Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

babula90
5. nov 2009

takúto perlu som ešte nečítala: SKVOR 😔

leniciatko
5. nov 2009

jazykové okienko už skončilo? 🙄

dzio2
6. nov 2009

baby napisem nieco s chybamy aby ste sa zasmiali 😉 ste tu dobra partia tak kaslite na ........

cmulinko
6. nov 2009

To sa mi nechce verit,ze sa nedokazete uvedomit.Kazda sranda ma svoje hranice a to co tu robite nie je vobec dostojne.Nemozem si pomoct,ale mne to strasne vadi ak niekoho vedome ci nevedome vysmievaju...v tejto teme aktualne pre pravopis.Mozno raz vase dieta bude m

cmulinko
6. nov 2009

To sa mi nechce verit,ze sa tu nedokazete uvedomit.Je to maximalne nedostojne co tu robite...smejete sa z inych. Baby tu prispievaju za ucelom poradit ci poprosit o radu a vy tu skumate pravopis. Mozno vase dieta bude mat vazne problemy s pravopisom,ktore budete musiet riesit a mozno sa to nikdy nenauci tak dokonale ake ste dokonale v pravopise vy.Taketo sproste temy by tu vobec nemali co robit.

inkinka
6. nov 2009

cmulinko, ja si nemyslím, že je to s tým vysmievaním také strašné. Ja som už napísala, že nad chybami ľuďí, čo majú základné vzdelanie prižmúrim oko. Ale veď nemôžeme sa tváriť, že tie hrúbky sú v pohode, keď nie sú. Hlavne keď ako tu niektoré baby písali že niektoré notoricky opakujú tie isté chyby aj po slušnom upozornení. To keby ich niekto na ulici upozornil, že majú vzadu vyhrnutú sukňu, tak to tiež odignorujú? Alebo si svoje intímnosti zakryjú? A tu im nevadí, že vystavujú na obdiv niečo, čo by tiež radšej malo ostať skryté. Tak asi tak.

cmulinko
6. nov 2009

Ludia by mali byt k sebe lapsi a nepozastavovat sa nad vecmi,ktore v zivote nie su dolezite na to,aby sme zili normalne hlavne zdravi a v laske.Nechcem tu robit kazne,ale pripada mi to naozaj zbytocne upozornovat kazdeho.To co sme sa naucili ci nenaucili v skole...s tym narabame a kazdy za svoj pravopis uz bol hodnoteny v skole...my tu nie sme pedagogovia,ale matky a kazdy je lepsi v niecom inom.Na zakladnu skolu patrilo aj vymenovanie nerastov podla tvrdosti.....kolko bab to tu vie?Ja uz nie.....stojim si za tym,ze je nemiestne kohokolvek komentovat.Ja som mala vzdy zli pravopis a manzel je zo skupiny huzevnatych ako podaktore baby tu.....a ver mi,ze mi s tym lezie na nervi,lebo mozno mam strasny pravopis,ale nie som o nic menej ako on.

inkinka
6. nov 2009

cmulinko s tými nerastmi je to tak, že to málokto v živote potreboval, na rozdiel od pravopisu. Napíšem ti jednu dosť známu vec o dôležitosti umiestnenia čiarky. To je asi nejaká rozprávka o poslovi, ktorý priniesol depešu od kráľa či odsúdeného popraviť, alebo oslobodiť.
Jedna verzia: popraviť, nie oslobodiť
druhá verzia: popraviť nie, oslobodiť
😉

cmulinko
6. nov 2009

Baby,ktore mate problem s i a y.....kupte si tuto knizku....Aké i/y sa píše?
Lucia GianitsovOloštiaková- Ja na to mam ...ja sa to naucim. 😉Ja som si ju objednala a dufam,ze nabuduce ked prispejem,tak sa tunajsie pedagogicky narobia,kym mi najdu chybu.
😵 Skoda,ze vas za to neplatia.Tolko hodin presediet pre nic za nic 🙂

bejbypd
6. nov 2009

nuz cmulinko nepaci sa ti,tak necitaj nikto ta k tomu nenuti...bohuzial su tu aj omnoho horsie temy...takze ked ta to pohorsuje,prizmur oci a tuto temu nabuduce preskoc 😉

bejbypd
6. nov 2009

a este cmulinko ako vies ze su to hodiny ono staci jedna tema a je to asi pat minutiek aj s pisanim 😀 dzio ty si taka zlata ako fandis...

