Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

pebi
27. aug 2008

😀 😀 😀

elitera
27. aug 2008

Díky za tohle téma 🙂
Mě na pravopis nejvíc vycvičil asi děkan brněnský fildy, kterej s náma hodil krafat na diskuze Masaryčky.
Chápu odlišnosti v nářečí (který vs. kterej), ale vyloženě hrubky mi vadí. Překlep chápu. Na druhou stranu, už se mi jednou povedlo v zamyšlení napsat "strarsy" (to jsem psala bez diakritiky, má to znamenat "starší"). Když mě na to upozornili a všimla jsem si toho, normálně ve mně hrklo a zvednul se mi ze sebe žaludek 😀
Nicméně strašně mi tu lezla na nervy uživatelka, která si i založila téma, v jehož názvu bylo "těhotenstvý". Docela dlouho už jsem ji tu neviděla a popravdě mi nechybí - její příspěvky se nesly v duchu toho názvu...

Mimochodem, co říkáte na w místo v a x místo ch? Zejména jedna (jiný) uživatelka se v tom x vyžívá a má ho i v nicku, tak by mě zajímalo, jak se má správně číst 😉

blovitc120
27. aug 2008

X dobre, to chápem/xápem, že šetria jedno písmeno, hoci sa priznám, že sa mi to zle číta. Ale význam w namiesto v nerozumiem, jedine v mobile, nakoľko to vzniklo tak, že kto nepoužíva prediktívne písanie, na v musel stlačiť klávesu 3x, pokiaľ na w len raz. Takže tam to má logiku, hoci ja som to nepoužívala. Ale používaniu w namiesto v na pc klávesnici nerozumiem 🙂.

elitera
27. aug 2008

nobody, ale fůůůůůůůůůj 😀

Přiznám se, že pokud někdo píše i rozumnej názor s chybama (nikoliv překlepy), tak se mi hůř přijímá, než od někoho, kdo píše perfektně.

gedren
27. aug 2008

To x hodne pouziva expertka8, ale pochybuju, ze chce, abysme ji cetli echpertka 🙂

elitera
27. aug 2008

jak jsi, gedren, uhodla, koho myslím? 😉 Jak se pak rozlišuje, kdy se čte x a kdy ch? 😉

dvojmama
27. aug 2008

Tak já nějaké hrubky přehlížím a nějaké přímo bijí do očí. Musím se přiznat, že sama dělám spousty chyb, ať už proto, že spěchám, nebo třeba kvůli dětem na klíně, nebo že se mi nad tím nechce tolik dumat, tak tam dám, co si myslím, že je správné a je to. Je určitě něco jiného psaní nějakého dopisu, webových stránek, atd...ale na takovéto diskuzi mi to nepřijde jako nejaká tragédie.

Psaní w místo v absolutně nechápu, je to možná nějaké odlišení psaní od ostatních, či co. A x místo ch zřejmě to samé, s tím jsem se nesetkala...

elitera
27. aug 2008

dvojmama, šťastná to žena 😉
Jinak asi je jiná situace s dítkama na klíně, to zatím neumím posoudit. No, možná tak za rok, rok a půl... 🙂

elitera
27. aug 2008

a ještě, taky mě štve, když někdo nepoužívá čárky, jako vůbec. Případně dává čárku před "ale" uprostřed věty, ale to mi přijde spíš vtipný. Pokud čárky nejsou vůbec, strašně blbě se to čte a občas se špatně dohledává význam ☹

sisstin
27. aug 2008

no....já na pravopis taky hodně čumim, ale jelikož tohle je pokecové forum, tak se vyjadřuju nespisovně atd. 😀 ....místo mezer dělám tečky a podobně 😀

ale občas se člověk fakt pobaví, např. těhotenstvý, výřivka, výkend..a tak...ale vcelku je mi to jedno, pže ne každej je chytrej na češtinu/slovenštinu....já jsem zas debil na matiku a tak...
😝

dvojmama
27. aug 2008

elitera: psaní s dítkama na klíně je fakt sranda 😀 Když ti do klávesnice pořád třískají, ty pořád jenom mažeš to, co tam dopsali, nebo sleduješ, co zase vyvádějí na stole, vztekají se, že chtějí tu a tu věc a nebo je nebaví jentak v klidu sedět, to potom chápu všechny možné chyby a překlepy 😉 😀
Čárky mi taky vadí, ale přiznám se, že občas je taky zapoměnu udělat. Když je ta věta srozumitelná i bez čárek, tak to přehlížím, ale jinak mi to vadí.

elitera
27. aug 2008

dvojmama, zapomenout a programově nedělat je rozdíl 🙂 Teď jsem četla v nějaký diskuzi příspěvek na 5 řádek a z interpunkce se v něm vyskytovala 1 tečka a 3 otazníky na konci :-P

sisstin
27. aug 2008

no, text bez čárek a teček mi dělá strašný problém...a většinou ho ani nečtu 😝

a len: ranné těhotenství...to jsem se taky pobavila 😅

dvojmama
27. aug 2008

elitera: 😲 Tak takové příspěvky fakt miluju 😝 Je pravda, že je rozdíl, když je někdo nedělá pořád a někdo prostě jen zapomene.
Jak psala Sisstin, já zas někdy místo čárek dělám tečky.

