Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

petkave
26. mar 2012

@syslica ale tvoj MM sa tu používa bežne. Už sa to snažím blahosklonne prehliadať 😵

petkave
26. mar 2012

@werumka podľa mňa je to tým, že tie ženské absolútne nerozumejú skratkám,ktoré používajú. 😖

didiana333
26. mar 2012

...hovädio-bravcovy gulas zo vcera.... 😀 😀 😀

bodka13
26. mar 2012

cesnakovo bilinkovy dip a grilovane kuracie prsia marinovane v bylinkovej smotane 😕 😕 aký je rozdiel medzi bilinkovým dipom a bylinkovou smotanou 😀

didiana333
26. mar 2012

@bodka13 nechcelo sa mi to kopírovať celé.... 😀 😀 😀 vidím,že aj ty si to čítala.... 😀

berenika39
26. mar 2012

@bodka13 přece jedno je s tvrdým a jedno s měkkým .....

inkinka
26. mar 2012
bodka13
26. mar 2012

@inkinka wau ! tak toto je sila 😀

petkave
26. mar 2012

@inkinka tak to už hej!

didiana333
26. mar 2012

Baby,asi už aj ja som divná... 😅 lebo nedávno som pozerala (skor počuvala ) reklamu na CIF...ked príde rytier a vyčistí akože špinu na "kotle"...no mne to tam tak bije do uší,Ivo Gogál rozpráva v tej reklame...skuste si všimnuť...nemalo by tam byť,že špinu na "kotli"????? 🙄

tetapetra
26. mar 2012

@didiana333 Pochybnosti mávame aj pri skloňovaní podstatného mena kotol... Toto podstatné meno sa skloňuje pravidelne podľa vzoru dub a v jednotlivých pádoch má tieto tvary: v jednotnom čísle – kotol – z kotla – ku kotlu – kotol – v kotle – s kotlom, v množnom čísle – kotly – z kotlov – ku kotlom – kotly – v kotloch – s kotlami.. Takze kotle, ale pasuje kotly 😀

didiana333
26. mar 2012

@tetapetra jááááj...no takto by som to ja veru nevedela zdôvodniť...len sa mi tam to "na kotle" nehodí....ale tam o kotli hovoria v jednotnom čísle...že vyčistí špinu ...na jednom kotli si myslím,že by malo byť kotli....zle si myslím?????? 😀 😀 😀 "nepasuje" mi to do ucha..... 😀 😀 😀

tetapetra
26. mar 2012

@didiana333 😀 😀 😀 😀 skklonovanie mam z netu, snad si to budem pamatat. 😅 Ale aj slovo pasuje - nepasuje je dobre 😀

ikke
27. mar 2012

opat jedna kvizova - co je to?

"Obojstranna vestica"
😀

bodka13
27. mar 2012

@ikke asi vypadlo "k" 😀 😀 😀 bola by to vestička 🙂

ikke
27. mar 2012

@bodka13 ano, inak ten inzerat mi vyhodil vyhladavac, ked som hladala temy o vešticiach 😀
a to este kolko je v bazari inzeratov na " vestiča" ...

bodka13
27. mar 2012

babyyy 😕 viete mi povedať koľko rokov,môže trvať " ...historicky zachvad ..." 😀 😀

ikke
27. mar 2012

@bodka13 ako ciastocny historik ti mozem povedat, ze za historicke sa zvycajne povazuju veci starsie ako 50 rokov... takze to bude asi " riadna pecka"

petkave
27. mar 2012

A zase tá pani s tými svokrovcami a švagrovcami... Asi to bude dlhodobý problém:

Ako sa mame chovat spravat nemam chut ich ani pohostit,kedze mi sme zavynsovali krsnatu medzi dverami a bolo,isli svokre...proste nechcem malej pokazit oslavu

berenika39
27. mar 2012

@ikke tak to mám za pár 😝

ikke
27. mar 2012

@berenika39 ty si vec?
no ale zas ak budes vyhlasena za pamiatku, mozes poziadat o prispevok na rekonstrukciu... 😀

berenika39
27. mar 2012

@ikke no jasně, krabice🙂.žádost podám, ale nevím, jestli eurofondy budou stačit 😀

ikke
27. mar 2012

" Ahojte vyje mi niekto poradiť..."

blovitc120
27. mar 2012

@ikke 😀. Zomrela som 😀

nanulik
28. mar 2012

@syslica ja tiež používam "tvoj mm" 😀 ale správne by asi malo byť TM

a napríklad chyby ako preklepy si nevšímam. stane sa hocikomu že písmenko sa stratí.

nanulik
28. mar 2012

jáj dávno som sa tak dobre nezasmiala 😀 😀 😀

jijitka
28. mar 2012

@bodka13 ten záchvad 😀 by se dal vysvětlit taky jako, že byl tak silný a nezapomenutelný, až se zapsal do historie. A naši školáci se o něm budou učit jako o historické události 😅

vefi89
28. mar 2012

Bycikel 3-4 roky

syslica
28. mar 2012

Videné v bazáriku: "Chračky pre najmenších" 😀 - mi pripomína obľúbený syslí vtip:
Američania v ruských lesoch stretnú skupinu domorodých poľovníkov vlečúcich zabitého medveďa:
"Grizly? grizly?"
"Nééét, streľáli, streľáli !" 😀 😀

eaka
28. mar 2012

začervenanie s vyrážočkami