cmulinko
6. nov 2009

Tato tema je na baze diskusie a i ked sa mi to nepaci,ale hadam nazor si mozem napisat....ja sa nikomu nevysmievam a nepohorsujem nikoho.Ja sa vyjadrujem,ake mam z vas pocity.V tom mas pravdu,ze su tu aj horsie temy...skoda,ze tato stranka nezostala pri zakladoch ked ju spustali...boli tu normalne temy a normalne diskusie.

cmulinko
6. nov 2009

A viac menej som ten typ co prizmuruje az priliz...a ked sa ozvem,tak vzdy som ta zla ja a daju mi odchod.......

bejbypd
6. nov 2009

ja som nepovedala ze nemozes napisat nazor len mam pocit ze uz si ho napisala...

cmulinko
6. nov 2009

a ja mam pocit,ze ti tu kazim radost...a ked som teda napisala nazor,tak sa mozem poberat.... ☹

inkinka
6. nov 2009

cmulinko, nech ti tá kniha padne na úžitok 😉 kto ťa viac inšpiroval, manžel alebo okienko? 😉

cmulinko
6. nov 2009

Asi nespasim svet...ani tuto temu,takze som skoncila a mozno sa stretneme v teme kde si budeme rozumiet.

inkinka
6. nov 2009

akože ti to chválim, že sa chceš zlepšiťv pravopise, vidíš, práve tohoto niektorí nie sú schopní.

cmulinko
6. nov 2009

inkinka...inspiroval ma fakt,ze mam zaujem byt lepsia a dost to boli,ked ta clovek koho milujes zvozi pod ciernu zem koli pravopisu.

inkinka
6. nov 2009

aha - tak držím palce

bejbypd
6. nov 2009

cmulinko vobec mi nekazis radost ja ju ani nemam ked vidim niektore do oci bijuce chyby nehram sa na ucitelku ani nic podobne...a ty si super ked sa chces takto zlepsovat a to s tvojim muzom..z toho si nic nerob ja tiez mojho chlapa vyhresim slusne povedane ked spravi do oci bijucu hrubku ja neviem mne to jednoducho prekaza,ale aj ja robim chyby neboj co som si ja vypocula ked som bola zvyknuta hovorit ze ideme napr.pri prior tak ten moj nepodareny chlap ideme k prioru a podobne...proste stale som bola zvyknuta hovorit pri...no sak prievidza nie?jednoducho tu mame zauzivane pri ked ma byt k niecomu...no moj chlap je tiez pedant strasny doslova na vsetko...neboj a pravopis sa da lahko naucit myslim a tomu svojmu muzovi vytries zrak drzim palce 😉

cmulinko
6. nov 2009

bejbypd....snazim sa manzelovi dokazat,ze i ked mame rozdielne narodnostne zazemie,tak si trufam povedat,ze nezaostavam od neho az tak velmi.Napriklad..ja som bola vyborna v pisani slohu a uvah,fejtony a satiry....a on ani nevedel co je to fejton.No,ale odpustam mu a vysvetlila som mu to...ale ked on vysvetluje pravopis mne,tak sa cervena ako paprika a vobec do toho neda ziadnu lasku ako ja.My mame skor narodnostny problem v manzelstve....nieco ako sns a smk 😀 Vzdy mi vravi,ze si ma zobral za zenu preto,aby vo mne znicil madara a vychoval slovaka 😀

