Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

blovitc120
29. okt 2010

to som už aj ja kdesi čítala, že všetci 3ja alebo 4ria, už si nepamätám to číslo. príde mi to choré tam dopisovať, načo?

eaka
29. okt 2010

ale ja sa musím príznať, že tiež píšem "o 19tej", hoci sa to nemá... ale každý jedenkrát, keď to píšem, tak to vymažem, nechám 19 a podľa nálady to znova dopíšem alebo nechám tak, ale v smske by sa mi aj zišlo ušetriť tie 3ri znaky 😀

monkula
29. okt 2010

@blovitc120 ak by som to čítala podľa správnosti, tak by som to čítala asi takto: trajaja a štyriaria 😀 😀

blovitc120
29. okt 2010

mon, presne

warholette
29. okt 2010

tie vytaminy ste uz videli? 🙂

eaka
29. okt 2010

videli! Hrôza!! aj som jej chcela odpovedať, ale radšej som sa na to vy..

dusanab
29. okt 2010

Mám pre vás na piatkový večer jeden príklad na zamyslenie. Mama netuší že tu máme takýto gramatický debatný krúžok tak ani nevie že je teraz budem spomínať 😀 😀 (možno sa jej bude čkať 😀 😉 ) Zamýšľala sa nad slovom anjel (dôchodkyňa, čo bude 😀 😉 ). Konkrétne prečo sa tam vyslovuje "ň", keď "j" predsa nezmäkčuje. Má to niečo do seba, aj keď s "n" by sa to asi zle vyslovovalo. Ale možno je to len o zvyku ako sa anjel vyslovuje. Ja viem, spodobovanie a podobne. Ale pekné zamyslenie na piatok večer 🙂 😉
A aby som niečo na seba bonzla, gramatika mi ide, ale čo jednoducho neviem je rozdeľovanie slov na konci riadka. Jednoducho to neviem, nikdy mi to nešlo a už asi ani nie je šanca niekedy sa to naučiť 😕 tu to našťastie rieši za mňa počítač 😀 😀

monkula
29. okt 2010

@dusanab ak rozdeľuješ napríklad slovo gramatika 😀 tak si to vytlieskavaj ako detičky, gra-ma-ti-ka. čiže rozdeliť môžeš len takto po slabikách, nemôžeš to rozdeliť ako gramat-ika, taktiež sa nerozdeľujú slová s predložkou, čiže
"na stole" napríklad musí byť vždy spolu, takže alebo tam to "stole" natlačíš, alebo napíšeš všetko do jedného riadku, nového 😀 😀

monkula
29. okt 2010

A inak s tým anjelom, to je pravda.. 😕 😕 takže teraz mi z toho ako víťazky vychádzajú tie, čo to píšu ako aniel 😀 😀 😀 😀

dusanab
29. okt 2010

vysia
s takymi to
Nezamikajte
Pomozte my
se svími druhími dcerami
naspet
ani tím, od ktorích
nehambíš sa

dusanab
29. okt 2010

@monkula veď som si aj vytlieskavala aj tak mi to dopadlo zakaždým nejako divne 😖 radšej ak sa mi slovo nezmestí tak napíšem do nového riadku 😀 😀 vďaka za radu, ale niektorého blba nepreonačíš 😀 😀 (myslím teraz seba 😀 )

monkula
29. okt 2010

@dusanab 😀
jednotku má autor slova vysia 😀 😀 😀 to ma rozosmialo 😀

dusanab
29. okt 2010

@monkula aby niečo mohlo vysieť musí mať dlhý povraz alebo aspoň dlhšie písmenko ako obyčajné krátke malé "i", nie? 😀 😀 😀 😀

eaka
30. okt 2010

baby, ale ja tak rozmýšľam, že som tiež asi minule napísala "hamba" 😅

eaka
30. okt 2010

baby, v téme "môj manžel je závislý od pc" posledný príspevok, neskutočne dojímavý ale gramaticky neskutočný... to by som sem musela skopírovať celé!

eaka
30. okt 2010

No vydíš to

eaka
30. okt 2010

"Pozeravala som aj ja kedysi Rozvedenych zo zaveskami" 😀

dusanab
30. okt 2010

@eaka uuuuuuf teda
ten príspevok o závislom manželovi som si prečítala (možno tam aj ja niečo napíšem 😠 ) ale ak to ten chlap fakt myslel vážne s tým pravopisom tak by sa mal nad sebou čím skôr zamyslieť (ale takí si ani neuvedomujú akí sú ....)

