Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

irenkat
26. jan 2009

monkula nechcem sa hadat, nemam vystudovany SJ, ale podla mna je spravne v seriali 😅

slaviq81
26. jan 2009

serial sa sklonuje podla vzoru dub alebo stroj? Ja si myslim ze podla vzoru dub, v takomto pripade je spravne v seriale.

A co je spravne? Vykame zene, pytame sa: videli ste, boli ste alebo videla ste, bola ste?

jabber
26. jan 2009

Holky a jaké máte vlastně v SJ vzory?

slaviq81
26. jan 2009

Jabber,

Muzsky: chlap, hrdina, dub, stroj
Zensky: zena, ulica, dlan, kost
Stredny: mesto, srdce, vysvedcenie, dievca

Wow, sa prekonavam 😀

jabber
26. jan 2009

slaviq81 - díky 🙂

monkula
26. jan 2009

slaviq, videli ste.. pretože ak povieš videla ste, to je ako keby si tykala 😉
jabber
mužské: chlap - hrdina - dub - stroj
ženské: žena - ulica - dlaň - kosť
stredné: mesto - srdce - vysvedčenie - dievča

elitera
26. jan 2009

héééééč, my máme o dva víc 😀 (teda otázka je, jestli je čím se chlubit 🙂)

monkula
26. jan 2009

elitera, my sme s vždy smiali ,keDˇnám mama hovorial vzory, ale už si nepamätám, čo nám bolo smiešne 😀 😀

slaviq81
26. jan 2009

Monkula, ved mne to usi píli, ked pocujem videla ste a pod

monkula
26. jan 2009

Slaviq, aj mne, aj mne... 😝 😝
Aleb okeĎ niekt orozpráva tvrdo a nepoužíva ľ 😅 😅

slaviq81
26. jan 2009

no tak v prvom rocniku na ZS som mala ucitelku, ktora zmakcovala kde sa dalo 😝 napr. v škoľe 😀

emjee
26. jan 2009

monkula, my uz mame v muzskom rode jeden dalsi vzor - kuli (nepytaj sa ma, co to je)

emjee
26. jan 2009

a v seriali 😉 tak ako v hoteli 😉

jabber
26. jan 2009

monkula - taky dík 🙂

No tak u nás viděla jste je správně 😀 viděli jste je, když je víc lidí 🙂

monkula
26. jan 2009

emjee, to fakt? 😲 😲
no, vidím, že až sa budem s jarkom od septembra učiť, sa zase podozvedám vecí... 😅 😀

emjee
26. jan 2009

podla vzoru kuli sa sklonuju cudzie zivotne podstatne mena zakoncene na i, í, y, u, e, é, ě, ä, ö
napr. grizly, pony, Goethe, Curie, Jégé, abbé

emjee
26. jan 2009

jabber este mame vzory aj pre pridavne mena: pekný, cudzí, páví, otcov, matkin 😉

monkula
26. jan 2009

emjee, dík.. vidím, že sa toho veľa zmenilo 😅

emjee
26. jan 2009

byt cudzincom ani mi nenapadne ucit sa tento "lubozvucny jazyk", sak to je des bes ta nasa gramatika 😝 ako ked to vies, je to lahke, ale naucit sa vsetky tie pravidla a samoska vynimky 😝 😝 😝

len
26. jan 2009

Hele, já konečně po létech pochopila, proč někteří lidé píšou výřivka... Po přečtení jednoho příspěvku mi to došlo - výřivka nebyla odvozena od výra (jak si my pravopisu znalí myslíme), ale od slova výřit 😉

emjee
26. jan 2009

len v slovencine su dva viry / vyry 😀 vyr je sova a vir je vodny alebo vzdusny vir (cize nieco co sa toci) a podla toho je aj virit (tocit) a virivka (vana kde sa toci voda)

len
26. jan 2009

No, u nás to samý 🙂
Ale já si vždycky říkala - to jsou blbci, píšou výřivka, jako by to bylo odvozený od výra (přitom je vířivka od vířit). No a teprve teď mi došlo, že na žádnýho výra nemyslej, že mají prostě absolutní nedostatky už v tom základu 😀

jabber
26. jan 2009

len 😀 a výření - to bude něco co dělá výr...... třeba když si namlouvá výřici 😀

len
26. jan 2009

Jo, jako že třeba výr výří peřím 😀

jabber
26. jan 2009

😀 😀 😀
on se jí nedvoří, on se jí výří 😀

elitera
26. jan 2009

no, tak doufam, že dorazí manžel z práce a začne se mi taky výřit, asi mam ovulaci... 😀 😀 😀

emjee
26. jan 2009

😀 😀 😀

len
26. jan 2009

Ještě párkrát to tu napište a v životě už to nenapíšu správně 😀

jabber
26. jan 2009

chacha 😀 😀

emjee
26. jan 2009

manzel sa ti zacne vyrit a tebe sa z toho bude v hlave virit 😀 alebo tak nejako? 😀