bejbypd
6. nov 2009

tak to je dost dobre,znicil madara a vychoval slovaka...to je cislo ten tvoj manzel 😎

inkinka
6. nov 2009

a cmulinko ako ťa čítam, vôbec nemáš ten pravopis taký zlý, sú tu omnoho ťažší pacienti 😀 trochu popracuješ a bude dobre. Takže ty si dvojjazyčná, alebo troj? - iné zahraničie -

babula90
6. nov 2009

pripájam sa k inkinke, ešte si na tom dobre 😉
nerozumiem, prečo Ti to manžel vyčíta, ako vie, že robíš chyby? Čo Ti diktuje diktáty? 🙂

inkinka
6. nov 2009

asi čo si píšu na nete

cmulinko
6. nov 2009

Viac menej ja pisem oficialne veci vsade a on to iba skontroluje..inkina....ja som trojjazycna...materinsku rec mam madarcinu,ale navstevovala som slovensku skolku,zakladku aj strednu...otrec to tak chcel,aby som nedpoadla ako on.Treti jazyk mam anglictinu od 10 rokov a momentalne sme uz skoro 6 rokov v Irsku s manzelom.Takze priznam sa,ze poriadne to mixujem.Je tazke hovorit aj pisat v 3 jazykoch spravne a pravopisne.Ked pisem domov,tak ma zas zvozi oco,ze ci uz som zabudla po madarsky 😀

babula90
6. nov 2009

cmulinko, jaj! tak si to objasnila, no to Ti môžeme len závidieť, teda tú angličtinu, ostatné nerieš.

cmulinko
6. nov 2009

a co mi inkina dala priklad o tej ciarke vo vete..tak tomu absolutne chapem,ze to moze znacne zmenit celkovy pojem....take pikosky su aj v madarcine...aj tam si musim davat pozor...napr egessegedre znamena na zdravie a egeszseggedre znamena na tvoj cely zadok....staci mamla nepozornost a chyba je obrovska.A prave preto sa ani len neodvazim komentovat ine osoby,lebo viem,ze ja sama sa mam co ucit.

krpito
6. nov 2009

no ahojte, tak začnem sebou 🙂 bola som upozornená že kľud nie je spisovne 🙂 nenapísala som to ja, ale nevadí, aspoň som sa niečo naučila 🙂
nevedela som celkom, teda by som povedala pol na pol rozdiel medzi interpunkčnými znamienkami a diakritikou a bola som poučená, už to viem a verím že si to zapamätám 😉
že sa slovo dysortografia píše s Y som bola tiež poučená a tiež viem že si to zapamätám 😉 ale toto je slovo ktoré sa nepoužíva bežne, takže ☹ a ani to mi nevadilo až na to, že sa netreba nadraďovať a stačí keď sa to napíše slušne 🙂, ale ak niekto robí také strašné gramatické chyby ako napr. som teraz prečítala "chotte" namiesto choďte, mi v množnom čísle a iné základné slová a Vy ho v dobrom úmysle upozorníte že je to zle a ak chce, že mu pomôžete aby tu nevyzeral ako nevzdelanec a napíše Vám urážlivú IP, tak potom komu niet rady, tomu niet pomoci ... a kľudne nech napíše, že trpí dysortografiou, potom áno, potom to budem rešpektovať a nebudem sa nad tým pozastavovať a smiať sa na tom, že to nevie 😒
a teraz cmulinko 🙂 nezazlievaj manželovi že Ťa chce naučiť spisovne sa vyjadrovať v písomnom prejave, lebo ako čítam, robíš chyby v slovách ktoré sa bežne používajú (teraz to neber ako urážku) asi preto, že Ťa má rád a záleží mu asi na tom, aby si napr. Vaši známi nemysleli že neovládať základy SJ 🙂

ahoj matka Tereza 🙂