Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

effkaa
13. nov 2014

prectavenie

heni79
13. nov 2014

@effkaa Toto som videla v pôvodnej správe a ja som vážne v prvom momente nevedela, čo to chce byť. 😅 Ešteže tam bol text a pochopila som, že sa pani pýta na predstavenie v cirkuse. 😅

effkaa
13. nov 2014

@heni79 presne tak... prectavenie v cirkuse. No... este mohlo byt "prectavenie v cyrkuse", to by som tazsie niesla 😀

romanovic
17. nov 2014

dnes 12,32 prispevok v teme priatel sa cudne sprava :
jasne povedz mu všetko to je moja rada pre teba stratiť nemaš čo iba ziskať a ked ťa bude chcieť tak to pochopi ak nie tak radšej nech odide alebo ty chod preč normalny chlap ked ťa ma rad a bal by sa o teba tak ťa ide hľadať a nie čaka kedy sa objaviš aby ti vynadal to su čo za moresy vieš niekedy je lepšie odijsť a zatvoriť dvere určite si pohľadna mlada najdeš si určite niekoho ale s tym by si mala cely život iba problemy a radšej teraz všetko na rovinu vydiš vyskušali ste si spolu žiť byvať neide to radšej tak spoznať či sa k sebe hodite čo že ho miluješ to nebude večne a verim tomu že ani uňho to nieje laska ako ti môže klamať ked som vo vzťahu toto nerobim a partnerovy verim ale on je nevybureny nič nezažil tak čo odňeho zbytočne chceš ved sa porozpravajte v kľude poznaš ho ty najlepšie a uvidiš aj reakciu na tvari a podľa toho budeš vedieť čo a ako ale každopadne maj na pamäti ked sa už s nim raz rozideš a pride ťa prosiť o druhu šancu never on sa nepolepši to mi ver zasa by ťa sklamal žij si po svojom aj ked budeš tehotna hlavne sa nestresuj zariad si stale všetko podľa seba nespoliehaj sa na to že on to zaobstara ty musiš mať tajnu rezervu a aby si neostala bez všetkeho držim palce každopadne ked vydiš že to nema vyznam skonči to držim veľmi palce
Top of the pops: ked vydiš že to nema vyznam, neide to, odňeho 🙂

aknaj
20. nov 2014

.... ta radost sa neda opysat ...

😲 😲 😲

aknaj
20. nov 2014

@romanovic tak takú dlhú vetu som v živote nečítala 😀

adri266
22. nov 2014

@aknaj ale pozor, ta veta este neskoncila!!!! 😉

vege1
9. dec 2014

Ahoj, mozno pre niektore budem za sprostu, ze riesim taketo veci, ale ide mi niekedy oci vytrhnut, ked otvorim niektore temy. Vopred sa ospravedlnujem vsetkym, pre ktorych slovencina nie je materinskou recou (prip. trpia nejakou poruchou, ktorá zasahuje do tejto oblasti). Utvar na vajecniku (resp. aj na inych miestach v tele) je cysta, nie "cista". Sloveso vidim, nie je vybrane slovo, takze nie "vydim". A spravne je myom, nie "miom".

caoli
9. dec 2014

@vege1 u mna nie si za sprostu, jedine ak by som bola aj ja 😀
povedzme, ze cysta a myom su cudzie slova, s ktorymi sa dotycne maminy v zivote nestretli inak, ako z pocutia, tak nevedia. zazmurim oci a nevidim. ale take vydiet, my (mne), niaky (nejaky), standart, cizmycky, vysacky, navrch (návrh)……….. ojoj, toho by bolo na A4.
to potom radsej nech som sprosta 😀

vege1
10. dec 2014

@caoli Mas pravdu, je tu toho na roman. Mne sa pacilo napr. aj "v juny". Zazrela som aj "okamyh" a "preca" namiesto predsa. Teraz sa tu pomerne casto tulam, lebo mam zdravotny problem, tak sa niekedy takto nechcene obohatim 🙂

vege1
10. dec 2014

@aknaj Ja som taku dlhu vetu veru citala, ale bol to Bohumil Hrabal - Obsluhoval jsem anglickeho krale. Tam to ale bol umelecky zamer, nie neschopnost 🙂

luciferova
11. dec 2014

Nielen slovko "nejaky" ma svoj novotvar na MK 😀

-----poradte daaku peknu vianocu rozpravku, ----

effkaa
11. dec 2014

"prestne" - aaaaaaaaaaa to by malo byt uz trestne 🙂 😀 a nie je od toho daleko, staci vymenit jedno pismenko.

nanulik
15. dec 2014

@effkaa to je aké "uzastne" 😝

aknaj
18. dec 2014

Tesco gramatika 😝

... toto som videla na vlastné oči !!! Tesco Zlaté Piesky - hračky ... asi 30 takýchto tabuliek

aknaj
21. dec 2014

Baby idem drahemu spysat nakup do obchodu

😨 😨 😨

rebekanr
26. dec 2014

V inzeratoch som nasla toto: krokodíl plisovi....
tang svieti.....

tvojezlatko
27. dec 2014

...som flustrovany...

adri266
30. dec 2014

@aknaj stavim sa, ze 99% ludi zo sto, co tam citali tu tabulku, si chybu ani nevsimli 😎

zuzik307
1. jan 2015

...neviete o nieakej dobrej väštkiny... 😕

maly_konik
3. jan 2015

😀 😀 náhodou som narazila na túto tému a smejem sa cez slzy 😀

že babedko 😀

Môj príspevok síce nie je z postrehov na MK, ale mala som priateľa, ktorý mal slovenský jazyk "na háku". Dosť dlho mi trvalo, kým som sa naučila čítať, čo píše.
Spomínam si napr. na tieto skvosty: pytal som sa mysa (kamarát Michal), vys (vieš), exemplóre (extempore), Hytler (áno, áno 😀 ), pernyik (perník, či pernýk? 😀 ) a potom zásada v spájaní a rozdelovaní slov - namna, nato, somnou, a na sypať, pre písať a pod 😎 😀

vege1
3. jan 2015

Ludia.. 😕 pycove slimaky.. normalne som musela chvilu rozmyslat, ze co to 🙂

zitaje
3. jan 2015

@vege1 😀 😎

caoli
3. jan 2015

@vege1 no eeesteze tam nebolo picove slimaky, lebo to by som uz fakt nevedela, co si mam o tom mysliet 😀 😀 😀

yvanielka
3. jan 2015

Mňa naposledy pobavilo "novorocne precavzatie" 😀

vege1
3. jan 2015

@caoli 😀

zitaje
3. jan 2015

mna osobne najviac vytaca, ked niekto niekoho odcudzuje 😎 to je zvlastna kradez 😀

ena70
3. jan 2015

z nedávnej debaty uvádzam že baby písali "klytoris" 😀 😀 tak to ma už úplne položilo 😀 😀 .... ženy a nevedia že klitoris je s mäkkým i 🙂 🙂 🙂 .a tiež neznášam keď píšu "drevenný" namiesto správneho "drevený" alebo "koženný" namiesto správneho "kožený" des a hrúúúúúúúza ....

ena70
3. jan 2015

@vege1 a nemysleli náhodou "Pyca" ? 🙂 🙂 že toho moderátora 🙂 🙂

vege1
3. jan 2015

@ena70 nanestastie z kontextu vyplyvalo, ze to bola obycajna pizza 🙂