sisstin
27. aug 2008

jinak psaní x místo ch, w místo v je prostě jen modní záležitost 😕 nikdy jsem to nepoužívala, přijde mi, že takhle píšou maximálně puberťáci na chatu 😅

dvojmama
27. aug 2008

I když ještě třeba úplně jinak píšu tady - na veřejné diskuzi, to se snažím psát spisovně a tak, jak se má, a pak si to ještě po sobě většinou přečtu, ale na ICQ na to úplně kašlu a píšu, jak mi to jde z pusy. To se potom nestačím divit, co všechno dokážu napsat 😅

minea
27. aug 2008

"Takže dojmy z Krče - porodní sály přepichový - mají nové boxy i stoly, je tam soukromý a intimčo."

Matka tří dětí. Mě tohle až fyzicky bolí 🙂

elitera
27. aug 2008

ehm, asi jí tam někdo přepíchal, no... pardon 😉

dvojmama
27. aug 2008

minea: no to je zase věta 😔

sisstin
27. aug 2008

jak říkám, ne každej ovládá pravopis, ale zas můžou bejt borci na něco jinýho...já třeba v matice končim u trojčlenky 😝

ikke
27. aug 2008

neviem, ci "mozem", ale ako adminovi by mi urobilo velku radost, keby si uzivatelky dali pozor aspon pri pisani nadpisov. zacat temu hrubkou uz v nadpise mi pride asi ako prist prvy den do novej prace v pyzame... 😉

a osobne mi dost vadi aj pouzivanie x miesto ch a predovsetkym w namiesto v. su to totiz "cool vynalezy" z mobilov, kde su ako-tak pochopitelne, w sa natuka jednoduchsie nez v a x jednoduchsie nez ch. ale na pocitacovej klavesnici je uz naozaj jedno, ci tuknem na W alebo V ... na druhej strane, nikto nie je dokonaly, ja pisem zasadne bez velkych pismen na zaciatku vety (kto by furt drzal shift 😝 )
😉

elitera
27. aug 2008

sis, a potřebuješ k životu víc? 🙂 Nevim, myslím, že čeština/slovenština je rodný jazyk a pokud někdo není vyloženě dyslektik, tak by ji měl ovládat i v písemné formě.

womenne
27. aug 2008

nobody tie tvoje hlašky 😀 😀 😀 skvele.

zukab
27. aug 2008

ja sa uprimne priznavam, som uchyl na chyby. mam tym na mysli to, ze ich proste skoro vsade nachadzam. ci su to jedalne listky v restauraciach, napisy na obchodoch a podobne. clovek az zasne 😀
samozrejme preklep je pochopitelny, ale hrubka v tych najjednoduchsich slovach strasne bije (byje 😀 ) do oci...
obcas ked si citam niektore prispevky, tak sa mi chce plakat 😀

sisstin
27. aug 2008

elitera: no já poznám hrubky i v sk..můj písemnej slovenskej projev je docela dobrej..s mluvou už je to horší 😅 😅 😅 😅 ale ono taky záleží, zda píšeš všemi deseti a tak 😉 kdybych měla koukat na klávesnici, tak mám překlepů milion a ani by mě to nebavilo 😔 😅

womenne
27. aug 2008

mne sa tiež občas stane že mam preklep alebo nejaku chybu a tiež si to všimnem až ked to odošlem ale ked vidim tie y namiesto i tak .......

enjoy
27. aug 2008

riadne hrubice sa niekedy zadaria aj v televizii, neviem ci ste si to niekedy vsimli. casto to byva na markize, v takych relaciach kde je dole pod obrazom napisany text, napr v televiznych novinach. nestacim sa casto divit, ked to ide k milionom ludi tak by si mali davat skutocne pozor, uz som tam videla aj napr. VYZÁŽISTA 😀

minea
27. aug 2008

Zukab, mám stejnou úchylku. Často vidím chyby na nápisech v obchodech nebo na reklamních cedulích - pak si říkám, co to asi muselo stát peněz, zadat to reklamní agentuře, umístit to... Naprosto běžný je, že píšou špatně "na shledanou". Mám ale ze svého okolí zkušenost, že jsem jediná, kdo v tom nachází pravopisnou chybu 😅 .

Přidávám se k ikke s těmi chybami v nadpisech. Tam mi to přijde už skoro jako neslušnost.

sisstin
27. aug 2008

mine: na shledanou? 😅 😅 😅 Drsný 😅

elitera
27. aug 2008

jj, ty nadpisy za to taky občas stojí. Viz to mnou vzpomínané těhotenstvý 🙂