Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

ellise
30. sep 2010

moni, díky za podporu, v češtině je to taky o seriálu, ale stejně se mi nedostalo odpovědi na moju otázku. 🙂

ani3012
30. sep 2010

@ellise

Ako sa skloňuje slovo klavír?
Slovo klavír je v základnom tvare zakončené na obojakú spoluhlásku, preto sa zaraďuje do skloňovacieho vzoru dub, ale v lokáli má pádovú príponu -i (ako vzor stroj), ktorá je pri vzore dub variantná. V nominatíve množného čísla má tvar klavíry. Takéto tzv. zmiešané skloňovanie sa uplatňuje aj pri niektorých ďalších neživotných podstatných menách mužského rodu, ktoré sú zakončené na -l alebo -r a ktoré majú cudzí pôvod, napr. hotel – v hoteli – 2 hotely, seriál – v seriáli – 2 seriály, 🙂 server – o serveri – 2 servery.
som vygoogla 😀

ellise
30. sep 2010

@ani3012, děkuji za vysvětlení 🙂

monkula
30. sep 2010

@ani3012 ale povedz jej ,ako krááásne sa skloňuje na Záhorí...
Gde si? V lesi... 😀 😀

ani3012
30. sep 2010

@ellise nemáš zač,som sa aj ja priučila 😅 🙂

@monkula
čo robí Marek počas obeda ? í
preklad Marek obeduje

monkula
30. sep 2010

hej, najkratšie záhorácke sloveso: í 😀 😀

mne páči záhorácka podoba slova cítiaci: cícící 😀 😀 😀 😝

erikasadek
30. sep 2010

@monkula aj ja som vychodoslovacka. 😀 rodena presovcanka..
inak ahoj moja zlata uz davno som Ta nevidela;. 🙂

monkula
30. sep 2010

@erikasadek Ahoj zlatko, ja Ťa sem - tam vidím, chodím čítať paťkove pokroky 😉

erikasadek
30. sep 2010

@monkula mimo temy prepacte nam.. dakujem to je od teba mile.. 🙂
su velke.. 🙂

ellise
30. sep 2010

@erikasadek a ja z trebišova z kadzi macer .....

erikasadek
30. sep 2010

@ellise 🙂 no vidis ja s presova s kadial moja mama.. 😀 😀

ellise
30. sep 2010

ještě se mi líbí "bankovať s niekým" 😀

didiana333
1. okt 2010

Na fb som si práve prečítala status mojej netere (14r)
... cháálím kaar.. :D
ked som sa pýtala,že o čom píše,tak že žuje pelendrek....som už asi stará... 🙄

monkula
1. okt 2010

@didiana333 ja mám o deväť rokov menej ako ty, ale tiež by som nevedela, o čom točí... ten kaar, mi príde vulgárny až strach 😅

didiana333
1. okt 2010

@monkula no ved aj mne... 😨 ja ani doteraz také slová nepoužívam...a nie ešte v jej veku...no hrôza... 😔

monkula
1. okt 2010

@didiana333 ja teda neviem, ale ty si tučím písala, akú tam má fotku? Mňa by zaujímalo, čo na to rodičia tých polonahých puberťáčok? Ja keby som niekde na nete našla takúto fotku mojej dcéry, tak ju asi roztrhnem ako žabu...

didiana333
1. okt 2010

@monkula to nie ja...to berenika tuším písala,že nejake známe dievča to má taku fotečku coolovú.... 😀
Ak by si moja neter taku dala,tak to by som už asi vážne bonzla jej rodičom...oni na fb nechodia,tak netušia,ako sa tam "malá" správa..... 😅

monkula
1. okt 2010

@didiana333 aha, no naše deti to už budú mať horšie.... oni už budú mať zbehlé PC mamičky... 😀
A určite, to nie je o bonzovaní, ale aj strach o to dieťa...

ikke
1. okt 2010

@monkula
@didiana333
no len aby... 😅 aj niektore tunajsie uzivatelky maju v albume vselijake fotky svojich dospievajucich dcer 😖 ale to je uz na inu nez pravopisnu temu... 😉

nice202
1. okt 2010

a niektore uzivatelky tu chcu strasne bojovat za svoje veci a pritom nevedia ani spravne pisat! 😀

neumisa
1. okt 2010

@nice202 ale mají argument: důležitý je obsah, ne pravopis 😀 😀 😀 😀

ellise
1. okt 2010

didiana, ale tomu jsem vůbec nerozuměla, absolutně, jsem stará a bl... 😀

erikasadek
1. okt 2010

😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

inak mimo temy ale baby na FB je uz aj modry konik!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

monkula
1. okt 2010

@ikke no, videla som aj ja kadejaké také fotky, aj ma prsty svrbeli, že dám "komentár", ale sú to dospelé osoby, myslím tie matky, tak hádam vedia, aké fotky sú vhodné a ktoré nie...
ale to som už fakt mimo tému... zase raz

berenika39
1. okt 2010

@didiana333 jj, to jsem psala já a právě bojuju s tím, jestli mám jejím rodičům říct, jak slečna prezentuje svojí osůbku na netu, rodiče o fb nemají páru....na jednu stranu mi do toho nic není a ztratila bych její důvěru, na druhou stranu se bojím - o ní. tak nevím...s ní jsem už o tom mluvila, říká, že je to jen sranda, o nic nejde, absolutně nechápe důsledky...
jsme mimo téma,omluva, jen jsem reagovala na didi

erikasadek
2. okt 2010

dalsia perlicka;;;
Len minule som cital, ze vihodili mrtveho cigana zo sanitky 😀

najprv ich mal odyebat,-alebo mucit, 😀 😅

bzuzka
2. okt 2010

som rada, ze viacerych trapi ten pravopis, aj ja som uz nad tym rozmyslala,ale tu nejde ani o tie ciarky, ale aspon zaklady, vid. tie ryfle, este sa mi paci :vysacka 🙂

didiana333
2. okt 2010

Nedá mi to...zase moja neter...fb:
dójdi wyréésime..:D
šak ked steš wolačo rééšiť tak dojdi ty neejá.. :P

to je štýl písania našej mládeže.... 😝

monkula
2. okt 2010

@didiana333 jednoducho povedané, chce sa mi zvracať 😝

sharlotta
2. okt 2010

milujem, ked nasa mladez napise "niaka" namiesto "nejaka" ... 😠 a tie dvojite w, tiez milujem....