dusanab
30. okt 2010

"príjemné" čítanie
cawky som 16 ročny tipek .. tieš pubertak .. a ma celkom zaujalo co tu mamky piseté .. a ako sry ale seci ste naomile ... kedze som pubertak tak vam možem povedat ze seci pubertaci robia presne opak toho čo rodič chce ,, zofia keby ze ti syn povie čo ja viem ze sam bi sa o seba postaral lepsie tak mu povec .. tam sú dvere uz ma to nebavi .... Uvidiš že si uvedomíí že čo robíí ... Mné ras mama povedala ze som jak prijebany .. vtedy ma to chitilo za srdce ... som nevedel čo povedat az mi slzi visli ... A ked som prisiel domov spity mama sa ma nespitala že prečo som pil ale hend namna jebala ... Neurobila si rovnaku chybu??? alebo ze nasla umna cigareti ties sa nepitala preco ich mam ale hend jebalaa.. neurobila si to tiéš??lebo syn to este naschval urobi znovu len aby urobil mame nervy ... ale keby mi mama povedlaa .. napr .. cigaretami si ničiš zdravié ... alebo okej kazdy to ras skusiiíí alé podla mna bi si mohol z tym skoncis lebo ak si zviknes nebudes vediet skončit .. ale miesto toho kičala .. a udrela maá ... skusteéé rodičia prestat na deti kričat .... davat im tresti ... a uvidite ze sa to zmeni a ak sa to prvy ras nezmeni tak druhy ras treba povedat : okej ras som ta napomenula a teras ti davam trest ... a zadrzte sinovi to co ma najračej ,,,, chodenie vonku na tyzden .. pocitač .. alebo nečo v tom .. a potom si to uvedomííí .. a vertéé mi fungujéé to co som tu pisal .. lebo nesom soám kto sí to mislii uz z vela ludmi som sa otom bavil aj vela ludíí to povedalo mne ze keby boly rodica taky tak oni sa zmenia .. SAK POCHOPTE PUBERTAC CHCU BYT FRAJERY .. PRETO ZAčINAJU Z PITIM , Z FAJCENIM ... alebo ako tvoj syn z utekom .. len aby ukazal partakom ze je frajer ... ale nekedy pomaha ked rodic ukaze ze toho sina ma rad a ze mu nanom zalezi ... mojá mama namna vzdy kričii a preto este naschval chodm neskoro domov .. lebo mi hovoríí ze mam o 7 bit doma .. .ako 16 ročny ... ale pochopte nekedy je trapne povedat kamosom musim ist domov bo mama povedala ze o 7 mam bit doma ...... keby mi povie bud do 10 ale maj zapnuty mobil alebo ze daj vediet kde si .. ani bi som vzdy nebol do 10 lebo mi som vedel ze nekto doma ma ma rád ..... a doma je viac jak vonku ale nekedy to tak necitim ... poslednu dobu mam pocit ze kamosi ma maju račej jak vlasná rodina ... .. no dúfam ze nekomu pomozem tim co som tu napisal .. kedze mne nik nepomozé ...

mexx
30. okt 2010

Aj som sa chcela vyjadrit k tomu pravopisu a gramatike...ale obsahovo ma ten prispevok tak zasiahol, ze nemam slov. 😀 😀 😀
Najma teda tato veta:
"Mné ras mama povedala ze som jak prijebany .. vtedy ma to chitilo za srdce ... som nevedel čo povedat az mi slzi visli ..."
Aj mne veru slzy vysli... 😀 😔

dusanab
30. okt 2010

@mexx no aj mňa by chytilo za srdce a slzy by mi tiekli keby mi mama povedal že som prij.... 😀 😀

ja by som chcel ist byvat ocinovy len ma mama drzi nasilu u nej a ja us by som chcel ist byvat otcovy tak ked viete tak prosim odpovedzte plosim

mexx
30. okt 2010

Ja by som ho zbalila, nech ide cim skor. 😝 😀

dusanab
31. okt 2010

urobili mi aj viter bo som mala vraj aj vitok a dali mi niaku masticku
mala sa skriabe v zakroku az do krvy

monkula
31. okt 2010

pravopis toho pubertiaka je hrozný, ale ten obsah ma dostal, priznám sa.. uložím si to a keĎ bude môj syn mať 16, tak budem mať mauál... ale radšej si to dovtedy opravím 😀

@dusanab slovo niaku ma dostalo aj viter 😀

dusanab
31. okt 2010

@monkula tak to úžašné "niako" používajú viaceré, neviem kde na to slovo prišli, nie je to nijaké ani nejaké ani nič....

áno ten príspevok toho puberťáka má čosi do seba, preto som to sem skopírovala aj keď je to také dlhé, máme návod na použitie našich malých chlapov 😉

mexx
31. okt 2010

Mna z toho dostal ten zakrok. 😅

dusanab
31. okt 2010

na nho - opakovane 😉

ikke
31. okt 2010

"niako" a "vsetky deti su rozne" myslim patria do zlateho fondu logickych nezmyslov, aj keby nahodou boli gramaticky spravne... 😅

trdielko149
31. okt 2010

ahojte dlhsie som tu nebola a citala som len par stranok no neviem ci mam plakat ci sa smiat 😅 ale necitali ste temu "nastrocne maminy" tam kolko je toho no najviac nemam rada momentalne vyraz "thááák" v preklade tak 😝

dusanab
31. okt 2010

no áno, puberťáčky si myslia že je to super slovo 😉 na inej stránke zas písala jedna babula zásadne w namiesto v, vždy a všade, tiež ešte pubertálna matka, no čo už