, ale ne každý měl z češtiny dobrou známku a má pro pravopis cit. Z počátku mě to občas zaskočilo, ale te'd se jen zasměju, co někdo dokáže vyrobit, ale neodsuzuji. Na příspěvcích mě zajímá obsah, ne forma. Je to diskusní fórum, takže tu všichni píší rychle a moc to neřeší. Dokonce se tu myslím občas bavíme tím, že píšeme hovorově, počeštělými výrazy z jiných jazyků, zkratkami apod.
A neodvažuji se hodnotit něčí inteligenci podle příspěvků, sama jsem párkrát v rychlosti napsala brutální hrubky, a to mám dvě VŠ a IQ nadprůměr. Tak doufám, že jsem svými chybami nikoho moc nepohoršila ... jsou na světě důležitější věci k řešení. 😀 😎

caira
27. aug 2008

co mate proti textum bez diakritiky? ja treba na klavesnici hacky carky nemam..takze diakritiku proste nezvladam 😀

mimochodem, me se teda taky obcas stava, ze sem tam neco napisu naprosto debilne, vetsinou si toho vsimnu az kdyz to odeslu 😀

sarik, jinak ted jsi me donutila popremyslet nad tim tip x typ 😀 jak to vlastne je? tip jako tipovani na neco a typ jako druh neceho?

blovitc120
27. aug 2008

Nemôžem povedať, že ma to až vytáča, ale veľmi často priam žasnem. Vydela, pýsať, robyť, mi sme vs. daj my, vyseli a pod., tam naozaj nechápem dôvod nevedomosti, to sú základné veci. Keď je v 1 príspevku len 1 chyba, prehliadam to, preklep sa stane hocikedy. Ale ak ani jedno i/y nie je správne a je tam aj kopa iných chýb, to ma už dvíha zo stoličky. Hoci je pravda, že tiež mám kamaráta, ktorý skončil mat-fyz s červeným diplomom a robí chyby. Ale nie také, aké som uviedla, to je pravda.

anta
27. aug 2008

Ahoj holky, dobrý téma, já to osobně taky naprosto nesnesu, nevím proč, ale u chlapů mi ty hrubky vadí nějak míň, i když je fakt, že to člověka i tak tahá za oči 😉
No, ale když chyby strkají i do televize, tak kde si člověk má brát příklad, že? Nedávno jsem viděla na ČT1, že "desítky lidí zemřeli", takže jakýpak copak 😀 😀 😀

certica
27. aug 2008

inac ja tiez bezne pisem s diakritikou, az tu som sa pokazila a takisto len tu na MK pisem prakticky len malymi pismenami, ci uz mena alebo zaciatky viet. nikde inde takto nepisem a nerobim mi problem sa preorientovat do normalneho pravop. stylu.

caira, ten tip x typ (aspon u nas v slovencine) plati, ako si uviedla - t.j. tip - ako tipovanie, hadanie, športka... a typ - druh, typ cloveka alebo niecoho

gedren
27. aug 2008

Vite co, pokud jde o uredni projev, je to neomluvitelne (firma/instituce by si proste mela zajistit nekoho, kdo umi cist a psat 🙂), ale pokud jde o soukromy projev v diskusich apod., tak nikdy nevite, jestli ten clovek treba neni dislektik/disgrafik, nebo zrovna jednou rukou nekoji a druhou neprebaluje, tam utece ledasjaky preklep i chybka. Ja se sice jazykem v podstate zivim (jsem pocitacovy lingvista, jeden cas jsem i delala korektury a redakcni praci), takze si samozrejme vsimnu kazde chyby, ale proste se nad tim povznesu, kazdej jsme nejakej 🙂.

Ale jak rikam, kdyz mi takhle napise firma, neco si o nich pomyslim 🙂, a pripadne se podle toho i zachovam. A ma-li nejaka firma/instituce hrubky ve sve webove prezentaci, tak tim u me taky konci 🙂

Jinak tuhle jsem na Aukru taky vydrazila "mysticku", na predani jsme se sesli u bankomatu "pokud z nej zrovna nekdo nebude vibirat", to jsem uz taky nemohla. Ale tyhle totalni ulety me uz spis pobavi.

pebi
27. aug 2008

já nevím, já třeba jsem se narodila na Slovensku, chodila jsem tam do školy a česky jsem se nikdy psát neučila,...takže občas mám problém se slovy jako mě, mně, mne apod. 😉 ...nebo třeba tygr je slovensky tiger ---a hned máte hrubku jak vyšitou 😀
ps ale snažím se 😉

nobody
27. aug 2008

mňe to taki vitáčý 😀